Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cauciuc sau metal

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postnenis, on 02 februarie 2013 - 13:24, said:

Nikon AF-S 18-55mm f/3.5-5.6G II DX asta e facut in thailanda, dupa cum am aflat de la tine. S i mai sunt o gramada facute in japonia. Dar pana la urma zi ce te intereseaza pt ca sunt pe net liste cu toate obiectivele si cu tara de fabricatie ( unde se fabrica feicare model in parte)
copilas pai tocmai asta ti-am spus in prima postare ca faci comparatii idioate . In ceea ce priveste comparatiile pe care vrei tu sa le fac eu si dupa aceea sa mai vorbim  nu cred ca se va concretiza asa ceva pt ca eu nu fac comparatii idioate. De vorbit mai vorbim daca doresti Ti-am zis doar ca chinezism nu inseamna automat ca nu e bun. Tu faci ce crezi cu comparatiile tale. cu cumparaturile tale,  cu degetele tale si cu cauciucurile tale.

#20
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
bai frate tu chiar vorbesti ca sa te afli in treaba. ai un obiectiv Nikon AF-S DX Nikkor 55-300mm f/4.5-5.6G ED VRII? lasa-i pe cei ce detin un astfel de obiectiv sa-si dea cu parerea. nu te mai agita inutil ca-ti face rau la pipota.

PS: vrei poza la 18-55 sa vezi ca exista made in thailand?

Edited by AlinE, 03 February 2013 - 10:44.


#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Toate obiectivele Nikkor au inelul de zoom din cauciuc, iar asta n-are nici o legatura cu faptul ca e asamblat in China, Japonia, Thailanda sau wherever.
Nu ne crezi, treaba ta, mergi la magazin si vezi.
Vrei sa ne demonstrezi contrariul? Ataseaza macar ceva poze (sper cu un obiectiv luat de nou, ca altfel nu m-ar mira sa fie si roz la exterior)
Exista posibilitatea aparitiei unor erori de fabricare? Exista, pentru asta se acorda garantie.

#22
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View PostAries(ro), on 02 februarie 2013 - 13:16, said:

Să nu fi avut cauciucul smuls; nu există decât un model și e sigur cauciuc.

posibil daca este alta tehnologie. la 18-55 daca dai cauciucul la o parte dai peste un inel din plastic super lucios rotund fara striuri rotund sau mai bine zis neted ca fundul de bebeu.

View Postdani.user, on 04 februarie 2013 - 00:32, said:

Toate obiectivele Nikkor au inelul de zoom din cauciuc, iar asta n-are nici o legatura cu faptul ca e asamblat in China, Japonia, Thailanda sau wherever.
Nu ne crezi, treaba ta, mergi la magazin si vezi.
Vrei sa ne demonstrezi contrariul? Ataseaza macar ceva poze (sper cu un obiectiv luat de nou, ca altfel nu m-ar mira sa fie si roz la exterior)
Exista posibilitatea aparitiei unor erori de fabricare? Exista, pentru asta se acorda garantie.

iti fac si acest hatar. poate nu este maine, dar poimane este sigur.
nu vreau sa demonstrez nimic, vroiam sa-mi iau un obiectiv 55-300 am si postat cand mi-am luat 5100, dar pe ce am pus mana mi s-a parut un obiectiv de cacao care nu merita 1.200 lei. nu este roz si mai rau de made in china  (a nu se scufunda cu assembled in...) nu exista. am spus din start. hm, vine acum mosu si ma contrazice ca sunt produse bune made in china. obiectiv nou nout pe firma de on-line care este ( iti pun si factura daca vrei)

Edited by AlinE, 04 February 2013 - 02:32.


#23
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Domnilor moderatori .. daca tot va tineti de curatenie pt evitarea conflictelor create de persoane neinspirate   eu propun ca si cretinismele tanarului sa fie  sterse. Nu admit ca un astfel de ipochimen sa imi zica mie ca vb ca sa ma aflu in treaba si ca ma agit . Deci daca vreti sa evitati flame-uri sau cum le zice..eliminati si prostioarele scandalagiului si ma fac si eu ca nu am observat. Acum mie putin imi pasa ca omul e polemist innascut sau ca are sau nu are DSLR, sau ca bate campii despre degetele lui sensibile chinezesti si despre cauciucuri thailandeze. Pe mine ma  intereseaza sa nu vina la mine cu goange din astea pentru ca nu accept nici de la persoane mai inzestrate decat dansul asa ceva. In speranta ca m-am facut inteles astept curatenia

Edited by nenis, 04 February 2013 - 08:51.


#24
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
@AlinE

Cumpara Sigma :

70-300mm Os la 1500RON
sau 50-200OS la 1400RON

Sigma are fabrica la Aizu in Japonia asa incat sunt toate sansele ca obiectivele lor sa fie Made in Japan. Din pacate este langa centrala nucelara lovita de cutremur acum cativa ani si e bine sa ai grija, poate iti iei si un aparat de masura, asa preventiv.Cel mai bine ar fi sa cumperi Sigma 70-300 pentru ca e full frame si nu mai dai banii cand treci pe un D900 sau D1000 ce o fi peste 1 an cand o sa faci pasul.
Din ce am citit pe net, cel mai bun obiectiv cand ii dai inelul de cauciuc jos este Canon 50-250 IS. Are stratul de sub el un pic rugos si moale ce il face perfect pentru ce vrei tu. Dar trebuie sa cumperi Canon, nu prea merge pe Nikon. Dar daca vrei sa treci la FF pe Canon mai bine cumpara Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM. Insa din pacate e scump si nu are calitatea inelului de sub asa de buna, este un pic ciudat si pe vreme rea se cam lipeste. Cel putin asa am citit nu mai stiu unde dar sigur am citit.

Am vorbit cu un coleg de servici sa desfacem un 55-200 VR sa vedem ce inel are, dar sa astepti pana in noiembrie, dupa ce isi face nunta. Vrea sa il foloseasca atunci. Dupa, il desfacem si te anunt ce gasim.

Edited by idaho333, 04 February 2013 - 10:29.


#25
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
este o idee cu sigma 70-300.

m-ai inteles gresit, nu vreau sa dau jos nici un cauciuc, spuneam doar ca 55-300 (pe care am pus mana) are inelul de zoom din material dur cu aspect metalic abraziv, deranjant la degete. eram curios daca pe piata romaneasca exista doar tipul asta de obiectiv (cu inelul de zoom descris mai sus) sau este si cu inelul de zoom acoperit cu un strat de cauciuc (cum este la 18-55).

Edited by AlinE, 04 February 2013 - 11:13.


#26
NataliaC

NataliaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.01.2009
Asta îmi aduce aminte de bișnițarii care vindeau camere foto SOYN originale made în Japan. Chiar mă întrebam care-i publicul țintă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate