Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Vonino Primus 94HD

- - - - -
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce parere aveti despre aceasta noua tableta de la Vonino ?
Vad ca a aparut in oferta la eMAG
La prima vedere arata foarte bine atat hardware cat si ca design , mai putin acumulatorul care are o capacitate foarte mica .

#2
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
Plusuri:
Procesor puternic (Dual Core Rockchip 3066 Cortex A9 1.6 GHz),
Display IPS, rezolutie 1280 x 800

Minusuri:
Diagonala 9.4 inch/format 16/10: Ok pentru filme, nu e ok pentru browsing, citit documente, poze, jocuri. Diagonala 9,7 (prezenta si la iPad) e momentan cea mai bine proportionata
Acumulator capacitate foarte mica, din 5 ore declarate probabil ca 3.5 ore reale (emag declara 5 ore, site-ul vonino declara 6)
Grosimea tip trapez e ok in utilizarea landscape, in utilizarea portret tableta va fi asimetrica, subtire pe o parte, groasa pe cealalta
Pretul: putin cam mare, probabil va mai scadea

Edited by state, 19 February 2013 - 12:11.


#3
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
E Pipo m8 . Posted Image

Despre calitatea produselor Pipo : http://www.google.ro...lient=firefox-a

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wJSf6rgqdjY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by chflorin, 19 February 2013 - 15:24.


#4
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011

View Postchflorin, on 19 februarie 2013 - 15:21, said:

E Pipo m8 . Posted Image

Despre calitatea produselor Pipo : http://www.google.ro...lient=firefox-a

E aiurea....
Despre calitatea produselor Samsung : http://goo.gl/58RLN
Este valabil pentru orice produs, indiferent de calitatea acestuia...

Edited by mishu6969, 27 March 2013 - 16:33.


#5
meercha

meercha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 06.04.2008
M-am jucat si eu cu aceasta tableta, destul cat sa-mi fac o parere - o detine un prieten.
plus-uri:
- design si finisaje deosebite
- ecran mare IPS-PRO HD de inalta rezolutie 1280x800, vizibilitate buna din unghi
- se misca fluent, nu se blocheaza, nu agata
- butoanele pozitionate bine
- 2 x microUSB

minus-uri
- 3G-ul MF110 de la RDS merge cam prost (comparativ cu WiFi-ul) - skype-ul nu suna cand tableta e in stand-by, conectata prin 3G.
- nu e f bine inchegata, se simte un mic joc la imbinari in unele locuri
- in coltul din stanga jos, pe fundal inchis, se distinge o mica pata, semn ca lumina nu e bine impartita - nu stiu daca e numai problema ei sau e un defect general.

#6
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmeercha, on 08 aprilie 2013 - 10:54, said:

- 3G-ul MF110 de la RDS merge cam prost (comparativ cu WiFi-ul)

Pai e logic. Stick-ul ala nu poate decat 7,2 Mbps (asta teoretic, pentru ca reteaua RDS merge in zilele bune cu 5-6) iar Wifi, in cazul celui mai folosit standard (g), poate teoretig 54Mbps si practiv vreo 22-23. Deci sa faci comparatie intre cele doua este inutil.

#7
meercha

meercha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 06.04.2008

View Postfilip.serban, on 08 aprilie 2013 - 12:50, said:

Pai e logic. Stick-ul ala nu poate decat 7,2 Mbps (asta teoretic, pentru ca reteaua RDS merge in zilele bune cu 5-6) iar Wifi, in cazul celui mai folosit standard (g), poate teoretig 54Mbps si practiv vreo 22-23. Deci sa faci comparatie intre cele doua este inutil.

Voiam mai mult sa punctez faptul ca, Skype-ul nu suna cand tableta e in stand-by, conectata prin 3G. Probabil e mult prea slab semnalul. Cu speed test, scoate 1,8-1,9 mb la download si 0,4-0,5 la upload. F slab.

Edited by meercha, 08 April 2013 - 13:38.


#8
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmeercha, on 08 aprilie 2013 - 13:37, said:

Voiam mai mult sa punctez faptul ca, Skype-ul nu suna cand tableta e in stand-by, conectata prin 3G. Probabil e mult prea slab semnalul. Cu speed test, scoate 1,8-1,9 mb la download si 0,4-0,5 la upload. F slab.

Pai atat poate reteaua in zzona ta... Chestia cu Skype-ul e de la tableta, cel mai probabil.

#9
meercha

meercha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 06.04.2008

View Postfilip.serban, on 08 aprilie 2013 - 14:01, said:


Chestia cu Skype-ul e de la tableta, cel mai probabil.
si pe un SpeedStar S, la fel se comporta, adica nu suna cand e in standby (blocata). Prin wifi, suna fara probleme in orice stare.

#10
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmeercha, on 08 aprilie 2013 - 14:13, said:

si pe un SpeedStar S, la fel se comporta, adica nu suna cand e in standby (blocata). Prin wifi, suna fara probleme in orice stare.

Deci este vina tabletei (ma rog, a softului) ca nu tine conexiunea activa prin modem...

#11
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Meercha  si filip.serban, am scris si pe un alt topic, nu e vina tabletei sau semnalului ci a versiunii de skype care o folositi sau actualizati. Lasati versiunea de pe xda mai veche sau actualizata de ei nu cea de pe magazin play. Succes http://www.androiddr...k/#.UVMEEBx92mU

Edited by nick5roo, 08 April 2013 - 20:50.


#12
meercha

meercha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 06.04.2008

View Postnick5roo, on 08 aprilie 2013 - 20:50, said:

Meercha  si filip.serban, am scris si pe un alt topic, nu e vina tabletei sau semnalului ci a versiunii de skype care o folositi sau actualizati. Lasati versiunea de pe xda mai veche sau actualizata de ei nu cea de pe magazin play. Succes http://www.androiddr...k/#.UVMEEBx92mU
Am incercat si cu versiunea asta si.. nimic. Problema persista. Sunt aproape sigur ca este de la semnalul prea slab. O sa incerc si un alt stick
Multumesc

#13
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Am comandat o Pipo M8 (d'asta rebranduita la noi :D ) la Emag si azi cand s-o iau din showroom am observat ca e desigilata.
Am examinat-o un pic si n-a trebuit prea multa perspicacitate pt. a vedea ca mai fusese deschisa si verificata de cineva inainte.
Bineinteles, am intrebat daca incearca cumva sa-mi vanda o resigilata la pret de noua. Cica nu, scuze, dar asa a venit din magazie... Posted Image
Am cerut alta, nu pt. ca era desigilata, ci din cauza nisipului de sub folia de protectie. Eu credeam ca are doua (cum vin Allview-urile), una pt. transport si dedesubt aia de protectie, dar era doar una. Care este dezlipita in coltul stg. jos - aviz amatorilor, sa n-o luati de noua. Era ultima din Crangasi, astept sa aduca alta.

Nu prea inteleg de ce in cazul asta mi-au trecut-o mie in cont ca retur, in conditiile in care am refuzat-o din primul moment.

#14
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Si urmatoarea avea exact aceasi problema, dar macar a fost sigilata. A trebuit sa belesc folia, avea 3 bule de vreo 3 mm cu nisip in mijloc si altele pe margine.
De ce s-or incapatana chinejii sa puna folii daca n-au ce le trebuie?!?
Am vazut aceleasi fire de nisip (poate o fi siliciu? Posted Image ) sub folie si la Pipo si la Onda.

View Postmeercha, on 08 aprilie 2013 - 10:54, said:

- in coltul din stanga jos, pe fundal inchis, se distinge o mica pata, semn ca lumina nu e bine impartita - nu stiu daca e numai problema ei sau e un defect general.

Am si eu acel backlight bleeding, tot acolo.

Pt. rootare am folosit cu succes tutorialul Juliei, multumiri pt. munca in folosul comunitatii.
Care "comunitate" oricum nu prea merita (parerea mea), pt. ca nu da mai nimic inapoi - preferand sa pastreze informatiile gasite doar pt. sine - ca poate, poate s-o gasi vreun fraier dispus sa plateasca un ban pe freeware si info culese de pe forumuri.
Spoiler:
Posted Image

#15
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008

View PostSerpent, on 18 aprilie 2013 - 21:04, said:

Si urmatoarea avea exact aceasi problema, dar macar a fost sigilata. A trebuit sa belesc folia, avDaca te bule de vreo 3 mm cu nisip ispirit s/c si altele pe margine.
De ce s-or incapatana chinejii sa puna foprimul)ca n-au ce le trebcomunității?azut aceleasi fire de nisip (poate o fi siliciu? Posted Image ) sub folie si la Pipo si la Onda.



Am si eu acel backlight bleeding, tot acolo.

Pt. rootare am folosit cu succes tutorialul Juliei, multumiri pt. munca in folosul comunitatii.
Care "comunitate" oricum nu prea merita (parerea mea), pt. ca nu da mai nimic inapoi - preferand sa pastreze informatiile gasite doar pt. sine - ca poate, poate s-o gasi vreun fraier dispus sa plateasca un ban pe freeware si info culese de pe forumuri.
Spoiler:
Posted Image
ai grija ce vorbesti, nu generaliza ca nu se merita. suntem destui care ne ajutam intre noi, chiar daca cineva pune o intrebare celalalt raspunde sau il ajuta. daca te uiti la topicul meu (vonino spirits/aplicatii,jocuri, oare nu te ajuta cu nimic (merg aplicatii si pe primus), nu e in folosul comunitarii? Nu suntem fraierii tai.

#16
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
N-am generalizat, iar tu ai luat-o de-a dreptul personal.
Vezi in text ca exprimarea este destul de nuantata: "nu prea merita (parerea mea), pt. ca nu da mai nimic inapoi".

Repet, este parerea mea, o sustin (fara a generaliza), dar n-am nicio problema daca ma contrazice cineva.
Ai ceva cu dreptul la o opinie personala, pe un forum public?!?

Tu generalizezi, ia uita-te mai atent la statistica topicului tau: 41 răspunsuri la 2.293 vizualizări. Si inafara de tine si Julia, CINE a mai postat in el vreo informatie folositoare (de interes general, nu personal) comunitatii???

Stai un pic stramb si judeca drept cine are mai multa (nu toata...) dreptate!

View Postnick5roo, on 19 aprilie 2013 - 06:00, said:

Nu suntem fraierii tai.

Aici nu inteleg despre cine (ai folosit pluralul) si ce vorbesti...
Ce n-ai inteles din ce-am zis?
"Smecherii" sunt cei care colecteaza informatie gratuita si incearca s-o vanda "fraierilor" dispusi sa dea un ban pe o rootare, un flash de custom ROM, o instalare de paid app fara plata, etc.
Ai macar idee cat de multi sunt astia?!? Se pare ca nu...

Daca te-am jignit (pe tine personal), te rog sa ma ierti, dar inca n-am inteles cu ce te-as fi putut jigni.

In incheiere citez:

View Postnick5roo, on 19 aprilie 2013 - 06:00, said:

ai grija ce vorbesti, nu generaliza ca nu se merita.

Posted Image

#17
pionica58

pionica58

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.04.2013
multumesc

#18
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008

View PostSerpent, on 19 aprilie 2013 - 11:41, said:

N-am generalizat, iar tu ai luat-o de-a dreptul personal.
Vezi in text ca exprimarea este destul de nuantata: "nu prea merita (parerea mea), pt. ca nu da mai nimic inapoi".

Repet, este parerea mea, o sustin (fara a generaliza), dar n-am nicio problema daca ma contrazice cineva.
Ai ceva cu dreptul la o opinie personala, pe un forum public?!?

Tu generalizezi, ia uita-te mai atent la statistica topicului tau: 41 răspunsuri la 2.293 vizualizări. Si inafara de tine si Julia, CINE a mai postat in el vreo informatie folositoare (de interes general, nu personal) comunitatii???

Stai un pic stramb si judeca drept cine are mai multa (nu toata...) dreptate!



Aici nu inteleg despre cine (ai folosit pluralul) si ce vorbesti...
Ce n-ai inteles din ce-am zis?
"Smecherii" sunt cei care colecteaza informatie gratuita si incearca s-o vanda "fraierilor" dispusi sa dea un ban pe o rootare, un flash de custom ROM, o instalare de paid app fara plata, etc.
Ai macar idee cat de multi sunt astia?!? Se pare ca nu...

Daca te-am jignit (pe tine personal), te rog sa ma ierti, dar inca n-am inteles cu ce te-as fi putut jigni.

In incheiere citez:


Posted Image
ok, am inteles. unul ma lauda http://forum.softped...s/page__st__288 si altii ma critica, la figurat bineinteles :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate