Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Cum se construiesc boxe...!

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
Gheko

Gheko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.11.2004
Stand in casa, am avut oleak de timp, shi am testat singur ... Nu sunt boxele de vina ... ci statia ... lasand la o parte ca am un final ars, imi distorsioneaza ... shi numai basul ...

Am in casa in deabara, batut de praf un mag. Rostov model 105 (made in USSR in 10.1987), l-am poos la boxe shi am dat din ce in ce mai tare, scazand putin preamplificarea ca are protectie, shi imi lua semnalul, shi am trecut de 80% cu volumul shi nu aveam distorsiuni, dar nu am putut sa mai cresc, ca imi crapa capu` ... Asha ca acum is multumit de boxele mele, shi o sa incerc sa schimb statia ...

Deci mersi celor care au scris pe forum despre mag-uri ca mi-au deschis capul ...
:kisstogether:

#74
florin_chat

florin_chat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2005
Eu sunt tare curios cum se fac boxele dar nu stiu nici o dimensiune a cutiei!!
Poate sa ma ajute cineva care a mai facut asa ceva? Eu cred ca pentru sunet de calitate iti trebuie si niste dimensiuni foarte bine determinate!!Eu as vrea sa fac un subwoofer!!Daca puteti sa ma ajutati?? :worthy:
[email protected]

#75
florin_chat

florin_chat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2005
Eu am incercat pa paginile alea www.visiton.......si nu merge daca poate sa ma ajute cineva sa trimita un e-mail la adresa mea [email protected] as fi foarte recunoscator :coolspeak: !! Si pot sa zic ca am cunostinte la asa ceva dar nu la subwoofere [email protected]

#76
antic

antic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.12.2004
http://forum.izatech...8a8cc5d5afec56e
http://www.hi-fi.ro/...ce308b056150fa6
http://www.difuzoare.ro/forum/

Gasesti cam tot ce vrei despre boxe si sunet .

#77
and19sv

and19sv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.03.2005
Fratilor....
Eu nu prea le am cu tehnik da vreau sa imi fac niste boxe k lumea.
Oare reusesc?
Daca ma poate ajuta cineva...
sa imi spuna exact ce tre sa fac... ce tre sa cumpar...

#78
and19sv

and19sv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.03.2005
Fratilor eu vreau sa imi fac niste boxe singur...
da nu am nici o treaba cu teknik si cu chestiile astea.
Oare reusesc sau arunc banii degeaba?
Ma poate ajuta careva sa imi dea niste sfaturi?

#79
taica

taica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.03.2005

and19sv, on Mar 19 2005, 17:01, said:

Fratilor eu vreau sa imi fac niste boxe singur...
da nu am nici o treaba cu teknik si cu chestiile astea.
Oare reusesc sau arunc banii degeaba?
Ma poate ajuta careva sa imi dea niste sfaturi?

<{POST_SNAPBACK}>

Te ajuta taica daca asta doresti ,dar numai daca vrei sa-ti faci boxe ''adevarate'',si inainte sa-mi raspunzi ar bine sa stii cu ce probleme te confrunti: 1-nu se folosesc disuzoare la care nu se stiu parametrii
               2-materialul din care se fac boxele este MDF si nu ''placaj''
               3-filtrele [condensatoare electrolitice nepolarizate special audio,care se pot cumpara ''nu de 3000 lei'',bobinele se poate face comanda si nu costa foarte mul,exclus cumpararea filtrelor din comert gata facute]nu mai repezinta o mare problema
              4-trebuie apelat la un atelier de mobila pt. taiere ,decupare,si frezarae(in jorul dif.de joase)pt ca in regim de amator apar probleme din lipsa de ''scule''
              5-ar mai fi materialul fonoabsorbant(care se foloseste inclusiv la boxele basreflex si chiar obligator)care nu mai reprezinta nici el o problema
              6-si ar mai fi accesorii,si partea estetica
Si in conditile astea garantat nu arunci banii si asta o spun din experienta caci eu datorita pasiunii catre ''audio'' am aruncat multi bani si nu regret .Primele boxe care le construiam, convins ca vor suna mai bine decit cele din comert ,era in '85 si dupa ce am reusit sa intru si sa lucrez in domeniu de instalatii de sunet profi am inteles cum stau lucrurile cu adevarat,asta nu o spun ca sa sperii pe cineva ca ar fi ceva foarte complex dar daca nu se respecta ''reteta nu iese mincarea gustoasa".Concluzia mea este ca boxele facute "bine suna '' ce putin la fel de bine ca cele ''adevarate'' dar la un 50 /60% din pret.ASTA VREI?

#80
ing

ing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 04.06.2002
as vrea sa imi construiesc o pereche de boxe dintrastea  : VOX 80 care dupa cum scrie acolo rated power : 20W deci o pereche 2 x 20 bun.
Dar tot acolo scrie ca se pot folosi f. bine cu amplif. AMP 2.2 facut de ei care scoate 2 x 3W.
pana la urma ce putere vvor avea boxele???

#81
daniel75

daniel75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.09.2004

taica, on Mar 25 2005, 14:59, said:

Te ajuta taica daca asta doresti ,dar numai daca vrei sa-ti faci boxe ''adevarate'',si inainte sa-mi raspunzi ar bine sa stii cu ce probleme te confrunti: 1-nu se folosesc disuzoare la care nu se stiu parametrii
               2-materialul din care se fac boxele este MDF si nu ''placaj''
               3-filtrele [condensatoare electrolitice nepolarizate special audio,care se pot cumpara ''nu de 3000 lei'',bobinele se poate face comanda si nu costa foarte mul,exclus cumpararea filtrelor din comert gata facute]nu mai repezinta o mare problema
              4-trebuie apelat la un atelier de mobila pt. taiere ,decupare,si frezarae(in jorul dif.de joase)pt ca in regim de amator apar probleme din lipsa de ''scule''
              5-ar mai fi materialul fonoabsorbant(care se foloseste inclusiv la boxele basreflex si chiar obligator)care nu mai reprezinta nici el o problema
              6-si ar mai fi accesorii,si partea estetica
Si in conditile astea garantat nu arunci banii si asta o spun din experienta caci eu datorita pasiunii catre ''audio'' am aruncat multi bani si nu regret .Primele boxe care le construiam, convins ca vor suna mai bine decit cele din comert ,era in '85 si dupa ce am reusit sa intru si sa lucrez in domeniu de instalatii de sunet profi am inteles cum stau lucrurile cu adevarat,asta nu o spun ca sa sperii pe cineva ca ar fi ceva foarte complex dar daca nu se respecta ''reteta nu iese mincarea gustoasa".Concluzia mea este ca boxele facute "bine suna '' ce putin la fel de bine ca cele ''adevarate'' dar la un 50 /60% din pret.ASTA VREI?

<{POST_SNAPBACK}>

EU CAM ASTA VREAU... da un tzar 0723589142 daniel

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate