Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

se poate repara un bec LED?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Piesa aia albastră e ori un varistor, şi atunci e explicabil ce s-a întâmplat, ori un condensator de deparazitare, pata aia neagră e răşină sau e ars? dacă e ars se poate scoate afară şi încerca şi fără el. Ar trebui verificată şi siguranţa aia maro din serie cu firul de alimentare, e sigur întreruptă acuma.
Ledurile alea par de tipul 5050, de 0,18W bucata, deci toată afacerea nu cred că are mai mult de 6W...

#38
userrr

userrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.08.2005

 mihaicozac, on 17 februarie 2013 - 20:34, said:

Piesa aia albastră e ori un varistor, şi atunci e explicabil ce s-a întâmplat, ori un condensator de deparazitare, pata aia neagră e răşină sau e ars? dacă e ars se poate scoate afară şi încerca şi fără el. Ar trebui verificată şi siguranţa aia maro din serie cu firul de alimentare, e sigur întreruptă acuma.
Ledurile alea par de tipul 5050, de 0,18W bucata, deci toată afacerea nu cred că are mai mult de 6W...

Mie mi se pare ca piesa albastra e arsa, e si crapata putin. Daca ma chiorasc bine prin negritura de pe el, scrie: DNR, apoi un numar de 5 cifre si un K la sfarsit, dar nu garantez.
Pe piesa maro scrie 16A.
Weekendul urmator sau intr-o seara cand o sa am mai mult timp liber o sa iti urmez sfatul si o sa incerc fara piesa albastra sa vad daca se intampla ceva.

#39
andreiask

andreiask

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.07.2007
Aceeasi problema o am si eu cu un bec led , dar din acela normal cu fasung mic (e 14) . Astazi am aprins lumina si a functionat. Cand am terminat treaba am oprit-o, iar dupa ceva timp am revenit in incapere si am reaprins-o . Nu a mai vrut sa se aprinda. Nu a facut nici un zgomot nimic. Am desfacut ledul si am verificat siguranta. Are continuitate, deci e ok (presupun). rezistentele sunt in valorile mentionate pe montaj, diodele sunt ok. Tind sa cred ca este problema condensatorul, desi daca il masor pe pozita de ohmetru, apare 270 , iar pe el scrie 400 V.   mai este mentionat pe el  si 334k , nici urma de uF. Ceva sugestii de reparatie ? Mentionez ca ledurile mai functioneaza. Am comutat multimetrul pe pozita dioda si le-am probat pe toate, se aprind toate.

Attached Files



#40
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
334 înseamnă 0,33uF.

#41
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
e 12 lei un bec cu led-uri ... timpul + o piesa + nervii = de nepretuit  :lol:

#42
andreiask

andreiask

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.07.2007
Multumesc. Am sa merg la magazinele de electronice de pe faimoasa strada Maica Domnului, si am sa iau un condensator de 0,33 uF   400V  si am sa il inlocuiesc pe cel actual. Cam ce sanse sunt sa fie de la acesta ? Eu personal tind sa cred ca 80%

@ 0absolut  de acord. Dar placerea de a repara este de nepretuit :))

Edited by andreiask, 24 March 2015 - 19:26.


#43
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
...desi daca il masor pe pozita de ohmetru, apare 270..
Asta e valoarea rezistorului montat in paralel cu acel condensator .
270Kohmi

Edited by Wzzz, 24 March 2015 - 20:27.


#44
andreiask

andreiask

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.07.2007
Am fost la magazinele de piese electronice . Nu aveau condensatori ,decat  334k  650 V , sau   .33k 400V. Vreunul dintre ele ma ajuta in montaj in locul celui   334k 400v ? Daca pun unul dintre acestea pocneste sau nu se mai aprinde ?

Edited by andreiask, 26 March 2015 - 21:31.


#45
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Ambele sunt aceeaşi valoare, scrisă diferit, e preferabil să-l pui pe cel de 650V, dacă încape.

#46
andreiask

andreiask

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.07.2007
Si eu tindeam spre cel de 650V care spre surprinderea mea, este mult mai mic ca si dimensiune, decat cel de 400 V.  Este la fel ca cel de 334k 400v ce s-a dus, ca si dimensiune.

#47
roflorin

roflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 27.03.2006
Dupa un an de functionare pe scara blocului ca urmare a nenumaratelor aprinderi si stingeri (lampa cu senzor) s-a ars un bec cu leduri.
L-am desfacut sa-l studiez.
Am ramas surprins cat de simplu este construit ( 3 rezistente, 4 diode, 2 condensatori).

Ce sa se fi ars in interior.

Mai poate fi reparat?

Attached Files


Edited by roflorin, 06 November 2015 - 18:06.


#48
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 roflorin, on 06 noiembrie 2015 - 18:02, said:

Dupa un an de functionare pe scara blocului ca urmare a nenumaratelor aprinderi si stingeri (lampa cu senzor) s-a ars un bec cu leduri.
L-am desfacut sa-l studiez.
Am ramas surprins cat de simplu este construit ( 3 rezistente, 4 diode, 2 condensatori).

Ce sa se fi ars in interior.

Mai poate fi reparat?

Trebuie masurate toate piesele din circuit si vazut care dintre ele a cedat.......Posted Image

Edited by xmanyacs77, 06 November 2015 - 18:10.


#49
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
De obicei se arde cate un singur LED care se poate ștrapa. LED-urile sunt conectate in serie.

Edited by Dobrin_M, 06 November 2015 - 18:11.


#50
roflorin

roflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 27.03.2006
a strapa =  a scoate din circuit?
Ledurile sunt puse pe o placa de aluminiu si se vede in stanga sidrepta fiecaruia cum sunt lipite acolo pe placa.

#51
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
a ștrapa= a scurtcircuita (o liță lipită pe deasupra)

Edited by Dobrin_M, 06 November 2015 - 18:18.


#52
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015

 popascu, on 15 februarie 2013 - 14:32, said:

dar de ce au in SUA 100 de volti? Nu au destule centrale si hidrocentrale?

Si eu as fi curios de ce au ales o tensiune care necesita fire mai groase, pentru aceasi putere, comparativ cu 220v.

#53
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
@Antor302
http://www.scientia....de-cele-de-230v

#54
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Multumesc, se sacrifica pretul in favoarea vietii. Am inteles si aprob...pozitiv Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate