Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#6121
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Plugurile de genul ala, se ridica folosind sistemul hidraulic al tractorului. Cred ca motosapa nu poate sa-l traga chiar daca l-ai regla sa intre 10 cm in sol... Nici reglajul asta nu cred ca e posibil ca intra singur in sol din cauza (sau datorita, in cazul tractorului...) greutatii mari.
Cu siguranta trebuie sa existe un astfel de dispozitiv, cum povestea anknic, De-aia sunt tare curios cum arata cel la care incerca sa se refere. Eu o cred ca a folosit oarece si ca-si facea treaba! Nu mi-au placut atitudinea ei, felul in care descria nevoia (cei 30 cm adancime aratura) si 'mustrarile' aplicate celor care incercau s-o faca sa inteleaga, char daca 'n-au folosit niciodata un astfel de plug in vie'...

#6122
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View PostFaneDuru, on 03 iulie 2015 - 09:41, said:

...am avut o refelatie...
Si o fost faina?Posted Image
Revenind la subiect frezarea o faci usor si la adancime mare atunci cand solul iti permite. Adica cand este lucrat regulamentar an de an. Adica acolo unde se foloseste freza in loc de prasitoare, in loc de plug (cum am mai auzit pe aici), cand vrei sa mai afanezi un pic solul ca ti se pare ca s-a prea batatorit...in conditiile astea e normal sa intri cu ele (frezele) de sa nu le mai vezi. Dara daca le folosesti doar o data in an pentru maruntire si afanare inainte de semanat nu cred ca vei intra asa adanc...de fapt cred ca la prima trecere vei intra doar vreo 10 cm si aia cu chinuri!

#6123
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Daca trec de trei ori (doua pe lung si a treia 'prependicular' pe primele...), da. E cam faina...
Am vrut sa bag felatia intre ghilimele dar m-am gandit ca nu se prea pricepe unde vreau sa bat si ca am vrut sa colorez limbajul...
Eu ar toamana (cu tractoras sau cu calul) si folosesc freza doar primavara, inainte de semanat. Dupa aia, sfanta sapa...

Ce ziceti de plugul asta (frantuzesc) pentru vie?  Am tot cautat plug de vie pentru motocultoare, dar nu prea am gasit (inca...). Dupa ce-l bagi pe-asta frantuzesc, care arunca pamantul spre centru (si-l afaneaza), probabil, merge orice soi de bilonare...
Dar, intr-adevar, interesant (si eficient) e sa faci totul dintr-o singura trecere (si cu motosapa...).

Edited by FaneDuru, 03 July 2015 - 11:37.


#6124
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Asta e si mai tare (de la minutul 2 si-un pic...). E dublu si daca primul era reglat sa intre intre butuci in functie de pasul de plantare (care trebuia sa fie constant), asta are niste 'senzori' care retrag plugul doar dupa ce acestia se lovesc de butuc...
Ce se prezinta pare sa fie operatia aia de 'dezgropare', ori climatul din zona nu justifica ingroparea butucilor. Am putin timp liber si mai caut...

Edited by FaneDuru, 03 July 2015 - 11:56.


#6125
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
hai ca in 2 sapt.cred ca gasiti ceva mai bun decat am gasit eu :)

#6126
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Nu ne spui si noua ce-ai gasit? N-am inteles, pana acum, sa te fi dumirit din acest punct de vedere.
Eu, cel putin, as ramane vesnic indatorat. Si promit sa te iert si de coloratura limbajului...

#6127
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
sa ma ierti pe mine de coloratura limbajului tau?  adica...o sa imi vorbesti normal de acuma? noooo...sunt fata mare, pot sa suport, mai bine mai cautati voi :)

#6128
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

View PostFaneDuru, on 03 iulie 2015 - 09:41, said:


P.S. Tehnica povestita se potriveste doar la saraciile (de 1 ban) care trag chiar cu freza... La cele cu priza de putere s-ar putea sa existe alta tehnica. Nu-mi dau seama cum poti sa apesi, dar nu sunt sigur ca nu se poate, astfel incat s-o tii cu partea din fata in sus. Nu chiar ca pe Titanic, dar oarecat... Poate si constructia frezei conteaza. In sensul adancimii la care ar intra atunci cand priza de putere e paralela cu solul...

P.P.S. Doar in scop demonstrativ (vazand cum evolua unu' pe net) am reusit sa sap un sant din care cu greu am reusit sa scot motosapa... Am lasat doar jumatate de freze, scoteam pamantul cu lopata, dar era mult mai usor decat sa fi evoluat la cazma...
Daca asa o luam, cred ca se poate sapa si o transee.

#6129
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Corect. Daca are coarnele suficient de lungi s-o poti scoate de acolo... Si sa-i poti adapta freza de zapada (modificata...Posted Image) sa arunce si pamantul afara...
Diferenta intre mult si putin poate sa stea in detalii.

View Postanknic, on 03 iulie 2015 - 13:06, said:

sa ma ierti pe mine de coloratura limbajului tau?  adica...o sa imi vorbesti normal de acuma? noooo...sunt fata mare, pot sa suport, mai bine mai cautati voi Posted Image
Deci n-ai gasit nimic dar n-ai renuntat la a te da mare, chiar daca n-ai inteles despre ce vorbimPosted Image.  Tot cu coada pe sus...

Edited by FaneDuru, 03 July 2015 - 13:57.


#6130
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ba da, am gasit.

daca v-o arat exista 2 posibile reactii: nu face ce vrei tu sau...la banii aia e normal sa faca...

mai bine o gasiti voi :)

#6131
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postanknic, on 03 iulie 2015 - 14:12, said:

ba da, am gasit.

daca v-o arat exista 2 posibile reactii: nu face ce vrei tu sau...la banii aia e normal sa faca...

mai bine o gasiti voi Posted Image
-Mai bine pune aici ce ai gasit, poate intorc comanda la motocultor si iau ceva mai bun...nu mai fi secretoasa!

#6132
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postanknic, on 03 iulie 2015 - 14:12, said:

ba da, am gasit.

daca v-o arat exista 2 posibile reactii: nu face ce vrei tu sau...la banii aia e normal sa faca...

mai bine o gasiti voi Posted Image
De data asta m-ai induiosat... Atata intuitie nu credeam sa aiba loc pe langa infumurare. Credeam ca asta ultima, ocupa tot spatiul. De-aia si tehnica se caznea sa treaca de piciorul broastei dar infumurarea a triumfat, din nou...
La cum te-am perceput, daca ai fi fost sigura ca ceea ce ai gasit e bun, ai fi fluturat sdindardul victoriei spre invidia noastra a moto sapatorilor. Ca de, noi nu putem fi si 'injineri'... Trebuie sa ne dam cu presupusu' doar atunci cand am folosit utilaju'...
Dupa mintea mea, cam asta e diferenta intre un om inteligent si intre unul 'neatent'...: cand nu te pricepi intr-un domeniu (asta e scuzabil si i se poate intampla oricui, ca nimeni nu le stie pe toate), supui dezbaterii, parerilor competente (sau nu...) obiectul in discutie. Apoi in functie de capacitatea propriului neuron, in consonata cu eventuala opinie a 'injinerilor' (sau nu...) apreciezi daca ce au zis 'tampitii aia' are logica sau nu...
Dar sunt convins ca n-ai gasit nimic! Ti-ai dat abia acum seama ca lucrurile nu se judeca doar in alb si negru, iar la gri nu esti prea tare...Posted Image

De gasit un motocultor care sa traga hardughia speciala, nu e foarte greu, cred. Dar ti-a oferit cineva si plugul de vie in discutie? Daca da, cu asta chiar m-ai spart... Nu cred ca rabzi sa-mi dai peste nas (daca ai cu ce)...

Edited by FaneDuru, 03 July 2015 - 14:35.


#6133
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Nu cumva i'o fi recomandat McJohn motosapa lui doamnei Anknic Posted Image ....mai trebuie plugul si gata treaba . Ce sa mai cumperi scula serioasa ,solida , disel , proiectata sa dea randament ? Cumperi o trilibisca de 1500 lei si te bati cu pumnul in piept ca ceilalti producatori care chiar fac motocultoare serioase sunt prostovani . Mai Mcjohn daca ar fi toti la felul tau de a gandi ,mindri si ofticosi , ar fi jale . Oricum nu cred ca te ia nimeni in serios cu filmuletele tale frumos regizate , bune de privit si visat la cai verzi pe pereti . Eu unul oricum sunt trecut prin ciur si darnom in ce priveste motosapele si lucratul cu ele in varii conditii . Daca scriu acu , o fac ca sa nu las dealde tine sa prosteasca omul nevoias care vrea si el ceva de lucrat pamantul . Sa stie omul ca jucariile de 1000 n 2000 lei sunt pentru casuta , sa te gospodaresti singur . Daca vrea omul o scula care sa aibe randament , sa nu te inebuneasca de nervi , sa fie ''scula de bascula '' cum se zice , apoi sa stie cine vrea sa cumpere ca nu chinezariile astea sunt ce cauta . Eu ma iau pe mine ca exemplu....am inceput cu wm 500 si am invatat , vazut , inteles ce inseamna o motosapa . Deci am bagat ceva la cap si am trecut la cea mai buna clasa de motosape din romania,,,,pe pinioane conice si roti dintate . Dupa aia am inteles ca se poate si mai bun si mai usor pentru a lucra linistit ,,,si asa am trecut la clasa cea mai buna de chinezarii , kipor . Bag ceva bani , rup de la gura , dar stiu ca am tot ce i'mi trebuie sa lucrez cu randament adevarat si fara batai de cap . Sunt desigur si alte motocultoare bune de la firme mai cunoscute sau nu dar eu ma opresc aici. Deci sa stie cine vrea o scula ,,,,ce vrea , ce sa astepte de la dansa ,ca'ci nu e totuna 1500 si 7000 lei pe un utilaj . Si nu e vorba de bani ci de faptul ca nu gasesti bun si ieftin . La altul i se pare bun si numai harletul si e multumit , costa si ieftin , salele sa il tina . Asta nu inseamna ca harletul e mai bun ca motosapa ta , chiar daca ala ar face un film sa'ti arate ca il baga la 33,5 cm in pamant . Posted Image

#6134
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Cu diferenta intre motosapa si motocultor sunt complet de acord!
Cu achizitionarea utilajului care sa-ti satisfaca nevoia, de asemenea! Pentru casa sau pentru a lucra (si) pamantul altora.
Eu nu stiu ce fel de 'saracie' are si foloseste McJohn, dar nu-mi vine sa cred ca ce a postat el e facatura... Ce vrei sa sugerezi ca a bagat tractoru', dupa care a discuit, a asteptat sa ploua sa primeasca solul 'patina' vremii si a inceput sa intepe cu batu' ala?  Sau ca a facut un curs de iluzionism si batul ala intra in el insusi ca sabiile inghitite la circ? Chiar ar fi culmea...

Sa deduc ca pui sub semnul indoielii si ceea ce am scris eu despre motosapa mea (de 1 ban...)?
Ori ca rezultatul adancimii de frezare trebuie sa fie conditionat de o singura trecere...?

Edited by FaneDuru, 03 July 2015 - 14:48.


#6135
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012

View Postanknic, on 03 iulie 2015 - 14:12, said:

ba da, am gasit.

daca v-o arat exista 2 posibile reactii: nu face ce vrei tu sau...la banii aia e normal sa faca...

mai bine o gasiti voi Posted Image
Hai doamna Anknic , spune ce gasisi . Nu te teme de reactii . Fiecare are reactiile lui. Da suntem un forum , colegi , carcotasi sau nu , si pina la urma ajungem de ne simpatizam fara sa ne dam seama . Eu ma bucur pentru tine , si sper sa fie intrun ceas bun ce cumperi,,,,bucuria cautarii e mare .

#6136
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
http://www.kmkz.ro/d...esc-s-o-scoata/ sau "strugurii sint acri",depinde in ce parte a transeei te afli.
Posted Image

#6137
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Proverbul suna cam asa si era suficient de inteligent, cred: 'Cand un nebun arunca o piatra in lac, zece intelepti nu reusesc s-o scoata'...

aici tatal utilajelor de lucrat via...
Urmat de asta, care cred ca merge adaptat din freza de zapada...

Edited by FaneDuru, 03 July 2015 - 16:08.


#6138
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Tatal lor fiind o freza verticala,buna scula dar...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate