Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Vonino Primus 94HD

- - - - -
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#19
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008
alte pareri despre tableta vonino,o mai are careva ?

#20
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
Salut,

Tableta pare ok in bani sai, acum depinde si de pretenti, daca stai mult in cumpana cu inca 50% in plus iei un mic "rege" al tabletelor - Asus ME301T, care am avut-o 3 zile la indemana si era superioara acesteia si din punct de vedere hw si estetic ! Apropo de aceasta, este neam bun cu M1 pentru care ar fi aparut versiune 4.2. 2. una peste alta, in utilizarea zilnica este excelenta, bateria tine pana la 8 ore - luminozitate putin sub 50% , ideala pentru mediu acasa / birou, nu e acelasi lucru in mediul inconjurator, in plina zi, insorita si  luminata,  cand trrebuie un profil mai serios 80-100%  ( 4-5 ore cu iluminare maxima) , intradevar scartiala exista pe la imbinarea inferioara partea dreapta, ce ma mai deranjeaza este sunetul ei la volum maxim, parca nu e realist si distorioneaza cumva, ceea ce este iarasi placut - fluenta in meniuri si faptul ca nu se obosete decat daca ai peste 20 aplicatii simultan deschise impreuna cu procese la greu, daca o root-zi poti scapa de multe procese inutile...una peste alata este o tableta decenta in banii ei . Cu service-ul nu stiu cum este, dar pare pus la punct procedura pe site-ul oficial, iar suportul nu e asa de vai si amar ca la alte tablete, in functie de model si SN poti primi update oficialde firmware - astept cu drag un 4.2.2 , inca nu am primit raspuns oficial daca va fi si pe acest model ! De la mine are 4,5 stele din 5 !

Spor

#21
cjsneek

cjsneek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 03.06.2004
o am si eu cam de o saptamana.
deci e in perioada de "proba" sa zic asa. in prima zi s-a blocat o data sau de doua ori, insa dupa ce am pus nova launcher, am mai dezactivat unele procese nu s-a mai blocat deloc si se misca f. bine.
parti bune: -  ecranul - excelent, o placere sa citesti carti, sa vezi filme...
                 -  viteza: din ce am citit combinatia asta de cpu + gpu intrece in multe bechuri tegra 3, imi da in antutu ~12000
                    http://vondroid.com/...8/#.UZHuaaKSKX0
                 -  aspectul: design placut si modern, f. subtire
                 -  wifi foarte stabil
                 - tableta este de fapt Pipo m8  de care a mai auzit lumea, probabil merg rom-urile de pe pipo.

parti slabe: - touch-ul are un defect la acest model inclusiv la Pipo M8 : atunci cand se incarca daca o asezi pe masa si atingi ecranul o ia razna vezi:
                    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O1ftvcHwusc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
                   in pozitie verticala merge ok
                   - auto-rotate-ul cateodata nu mai functioneaza isi revine dupa un restart (am vazut ca si la alte tablete mai consacrate mai apare bug-ul asta, probabil software - driver. sper sa rezolve cei de la vonino intrun viitor update :P
                    - difuzoarele la volum inalt distorsioneaza
                   - de vreo cateva ori s-a trezit din standby cu mesajul " external sdcard dismounted" apoi montandu-l la loc

Bateria pare ok, nu ma pronunt ca o am de prea putin timp
Eu sper sa nu mai apara si alte probleme, astea existente le pot ignora deocamdata desi sunt destul de enervante, insa daca mai apar si altele o returnez.
Oricum cel mai mare atu al ei este pretul, mai ales ca am luat-o de la resigilate cu reducere 100 lei.
Initial doream Nexus 7 care este superioara din pct. de vedere calitativ insa cand m-am jucat putin cu ea mi s-a parut mult prea mica pt. o tableta.

numai bine

#22
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Merg foarte bine ROM-urile de la Pipo Max M8 (versiunea fara 3G), chinejii au mai scos inca doua versiuni de la ultima versiune rebrand-uita de Vonino (Vonino_Primus94_HD_V1_4.1.1_20130115).
Ultima versiune disponibila la producator este: M8 software_english version_20130412 - chiar este vizibila imbunatatirea functionarii Wi-Fi si s-a rezolvat bug-ul G-Sensor-ului. Parca si digitizerul se comporta mai normal cand e conectat incarcatorul, dar si eu m-am obisnuit sa ating intotdeauna spatele metalic inainte de "a da cu degetul pe ecran"... :D
Pipo a anuntat pe blogul lor ca vor scoate cat de curand si 4.2. Asa ca n-are inca Vonino ce sa rebrand-uiasca.

#23
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013

 Serpent, on 15 mai 2013 - 11:44, said:

Pipo a anuntat pe blogul lor ca vor scoate cat de curand si 4.2. Asa ca n-are inca Vonino ce sa rebrand-uiasca.

Depinde ce vor ei sa spuna prin "cat de curand". Chinezul se poate misca repede cand vrea. Posted Image

#24
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Adevarat. Si vrea doar daca are un interes...

#25
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013
Daca in toata lumea asta a ramas si un dong vietnamez...o sa existe interes din partea Chinei Posted Image

#26
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008
dintre vonino primus 94 Hd si vonino spirit S ce ati alege ?

#27
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008

 zeus1, on 17 mai 2013 - 22:14, said:

dintre vonino primus 94 Hd si vonino spirit S ce ati alege ?
As alege spirit datorita orientarii ecranului, bateriei. La primus este incomoda in mod portret. Spirit are bateria puternica (a mea tine intre 8 si 12 ore). Si sunt multe....
Cu android 4.2.2 nu mai are nici un fel de lag.
Nu ca as avea eu spirit, dar am avut si un primus pe mana

Edited by nick5roo, 18 May 2013 - 07:32.


#28
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008

 nick5roo, on 18 mai 2013 - 07:30, said:

As alege spirit datorita orientarii ecranului, bateriei. La primus este incomoda in mod portret. Spirit are bateria puternica (a mea tine intre 8 si 12 ore). Si sunt multe....
Cu android 4.2.2 nu mai are nici un fel de lag.
Nu ca as avea eu spirit, dar am avut si un primus pe mana

am inteles insa ca la spirit s sunetul e mai slab ca si la primus, asa este ?

#29
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008

 zeus1, on 19 mai 2013 - 09:51, said:

am inteles insa ca la spirit s sunetul e mai slab ca si la primus, asa este ?
la spirit dupa update de jb 4.2.2 problema sunetului s-a rezolvat, se aude chiar excelent. inainte se auzea slab.

#30
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004

 nick5roo, on 18 mai 2013 - 07:30, said:

...La primus este incomoda in mod portret....
Nu ca as avea eu spirit, dar am avut si un primus pe mana

Vorbeste in numele tau! Si incearca sa folosesti limba romana mai cu atentie, ca rade si aia din Castelu de tine..., nu ca ai avea tu spirit, dar sper ca macar era aprins primusul ala... Posted Image
Multi au laudat Pipo M8 pt. cum se tine si se simte in mana!!! In mod portret, tinuta cu stanga de partea de sus (mai groasa). Ca asa e logic si e chiar comod de tinut.
Iar daca erai obiectiv (just, drept, nepărtinitor, cinstit, adevărat, corect, imparţial) mentionai cum se vede aceasi imagine pe ecranele celor doua tablete puse una linga alta, ca tot le-ai testat pe amandoua... Si sunetul, cum e sunetul, intre cele doua?

Cam induci cititorii in eroare, nu-i asa?!?


PS: Daca tot iti doresti cu atata disperare sa fi LAUDAT, de ce nu incerci si tu sa faci ceva LAUDABIL???

#31
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008

 Serpent, on 19 mai 2013 - 17:29, said:


Vorbeste in numele tau! Si incearca sa folosesti limba romana mai cu atentie, ca rade si aia din Castelu de tine..., nu ca ai avea tu spirit, dar sper ca macar era aprins primusul ala... Posted Image
Multi au laudat Pipo M8 pt. cum se tine si se simte in mana!!! In mod portret, tinuta cu stanga de partea de sus (mai groasa). Ca asa e logic si e chiar comod de tinut.
Iar daca erai obiectiv (just, drept, nepărtinitor, cinstit, adevărat, corect, imparţial) mentionai cum se vede aceasi imagine pe ecranele celor doua tablete puse una linga alta, ca tot le-ai testat pe amandoua... Si sunetul, cum e sunetul, intre cele doua?

Cam induci cititorii in eroare, nu-i asa?!?


PS: Daca tot iti doresti cu atata disperare sa fi LAUDAT, de ce nu incerci si tu sa faci ceva LAUDABIL???
Offf Pruteanu unde era!!! In primul rand, daca vrei sa vb despre gramatica este un topic pe softpedia, subscrie acolo. In al doilea rand nu sunt roman, deci stiu mai multa gramatica decat tine (sunt grec) asa ca nu mai face tu pe desteptul aici si incerci sa corectezi pe altii. In al treilea rand nu induc pe nimeni in eroare. Faptul ca are 1280×800 relolutie primus nu o surclaseaza pe spirit s, baterie de 3700 mA a lui primus vrei sa fie superioara lui spirit s care are 8000 mA? Sunetul? Acum cu jb 4.2.2 la spirit se aude super. La primus (M8) cand va apare jb 4.2?
Hai nu mai fi carcotas si ca o paranteza ca tot ma corectezi, linga se scrie langa cu å. :D

#32
cjsneek

cjsneek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 03.06.2004
intrebare pt. cei priceputi:

tv stick-ul asta:
http://www.geekbuying.com/item/MK808B-Dual-Core-Android-4-1-Jelly-Bean-TV-BOX-RK3066-Cortex-A9-1GB-RAM-8GB-ROM-Mini-PC-TV-Box---Black-313213.html
are RK3066 si 4.2.2 JB.

oare nu poate fi portat si pt. primus, avand acelasi procesor? (cu aplicatiile inlocuite)

aici e rom-ul : http://blog.geekbuying.com/index.php/2013/05/18/mk808b-official-android-4-2-custom-finless-rom/#.UZnVZaKSKX0

#33
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013
Ar fi foarte tare daca s-ar putea...

#34
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008
la primus nu au facut update-ul la 4.2.2 JB?

#35
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008

 zeus1, on 20 mai 2013 - 17:46, said:

la primus nu au facut update-ul la 4.2.2 JB?
Nu, aici apar toate update-urile pentru versiunea Pipo (primus=Pipo M8)

#36
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008

 nick5roo, on 20 mai 2013 - 18:11, said:

Nu, aici apar toate update-urile pentru versiunea Pipo (primus=Pipo M8)
sa speram ca vor face update-ul si la primus :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate