Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Cum se construiesc boxe...!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
80 răspunsuri în acest subiect

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.991
  • Înscris: 07.02.2003
Uite Burvi, cam asta ar fi o scula de calitate care mi-ar placea... cu boxe care chiar se aud corect, presiune acustica calumea, nu ca la alea mici de zici ca sunt de PC  :P  Degeaba ai wati daca presiunea acustica lipseste...

Am vazut ca la Metro si altii au inceput sa bage boxe Hi-Fi, adica dinastea mari... din lemn, am vazut ceva pe la 2 mil si ceva...

Fișiere atașate



#56
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 6.055
  • Înscris: 09.04.2002
Da Andrei, astea sint bune la tine acasa, unde ai spatiu si nu deranjezi vecinii.
La apartament la bloc e altceva.
E ca si cum as avea Jaguar si merg cu 50/h. cu boxele alea la bloc.

#57
internick

internick

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 13.05.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Sa-ti spun drept, in Romania se faceau boxe foarte bune, cu difuzoare unitra si cutie din lemn pal... sunt o gramada de variante, eu am vazut alea clasice la un tip care lucra la radio inainte de 89, alea pe 4 ohmi cu bass de 30 cm diam, cutie usor metalizata (vopsita), medii si inalte cu calota... se auzeau alea de rupeau, ce vezi acuma, Tehnics & stuff sunt shit-uri totale pe linga alea... cand puneai un cd si mergeai linga boze simteai tot sunetul, fara sa dai tare, se auzea bine... fara distorisiuni, parca erai in sala... iar daca dadeai tare, puteai merge sus fara sa se intimple ceva.

Mu mai stiu cine le fabrica... Electronica, Electromures sau altceva... nu mai tin minte... omu le are si acuma si cand merg o sa incerc sa le pozez... sa vezi si tu ce inseamna boxa nu gluma...


Salut la toata lumea!
Stie cineva ceva despre astfel de boxe in ziua de azi? Personal, azi am vazut 3 modele intr-un magazin (cel putin vanzatorul mi-a zis ca sunt facute la Tg. Mures cu difuzoare si filtre Unitra). Erau de 75 W (astea m-ar interesa, la 2,2 mil buc.) 130 W si 200 W si toate pe 3 cai. Ca idee, vreau sa le atasez la un amplituner pe care scrie 135W si 4 Ohm (alte caracteristici nu am). Credeti ca merita banii? Si s-ar potrivi la ce vreau eu sa le leg? :confused:
Thanks a lot!

#58
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Ia-le pe alea de 200W daca vrei sa nu iasa fum din ele cand le pui pe amplifu' tau. Btw. boxele ce impedanta au? Daca sunt de 8 ohm atunci rezista si alea de 130W. Cele de 75W sunt prea mici pentru puterea de iesire a amplitunerului si chiar si in situatia ca au 8 ohm impedanta, tot risti sa le arzi.
In rest, tot respectul pentru boxele Unitra. Raspuns bun in frecventa, presiune acustica generoasa, fara vibratii si alte zornaieli la volum mare.
Un singur amanunt nu mi-a placut la astfel de incinte: difuzoarele de frecventa joasa au garnitura de cauciuc prea delicata. Astfel la bass puternic cu amplitudine mare ai toate sansele ca membrana sa se desprinda de garnitura de cauciuc (am intalnit doua astfel de cazuri). Asa ca recomand sa reduci preventiv din bass la volume mari ca sa nu ai probleme.

#59
internick

internick

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 13.05.2003
Multumesc mult. Boxele sunt intr-adevar de 8 Ohmi. Din pacate pe amplituner nu scrie puterea pe care o scoate. Aia 135W sunt in dreptul AC: 220V,50Hz,135W. E diferenta? Si as vrea sa stiu daca puterea nu se imparte la 2. Boxele de 75 mi le-au recomandat vreo 2 colegi care par sa se priceapa. Iar cele de 130 deja mi s-au parut cam mari pentru ce mi-ar trebui. Ceea ce vreau eu e sa ascult un CD sau un radio, dar sa se auda bine (nu neaparat tare). Sper sa nu rada nimeni, sunt incepator si as vrea sa pasesc cu dreptul.

#60
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Hai ca ne jucam de soarecele si pisica, cand pe un thread cand pe altul...

Deci e clar,  daca aia e puterea consumata din retea, atunci puterea la iesire pe sarcina de 4 ohm nu depaseste 50W pe canal, deci sunt suficiente boxele de 75W. Din moment ce boxele sunt de 8 ohm, nu e nici o problema, nu dauneaza cu nimic, doar ca o sa auzi mai incet (daca ai 50W pe 4 ohm, pe 8 ohm ai cam 30..35W).

#61
internick

internick

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 13.05.2003
Scuze, n-am vazut ca mi-ai raspuns. Am scris intai aici, dar era cam off-topic (cum se construiesc boxe, nu cum se cumpara). Am gasit apoi thread-ul celalalt mult mai la obiect, si am revenit cu detalii. Multumesc mult, maine merg sa le probez si daca nu gasesc defecte, le cumpar. Iar cand imi formez si eu cat de cat ureche, am sa spun si cum se-aude.

#62
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Ar fi bine daca ai putea sa le probezi chiar cu amplitunerul tau.
Boxele presupun ca sunt noi, altfel nu se merita pretul ala.

Oricum, succes la cumparaturi si astept sa postezi concluziile! :oK:

#63
raduflo

raduflo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 262
  • Înscris: 11.12.2003
auite aici superboxe... este adevarat, superboxe=superpreturi... dar de ce oare?!...
:ciocan:

#64
raduflo

raduflo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 262
  • Înscris: 11.12.2003
asta era adresa...
http://www.bwspeaker...01E0000E20E7DA6

#65
paull

paull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 47
  • Înscris: 26.01.2004
anunt pt puterefixer,spune-mi te rog unde ai vazut difuri de 350 W .vreau sa fac un woofer si caut piese,am vazut in fisia gaza ceva la 300W dar la 2.300.000

#66
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.723
  • Înscris: 18.07.2003
alea de targu mures se cheama advantech si sunt produse tot de aia care produceau copii dupa unitra pe vremea lu nicu.

#67
gili

gili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 05.03.2004
http://www.visaton.c...l/art_603_2.htm

si aflati totul despre constructia boxelor

#68
MeatMaker

MeatMaker

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 26.04.2004
Salut tuturor de pe acest thread!
Vedeam ca intreba cineva daca sa-si captuseasca boxele (bass reflex) cu vata de sticla.
Banuiesc ca nu trebuie sa fi un geniu sa-ti dai seama ca...in primul rand incintele bass reflex nu se umplu...in al doilea rand...parerea mea...atunci cand o sa dai mai tare o sa-ti zboare cristale de fibra de o sa iti intre si-n......
Oricum...respect celor care au avut si/sau inca au boxe Unitra, mai ales celor de 150W, buna reteta au polonezii. :))
Si daca stie cineva daca se mai gasesc unitre originale undeva in constanta...second hand...sigur nu mai sunt noi...si vede asta...sa zica si mie.

#69
Ovi1

Ovi1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 31.05.2004
stie cineva unde gasesc cum se calculeaza filtre (functie de transfer si cum se ajunge la schema), pls

#70
Ovi1

Ovi1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 31.05.2004
hmm.... deci nu stie nimeni...

#71
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 554
  • Înscris: 19.05.2002
http://www.skynetpho...ator filtre.htm

#72
Gheko

Gheko

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 19.11.2004
Salut la toti, mai intai de toate !

Am o intrebare shi mi se pare ca aici voi gasi un raspuns, ca nu mai incep alt topic ...

Am o pereche de boxe de la tata ramase, sunt bulgareshti, vechi furniruite, incinta umpluta cu vata, 3 cai (bass- 20 cm, medii- 14 cm, inalte-9 cm), 20 W reali, 8 ohm. Frecventa 80 Hz/16.000 Hz ... Imi distorsioneaza la volum, putin peste 40-50% ... am o statie de amplificare AS 2020, tot din acea vreme ...  :D  

Boxele au ca "filtru" un condensator, pe difuzorul de bass.

Intrebarea mea este: Ce tre sa fac sa se auda clar shi la volum mai mare ?

Am vazut la mag "dioda" in Iasi, ca de aici ma trag, nijte filtre de pe boxele RFT. Sunt bune? Sa incerc sa le montez? Voi avea o claritate mai buna la sunet?

Multumesc anticipat ! Ajtept raspunsuri !

Editat de Gheko, 19 noiembrie 2004 - 10:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate