Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Cel mai periculos virus

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013
Am descoperit ca exista un virus periculos pe care win8 l-a sugrumat putin!
Acest virus nu se transmite numai prin internet el fiind transmis si pe cale orala!
Numele lui este diferit de la caz la caz deoarece este heuristic si polimorf!
Acest virus este "utilizatorul prost si fara pregatire"!

Feriti-va de el punand lacat la usa biroului sau a camerei in care tineti computerul!

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 moarepreot, on 17 februarie 2013 - 06:35, said:

Acest virus este "utilizatorul prost si fara pregatire"!
În linux, nu ai acest virus, deoarece linux te forţează să înveţi - mai lent sau mai rapid, dar ceva noi cunoştinţe tot se adună.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Tin sa mentionez ca acest virus agreseaza echipamentele perfice.

#4
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1.Ce bine ar fi sa fim "heuristici" si in cunoasterea limbii romane, in special in cunoasterea semnificatiei cuvintelor... asta e  alt virus, dar mult mai periculos.
2. Io unu' nu am cum sa ma feresc de virusu' "utilizatorul prost si fara pregatire" pentru ca imi cumpar numa' procesoare Intel :

http://www.intelinsi...ot_outside1.jpg

Posted Image

Edited by danb1961, 17 February 2013 - 07:41.


#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Intotdeauna acel mai bun antivirus o sa fie utilizatorul. Ma uit la diversi oameni care fac rost de tot felul d evirusi si zau nu inteleg de unde, cel mai probabil din pr0n ca eu in ultimii 7 ani nu prea am avut nici un virus serios sau care sa nu fie redus rapid la tacere de av.

Edited by SpeedDemon, 17 February 2013 - 07:48.


#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Mai foloseşte cineva antiviruşi acasă în zilele noastre? N-am mai folosit unul de ăhăăă... Ani buni de zile, de când am trecut pe linux.

Cu criza asta, arunci banii degeaba pe antiviruşi. Adică plăteşti un sistem de operare, ca să ai marea oportunitate să mai plăteşti apoi şi pentru antiviruşi... Bani aruncaţi pe fereastră, când poţi să-ţi iei foarte bine un calculator fără sistem de operare, sau pe componente, şi să ţi-l ansamblezi singur, deci din bani mai mulţi.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
1. exista cel putin doi antivirusi de top free, pe linga cel dat de Microsoft, tot free
2. oricum nu sint necesari antivirusii daca nu ai obsesia sa rulezi orice iti vine pe email sau sa dai download/yes/yes/ok la orice popup
2b. acelasi argument poti sa-l faci cu windows mobile in loc de linux. Nu prea sint aplicatii, nu s-a deranjat nimeni sa faca, nici macar virusi. Da-i oricarui user oricit de handicapat un windows mobile si 10000 de emailuri in spam si lasa-l sa clickaie pe toate linkurile si sa descarce toate atasamentele si vezi daca pateste ceva. Si tine cont ca vorbim de un OS fara nici un fel de layer de securitate, cu internet, mail, Internet Explorer, facut de Microsoft si fara vreo posibilitate reala de update.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Hai să fim serioşi, linux n-are viruşi deoarece e greu să infectezi un linux. Când un user vrea să instaleze ceva, instalează din repozitorii, din "software center", nu de la terţi.

Nimeni n-a scris viruşi pentru linux pentru că şi dacă i-ar scrie, ar fi dificil să-i injecteze.

Iar microsoft nu e o firmă cu viziune, hai să fim serioşi. Package managing există ca idee şi a tot evoluat în linux din 1996, dacă nu mă înşel (debian, oricum).

Microsoft e o companie care, prin definiţie, e orientată pe profit. Chiar şi noutăţile pe care le face, le face pentru profit, nu pentru progres tehnologic.

Iar prostimea ... consumă ce îi bagă Microsoft pe gât.

Dacă Microsoft a hotărât că vrea tablete în windows 8, aia vor şi consumatorii. Nişte consumatori depersonalizaţi, fără caracter, care doar urmează ceea ce le dictează nişte nevoi induse psihologic unor mase de proşti. Consumerismul capitalist îndobitoceşte.

Dacă Ubuntu a hotărât că vrea tablete, atunci schimbi distribuţia! E atât de simplu în linux. Nu-ţi place, schimbi.

Cu windows, te urinezi pe tine, n-ai alternative. Înghiţi ce vor ăia cu buzunarul gras să înghiţi. Deepthroat consumeristic, practic.

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 OriginalCopy, on 17 februarie 2013 - 10:03, said:

Nimeni n-a scris viruşi pentru linux pentru că şi dacă i-ar scrie, ar fi dificil să-i injecteze.
Hai ca home-ul ar fi posibil sa il infectezi, dar sistemul, unde nici nu ai permisii de scriere, cam dificil.

Nici nu m-as mira daca virusii nu ar fi scosi tocmai de producatorii de antivirusi.

#10
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008

 SpeedDemon, on 17 februarie 2013 - 07:47, said:

Intotdeauna acel mai bun antivirus o sa fie utilizatorul. Ma uit la diversi oameni care fac rost de tot felul d evirusi si zau nu inteleg de unde, cel mai probabil din pr0n ca eu in ultimii 7 ani nu prea am avut nici un virus serios sau care sa nu fie redus rapid la tacere de av.

Corect, nici eu nu am mai avut probleme cu viruşi de multi ani. Acum dacă descarci şi rulezi orice măgărie de genul biancadragusanuXXX.jpg.exe atunci îţi cam meriţi soarta.

 OriginalCopy, on 17 februarie 2013 - 09:15, said:

Mai foloseşte cineva antiviruşi acasă în zilele noastre? N-am mai folosit unul de ăhăăă... Ani buni de zile, de când am trecut pe linux.

De parcă n-ai şti răspunsul. Posted Image Sunt o grămadă de soluţii gratis care îşi fac treaba chiar mai bine decât unele pe bani. În rândul utilizatorilor casnici sunt foarte puţini cei care dau bani pe aşa ceva.

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 driftking91, on 17 februarie 2013 - 10:10, said:

De parcă n-ai şti răspunsul. Posted Image Sunt o grămadă de soluţii gratis care îşi fac treaba chiar mai bine decât unele pe bani. În rândul utilizatorilor casnici sunt foarte puţini cei care dau bani pe aşa ceva.
Adică eu cumpăr nişte hardware, pentru ca x% din CPU să fie folosit de un program complet inutil? Apăi eu am dat BANI pe acel hardware ca să-l folosesc EU, nu un program inutil.

În linux: nu tu antivirus (model de securitate vechi de zeci de ani, funcţionează perfect), nu tu firewall (setări implicite pe siguranţă, dacă te apuci să deschizi porturi, deja intrii în chestii tehnice şi oricum trebuie să te documentezi legat de ceea ce faci).

Şi tot ai un sistem sigur, şi gratuit, şi performant, şi ai şi libertate de personalizare.

Răspunsul tău "antiviruşi gratuiţi" e un răspuns la o problemă creată artificial, pentru a stimula consumul ... de către prostime.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 OriginalCopy, on 17 februarie 2013 - 10:07, said:

Hai să fim serioși, linux n-are viruși deoarece e greu să infectezi un linux. Când un user vrea să instaleze ceva, instalează din repozitorii, din "software center", nu de la terți.

Nimeni n-a scris viruși pentru linux pentru că și dacă i-ar scrie, ar fi dificil să-i injecteze.

Da, sigur, e fooaaaarte greu....de parca n-ar exista sirul de click-uri care sa iti ruleze sau instaleze ceva si in linux. Problema in ziua de azi nu mai este ca nu ar avea securitate (apropo, IE pe windows de la vista incoace are mai multa securitate decit Firefox pe linux, teoretic vorbind), problema e cu userii care sint pacaliti sa ruleze fisiere venite pe mail sau servite de pe net cu diferite gogosi. Poti la fel de bine sa faci un .deb care trimis pe mail sa fie instalat in linux de userul care in windows da "download/ok/ok/do you want to allow the following program to make changes to your computer - SIGUR".
Nu exista aproape deloc programe de-astea pentru ca nu merita sa fie facute, nu de altceva. Repet, toate argumentele tale merg la fel de bine cu Windows Mobile! Si ala in nici un caz nu e mai safe ca nimic, e un fel de DOS cu Internet Explorer, outlook, programele sint exe, nu exista nici un repozitorii-supozitorii, etc.


 OriginalCopy, on 17 februarie 2013 - 10:15, said:

Adică eu cumpăr niște hardware, pentru ca x% din CPU să fie folosit de un program complet inutil?

Stai putin ca parca discutia pe care pedalai (citat mai jos ca sa nu crezi ca exagerez) cu cit de multi bani pe antivirusi. Si ti s-a spus ca se poate si gratis si nu trial, cu reclame sau alte dezavantaje. Acum ca iti consuma resurse - aia e alta discutie, nu trebuie sa ii instalezi. Asa cum exista si antivirusi pentru linux (desigur, optiunile sint mult mai restrinse ca pentru orice tip de aplicatie) dar exista. Sau cumva linuxul e mai smecher si ruleaza antivirusii fara sa-ti consume resurse?
Si vad ca iarasi arunci ideea cu calculatorul pe componente pentru a scapa de licenta de windows; de prin 2005-2007-2010 (in functie de statistica sau tara) laptopurile au depasit desktopurile deci majoritar cind vorbesti de "calculator" vorbesti in deceniul curent de laptop. De unde cumperi laptopuri (citez) fără sistem de operare, sau pe componente, și să ți-l ansamblezi singur ??

 OriginalCopy, on 17 februarie 2013 - 09:15, said:

Cu criza asta, arunci banii degeaba pe antiviruși. Adică plătești un sistem de operare, ca să ai marea oportunitate să mai plătești apoi și pentru antiviruși... Bani aruncați pe fereastră, când poți să-ți iei foarte bine un calculator fără sistem de operare, sau pe componente, și să ți-l ansamblezi singur, deci din bani mai mulți.


#13
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

 OriginalCopy, on 17 februarie 2013 - 09:15, said:

Cu criza asta, arunci banii degeaba pe antiviruşi. Adică plăteşti un sistem de operare, ca să ai marea oportunitate să mai plăteşti apoi şi pentru antiviruşi... Bani aruncaţi pe fereastră, când poţi să-ţi iei foarte bine un calculator fără sistem de operare, sau pe componente, şi să ţi-l ansamblezi singur, deci din bani mai mulţi.

Cough, cough...piracy...cough, cough.
Acum pe bune cred ca in 7 ani de kaspersky cam vreo 5 ani l-am tinut din promotii gratuite de 6 luni sau un an si cand se termina, ba un trial, ba un reinstall de windows si luam din nou o promotie... key-uri trial din luna in luna. Un utilizator bun are antivirus original si fara cra**-uri.
Antivirusul gratuit e egal cu 0.

Oricum uitati acum vreo cateva zile a fost promotia aia Bitdefender Internet Security pt un an gratis, asa ca sa spui ca anitivirusii is scumpi e aiurea. Nu recomand antivirusi piratati pt ca s eprind producatorii repede si va pierdeti timpul, dar daca stii sa jonglezi cu promotii si key-uri ai antivirus premium gratis. Acum mai am de exemplu vreo 3 luni de Kaspersky dintr-o promotie de 6 luni. Cat inseamna 6 luni, vreo 30$.

Cat despre sistemul de operare, 95%+ din romanii care au windows original acasa au pt ca l-au primit OEM la vreun laptop s-au vreun harb de la Altex, DOMO, etc.
Problema principala e ca un home user nu are ABSOLUT NICI UN AVANTAJ daca daca 500 de lei pe Windows. Decat o gaura de 500 de lei in buzunar.

Edited by SpeedDemon, 17 February 2013 - 11:17.


#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 f300, on 17 februarie 2013 - 11:12, said:

Sau cumva linuxul e mai smecher si ruleaza antivirusii fara sa-ti consume resurse?
În linux n-ai nevoie de antiviruşi în primul rând, fără să renunţi la securitate. Nu aduc nimic în plus la capitolul securitate pentru un home user.

 SpeedDemon, on 17 februarie 2013 - 11:12, said:

Cat despre sistemul de operare, 95%+ din romanii care au windows original acasa au pt ca l-au primit OEM la vreun laptop s-au vreun harb de la Altex, DOMO, etc.
Problema principala e ca un home user nu are ABSOLUT NICI UN AVANTAJ daca daca 500 de lei pe Windows. Decat o gaura de 500 de lei in buzunar.
Hârbul de la Altex costă mai mult dacă are windows pe el. Deci tu dai nişte bani în plus degeaba.

Mai bine ori îl iei fără sistem de operare, ori îţi iei componente - ceea ce înseamnă că nu mai dai bani nici pentru ansamblarea făcută de o firmă, nici lui microsoft, deci ai mai mulţi bani de investit în hardware-ul efectiv. Percutează creieraşul acum?

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 OriginalCopy, on 17 februarie 2013 - 11:22, said:

În linux n-ai nevoie de antiviruşi în primul rând, fără să renunţi la securitate. Nu aduc nimic în plus la capitolul securitate pentru un home user.

Ai terminat argumentele proaste (ca sint scumpi, ca iti consuma resurse) si ai venit in cerc la "n-ai nevoie"? Da exact, nu ai nevoie.
Vezi ca la asta s-a raspuns deja (observa ca nu este specificat sistemul de operare):

2. oricum nu sint necesari antivirusii daca nu ai obsesia sa rulezi orice iti vine pe email sau sa dai download/yes/yes/ok la orice popup

#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 f300, on 17 februarie 2013 - 11:31, said:

Ai terminat argumentele proaste (ca sint scumpi, ca iti consuma resurse) si ai venit in cerc la "n-ai nevoie"? Da exact, nu ai nevoie.
Vezi ca la asta s-a raspuns deja (observa ca nu este specificat sistemul de operare):

2. oricum nu sint necesari antivirusii daca nu ai obsesia sa rulezi orice iti vine pe email sau sa dai download/yes/yes/ok la orice popup

Tu ai o obsesie cu descărcarea emailurilor. În linux în primul rând nu dai click ca să instalezi un program decât în software center. Ce e aşa de greu de priceput?

În windows ai un rahat de securitate, deoarece pe microsoft nu l-a dus mintea destul să facă ceea ce există în linux din 1996.

De aceea windows suge la capitolul securitate. Nu este vorba doar de sistemul însuşi, ci de întregul ecosistem din jurul lui.

Windows are în jurul lui un ecosistem făcut de o firmă preocupată exclusiv de profit, cu o armată de avocaţi în spate.

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 OriginalCopy, on 17 februarie 2013 - 11:34, said:

Tu ai o obsesie cu descărcarea emailurilor. În linux în primul rând nu dai click ca să instalezi un program decât în software center. Ce e așa de greu de priceput?

În windows ai un rahat de securitate, deoarece pe microsoft nu l-a dus mintea destul să facă ceea ce există în linux din 1996.

- nu am nici o obsesie, asta e vectorul actual pentru majoritatea virusilor. Luati de bunavoie de pe web sau email. Celalalt vector important este reprezentat de exploit-urile flash, java, etc - dar aia e chestie comuna si independenta.
- pina acum nu am intilnit vreun linux (sa ignoram momentan android-ul desi si ala e un caz interesant din alte motive) sa nu te lase sa instalezi pachete obtinute cum vrei tu, de pe discheta, stick, email, web
- ce are "linuxul din 1996" si bietul microsoft "nu l-a dus mintea destul să facă"? Dar concret daca se poate si ceva care exista altundeva decit in vise.

De asemenea mai am o intrebare la tine pe care ai lasat-o fara raspuns:

De unde cumperi laptopuri (citez) fără sistem de operare, sau pe componente, și să ți-l ansamblezi singur ??

#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 f300, on 17 februarie 2013 - 11:45, said:

- nu am nici o obsesie, asta e vectorul actual pentru majoritatea virusilor. Luati de bunavoie de pe web sau email. Celalalt vector important este reprezentat de exploit-urile flash, java, etc - dar aia e chestie comuna si independenta.
Da, iar acest vector e practic inexistent pe linux, în windows e în floare.

 f300, on 17 februarie 2013 - 11:45, said:

- pina acum nu am intilnit vreun linux (sa ignoram momentan android-ul desi si ala e un caz interesant din alte motive) sa nu te lase sa instalezi pachete obtinute cum vrei tu, de pe discheta, stick, email, web
Irelevant, majoritatea userilor oricum doar îşi transmit numele programelor, şi fiecare le instalează individual din "software center".

 f300, on 17 februarie 2013 - 11:45, said:

- ce are "linuxul din 1996" si bietul microsoft "nu l-a dus mintea destul să facă"? Dar concret daca se poate si ceva care exista altundeva decit in vise.
Dacă ai beli ochii mai sus, ai vedea că am spus: Package managing

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate