Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 

Generator de aer cald si sistem de tubulatura

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Ce parere aveti despre generatoarele de aer cald conectate la un sistem de tubulatura intro casa?

Pareri pro si contra.

#2
battman

battman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 05.04.2011
Asa am eu in casa, numai ca stie sa faca si rece si cald. Pentru caldura rar il folosim dar pentru frig, vara, este cel mai tare...Ac-ul normal mi se pare...artificial daca pot sa zic asa, asta prin tubulatura parca e mai "confortabil" cu el, este frig dar este numai bine. Pe cand caldura iarna pentru incalzire..cred ca am folosit de vreo 3-4 ori in 5 ani :lol: ..asta asa cand am venit de la ski, in casa a fost foarte frig si nu am avut chef/vrut sa facem focul(incalzire centralizata)

#3
jemy

jemy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.02.2010

View Postbattman, on 12 februarie 2013 - 23:16, said:

Asa am eu in casa, numai ca stie sa faca si rece si cald...........
Ne poti spune si noua , daca nu te superi, din ce se compune si cum functioneza sistemul tau ?
Multumesc

#4
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

View Postbattman, on 12 februarie 2013 - 23:16, said:

Asa am eu in casa, numai ca stie sa faca si rece si cald. Pentru caldura rar il folosim dar pentru frig, vara, este cel mai tare...Ac-ul normal mi se pare...artificial daca pot sa zic asa, asta prin tubulatura parca e mai "confortabil" cu el, este frig dar este numai bine. Pe cand caldura iarna pentru incalzire..cred ca am folosit de vreo 3-4 ori in 5 ani Posted Image ..asta asa cand am venit de la ski, in casa a fost foarte frig si nu am avut chef/vrut sa facem focul(incalzire centralizata)
Ok, dar partea proasta este ca trebuie curatate tubulaturele in fiecare an, daca nu in fiecare 6 luni. Filtru de praf principal sa fie montat in intrarea tubulaturei principale si generatorul de aer cald, daca tu folosesti des generatorul de aer vara.

Pe mine ma intereseaza iarna ce randament ar avea un astfel de sistem. Ma intereseaza un sistem de tubulaturi patrate facute din tabla sincata, montate prin interiorul peretilor casei cu iesii in fiecare camera, astfel incat pierderea de caldura sa fie minima.

Ce consum ai avut de motorina iarna? exista alte generatoare de caldura ce functioneaza pe alt combustibil mai ieftin ?

Edited by CorneliuRos, 13 February 2013 - 19:10.


#5
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Motorina e de aproape doua ori mai scumpa decat curentul si de un milion de ori mai scumpa decat gazul.

Poate ai vrut sa zici de alt combustibil lichid.
C.L.U. 3 sau  M?
La 2 lei pe litru te mai apropii de adevar. Cu motorina, nasol.

Sper ca-i pe bune topicul, nu ca altele deschise de tine.

#6
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Omule, am scris negru pe alb daca mai sunt in comert generatoare de aer cald pe un alt combustibil care costa mai putin decat motorina( Lichid , gazos , solid)  desi un generator de aer cald pe motorina nu mi-ar displace deoarece cunosc puterea calorica a unui generator de aer cald pe motorina.

#7
varvaroi

varvaroi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.02.2007
Salutare tuturor.
Vreau sa confectionez un generator aer cald pe combustibil solid pentru a incalzi o hala de aproximativ 250 m3. Nu am reusit sa gasesc nici o schema nici aici nici pe net, nu stiu exact cum arata in interior. Ar fi grozav sa pot pune si un termostat sa nu mearga ventilatorul non stop. Daca a mai facut cineva asa ceva si are o schema, o fotografie, un sfat rog sa ma ajute. Multumesc

#8
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004
Generator aer cald combustibil solid

#9
varvaroi

varvaroi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.02.2007
Asta am facut si eu, crede-ma. Nu am deschis aici un topic ca mi-a fost lene sa caut pe Google. Am nevoie de niste dimensiuni, de experienta cuiva care a construit asa ceva, de materialele folosite...cum se face automatizarea,cu ce fel de ventilator, de termostat, cum e facut si pozitionat schimbatorul de caldura....ironia ta nu ma ajuta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate