Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#7939
orex

orex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.07.2010
Multumesc mult pentru raspuns.Am deja "manicotul"cumparat pentru ca imi inchipuiam ca nu voi gasi similare la Dedeman.
In definitiv,nu m-am ars.Multumesc mult inca odata.
Razvan

View Postciprian_vladis, on 31 ianuarie 2016 - 00:44, said:

cât a ajuns cu tot cu transportul ei în tara??

Eu inca sunt in Italia,deci nu am platit transportul pentru Romania.

#7940
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014

View Postorex, on 31 ianuarie 2016 - 00:54, said:

Multumesc mult pentru raspuns.Am deja "manicotul"cumparat pentru ca imi inchipuiam ca nu voi gasi similare la Dedeman.
In definitiv,nu m-am ars.Multumesc mult inca odata.
Razvan



Eu inca sunt in Italia,deci nu am platit transportul pentru Romania.
rotile pt ea fara manicoate....sunt 120 lei perechea. E unu care vinde pe olx....

Deci nu da banii in dede ca iti iei teapa

#7941
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 05.02.2009
Link-ul cu motosapa e acesta.
http://www.agrieuro....aru-p-5527.html

Din ce văd eu în poze, transmisia ar fi pe melc. Sau o fi pe roți dințate ?

#7942
orex

orex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.07.2010

View Postmcjohn, on 31 ianuarie 2016 - 09:43, said:

Link-ul cu motosapa e acesta.
http://www.agrieuro....aru-p-5527.html

Din ce văd eu în poze, transmisia ar fi pe melc. Sau o fi pe roți dințate ?

Personal nu ma pricep,tocmai din acest motiv am cerut ajutorul colegilor pe forum,dar daca transmisia e pe melc, motosapa poate avea marsalier?In conditiile in care acest model are trei viteze inainte si una inapoi,(si eu am citit bine pe forum)nu cred ca poate fi pe melc transmisia.Oricum italienii spun ca transmisia e printre cele mai robuste si e realizata pe pinion si coroana in baie de ulei.Cel putin aceasta e traducerea a ceea ce scriu ei in descriere, pe site-ul lor.Acum ca o fi cu melc sau nu, cred ca sunteti voi in masura sa constatati.Ar mai lipsi sa imi dau eu cu parerea,avand in vedere lipsa cunostintelor.Dincolo de aceste aspecte stiti cu totii ca-ci reclama e sufletul comertului si probabil si ei ca si multi altii scriu de toate de dragul de a vinde.Eu sper sa ma tina si cel putin aici garantia e garantie,problema va fi eventual in tara, unde italienii nu stiu daca au reprezentante....?

#7943
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Sigur nu e pe melc .

#7944
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Pinion si coroana, adica nu pe melc.

#7945
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmettre, on 13 ianuarie 2016 - 19:25, said:

pai si ce dreq face asta? ca doar "zgarma" pamantulam doi unchi care au trompete din astea.....unul a dat 2100 lei si altul 1900 nu le stiu marcile dar au motoare honda si briggs........
Mergi la începutul topicului, pag 8-10 (nu mai țin minte exact), am pus eu poze cu ele pe raft cînd am luat eu B&S .


Uite am găsit eu poza asta pe 27.12.2015 , aici ...
Attached File  uploadfromtaptalk1454241410316.jpg   54.65K   88 downloads
Probabil că așa este !

#7946
orex

orex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.07.2010

View Postmcjohn, on 31 ianuarie 2016 - 13:57, said:

Mergi la începutul topicului, pag 8-10 (nu mai țin minte exact), am pus eu poze cu ele pe raft cînd am luat eu B&S .


Uite am găsit eu poza asta pe 27.12.2015 , aici ...
Attachment uploadfromtaptalk1454241410316.jpg
Probabil că așa este !

Adevarat spui,fotografia ta seamana foarte mult cu motosapa mea,mai ales la partea cu prizele de putere(parerea unui necunoscator).Probabil acesta e sistemul de transmisie,dar eu parca tot vad acolo un ax melcat.E adevarat?Sper sa ma tina (nu spun sa-si amortizeze pretul)dar macar sa nu-mi faca "glume"si sa ma apuc de alte cheltuieli, in loc sa utilizez banii pe alte accesorii necesare dealtfel in curtea omului.
Multumesc tuturor colegilor care m-au ajutat cu sfaturi,inca de cand am postat pentru primele informatii si pana astazi.Cand o montez o sa pun cateva fotografii si inca de pe acum o spun, orice sugestie e binevenita.Multumiri si colegului -mettre- am vazut rotile pe site-ul pe care mi-ai sugerat sa intru.Acum ramane de vazut daca mai raman disponibile pana reintru in tara.
O zi buna tuturor si sa auzim de bine.

#7947
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 05.02.2009

View Postorex, on 31 ianuarie 2016 - 14:23, said:

Adevarat spui,fotografia ta seamana foarte mult cu motosapa mea,.
Hei, prietene !
Poza nu este a mea ! Am furat-o dintr-o postare anterioară. Am precizat acest lucru ! Dar am pus-o, gîndindu-mă că poate tot așa o fi și la tine .

#7948
orex

orex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.07.2010

View Postmcjohn, on 31 ianuarie 2016 - 14:43, said:

Hei, prietene !
Poza nu este a mea ! Am furat-o dintr-o postare anterioară. Am precizat acest lucru ! Dar am pus-o, gîndindu-mă că poate tot așa o fi și la tine .

Mia colpa,m-am exprimat gresit.Rectific,fotografia pe care ai copiat-o dintr-un post antecedent, seamana mult cu transmisia de la motosapa mea.Oricum nu cred ca se supara nimeni,dar pentru corectitudine e bine sa precizez.

#7949
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012

View Poste_miron, on 31 ianuarie 2016 - 13:29, said:

Pinion si coroana, adica nu pe melc.
Pinion si coroana ...asa este . Miron a zis bine. Nu mai puneti omul in dubii . A cumparat  o motosapa profi. in gama ei , moto pe pinioane conice ,si sigur mai buna calitativ ca cele chinezesti . Sa i'ti fie de bine si sa o ai multi ani .

#7950
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Le are orex stai calm ca nu se vand rotile astea ca painea calda.....mai ales ca sunt de cacao adica bune doar de transport.....
daca ai ganduri sa tractezi vre'o remorca tinand cont ca ai o moto serioasa....ia unele calumea cu janta janta gume adevarate etc merita banul doar daca e necesar si iti permiti daca nu...ia din alea de 30 euro setul si iti faci treaba...doar atat sa ti minte daca iei ruris, apollo, loncin , bsr etc china....sunt idem alea doar ca platesti in plus vopsea si marketing.

Edited by mettre, 31 January 2016 - 17:28.


#7951
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Incearca pe la magazinele care vand piese si accesorii de tractoare...s-ar putea sa poata sa iti faca comanda de niste cauciucuri bune.
Ar fi pacat sa pui chinezarii pe ea dupa ce ai dat atatia bani.
Eu, la a mea, folosesc cu brio chinezarii din cele mai ieftine...dar si motosapa e una din clasa mai inferioara. Inca ceva: cauciucurile chinezesti (care le gasesti la rusi sau in dedeman) sunt mai mult plastic decat cauciuc

#7952
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 05.02.2009

View Postpaul_pablo, on 01 februarie 2016 - 17:55, said:

sunt mai mult plastic decat cauciuc
Mai de grabă un aliaj smoală-cauciuc !
Dar se învîrt ca și cele din cauciuc natural !
La 100 kg merg fără doar și poate și cele chinezești !

#7953
vali123456

vali123456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 14.12.2014
nu merita sa le cumperi de la magazinele cu piese pentru tractoare, sunt foarte scumpe.
pe olx gasesti roti mai bune aduse de dincolo de pe alte motocultoare, acuma depinde si de marimea pe care o vrei

#7954
orex

orex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.07.2010
Aveti dreptate ca-ci merita sa cumperi doar o singura data,si nu de cate ori plesneste chinezaria.Problema e ca la noi am gasit doar chinezarii.Daca va uitati prin Dedeman nu mai exista motosape italiene sau din alta tara.Doar chinezarii vandute la pret de Benassi.In 2012 am vrut sa cumpar o Benassi din Focsani la 2600 lei.Acum la acel pret cumperi doar........
Din pacate piata e invadata de produsele chinezesti si sa stiti ca nu doar la noi.Asa ca unica speranta ramane sa gasesc ceva sh aduse din afara si apoi ....eventual cum mi-ati sugerat voi, sa caut cauciucuri,sperand ca-ci se mai gasesc si altceva,decat chinezesti.

#7955
Gas14

Gas14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.02.2009
Pana la urma m-am hotarat la loncin lc 90 fiind redus cu 300 lei, oare daca iau motocultorul de la omac si un plug si roti metalice din dedeman(sunt mai ieftine aici) se vor potrivi? Si am mai vrut sa intreb cum trebuie facut rodajul, trebuie lasat sa mearga in gol, sau se poate pune la munca(frezat) direct? stiu ca uleiul trebuie schimbat dupa 10 ore..

#7956
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Poate fi lasat si in gol, sau o frezare usoara, in teren moale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate