Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

se poate repara un bec LED?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postalefzero, on 23 aprilie 2017 - 20:15, said:

Nu mi-a iesit nici o valoare, sunt arse deci.
Nici rezistorul  47R nu are 47Ω?
Uite aici schema becului tău:

Attached Files



#92
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
Buna ziua tuturor!

Am si eu o rugaminte catre cei mai cu experienta.   Am o camera de supraveghere cu iluminator IR, caruia i sau ars (intrerupt) cateva leduri. Nu stiu prea multe despre caracteristicile ledurilor respective. Din ceea ce m-am documentat, am descoperit ca, sunt leduri F5  . In sfarsit, pentru a nu o mai lungi prea mult, am sa atasez tot ceea ce am aflat despre iluminatorul respectiv;

Denumirea produsului Infraroșu LED
Numărul modelului FY-530
Specificația produsului 10mil sau 12mil (scump)
Străluciți infraroșu cu lumină
Putere 10 mil
Indiferent dacă este NU rezistent la apă
Tensiune DC12V
Curent electric 200-210mA
Structura plăcii PCB
Unghiul luminii 45 ° -60 ° -90 °
Fixați obiectivul 8mm / 6mm / 4mm
Raza de acțiune efectivă de iluminare 2-10 metri
Lungimea de undă este de 850nM
Parametrii tehnici 30pcs LED-uri F5, 10mil, plăci PCB, cu lentilă dom, cu importanță uniformitate luminozitate lentilă, control temperatura de lucru la 50 de grade Celsius, durata de viață de 20000 de ore.


Are si o fotorezistenta + 3 tranzistori si 6 rezistente

Am gasit sa cumpar cateva modele de leduri, dar nu stiu care din ele ar fi mai bune/

LL-503SIRC2H-1BE Emițător IR; 5mm; 850nm; transparentă; 165mW; 45°; THT
LL-503SIRC2E-1BD Emițător IR; 5mm; 850nm; transparentă; 100mW; 30°
LL-503SIRC2V-1BD Emițător IR; 5mm; 850nm; transparentă; 15mW; 30°; THT; 20mA; 1÷1,65V
TSHG6200 Emițător IR; 5mm; 850nm; transparentă; 180mW; 20°; THT

Pot face unul fara tranzistori? Ca in schema atasata?  Nu cred ca rezistentele sunt cele reale (necesare)
Cred ca volorile reale ar fi;

PENTRU .........6 Buc........LEDURI  de  
20 mA                                 100 mA   
R = 150 Ω                             33 Ω

Attached Files



#93
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 09.08.2009
Ca sa nu mai deschid alt topic, stie cineva cum pot desface acest bec, fara sa-l sparg? Becul prima data, se aprinde normal aprox un minut, apoi se stinge, sta 20-30 de secunde stins, iar se aprinde 20-30 de secunde, si tot asa. E un bec Philips, a functionat cam un an, in medie 3-4ore/zi. In seara cand s-a stricat a inceput sa aiba o usoara palpaiala inainte sa se stinga de tot. Acum cat se aprinde, nu palpaie, lumineaza normal.

Attached Files



#94
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ADRJCNhZNyQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#95
alefzero

alefzero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.03.2004

View PostMircel, on 23 aprilie 2017 - 20:52, said:

Nici rezistorul  47R nu are 47Ω?
Uite aici schema becului tău:

Schema probabil este asemanatoare, becul meu are 3 rezistoare, 2 condensatoare si cele 4 diode sunt sub forma unei singure componente, are 99 leduri 33 serie a cate 3 in paralel, ce pot spune este ca rezistoarele sunt arse, ledurile sunt bune verificate toate grupele de cate 3 paralel la o baterie li-ion care avea cam 4,1V.

View Postflorynsv, on 30 aprilie 2017 - 16:50, said:

Ca sa nu mai deschid alt topic, stie cineva cum pot desface acest bec, fara sa-l sparg? Becul prima data, se aprinde normal aprox un minut, apoi se stinge, sta 20-30 de secunde stins, iar se aprinde 20-30 de secunde, si tot asa. E un bec Philips, a functionat cam un an, in medie 3-4ore/zi. In seara cand s-a stricat a inceput sa aiba o usoara palpaiala inainte sa se stinga de tot. Acum cat se aprinde, nu palpaie, lumineaza normal.

Am un bec asemanator Osram, trebuie sa apuci cu putere partea superioara si sa sucesti, se desface.

#96
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Postalefzero, on 30 aprilie 2017 - 19:27, said:

Schema probabil este asemanatoare, becul meu are 3 rezistoare, 2 condensatoare si cele 4 diode sunt sub forma unei singure componente,
Adică e un fel de circuit integrat ce conține 3 rezistoare, 2 condensatoare si 4 diode, sau ai vrut sa scrii  " becul meu are 3 rezistoare, 2 condensatoare, iar cele 4 diode sunt sub forma unei singure componente"? (grea sintaxa asta pentru unii!)
În altă ordine de idei chiar mai există vreo persoană care are pretenția că e măcar în stare să repare un montaj atât de simplu, și să nu știe nici măcar ce e aia o punte redresoare?

Edited by Dobrin_M, 30 April 2017 - 19:37.


#97
alefzero

alefzero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.03.2004

View PostDobrin_M, on 30 aprilie 2017 - 19:34, said:

Adică e un fel de circuit integrat ce conține 3 rezistoare, 2 condensatoare si 4 diode, sau ai vrut sa scrii  " becul meu are 3 rezistoare, 2 condensatoare, iar cele 4 diode sunt sub forma unei singure componente"? (grea sintaxa asta pentru unii!)
În altă ordine de idei chiar mai există vreo persoană care are pretenția că e măcar în stare să repare un montaj atât de simplu, și să nu știe nici măcar ce e aia o punte redresoare?

Răspunsul e da, la ambele. De fapt doar la prima. Eşti fericit?
Dar exprimarea aceasta cu "pretentie" e exagerata.
Te legi de niste chestii minore, daca vrei sa ajuti procedeaza altfel. Daca esti atent la exprimare iti dai seama ca pur si simplu nu am folosit notiunea de punte redresoare.

Edited by alefzero, 30 April 2017 - 21:58.


#98
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Postalefzero, on 30 aprilie 2017 - 21:48, said:

Te legi de niste chestii minore, daca vrei sa ajuti procedeaza altfel.
Dar cine v-a băgat voua în cap că a ajuta pe un forum înseamnă a face depanare gratis pentru toți pomanagii  din România, cu mâna întinsă la cerșit, care au împânzit toate capitalele europene?
Cam mari pretențiile unora de pe aici!
A ajuta înseamnă, ceea ce se face și la  școală, a stimula persoana respectivă să învețe și să gândească, a-i indica sursele din care poate culege informațiile teoretice necesare (dacă acesta nu e în stare să le găseasca singur) și a-i canaliza gândirea în direcția corectă pentru a-și rezolva singur problemele de care se izbește.

Edited by Dobrin_M, 30 April 2017 - 22:08.


#99
alefzero

alefzero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.03.2004

View PostDobrin_M, on 30 aprilie 2017 - 22:06, said:

Dar cine v-a băgat voua în cap că a ajuta pe un forum înseamnă a face depanare gratis pentru toți pomanagii  din România, cu mâna întinsă la cerșit, care au împânzit toate capitalele europene?
Cam mari pretențiile unora de pe aici!
A ajuta înseamnă, ceea ce se face și la  școală, a stimula persoana respectivă să învețe și să gândească, a-i indica sursele din care poate culege informațiile teoretice necesare (dacă acesta nu e în stare să le găseasca singur) și a-i canaliza gândirea în direcția corectă pentru a-și rezolva singur problemele de care se izbește.

Stai mai potolit ca nu vreau sa-mi depanezi becul. Calmeaza-te. Mai bine mi-ai indica o sursa asa cum scrii. Sau mai bine nu mai scrie.

Edited by alefzero, 30 April 2017 - 22:12.


#100
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Foarte bine! Vrei să te inițiezi în electronică, dă-mi un mesaj și îți indic o sursă de cărți de electronică pentru începători. (scanate, bine-nțeles)

Edited by Dobrin_M, 30 April 2017 - 22:13.


#101
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Salut,
Dupa cateva luni acest bec cu leduri a inceput sa faca ca stroboscopul!
L-am desfacut si iata ce am gasit.
Dupa ce am extras montajul din chestia in care era "scufundat" l-am alimentat si ...functioneaza normal!
Acu' l-as pune eu la loc, da' tigaia de care e fixata placuta cu leduri se incinge ca pe aragaz ... nu cred ca e prea bine fara "smacul" ala protector!
Asa ca l-am "reparat" da' tot nu il pot folosi, poate doar cu montajul de alimentare separat!
A, am masurat tensiunea la iesirea montajului...vreo 97 V cc!
O mere cu silicon de ala ce se pune la cutia de viteze, auto, ce rezista la 370°C?!

Attached Files


Edited by spik1, 22 May 2017 - 20:09.


#102
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Am pus silicon auto ce rezista la cca. 300°C, am "incheiat" becul si mere...acu' sa vedem si cat timp!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate