Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV
 Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML
 PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 

se poate repara un bec LED?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#73
Tony44

Tony44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.10.2014
Am rezolvat problema scurtcircuitând LED-ul cu pricina.
Dar mă gândesc că cele 20 de LED-uri dacă sunt înseriate nu va crește voltajul pt. cele 19 LED-uri ramase acum în funcțiune și astfel să ducă la scurtarea duratei de viață a acestora?
De aceea aș fi ales să înlocuiesc LED-ul ars.
Am avut cumpărate 3 asemenea becuri Lohuis 10W de acum un an cu 21 de lei din care sa ars doar unul.
De o săptamână am cumpărat alte 4 buc. marca PHILIPS 10W cu 25 lei.
Rămâne de văzut cât de rezistente vor fi.

#74
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Depinde de sursa de alimentare, dar exista o mare probabilitate sa nu fie o sursa de curent constant si sa creasca curentul prin LED-urile ramase. (conteaza curentul, el este legat de disipatia termica).

#75
curent_gratis30

curent_gratis30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 21.08.2013
La ledu ars se poate pune o rezistenta de 5-10 R in paralel peste el ca sa ai o cadere de tensiune de 3,2 v exact ca pe un led bun.

Edited by curent_gratis30, 02 November 2016 - 19:57.


#76
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004

View Postcurent_gratis30, on 02 noiembrie 2016 - 19:56, said:

La ledu ars se poate pune o rezistenta de 5-10 R in paralel peste el ca sa ai o cadere de tensiune de 3,2 v exact ca pe un led bun.

E si asta o solutie, dar nu te scuteste de lipituri. Care ... se fac cu scule care costa.

#77
Tony44

Tony44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.10.2014

View Postcurent_gratis30, on 02 noiembrie 2016 - 19:56, said:

La ledu ars se poate pune o rezistenta de 5-10 R in paralel peste el ca sa ai o cadere de tensiune de 3,2 v exact ca pe un led bun.
Nu am întâmpinat nici o problemă cu dezlipirea LED-ului ars, l-am dezlipit sub lupă cu un pistol de lipit normal.
Locul a rămas perfect ordonat și curat fără distrugeri.
Mă gândeam și la o asemenea soluție utilizând o rezistență dar nu știam ce valoare ar trebui să aibă.

#78
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004

View PostTony44, on 03 noiembrie 2016 - 04:59, said:

Nu am întâmpinat nici o problemă cu dezlipirea LED-ului ars, l-am dezlipit sub lupă cu un pistol de lipit normal.
Locul a rămas perfect ordonat și curat fără distrugeri.
Mă gândeam și la o asemenea soluție utilizând o rezistență dar nu știam ce valoare ar trebui să aibă.

Valoarea e simplu de aflat cu legea lui Ohm si un aparat de masura.Daca rotunjesti in plus, vei obtine si o viata mai lunga a LED-urilor ramase.

#79
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016
N-ar fi mai simplu sa cumperi unul nou?

#80
Tony44

Tony44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.10.2014
Chestia cu reparația era așa pentru a ne face ocupație, așa suntem noi Românii...
Și mai ales când îți place să migalești ceva...
Că de altfel dețin după cum am spus ceva mai sus 9 asemenea becuri, 3 marca Lohuis și 6 marca Philips și încă mai sunt în căutare de asemenea produse la un preț bun!


#81
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postuserrr, on 17 februarie 2013 - 16:44, said:

Va multumesc pt raspunsuri.
Am reusit sa il desfac, toata placa cu componentele erau imbracate complet intr-un material negru pe care a trebuit sa il dau la o parte. Atasez si pozele, in 2 poze am marcat cu rosu ce mi se pare ca nu arata bine: intr-o poza este o componenta albastra care pare arsa, iar in alta poza (din pacate nu am reusit prea bine focusul) un led pare sa aiba un punct negru exact unde vine cablul roz, plusul.
Ce parere aveti? Ce se mai poate face/reutiliza? LED-urile or fi scapat?

Ledurile sunt bune , acolo ai o sursa separata galvanic , o arunci cu totul nu te descurci (ai ars varistorul de protectie si nu numai) si cumperi un driver pt led de la chinezi  cu care aprinzi ledurile respective care dupa cum vad eu sunt 2 coloane in pararel a cite 16 inseriate  , deci un invertor in jur de 50v cu curent de 200  ma , iti zic mai exact daca ne spui puterea electrica a becului respectiv

#82
alefzero

alefzero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.03.2004
Are cineva idee ce ar putea avea becul din imaginea atasata, nu se mai aprinde normal, adica da o lumina foarte slaba si palpaie. Absolut toate ledurile functioneaza normal, sunt legate in 33 grupe serie de cate 3 in paralel.

Attached Files


Edited by alefzero, 23 April 2017 - 15:58.


#83
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,618
  • Înscris: 05.12.2005
Condensatorul roşu e primul care trebuie verificat.

#84
alefzero

alefzero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.03.2004
Pentru asta ar trebui sa il dezlipesc de pe placa? Din nefericire nu am decat un multimetru cu care nu pot masura si capacitatea condensatorilor. Pe el este inscriptionat  CBB22 400V 125J6AJ

#85
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Postalefzero, on 23 aprilie 2017 - 15:54, said:

Are cineva idee ce ar putea avea becul din imaginea atasata, nu se mai aprinde normal,
Ai foarte puține șanse să repari un montaj electronic atât de sofisticat alcătuit dintr-un condensator fix, un electrolitic, o rezistență și o punte redresoare.
Daca n-ai lucrat cel puțin 5 ani ca electronist la NASA, n-ai nicio șansă.

View Postalefzero, on 23 aprilie 2017 - 16:20, said:

Pentru asta ar trebui sa il dezlipesc de pe placa? Din nefericire nu am decat un multimetru cu care nu pot masura si capacitatea condensatorilor. Pe el este inscriptionat  CBB22 400V 125J6AJ
E de 1,5 μF/400V.
Nu, nu trebuie scos de pe placa nici măcar când îl schimbi daca e defect.
Chestia asta se face doar așa, mental. Trebuie doar câteva notiuni de parapsihologie și o țâră de puteri mentale.

LE
Pardon, ar trebui să fie de 1,2μF dar, deși e valoare standardizata, nu prea se găsește.

Edited by Dobrin_M, 23 April 2017 - 16:31.


#86
alefzero

alefzero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.03.2004
Din nefericire n-am lucrat la NASA,  dar am lucrat ca electronist la o cooperativa agricola, lipeam cu cositor talangile la vacute, m-am gandit ca am destula experienta sa repar un bec cu leduri desi nu tin neaparat, imi cer scuze daca te-am deranjat.

#87
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postalefzero, on 23 aprilie 2017 - 16:45, said:

lipeam cu cositor talangile la vacute
Verifică toate LED-urile alimentându-le pe rând cu o baterie de 12V în serie cu un rezistor de 470-1000 Ω.

Ce înseamna caracterul ăsta:   ?

Edited by Mircel, 23 April 2017 - 20:08.


#88
alefzero

alefzero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.03.2004
Am verificat cele 3 rezistente si nu trece curentul prin ele, probabil ca nu merita sa caut altele, oricum il pastrez pentru eventuale piese de schimb ca mai am 2 becuri identice.

Ledurile sunt bune le-am verificat.

#89
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postalefzero, on 23 aprilie 2017 - 20:09, said:

Am verificat cele 3 rezistente
Care? Ce valori ți-au ieșit la măsurarea cu ohmetrul?

Ce înseamna caracterul ăsta:   ?

Edited by Mircel, 23 April 2017 - 20:14.


#90
alefzero

alefzero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.03.2004
Alef.
Nu mi-a iesit nici o valoare, sunt arse deci.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate