Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#2215
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

View Postandreic, on 07 aprilie 2017 - 08:36, said:

Asa este, am observat si eu ca sunt altfel in sens pozitiv, pretul e altul dar daca nu ai multe de inlocuit, acolo 2-3, merita macar unde consumi mai mult sau ai nevoie de lumina mai buna. Plus ca intervine si randamentul superior, 1500lm la 13w e fain. De ex in camara merge si cu low end Posted Image
Eu de ex mi-am pus philips mai mic de 9.5w (800lm) la lampa de birou tip arhitect, la masa de lucru si deja vad piesele altfel, codul culorilor mai clar etc...
Nu știu ce puteai folosi înainte ca să constați o creștere atat de impresionantă a vizibilității.

#2216
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 22.04.2010

View Postandreic, on 07 aprilie 2017 - 08:53, said:

Nu e ceva exagerat, e o constatare, vezi mai bine si sub lupa, unele culori care se confunda la lumina proasta se vad oki etc...
In rest "promovare" era daca primeam o lada de becuri gratis... totusi am dat bani pe ele, practic cand gasesti ceva bun tendinta naturala e de a face cunoscut acest lucru pentru ca poate si altii cauta.

Incerc sa inteleg de ce totusi fileaza ca am si becuri proaste care nu fileaza, e posibil sa fie un dezechilibru de alternante la curent ? Exista foehn-uri sau unele expresoare de cafea care reguleaza puterea incalzirii prin folosirea ambelor sau doar a uneia din alternante, cand se intampla asta unele becuri palpaie... in speta cele care nu au driver in comutatie.
Nu am asa ceva. Ramane sa le incerc si pe la prieteni pe cele proaste. Trebuie sa dau de lectricianul care mi-a facut instalatia sa vad ce zice. Instalatia e noua de cca 6 ani.

Edited by coldfear, 07 April 2017 - 09:18.


#2217
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

View Postcoldfear, on 07 aprilie 2017 - 08:34, said:

Am postat becurile si surpriza nu am probleme cu cele de la ikea 13 lei setul si becul philips. Restul fileaza/ palpaie de zici ca.i disco. Niste petarde penale. O sa le pun in ploaie. Overall ikea mi se par best buy la puterea/ lumenii declarati. Folosesc cate 2 si e foarte ok. Philipsul este intr.adevar in alta liga dar si costa mai mult. In concluzie doar cele de la ikea si phily nu au probleme restul...
eu zic sa probezi becurile alea care fileaza si in alta locatie, la prieteni/cunostinte/rude (ideal nu pe aceeasi strada, sa elimini si postul de transformare din ecuatie) si daca fac la fel, retur la garantie ... daca sunt ok, atunci tot e ceva la tine pe retea (cum am mai zis si au spus si alti colegi de forum -hoff, v-tac au si altii si nu au avut problemele descrise de tine), iar becurile care nu-ti pun probleme sa fie doar mai putin sensibile (driver/filtru mai calitativ)


/Edit: se pare ca am postat simultan si am fost pe acelasi gand :)

Edited by marco71, 07 April 2017 - 09:21.


#2218
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Si eu am becuri din Ikea care sub 190V incep sa pulseze.

#2219
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Am luat becuri cu led philips de 8w.sunt grozave mai ales ca am o lustra cu 5 becuri.lumina calda si puternica 2600k si 806 lmn /bucata.

Le-am luat la oferta.6buc/set 99ron

#2220
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Soclu tip E27, E14 ?
De unde ?

#2221
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcalinjack, on 14 aprilie 2017 - 16:34, said:

Am luat becuri cu led philips de 8w.sunt grozave mai ales ca am o lustra cu 5 becuri.lumina calda si puternica 2600k si 806 lmn /bucata.
Le-am luat la oferta.6buc/set 99ron
am testat Philips, sunt la distanta fata de concurenta low cost, nu credeam ca e asa diferenta pana n-am vazut cu ochii mei... pretul e foarte bun, l-ai gasit unde, la Merlin sau Dedeman ?

Edited by andreic, 14 April 2017 - 17:59.


#2222
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Eu am cumparat acum ~ 2 luni 40 de becuri low cost. Respectiv ~11 lei/6w, lumina calda. Le-am montat dupa cum prezentam catva pagini mai inainte cate 6 la fiecare plafoniera (dormitoare si bucatarie) si 7 la plafoniera din sufragerie (post #2157).

Nu vreau sa provoc soarta, dar din cele 25 de becuri montate deja pe plafoniere nu s-a ars inca niciunul, in conditia in care sunt utilizate inclusiv ziua - apartament intunecos de la etaj inferior. Anterior, am achizitionat 15 becuri - tot de la Auchan, care s-au parlit toate, absolut toate, dupa 2 ore pana la 16 ore de utilizare. Zilnic primeam banii inapoi pe unul sau doua becuri.
Attached File  IMG_20170414_191455.jpg   127.54K   36 downloadsAttached File  IMG_20170414_191509.jpg   152.43K   35 downloadsAttached File  IMG_20170414_191735.jpg   151.08K   34 downloads

Pana acum, indiferent de ce marca/brand era marcat pe becurile achizitionate, din 30 sa zicem, 1 tot se ardea in primele luni. Este adevarat ca mai am inca becuri de 3w care sunt pe pozitii si rezista de cativa ani buni. Toate cele de puteri mari (>12w) s-au ars dupa maxim 2 ani si cel mai repede dupa 6 luni.

Aveau si becuri tot de 6 w dar care furnizau un numar de lumeni mai mare. Nu mai retin cat, dar oricum mai mare de 470. Le-am preferat pe acestea. Erau si becuri de 6w cu 470 lumeni dar in carcasa si bol difuzor mai mic. Tot asa, am considerat ca sunt mai viabile cele mai mari fizic.

Edited by urtap, 14 April 2017 - 18:40.


#2223
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
2 lei/watt e foarte bine pt Philips; sa speram ca au si viata lunga, caci cu becurile economice ne-a cam tras tzeapa Philips-ul in ultimii 10 ani (eu am LED-uri de vreo 5 ani dar asa vine vorba, ca de prin 2001(?) am folosit Philips si primele au fost mai bunicele, dar apoi s-au chinezit.), nici unul nu a trecut de 2 ani.

Edited by addysoftware, 14 April 2017 - 19:55.


#2224
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Salut,
Am construit o terasa in prelungirea unei anexe astfel incat am doi pereti "plini" si pe celelalte laturi gardulet din lambriu de lemn.
Tot interiorul este imbracat cu lambriu din lemn.
As vrea sa iluminez cu benzi cu leduri, mascate, pe tot perimetrul tavanului chiar si pe centru pe toata lungimea.
Problema este ca nu stiu daca se va produce destula lumina pentru a citi o carte sau a "juca" o carte!
Ce fel de benzi cu leduri recomandati, de unde si ce lumina(calda, rece)?

#2225
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Calda, clar. Tine cont ca lumina de banda e mai slaba decat un bec de aceiasi putere. De obicei se foloseste doar pentru iluminat ambiental.

#2226
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Benzile cu leduri sunt destul de puternice. Ca sa ai un exemplu, la servici am pe post de 4 neoane (1.20 metri parca) benzi cu leduri (montate in locul neoanelor) si fac lumina destul de puternica. Nu stiu exact furnizorul, le-am gasit deja montate (sunt de aproape 2 ani). Din ce am auzit, ori Leroy Merlin, ori Bricostore.

#2227
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Pui 3 sau 5 spoturi incastrate led de 3-5-7W si ornamental banda led.
Banda led ilumineaza unidirectional cu unghi mic fata de spot led care are o sticla de dispersie lumina .
Alege banda led siliconica , ledurile sunt imbracate in silicon si rezista mai bine la umiditate . As merge pe varianta 12-24 volti avand in vedere lemnul .
Temperatura 4000K, nu alb , te tine activ ca la serviciu , o culoare de relaxare 3000-4500K.

Edited by ldpe, 24 April 2017 - 11:17.


#2228
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Nu vei avea destula lumina. Pune iluminare clasica, cu variator, daca tot vrei atmosfera de bar.

#2229
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
mi s-a părut cea mai bună variantă led cald cu rece. 4 de 9W fac cam cît un bec de 100
cele calde se ard mai repede
o altă variantă o am în baie şi balcon cu SMD auto din proiectoare ... alimentate la o baterie second. Luminează chiar ok!

Edited by sarac.lipit, 24 April 2017 - 12:37.


#2230
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Multam.
Cred ca merg pe varianta cu perimetrul tavanului cu benzi cu leduri, mascate, iar pe mijloc pun lampi cu led.
Poate mai aflam si alte variante.

#2231
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Mergi la un magazin de bricolaj gen Dedeman. Acolo o sa gasesti tot felul de lampi rustice care sunt in ton cu terasa ta de lemn.
Benzile cu led nu prea ''se pupa'' cu ce ai tu acolo.

In lampile alea pui becuri de care vrei. Nu cred ca are importanta consumul.. la cat stai pe terasa..

#2232
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Benzile cu leduri vor fi mascate de niste "coltare" din lemn cu model.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate