Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

se poate repara un bec LED?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
userrr

userrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.08.2005
Salutare,

Se face ca am intrat in posesia unui bec LED, din cele cu aspect normal, glob, nu spot. Buba mare este ca el era adus de prin SUA sau de undeva unde curentul este la 110V. Bineinteles, cand l-am incercat (din pacate nu m-am gandit sa verific voltajul) ceva din el s-a bulit/ars, cu zgomot, dar nimic vizibil, el este incastrat cu toata electronica in el. L-am desfacut putin, am vazut placa cu led-urile (sunt mai multe), dar treb sa il desfac cu totul ca sa ajung la componente.

Intrebarea mea este, ce componenta se arde prima ca urmare a aplicarii de 220V unui produs facut pentru 110V? S-or fi ars si ledurile? Daca nu, eu sper sa il pot repara.

Daca ledurile inca sunt bune, se pot aplica alte piese electronice ca sa mearga la 220V?

#2
AEMelectronic

AEMelectronic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 29.11.2011
led-ul nu se arde la tensiune mare ci la curent mare
ledul are nevoie de curent fix, pe cand becul are nevoie de tensiune fixa si trage el cat curent vrea
posibil sa fi cazut vreo dioda sau rezistenta si sa se fi bulit LED-urie :D

#3
userrr

userrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.08.2005

 AEMelectronic, on 15 februarie 2013 - 14:24, said:

led-ul nu se arde la tensiune mare ci la curent mare
ledul are nevoie de curent fix, pe cand becul are nevoie de tensiune fixa si trage el cat curent vrea
posibil sa fi cazut vreo dioda sau rezistenta si sa se fi bulit LED-urie Posted Image

exista vreo metoda sa vad ce s-a ars? sunt mai multe leduri pe placa aia de fapt, parca doar unul din ele pare sa aiba un pic de negru pe margine. Ma gandesc ca or fi in paralel totusi, deci nu se ardea doar unul ci toate..

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ti-a sarit siguranta? Daca nu, e posibil sa mai poti salva niste LED-uri de acolo.

#5
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
dar de ce au in SUA 100 de volti? Nu au destule centrale si hidrocentrale?

#6
userrr

userrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.08.2005

 f300, on 15 februarie 2013 - 14:31, said:

Ti-a sarit siguranta? Daca nu, e posibil sa mai poti salva niste LED-uri de acolo.

nu, nu a sarit siguranta. S-a auzit POC in bec si atat. Oare ce componenta din el face diferenta intre 220V si 110V si se arde?

#7
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

 popascu, on 15 februarie 2013 - 14:32, said:

dar de ce au in SUA 100 de volti? Nu au destule centrale si hidrocentrale?

Intrebarea asta e la misto, nu?

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Tu n-ai auzit de aparate foto?  dacă postai şi o poză era mult mai simplu.
Unele becuri LED au un simplu condensator pt. limitarea curentului, dar nu merg decât la o anumită tensiune, valoarea condensatorului este calculată pt. acea tensiune şi frecvenţă.
Altele au driver cu integrat şi transformator, dar nici alea nu merg întotdeauna la orice tensiune de reţea.
Dacă ai driver cu trafo este aproape sigur că ţi-a explodat condensatorul electrolitic, probabil se vede şi umflătura.

#9
userrr

userrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.08.2005

 mihaicozac, on 15 februarie 2013 - 14:41, said:

Tu n-ai auzit de aparate foto?  dacă postai şi o poză era mult mai simplu.
Unele becuri LED au un simplu condensator pt. limitarea curentului, dar nu merg decât la o anumită tensiune, valoarea condensatorului este calculată pt. acea tensiune şi frecvenţă.
Altele au driver cu integrat şi transformator, dar nici alea nu merg întotdeauna la orice tensiune de reţea.
Dacă ai driver cu trafo este aproape sigur că ţi-a explodat condensatorul electrolitic, probabil se vede şi umflătura.

ba da, si o sa pun foto, doar ca nu l-am desfacut de tot, el are un trunchi in care se afla totul incapsulat bine si inconjurate de un material negru elastic, iar trunchiul e din metal. Asta pt ca are nevoie de racire.
O sa il tai cumva si o sa fac poza la ce e in interior.
Daca e condensatorul, il pot oare inlocui cu unul pt 220 si ar trebui sa mearga?

Edited by userrr, 15 February 2013 - 14:50.


#10
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" ...dar de ce au in SUA 100 de volti? "
De ai dracului ce sunt ei, au imaginat un standard diferit de restul lumii !
Mai derutant este că l-au impus şi altora prin lumea largă, pe unde nici nu gândeşti cu mintea şi au umblat şi la frecvenţă.

Alţii nu respectă ecartamentul căii ferate...

Vezi Why_was_120V_chosen_as_the_standard_voltage_of_homes_in_the_US_and_not_some_other_voltage .

Edited by Mos_Ilie, 15 February 2013 - 14:55.


#11
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011

 popascu, on 15 februarie 2013 - 14:32, said:

dar de ce au in SUA 100 de volti? Nu au destule centrale si hidrocentrale?
chiar, de ce la americani totul este pe invers? unitatile de masura, telefoanele motorola aveau tastele verzi si rosii inversate (acceptare si respingere apel), au 110v la prize...

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cand am fost in Rusia, aveau linii mai late. Locomotivele le schimbau, dar nu stiu cum faceau cu vagoanele, pentru ca noi, calatorii ramaneam in ele. Se pot schimba rotile asa simplu ?

#13
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Nu ai aparat de masura? Il setezi pe modul dioda si vezi daca mai ai vreun LED bun acolo.

#14
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Daca becul are un driver SMPS e posibil sa fi bubuit numai un varistor si fuzibilul de pe intrare.

#15
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
fara aparat de masura nu faci nimic si fara o poza sa-ti spunem ce sa
verifici p-acolo. posibil sa fi zburat numai siguranta daca partea care
se ocupa de tensiunea furnizata LED-urilor este in comutatie.

OFFTOPIC:

 Ion_de_la_Raion, on 15 februarie 2013 - 14:56, said:

da, se schimba numai boghiul si de cele mai multe ori nici nu simti.
cel mai des se ridica vagonul de pe boghiuri cu o macara, dar mai
exista si metoda ca vagonul sa ramana "suspendat" la inaltimea sa
normala fata de sine si se coboara doar boghiul cat este necesar
pentru a putea fi scos de sub vagon si inlocuit. metoda insa este
din ce in ce mai rar folosita, e mai simplu, convenabil si confortabil
sa fie ridicate vagoanele.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IQK_qru6qvs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2plrM6dOcTQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dygey, 15 February 2013 - 15:56.


#16
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
arunca-l , nu are rost . Daca nu ai fost in stare sa citesti pe el ca e de 110V cum te astepti sa mai repari ceva in el? Cam 95% din oameni ar fi in stare sa citeasca ca e de 110V dar abia vreo 5% din oameni ar fi in stare sa mai si repare ceva. Asa la prima vedere am impresia ca nu te gasesti in nici una din aceste multimi.  Oricum nu se pune problema repararii ci a convertirii pentru 240 sau 12V ceea ce e si mai complicat.

Edited by chilly willy, 15 February 2013 - 16:27.


#17
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
poate ca nu scria nimic pe bec ca la ei e altfel.
Au 60Hz din ce stiu si in sua si in australia. In rusia parca mai au si curent continuu de 100 volti in unele zone si inteprinderi.
Cat despre unitatile de masura noi in estul europei si Rusia avem  unitatile din SI (sist international care sunt cele mai adecvate de fapt), americanii si britanicii au sistemul acela cretin cu inci, toli, farenheit si alte aberatii neconventionale, parca aveau si sistemul CGS (cm, gram secunda) in loc de SI o vreme pt incurcaturi

Edited by popascu, 15 February 2013 - 16:48.


#18
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
"  ...americanii si britanicii au sistemul acela cretin cu inci, toli, farenheit si alte aberatii neconventionale ".
Nu sunt de acord cu tine, dar asta nu mă împiedică să acord Like mesajului # 17.

Nu cred că unităţile noastre de măsură sunt perfecte şi că toate celelalte sunt aiurea.
În unele domenii folosirea altor unităţi de măsură, în afara celor familiare nouă, chiar ajută.

Nemţii, Britanicii, Austriecii şi Americanii au industrializat şi standardizat lumea şi era normal să adopte greu un sistem de unităti de măsură impus la masa verde de cei ce veneau din urmă ( Latinii, în general ).
Ruşii au stat în expectativă, în domeniul industrial adoptând şi folosind unităţile de măsură specifice celor cu care colaborau ( şi de la care învăţau ) în afara celor tradiţionale la ei ( la care au renunţat apoi ).

După 1945, după ce Europa s-a rupt în două, lucrurile s-au complicat din nou.

Cine ştie ce surprize rezervă viitorul, pentru că sunt şanse mari ca noul sistem de unităţi de măsură şi standardele să vină din Asia.

Edited by Mos_Ilie, 15 February 2013 - 18:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate