Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#2233
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013
Dacă doriți becuri led philips la prețuri ok, vizitați siteurile top-led și etbm.

#2234
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
La proiectorul care facea strobo-lumina am inlocuit driver-ul si i-a pierit cheful de disco. Sursa defecta era turnata in rasina integral si nu am avut ce sa mai studiez la ea.

#2235
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Am cumparat ul LED V-TAC de 10W, sunt curios sa vad cat o duce. Am zis candva ca nu mai cumpar alte marci in afara de Philips si Osram dupa ce mi-am luat teapa cu niste economice chinezesti care m-au tinut...2 zile. De atunci mi-am propus sa nu mai iau nimic in afara de Philips si Osram...pana acum;

Deapre marca V-TAC ce stiti, sunt bune? Mie mi-au inspirat incredere, sunt o firma mare, acum sa vedem daca sunt si bune.

#2236
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Am eu 2buc de 2-3ani si inca merg. Adica merg si atat.

#2237
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Acum vreo 4 luni am luat de la H....bach niste becuri led.
Acuma sa busit unul.

Attached Files



#2238
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Si eu am doua ...unul s-a busit, l-am desfacut si am constatat ca se dezlipise un fir de pe dulia metalica cu filet.
L-am alimentat si mere, dar nu stiu ce sa pun in locul "smacolinei" ce acoperea montajul electronic.
Altfel se incinge de numa!
As pune silicon de ala auto de cutie...cica rezista la cca. 300°C.


#2239
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Vreau sa iau cativa metri (3-4m or fi suficienti?) de banda led pt iluminarea unei vitrine (inaltime x latime x adanicme - 130x75x40).

De care sa fie:
- cu alimentare la 220v sau la 12v?
- sa fie de 5050 sau mai mici?
- cate 60 buc/m sau 120 buc/m?

#2240
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
1.12V daca ai deja alimentator de 12V la vreo 1-2-3 amperi, functie de cat vor consuma led-urile. Daca nu, 220.
2.Irelevant
3.Irelevant.

Ca sa afli aproximativ ce putere iti trebuie (5W...20W...100W??), inchipuie-ti ca vrei sa iluminezi cu becuri halogen (de-alea cu reflector); poti fac chiar o proba daca ai vreun prieten sau vecin sa te ajute; rezultatul il imparti la 5.
Daca nu gasesti halogen, ilumineaza cu un bec cu incandescenta (o lampa de birou) pana obtii nivelul de iluminare necesar. (adica vezi daca iti ajunge un  bec pentru toata vitrina, pentru jumatate, sau pentru un sfert) Imparti rezultatul la 10-15 si ne mai scrii si pe aici ce conditii ai folosit, ca sa putem estima mai precis nevoia ta de flux luminos.

#2241
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
păi în funcție de cum vrei să o montezi poți calcula dacă este suficient sau nu.
Cumperi alimentator
decât să te preocupe tipul diodei cred că mai important este temperatura/culoarea
60 dacă vrei  o iluminare normală sau 120 dacă vrei o iluminare puternică

Din câte știu, în scop comercial, se utilizează iluminarea puternică. Alege să montezi mai multe linii pentru iluminare și să fie 120 buc/m

#2242
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Am sa incerc initial cu 3m de banda RGB alimentata direct la 220v + un controler sa vad ce iese, imi pare mai simplu ca si "uzura" in timp.

Este ceva sensibil la ce ar trebui sa fiu atent la un controler pt 220v?

#2243
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postkondas, on 07 iulie 2017 - 17:03, said:

...Este ceva sensibil la ce ar trebui sa fiu atent la un controler pt 220v?
Nu ai ce sa vezi la cumparare. Ca nu te lasa sa-l probezi un sfert de ora cu sarcina nominala ca sa vezi cat de tare frige..

#2244
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Am luat pana la urma la 12v. Cica alea de 220v sunt invelite intr-un plastic/silicon din cauza caruia se face racirea mai greu, se incalzesc si din aceasta cauza au o durata de viata mai mica. Ar fi predestinate cu precadere la exterior. Asa o fi? nu stiu, nu am vrut sa risc.

Deci am luat dimabile la12v/ 8w/120buc/m lungime 20m (4x5) ce sunt trecute printr-un dimer. Si am de gand sa le tin la jumate din intensitate pe acest dimer.

Intrebare, in cat timp moare acest dimer? E un noname, o chinazarie de 240w ( http://www.iluminat-...elecomanda-240W)

#2245
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Probabil este ok sa-l folosesti pana la 3/4 din puterea nominala. Am vazut ca e de 20A, deci pana la 15A va fi rezonabil, si va avea viata lunga.

Si daca vrei sa fii inca si "mai catolic", nu trece de 10A. Ma refer la curentul total al benzilor de LED-uri.

Probabil ca oricum nu ai curenti atat de mari. O banda nu prea e indicat sa transporte mai mult de 2A adica 25W pe o singura directie. Daca ai nevoie de lungimi mai mari trebuie sa alimentezi de la mijloc sau chiar in mai multe puncte, deci alimentare distribuita.

#2246
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Vor fi 20m impartiti in 4 segmente de 3m si 2 de 4m. Deci va fi un curent de 13-14A

#2247
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Presupun ca are condensatori electrolitici; regula spune ca acestia se devalorizeaza cu 20% la 2000 de ore la 105 grd celsius (depinde si de "familia" acestora, dar hai sa fim optimisti); dubleaza aceasta cifra pentru o estimare moderat-corecta si apoi dubleaza rezultatul pentru fiecare 10 "in jos".
La chinezesti poate ca ar fi prudent ca la final sa imparti la 4.

Edited by addysoftware, 23 July 2017 - 20:09.


#2248
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
e normal sa "baraie" dimmerul la led? la halogen nu zice nimic. se arde ledul(sau dimmerul) daca il tin? la maxim nu observ nimic, lumineaza normal ledul, dar tot baraie.

#2249
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
E dimmer pentru leduri?

#2250
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Post41ex, on 23 iulie 2017 - 22:36, said:

e normal sa "baraie" dimmerul la led? la halogen nu zice nimic. se arde ledul(sau dimmerul) daca il tin? la maxim nu observ nimic, lumineaza normal ledul, dar tot baraie.
Intrebarea ta nu contine informatii importante.
Totusi, un raspuns ar putea fi:
Daca LED-urile sunt alimentate de un driver (sursa) in comutatie si daca dimmerul este de tip potentiometru pe perete din vechea generatie, cu triac, facut pentru becuri cu incandescenta
atunci da, este normal si nu prea e bine pentru sanatatea triacului si nici a driverului LED-ului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate