Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema la bootare cu Slackware 10.2

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Luci

Luci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.11.2005
Salut am o placa 8rda3i pro nforce2 si un hardisk WD 80GB. De curand am pus kernelul nou 2.6.14.2 si imi apare urmatoarea eroare :
VFS: Cannot open root device "304" or unknown -block (3,4)
Please append a correct "root=" boot option
Kernel panic -not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown -block(3,4)

Din menuconfig stiu sigur ca am dat suportul ptr. ext3 si ptr. AMD/nvidia, nforce/nforce2.
Faza este ca pe un kernel mai vechi 2.6.13.4 totul merge bine si sunt exact aceleasi setari.
java script:emoticon(':huh:', 'smid_13')

#2
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
1)bagi primul cd de Slack
2)dupa ce booteaza inainte de a apasa enter o sa vezi o linie de comanda ceva cu bare.i root=/dev/hdaX noinitrd ro care te lasa sa intri pe partitii.......vezi ce ai scris in lilo

#3
Luci

Luci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.11.2005
Pai am pastrat kernelul vechi, dupa ala booteaza fara probleme. Nu cred ca problema este din LILO, acolo am scris totul cum trebuie. Prima data si eu am crezut ca e ceva din LILO dar am verificat si i-am intrebat si pe altii si acolo totul este in regula.

#4
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Ai compilat kernelul cu mînuţa ta? Dacă da, ai adăugat suport pentru tipul de fiesystem (ext3 probabil) pe care îl foloseşti ca modul sau built-in?

Edited by mufă, 20 November 2005 - 23:13.


#5
Luci

Luci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.11.2005
Kernelul l-am compilat eu si am incercat ambele variante cu suportul pentru etx3, am compilat kernelul o data cu suportul built in si o data ca modul. Cineva mi-a zis ca ar putea fi de la controllerul meu de IDE dar si acolo dupa cum am scris mai sus stiu sigur ca am dat suport ptr. nforce2. Acum incerc sa pun Slackware pe alt hard, poate pe asta merge ptr. ca pe celalalt mai aveam si 2 partitii FAT32 dintre care una era bootabila. si poate din cauza aia nu vroia el sa mearga.

#6
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
Problema apare si cind nu compilezi sistemul de fisiere in kernel. Sistemul de fisiere va trebui sa fie compilat fie ca modul, fie direct direct in kernel. Iti recomand sa il pui direct in kernel.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate