Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#2197
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcoldfear, on 06 aprilie 2017 - 09:47, said:

Ce model mai exact de philips ai luat si recomanzi?
Sunt modele standard curente cum se vede in poza. Variante de 9.5w, 10.5w, 13w etc... toate lumineaza oki cel putin cele de 3000k warm white.

Attached File  philips.jpg   327.67K   28 downloads

Am luat si pe r14 pentru veioze cu min 400lm bucata de 4w si culoarea luminii e faina, 19 lei la Merlin.
Cele de 13w dau 1500lm.

Edited by andreic, 06 April 2017 - 12:41.


#2198
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 22.04.2010
Nu e trifazic. Face la fel in toate camerele nu este de la doze. Lipituri ok .

#2199
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postcoldfear, on 06 aprilie 2017 - 09:47, said:

Sa nu se inteleaga ca nu functioneaza deloc. Functioneaza defectuos cu pulsatii foarte sesizabile-- vezi cand sudeaza cineva prin curte de exemplu. Cel putin pentru mine sunt no go/ no way... .
Posibil ca o parte din pulsatii sa fie din cauza retelei slabe .

#2200
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View Postcoldfear, on 06 aprilie 2017 - 08:14, said:

Am in casa becuri led de la diferiti producatori si o mare problema. Dupa ce aprind becul incepe sa pulseze aleator- scade in intensitate iar creste si tot asa, nu foarte accentuat dar suficient cat sa se observe fara sa te uiti la bec. Ca si cum ar suda prin vecini Posted Image . Am incercat in toate camerele, nu am intrerupatoare cu led. Dintre toate aceste becuri doar un set nu prezinta problema asta si este doar de la un producator. Sa fie o problema de constructie/ producator sau instalatie/ intrerupatoare desi instalatia este noua si executata de un profesionist. E foarte deranjant efectiv nu poti sta cu el aprins mai mult de 5 minute. Stiti care ar fi cauza? Multumesc.

Am avut si eu un Hepol care avea aleator un flicker enervant. A avut pana a crapat de tot... l-am inlocuit in garantie.
Parerea mea e ca fie reteaua are variatii mari (putin probabil, o luau razna compresoarele de la frigider sau alte chestii mai sensibile) fie mai degraba becul e o chinezarie (fie si de firma) cu sursa foarte ieftina.
Un bec LED fata de unul cu incandescenta nu are intertie termica (de aceea fluctuatiile pot fi mai evidente) insa daca alimentarea e facuta cum trebuie  (in curent, nu tensiune) ar trebui sa fie independent de aceste variatii.
Electronistii de aici ar putea da mai multe detalii privind plaja de stabilizare la o astfel de sursa de curent.

Edited by Hansolo, 06 April 2017 - 13:03.


#2201
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 08.09.2010
ce tensiune ai pe retea?

#2202
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 22.04.2010
Am ups.uri peste tot si rar mai beep.uie de la supra/ subtensiune. O sa fac un mini round up diseara. Am luat si un philips. Daca si asta face ca celelalte mai putin 6 bucati de la un oem cuniscut ma las de cumparat becuri led si raman la incandescente... ;)

#2203
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postcoldfear, on 06 aprilie 2017 - 09:47, said:

Functioneaza defectuos cu pulsatii foarte sesizabile-- vezi cand sudeaza cineva prin curte de exemplu.
Din ce spui acum problema este de la sursa de alimentare. Becoledurile tale sunt probabil intern cu sursa de tip "condensator" si au un numar mare de led-uri, toate conectate in serie. Acest sistem este mai ieftin dar are dezavantajul de a fi foarte sensibil la fluctuatii de tensiune. LED-urile se comporta ca un stabilizator de tensiune, si diferenta de tensiune intre 230V (fluctuanta) si caderea de tensiune proprie pe LED-uri (relativ stabila) determina o variatie accentuata de curent prin acestea, deci o variatie importanta de luminozitate, variatie cu atat mai mare cu cat sunt mai multe LED-uri in serie.

#2204
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Philips din poze sunt China OEM.
Le găsești vândute sub diverse branduri de "renume".

#2205
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
In China se fabrica Philips-urile printre altele. Calitatea si electronica este conform specificatiilor Philips spre deosebire de duzine care se fac cu cele mai ieftine.
Si Osram produce tot in China.

View Postcoldfear, on 06 aprilie 2017 - 13:32, said:

Am luat si un philips. Daca si asta face ca celelalte mai putin 6 bucati de la un oem cuniscut ma las de cumparat becuri led si raman la incandescente... Posted Image
Cum merge ?

Edited by andreic, 06 April 2017 - 23:08.


#2206
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Sincer dacă ar fi asa ar trebui să fie destul de scumpe.

#2207
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 22.04.2010
In ordinea numerelor de pe tricou:

Attached Files



#2208
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View Postandreic, on 06 aprilie 2017 - 23:08, said:

In China se fabrica Philips-urile printre altele. Calitatea si electronica este conform specificatiilor Philips spre deosebire de duzine care se fac cu cele mai ieftine.
Si Osram produce tot in China.


Cum merge ?
Sincer eu incep sa am rezerve fata de marca asta. Au fost printre pionierii planned obsolescence iar ce am in casa de la ei (CFL, tuburi fluorescente) pica destul de des la maxim 2 ani, chestie care acum ceva timp cu aceleasi modele nu se intampla. Nu spun ca nu pot face produse bune (chiar fac, de aia au luat premiul cu becul ala LED cu CRI foarte mare) doar ca daca le fac sa se strice la 2 ani e discutabil pretul.
Nici in Osram nu am incredere, parca mai multa incredere as avea in CREE, dar becuri facute de ei n-am vazut la noi desi in SUA sunt foarte ieftine si performante excelente.
Pana atunci raman la chinezariile de la Hepol, sunt ieftine, au flux luminos foarte bun iar magazinul de unde le iau e la 2 pasi de mine, le schimba in garantie (2 ani) fara probleme.

#2209
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postswtm, on 06 aprilie 2017 - 23:17, said:

Sincer dacă ar fi asa ar trebui să fie destul de scumpe.
Nu e necesar, in ziua de azi se fac si produse bune rezonabile la pret, atat ca trebuie gasite. Se vede la calitatea luminii ca sunt peste productia low end, deci au alte materiale. Pana si in imaigni se vede o diferenta de spectru...

Attached File  philips 4w.jpg   221.23K   54 downloads

In stanga bec de 4w e14 polonez (calitate medie, peste vtac sau hepol oricum), in dreapta philips 4w. In afara de luminozitate care este mai mare, spectrul de lumina este mai complet si natural in dreapta. De retinut ca ambele sunt date la 3000k tonalitate deci nu e rece ala stanga, are doar spectrul mai aiurea (cri mai mic).

Acu pana la urma sa tina conteaza, o sa le testez in timp sa vedem ce si cum, ca deja mi-am luat cred ca vreo 18-20 si am inlocuit low costurile de prin casa. Eu sper sa tina in timp, cica in jur de 15000 ore si 50000 sau 100000 on-off.

Bine, sunt si becuri premium, high end care sunt mai scumpe la care ai pretentii si mai mari gen cri 90 si dinastea... dar alea intr-adevar depasesc bugetul de upgrade disponibil si nu pare sa merite plusul de calitate.

Edited by andreic, 07 April 2017 - 08:35.


#2210
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

View Postcoldfear, on 06 aprilie 2017 - 13:32, said:

Am ups.uri peste tot si rar mai beep.uie de la supra/ subtensiune...
daca tot ai UPS, fa un adaptor cu stecher/mufa IEC+cablu+fasung E27 (sau ce dulie ai la becurile cu probleme) si testezi pe rand cate un bec direct la iesirea UPS-ului, sa vezi daca mai palpaie ... daca nu se mai manifesta, atunci problema e la retea (tensiunea de faza, circuitul de  lumini -curenti reziduali sau indusi capacitiv)

#2211
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 22.04.2010
Am postat becurile si surpriza nu am probleme cu cele de la ikea 13 lei setul si becul philips. Restul fileaza/ palpaie de zici ca.i disco. Niste petarde penale. O sa le pun in ploaie. Overall ikea mi se par best buy la puterea/ lumenii declarati. Folosesc cate 2 si e foarte ok. Philipsul este intr.adevar in alta liga dar si costa mai mult. In concluzie doar cele de la ikea si phily nu au probleme restul...

#2212
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcoldfear, on 07 aprilie 2017 - 08:34, said:

Philipsul este intr.adevar in alta liga dar si costa mai mult. In concluzie doar cele de la ikea si phily nu au probleme restul...
Asa este, am observat si eu ca sunt altfel in sens pozitiv, pretul e altul dar daca nu ai multe de inlocuit, acolo 2-3, merita macar unde consumi mai mult sau ai nevoie de lumina mai buna. Plus ca intervine si randamentul superior, 1500lm la 13w e fain. De ex in camara merge si cu low end Posted Image
Eu de ex mi-am pus philips mai mic de 9.5w (800lm) la lampa de birou tip arhitect, la masa de lucru si deja vad piesele altfel, codul culorilor mai clar etc...

Edited by andreic, 07 April 2017 - 08:40.


#2213
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Asta e puțin exagerat. Nu înțeleg patosul de le promovezi atât.

#2214
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nu e ceva exagerat, e o constatare, vezi mai bine si sub lupa, unele culori care se confunda la lumina proasta se vad oki etc...
In rest "promovare" era daca primeam o lada de becuri gratis... totusi am dat bani pe ele, practic cand gasesti ceva bun tendinta naturala e de a face cunoscut acest lucru pentru ca poate si altii cauta.

View Postcoldfear, on 07 aprilie 2017 - 08:34, said:

Restul fileaza/ palpaie de zici ca.i disco. Niste petarde penale.
Incerc sa inteleg de ce totusi fileaza ca am si becuri proaste care nu fileaza, e posibil sa fie un dezechilibru de alternante la curent ? Exista foehn-uri sau unele expresoare de cafea care reguleaza puterea incalzirii prin folosirea ambelor sau doar a uneia din alternante, cand se intampla asta unele becuri palpaie... in speta cele care nu au driver in comutatie.

Edited by andreic, 07 April 2017 - 08:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate