Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Waze in Romania - Real time traffic software

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2966 replies to this topic

#2359
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 Florin_Alex, pe 08 octombrie 2018 - 08:34, a scris:

~ 50-100 m inainte de strada unde virezi si nimic chiar inainte (e stresant cand ai mai multe strazi mici).

Da, mi se intampla si mie la maps.
Virati la dreapta ! Si zice cu 50-70 de m inainte.
Cand chiar trebuie - nu mai zice nimic.

Virez si ma trezesc ca era de fapt urmatoarea strada.
Trebuie sa stai cu ochii pe el si cand zice virati la dreapta sa fi atent si la distanta si daca mai e o strada in plus, sa nu intri pe cea gresita.
Cand e foarte aglomerat, lucru asta e critic. Te poate costa minute bune, nervi, stress, risc mare de incident in trafic..
Nu e OK !.

In schimb waze are o placere sadica "sa te taie" peste bulevarde cu 3 benzi unde nu te lasa nimeni sa treci, peste sine de tramvai, peste...
Cand e mai simplu sa stai relaxat la semafor si in 2 minute ai trecut.


A devenit ceva gen "hai sa iti arat o smecherie", doar de dragul de a da impresia ca "face ceva"

Aici macar google maps e OK. Te tine pe drumul principal (pe bulevard) fara artificii tembele.

 black1990, pe 08 octombrie 2018 - 09:10, a scris:

la google maps, daca te referi la notificarile audio, le poti opri.
Waze, are probleme mari cam din vara. Eu cand veneam de la mare, in loc sa ma bage pe autostrada, ma punea sa ocolesc vro 100 km pentru aceeasi distanta.
Prin Bucuresti, am impresia ca iti da mereu acelasi traseu, chiar daca orasul este liber.


Da, cam din vara.

Confirm si eu si multi. Orasul liber, in fata liber, Waze: ia baga tu o dreapta de la bulevard !
A fost OK cam pana in iunie si chair eram multumit de el, pana s-a tampit de tot.

Edited by M4V3RiCk_, 08 October 2018 - 11:19.


#2360
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
A modificat Gogu niște algoritmi.
Oricum în afara orașelor în țară este prima alegere pentru majoritatea zonelor.

#2361
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Azi daca nu stiam drumu si ma luam dupa waze aruncam tel pe geam.
Efectv ma ducea in bucle, dubland distanta...
p.s. probabil sunt algoritmii de maimuta pentru uber.

#2362
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Am raportat ca in loc sa fac stanga, si aveam de asteptat 2semafoare, venind de pe dn1 si facand stanga pe bulevardul aerogarii m-a trimis sa intorc la miorita.

asta e raspunsul lor:
"New comment on a map issue you reported
Virajul stânga este permis, dar Waze ți-a furnizat o rută validă pe care a considerat-o mai rapidă pe baza traficului istoric și cel în timp real. Waze a considerat că virajul direct la stânga ar fi luat mult timp. Îți recomand să urmezi de câteva ori ruta sugerată de Waze să vezi dacă este mai rapidă. Dacă nu, Waze va învăța de la tine că această rută este mai lentă și pe viitor va sugera direct virajul la stânga. Waze înregistrează vitezele de deplasare precum și timpii necesari efectuării fiecărui viraj împarte, în fiecare intersecție, separat pe fiecare interval de 30 de minute, separat pe fiecare zi a săptămânii. Astfel, Waze învață continuu traficul pentru fiecare moment al fiecărei zile și va sugera pe viitor rute mai rapide. Îți recomand să verifici și rutele alternative pentru a vedea diferențele de timp dintre rutele disponibile...."

Adica ma trimite sa ocolosc cativa km in trafic, in loc sa fac stanga in 3-5min.

P.s. din punctul ala, semaforul de inainte mergea la fel de greu ca si cel de stanga.

Edited by arg, 08 October 2018 - 14:10.


#2363
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Am un tembel de coleg cu o vorba ; " stiu eu o smecherie " ...si daca il lasi , se alege praful !
Asa si waze! Este bun ca iti arata o directie , si daca cunosti orasul , mai bine mergi pe drumul tau .
Smecheriile lui sint de multe ori aiureli .
Azi arata sa " tai " un bulevard in perpendicular , fara semafor , superaglomerat pe ambele sensuri 3+3 benzi , sa intru pe o strada unde doua masini nu incap ...daca ma luam dupa el , scriam acum din trafic ....
Intr-un timp parca invata trasee noi . Il puneam pe o adresa , si indiferent ce arata , mergeam pe alt drum , sa " vada " ca se poate si in alt mod ....se pare ca s-a prostit .

#2364
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
de vreo 2 ori a trebuit sa sa strang oglinzile si sa rog nevasta sa ma ghideze.

cel mai tare a fost cand m-a bagat pe strada odei
au mai intrat si inca 3 wazeri dupa mine... eu dupa 5m am facut calea intoarsa, aia cred ca au intors la cap ca pana am dat eu cu spatele ((e mai greu la inceput) au si ventit inapoi.

totusi google maps m-a pus de mai multe ori sa sar garduri...

Edited by arg, 08 October 2018 - 16:10.


#2365
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Maps s-a comportat exemplar azi.

De waze...nu mai stiu de mai bine de o luna.

Odata am regretat ca nu l-am folosit, ca stateau boschetarii cu radar-ul pe Colentina la ora 1:30 noaptea, pe o vreme de nu scoteai nici macar un caine afara.
Cand a fost vantul ala nenoricit afara, vineri acum 2 saptamani.
Cine isi imagina ?!

 86-APP, pe 08 octombrie 2018 - 15:57, a scris:

Azi arata sa " tai " un bulevard in perpendicular , fara semafor , superaglomerat pe ambele sensuri 3+3 benzi , sa intru pe o strada unde doua masini nu incap ...daca ma luam dupa el , scriam acum din trafic ....
Intr-un timp parca invata trasee noi . Il puneam pe o adresa , si indiferent ce arata , mergeam pe alt drum , sa " vada " ca se poate si in alt mod ....se pare ca s-a prostit .

Face de mult balarii din astea.

Exact similar am patit si eu de vreo 2-3 ori.

3+3 benzi + tramvai, aglomeratie ca la balamuc - de nu te lasa nimeni sa treci.

Waze: "Hai ca iti arat eu o smecherie" !
Fix aceeasi senzatie.

Mi-am bagat ceva in el !

S-a dus. Nu il mai folosesc.

PS: Maps stie sa arate boschetarii cu ceva notificari ?

Edited by M4V3RiCk_, 08 October 2018 - 17:08.


#2366
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
si acum eceasi belea, traseul verde:
Attached File  waze.jpg   126.52K   108 downloads

#2367
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
intr-o dimineata am mers dupa waze si am scos un timp intarziat fata de cel initial programat de ei. In dimineata urmatoare am mers pe unde am stiut eu si am scos un timp mai rapid cu 5 minute fata de traseul calculat initial de waze, deobicei mersul pe stradute si facutul la stanga iti taie din economia de timp calculata de ei initial.

#2368
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Cei care aveți probleme cu rutele prin intersecții dificile și viraje dubioase incercati  activarea opțiuni "Avoid difficult intersections"

Attached Files


Edited by nei-k, 10 October 2018 - 20:31.


#2369
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 nei-k, pe 10 octombrie 2018 - 20:30, a scris:

Cei care aveți probleme cu rutele prin intersecții dificile și viraje dubioase incercati  activarea opțiuni "Avoid difficult intersections"

N-are nici o treaba !

Cu toata optiunea activata, tot tembel e.

Taiere de bulevarde, bagat pe stradute aiurea, in loc de mers pe buleverdul principal - ca e mai scurt cu 300 de m...
Dar nu tine cont de timpul cat faci stanga/dreapta, asigura-te, etc

Prostii din astea.

#2370
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005

 arg, pe 08 octombrie 2018 - 17:17, a scris:

si acum eceasi belea, traseul verde:
waze.jpg

Teoretic daca vii dinspre DN1, nu ai treaba cu semaforul pentru inainte, mergi pe banda 3 (*), treci prin pasaj si nu ai semafor pana la Miorita, unde intorci si, daca nu e trafic din celalalt sens, ai iar drum liber de semafoare pana la Aerogarii (sau faci dreapta dupa pod si iesi pe langa AutoSoft, depinde unde ai treaba pe Aerogarii)

Daca stai la semafor venind de pe DN 1 ca sa mergi inainte nu are niciun sens.

Vorbesc aici strict de intersectia respectiva, am facut de vreo 3 ori, fara Waze, manevra asta, deoarece coada la stanga spre Aerogarii incepea de la baza posului de pe DN...

(*) pentru ca de multe ori si banda 2 e aglomerata de cei care vor sa mearga pe langa pasaj si se baga in fata coloanei care sta...

#2371
k3n0-dragos

k3n0-dragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 24.01.2010
Veste bună de la Waze! Începând de astăzi utilizatorii Waze pot să ruteze pe distanțe mai mari de 1600 km.Waze a lucrat de mai bine de un an la un mecanism care să permită utilizatorilor să obțină rute mai lungi de 1600 km (limita stabilită anterior). Astfel, acum este posibilă planificarea unei rute de 4000 de km sau mai mult! Sursa Facebook - Waze Romania.

Edited by k3n0-dragos, 25 October 2018 - 11:06.


#2372
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
Puteau sa lucreze la altceva mai util.

#2373
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Da, de unde ...!!!
Ii dau ca ruta Mersin, Kenya sau Izmir, 800-1000km, si pauza.
O baga p-aia cu "vai, vai ..."

#2374
k3n0-dragos

k3n0-dragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 24.01.2010
Mie mi-a facut update azi dimineata la Waze.

#2375
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
si mai merge?

#2376
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, pe 25 octombrie 2018 - 17:05, a scris:

si mai merge?
...Daaaaa, din zi in zi mai prost , mai aberant , mai naucitor .
Pt o bucata de bulevard de 100 de m , pe care o " banuie " aglomerata , te pune sa faci un ocol de 2,6km .... Patit azi .
Cred ca softul lor este scris la astia in Pipera , ca este vai maiculita lui .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate