Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 

Raziile la prostituate - sunt ele eficiente?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
GEORGiQ

GEORGiQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 15.04.2005
"Razie la prostituate, în Cluj. Au fost date amenzi de 57.000 de lei." E a nu știu câta știre despre o razie la prostituate, însă mă întreb dacă aceste razii care se întâmplă totuși destul de rar sunt eficiente. Prostituatele pot strânge amenzi record, însă dacă nu au nimic pe numele lor și nici un venit, cum poate statul să le  pune poprire sau să le execute silit ca să își recupereze banii din amenzi?

Nu ar fi mai bine să se legalizeze toată treaba asta? Am scăpa și de boli, am strânge mai mulți bani la buget, am dezvolta turismul... iar din punct de vedere moral, deja se întâmplă, iar că se va întâmpla într-un cadru legal și supravegheat medical ar avea numai de câștigat și practicantele celei mai vechi meserii din lume, și clienții și statul în cele din urmă.

#2
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
:roflmao: cel mai mutl mi-a placut partea cu "am dezvolta turismul". Stii de ce? cum are colegu' december la avatar: "Ca sa n-aiba toti fraierii parte de femei"

#3
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
decat daca se cearta guvernul cu biserica se va legaliza prostitutia

#4
GEORGiQ

GEORGiQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 15.04.2005
Guvernul ar trebui să treacă peste conservatorismul bisericii și să nu se certe. Să treacă peste ei și să își facă treaba. E simplu.

#5
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Sunt eficiente,in acest mod se promoveaza "tinere talente" cu perspectiva de "dame de lux",mai iese o "plata in natura",se mai destind si baietii stresati de lupta cu infractorii.
Legalizarea e buna doar pentru bugetul de stat,deocamdata toata lumea e multumita.
Restul e propaganda.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Din cat stiu eu, politistii fac razie "neoficial" la prostituate in fiecare noapte. Numai ca, nu le amendeaza...

#7
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Saracele fete.....

#8
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007

View Postcosty_ytsoc, on 08 februarie 2013 - 12:01, said:

decat daca se cearta guvernul cu biserica se va legaliza prostitutia

decat asa .

e cea mai veche meserie din lume ?
este; si totusi este in afara legii.
trageti voi concluziile.

#9
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Da, sunt eficiente.




Cam o ora.

Edited by DjMx, 08 February 2013 - 12:45.


#10
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 24.06.2010
atata timp cat aduc niste bani la stat fara sa le ofere asigurare sociala, medicala sau pensie ce le pasa?

#11
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 22.10.2006
Suntem o tara de farisei si ipocriti.
Nimic nou...

Le blamam, dar le folosim "serviciile".

#12
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

View PostGEORGiQ, on 08 februarie 2013 - 11:50, said:

Prostituatele pot strânge amenzi record, însă dacă nu au nimic pe numele lor și nici un venit, cum poate statul să le  pune poprire sau să le execute silit ca să își recupereze banii din amenzi?

Amenzile pentru practicarea prostituției nu sunt date pentru „recuperarea” unei sume pe care persoanele respective o datorează statului (impozite de ex.), ci pentru încălcarea legii (prin practicarea unei profesii interzise, trecerea străzii pe roșu etc.). Diferența între cele două situații e una destul de simplă, în primul caz, dacă achiți „amenda”, litigiul cu statul se stinge și persoanele respective reintră în legalitate, iar statul poate spune că a RECUPERAT o sumă ce i se cuvenea de drept. În cel de-al doilea caz, statul nu are de recuperat o sumă pe care o aștepta el la buget, amenda e un mijloc punitiv, care să împiedice persoana respectivă să mai încalce legea.

Dacă prostituatele nu-și plătesc amenzile, bugetul de stat nu are de suferit, pentru simplul motiv că nu poți bugeta așa ceva (nu te poți aștepta sau să-ți dorești ca cetățenii tăi să încalce legea pentru a putea scoate și tu un „ban cinstit” din care să plătești salarii etc.). Dacă nu-și plătesc amenda, prostituatele nu fac decât să încalce legea încă o dată, neplata amenzilor putând fi pedepsită penal. De altfel, recent, o persoană amendată de mai multe ori pentru practicarea prostituției a fost condamnată la închisoare pentru neplata unui număr foarte mare de amenzi. Deci neplata amenzilor nu e deloc lipsită de consecințe.

Mi se pare normal însă ca statul să nu se grăbească prea tare cu aruncarea în pușcărie a acestor persoane, ținând cont de faptul că, de regulă, vorbim de oameni care recurg la această soluție din lipsa altor mijloace de trai (nu toată lumea însă, pentru că există și prostituție de lux, prostituție mascată - „amantlâc”, „aero-foto-modelism” etc.).

În general condamnarea prostituției de societate e o chestie retrogradă, pentru că n-ar trebui să ne prefacem că ne interesează prea mult „protejarea condiției morale” a concetățenilor noștri prin reținerea lor de la practicarea unei îndeletniciri „murdare”, în condițiile în care nu avem absolut nici o problemă în a angaja oameni care să ne curețe gunoiul, să ne spele toaletele din mall-uri, să dea la târnăcop dezbrăcați până la brâu în văgăuni în care temperatura urcă până la 45 de grade etc. etc.

În mod ideal, fiecare dintre noi face meseria pe care și-a ales-o, care îi place lui, în realitate, cei mai mulți dintre noi practică și ei ce meserie pot, ce meserie le asigură un trai cât de cât decent. Nu văd mare lucru antisocial la una/unul care practică prostituția (să nu zică doamnele că suntem sexiști), în definitiv nu-l violează nimeni pe ăla/aia care recurge la serviciile lor, persoana respectivă își asumă singură încălcarea normelor morale (presupunând că e căsătorit/ă, că altfel... e o „victimless crime”). Sunt o grămadă de alte îndeletniciri umane care calcă în picioare o serie de cutume morale și sunt la fel de legale ca oricare altele,

Edited by KoShiMin, 08 February 2013 - 13:36.


#13
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
eventual in loc de bonuri de masa sa se dea tichete pt. prostitutie ....si memancat mergePosted Image

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011
Am putea băga la pușcărie toți bișnițarii, tot, să fie în plm 2 milioane de pușcăriași în țara asta lovită de neocomunism. Cum să nu te caci în ea de lege când nu căcatul de stat îți dă de mâncare.
Da, prostituatele și bișnițarii fac mult rău că se schinuie de pe o zi pe alta, mai bine s-ar organiza să le dea foc odată la guvernanți. Plm de idioți, nu le mai ajung banii amărâților. Stat social, auzi, care ia de la săraci și face în plm vile la porci cu pul@ mică. :puke: Mă duc că deja mi-e rău.

Edited by benis, 08 February 2013 - 14:22.


#15
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
nu v-aţi plictisit???
de 2000 de ani se discută... mama ei dă prostinstituţie...

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011
De 2000 de ani există corupție, de aia există și legi care sunt cum sunt, ca să hrănească șpăgi și comisioane pentru pești care se duc pănă sus în curul guvernului la niște nehaliți.

Cum plm se face un buget care include și bani care în morți mă-sii de stat nu-s ai lui? Ce plm, au ajuns toți săracii sclavi să cotizeze la stat?

#17
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,192
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

Raziile la prostituate - sunt ele eficiente?

Prostituatele? Da. sunt eficiente! Posted Image

#18
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
ar trebui decriminalizata
sexul,drogurile nu sunt crime

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate