Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Waze in Romania - Real time traffic software

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2967 replies to this topic

#1549
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Eh, acelea s-au implementat usor. Si sa nu uitam ca  sunt "imbunatariri" adaugate pentru americani unde uitatul copilului in masina face parte din cultura locala.
Misto aia cu statia CB desi cred ca in Romania s-ar face abuz si toti meltenii ar inregistra cate o manea.

#1550
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

 dreaQ, on 14 august 2017 - 09:11, said:

Eh, acelea s-au implementat usor. Si sa nu uitam ca  sunt "imbunatariri" adaugate pentru americani unde uitatul copilului in masina face parte din cultura locala.
Misto aia cu statia CB desi cred ca in Romania s-ar face abuz si toti meltenii ar inregistra cate o manea.

Eh, si accesul la voce sa se faca dupa puncte. Peste un anumit level (sa ai vreo 20000 de puncte). Si sa-ti taie macaroana la prima abatere.

Revin, cu .... probleme cu Waze-ul pe o tableta. Chiar ieri am zis ca nu am probleme (ce-i drept, pe un Windows 8.1. - da, ilogic si ireal, desi au scos suportul). Problema? Fix la un Android 6.0.

Se da tableta cu receptor GPS, Android 6.0.:
- s-a verificat operativitatea pe: iGO, HERE, OSMAnd. Peste tot, delay-ul a fost de maximum 0.5s (raportul sageata/punct de localizare : harta).

Am identificat 3 probleme:
1. Un delay de cam 2-3 secunde intre pozitie si harta. Eu trec de o intersectie, sageata ma arata la intersectie peste 2-3 secunde. Repet, am facut teste de acuratete cu tool-uri dedicate + testare pe alte sisteme si nu am avut probleme.
Remarc ca la o acelerare mai brusca, sageata ramane rau in urma (la fel si viteza km/h) - chiar si 3-4s.

La viteze de sub 20km/h parca delay-ul e undeva la 1-2s.

Mai mult, vitezometrul ramane si el in urma (mai ales la accelerari). Parca isi mai revine daca se merge constant.

2. Imi "sare" aleator pe limba engleza (la voce), desi nu setez absolut nimic. Nu roaming, nu migrare in alta tara

3. Aparent, nu pot vedea toate rapoartele (ca pe WIndows 8.1). Nu exista sectiune speciala pt. rapoarte (ca pe Windows 8.1). Pot vedea cel mult rapoartele de pe drum, si cel mult pe o raza de cativa km. (destul de anevoios: intru in "indicatii itinerar", glisez dreapta "rapoarte pe drum", si aici gasesc un sumar cu 2-3 rapoarte). Setarile sunt facut ok (referitoare la alerte - "arata pe toate").

Pe Windows 8.1 imi arata aproape toate rapoartele din tara in ordinea:
1. apropierii de locatia curenta
2. de traseu (daca este setat unul)
3. restul, la urma.

Nu se pune problema fluentei in program. Se misca foarte fluent, si rapid. Dar problema...exista. Inevitabil, apar indicatii vocale dupa efectuarea virajului, probleme daca este un traseu: stanga-dreapta-stanga pe o raza de 200m, etc.

Edited by Rhesus, 14 August 2017 - 18:04.


#1551
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Sunt ceva probleme cu autentificarea?
Am reinstalat sistemul de op. la telefon si nu ma pot autentifica cu user waze si parola.
Pe pagina de web Waze Live merge.(inclusiv Map Editor)

Am dat o resetare parola pe email. Am schimbat-o , pe web merge pe aplicatie nu merge.
Da eroare la autentificare.

,,Autentificarea a esuat"
Detaliile de autentificare
Te rugam sa verifici ca detalide autentificare sunt corecte"


L.E.
Incerc autentificare cu Facebook.
Nu  merge. Ramane pe ,,Te rugam sa astepti"

Edited by mandrku, 15 August 2017 - 18:00.


#1552
dacianova

dacianova

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 26.06.2003

 Rhesus, on 12 august 2017 - 21:37, said:

Revin, dupa aproape un an (poate mai mult) de la ultimul topic pe aria Waze. Mentionez ca am folosit/testat/editat harti voluntar, incepand la TopMap iGO pana la Waze, ca sa nu mai zic de teste software

Hmm. Cam acelasi lucru, aceleasi probleme.

Practic, nu se doreste efectiv sa se treaca la un nivel superior. Si anume la un program de navigatie dedicat (ramanand la un kitsch/hybrid intre aplicatie sociala + aplicatie de navigare prin GPS). De la o aplicatie dedicata navestistilor foarte usor (daca se dorea) se putea migra la o aplicatie profi.

1. Inca nu pot ruta peste 1500km, desi am inteles ca au modificat algoritmii de rutare + au marit numarul de servere.
2. Interfata grafica este cam basic
3. Functii complet inutile (ca sa nu zic idioate). Adica primul lucru pe care-l adaugi la aplicatie este sa te avertizeze ca ai copil in masina?!?! Asta este un minus (-) cat casa pentru cineva care doreste ceva profi. Nu modifici algoritmii de rutare (care inca mai dau gresi), nu imbunatatesti timpii de calculare la rute mari, ci adaugi cretinatati in program?
4. Navigare OFFLINE (cu posibilitate de descarcare harta: nu sa stau sa glisez harta 1000km ca sa mi se salveze in cache)

Veti sari pe mine: ,,se pierde farmecul", "daca nu e online, e degeaba", etc. Totusi, de ce sa nu ne gandim SI la faptul ca, cu cat depinzi mai mult de tehnologie (in cazul nostru de datele mobile 4G), cu atat mai mult aplicatia este mai putin fiabila. Ma duc in munti, unde, culmea, harta este cartografiata 99%, dar n-am semnal 4G. Mai pierd si cache-ul. Ghinion (cum ar zice Iohannis). Si hopa deschid OSMAnd sau iGO ...


Realist fiind, trebuie sa recunoastem si partile bune:
- suportul live traffic care este bun (si HERE are un sistem destul de bun)
- editorii cu level mare sunt activi in mod constant (actualizarea hartilor aproape instantanee, la cateva ore de la crearea sensului giratoriu/sensului unic, etc.) un plus care "acopera" sa zicem cam 60-70% dintre minusurile aplicatiei
- totusi, parca se simte nevoie unei orchestrari (niste analisti geografici) in spatele acestori editori (care repet, fac o munca f. buna) - vorbesc de cei > level 3.
- rutari bunicele, care sunt umbrite de unele rutari complet neinspirate si inexplicabile (dpdv logic). Adica la ora 5 dimineata, evita un drum national intre Satu Mare si Baia Mare, ci ma duce pe un DJ (care mai si ocoleste pe deasupra) ? Este aiurea. Cu atat mai mult cu cat este (era) oferita ca prima alternativa.

Imi pare rau. Chiar imi pare rau. Nu pentru ca e o aplicatie rea, ci din contra. De faptul ca nu se profita la maximum, si se ramane la nivelul de ,,mediocritate", de ,,aplicatie sociala/facebookaiala". Cu o mana de oameni (geoanalisti pe langa actualii ingineri IT) in spate era altceva. Inca  ,,fiecare face ce vrea" la aplicatie
Dacă ai ști cât ne luptăm și noi cu ei! La toate întâlnirile pe care le-am avut le-am transmis întotdeauna nemulțumirile userilor și ale noaste.
Este foooooooarte mult de povestit aici. Să știți că, în general, sunt foarte deschiși către comunitate. Chiar sunt. Problema este că au putini programatori. Am înțeles că din toamnă e vorba să mai angajeze și atunci probabil vor intra mâine tare pe parte de programare.

 gymy, on 13 august 2017 - 07:27, said:

Dupa ultimul update am renuntat complet la aplicatie.La fiecare update trebuie resetat telefonul ,reinstalata aplicatia.Ideea aplicatiei e buna dar punerea in practica lasa de dorit.
Ma deranjeaza ca nu reusesc sa blochez updateurile.A mai fost si cate o varianta stabila dar ce folos daca nu pot sa o pastrez.
Din punctul de vedere al updateurilor urasc sistemul de operare android.Cum sa controleze dezvoltatorul o aplicatie din telefonul meu ?
Eu am versiunea beta a aplicației și actualizările îmi intră o dată la 2-3 zile. Niciodată n-am resetat telefonul.
Problema este 100% de la tine, nu de la aplicație.

 danmerezeanu, on 13 august 2017 - 09:18, said:

@gymy:
Din pacate cred ca problema este la tine. Mai precis ar trebui sa pui mana sa inveti un pic cum se foloseste sistemul Android - lucru valabil pentru orice sistem de operare (paranteza - asta e o problema generala - de exemplu toata lumea zice ca "stie sa foloseasca MS Word" dar nu foloseste nici 5% din ce poti face cu programul respectiv.

Revin la chestiune: nu ai dreptate - in Android poti sa blochezi update-urile automate pentru orice aplicatie. Se face direct din aplicatia GooglePlay (pe scurt: cauta Waze si apoi in meniul cu trei puncte verticale din dreapta sus defifeaza Auto-update - problem solved) - o sa pun si un screenshot explicativ la sfarsitul mesajului.

Cat despre Waze.... eu unul folosesc de ani de zile aplicatia (in paralel cu Google Maps si ocazional Here WeGo, respectiv iGo sau Navigon pe timpuri), sunt in plus inscris in programul beta asa ca pe langa update-urile din Google Play instalez frecvent versiuni de test si niciodata nu a trebuit sa resetez telefonul in urma unui update (a, ca mai fac un full wipe ori de cate ori instalez un custom ROM e o alta chestiune, dar nu are nici o legatura cu Waze).
Nu am avut probleme in utilizarea normala pe Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 6P (si ocazional pe tablete: Nexus 7 2012 si Nexus 10), adica pe Android stock de la 4, 5, 6, 7 si 8.0 (O DP1 - DP4) sau custom ROM-uri echivalente. Sa nu mint, am avut FC-uri ocazionale, dar cu versiunile beta de regula, cand incercam sa folosesc Waze in paralel cu alta aplicatie - de regula Google Maps) in modul multiscreen dar asta pe DP-urile de O mai vechi (Waze inca nu e pregatit sa lucreze pe jumatate sau o treime de ecran - scalarea lasa de dorit).
Sigur, ca la orice Android, poate mai trebuie sa cureti cache-ul manual, dar asta nu tine de aplicatie; cum ziceam, asta tine de a sti cum sa folosesti sistemul Android - daca nu... treci pe iOS Posted Image .

Sa nu crezi ca am un motiv aparte sa apar Waze. De exemplu, de peste un an am suspendat dreptul de raportare si nu am reusit sa o rezolv problema sau sa primesc un raspuns clar. Asta e. continui sa il folosesc, in special pentru avertismentele "live"si afisarea vitezei; in paralel tin insa la indemana si Google Maps (si la nevoie HERE) la care apelez la nevoie. E un paradox pentru mine totusi - nu am drept de raportare dar pot face parte din programul beta; e bine si asa, macar pot sa fiu un pic mai atent la drum Posted Image .

Screenshot-ul promis:
[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170813/1b5a57c9e4be5df854b018615e3772a9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ai făcut solicitare pe forumul de la Waze pentru deblocare? Trimite-mi un PM cu userul tău de Waze să vedem ce se întâmplă sau pune o solicitare pe forumul de la Waze.

 Rhesus, on 13 august 2017 - 12:24, said:

Am citit ce ati scris.

In primul rand, tot ce am scris, am dorit sa fie obiectiv. Nu sa ,,dau" in Waze ca sunt fan X. Dupa ca v-am spus, am umblat si am invartit sisteme din 2009 incoace de mi-a venit rau Posted Image.Si mentionez ca nu am preferinte. Ma adaptez f. usor in functie de context (de zona? offroad/onroad in principiu)

Nu e rau Waze, repet (ca poate asta nu s-a inteles). Personal nu am probleme (crash-uri, sau alte minuni). Doar am mentionat faptul ca mici modificari ar putea duce Waze pe etajul sistemelor de navigare. Asa, cum a spus si @danmerezeanu, e o aplicatie sociala la baza. Iar pentru asta avem Facebook, Hacebook, Lazebook Posted Image, .

E clar ca e o aplicatie utila. Faptul ca actualizarile la harta sunt aproape instantanee, ,,a dat" in cap la majoritatea sistemelor ,,profi" de navigatie (vezi iGO, TomTom, inclusiv HERE Maps care si eu au suport online - dureaza ceva pana actualizeaza harta). Cu asta a spart piata.

Am lasat prin 2015 un mesaj la managerul zonal din Romania, si am zis ca sunt dispus sa modificam putin (benevol, voluntar) structura:
- sa vedem putin algoritmii de rutare (care am inteles ca sunt pe baza de alg. Dijkstra "modificat"/"cizelat")
- sa ne inspiram din alte programe de navigatie (sa preluam doar partile bune de la ele): De ex. era problema punctelor intermediare in Waze, era problema gestionarii districtelor zonale (categoria de judete, comune, sate, orase erau inexistente la inceput in Waze).
- sa-i punem o interfata de cautare: Momentan, "arunci" toata destinatia intr-o casuta text. Poate ar fi bine daca am cauta dupa Tara, Oras, Strada, Nr. Mai ales atunci cand "Oras"-ul poate e existent in 4-5-6 judete (ca denumire).

Lucruri minore. O parte le-au modificat, o parte nu.

Uite, ceva ce mi se pare util: Pe o raza de X km, utilizatorii sa poata interactiona cu un buton de ,,inregistrare voce". Astfel, ar ingloba caracteristicile unei statii CB, in aplicatie. Tot tine de ,,socializare", dar parca se vede utilitatea. (pe langa evitarea ,,tastarii permanente" pe ecran).

Utilitatea a ce am zis mai sus: In loc sa pui "politie" intr-un loc, cand ea este in miscare, daca pe o raza de 30km (sa zicem) poti discuta cu ceilalti waze-ri (discuta la modul, strict si la obiect ... ), ajuti enorm de mult.

Practic, practic, practic. Nu ca mi-am uitat plodul in masina....
Noi, comunitatea, n-avem nici cea mai mică treabă cu algoritmii de rutare sau orice altceva ține de aplicație.

 Rhesus, on 13 august 2017 - 14:22, said:

Idei sunt. Nu se doreste (cam nimic) si punct. Am incheiat subiectul Posted Image
PS. Mai repede astept sa ma anunte ca mi-am uitat prietena in masina. Sau soacra :lol:
Ești cam neinformat aici. Nu e adevărat că nu se dorește, numai că și tu dacă ai crea o aplicație nu cred că ai putea implementa tot ceea ce-ți cer utilizatorii.
Și cum spuneam și mai sus: chiar sunt deschiși la propunerile venite din partea noastră.
Asta cu copilul uitat în mașină (văd că aveți o mare problemă cu ea) pentru unii chiar este utilă. Și nu neapărat pentru copil, poți să-ți schimbi textul și să pui ce vei acolo.

 Rhesus, on 14 august 2017 - 17:54, said:


Eh, si accesul la voce sa se faca dupa puncte. Peste un anumit level (sa ai vreo 20000 de puncte). Si sa-ti taie macaroana la prima abatere.

Revin, cu .... probleme cu Waze-ul pe o tableta. Chiar ieri am zis ca nu am probleme (ce-i drept, pe un Windows 8.1. - da, ilogic si ireal, desi au scos suportul). Problema? Fix la un Android 6.0.

Se da tableta cu receptor GPS, Android 6.0.:
- s-a verificat operativitatea pe: iGO, HERE, OSMAnd. Peste tot, delay-ul a fost de maximum 0.5s (raportul sageata/punct de localizare : harta).

Am identificat 3 probleme:
1. Un delay de cam 2-3 secunde intre pozitie si harta. Eu trec de o intersectie, sageata ma arata la intersectie peste 2-3 secunde. Repet, am facut teste de acuratete cu tool-uri dedicate + testare pe alte sisteme si nu am avut probleme.
Remarc ca la o acelerare mai brusca, sageata ramane rau in urma (la fel si viteza km/h) - chiar si 3-4s.

La viteze de sub 20km/h parca delay-ul e undeva la 1-2s.

Mai mult, vitezometrul ramane si el in urma (mai ales la accelerari). Parca isi mai revine daca se merge constant.

2. Imi "sare" aleator pe limba engleza (la voce), desi nu setez absolut nimic. Nu roaming, nu migrare in alta tara

3. Aparent, nu pot vedea toate rapoartele (ca pe WIndows 8.1). Nu exista sectiune speciala pt. rapoarte (ca pe Windows 8.1). Pot vedea cel mult rapoartele de pe drum, si cel mult pe o raza de cativa km. (destul de anevoios: intru in "indicatii itinerar", glisez dreapta "rapoarte pe drum", si aici gasesc un sumar cu 2-3 rapoarte). Setarile sunt facut ok (referitoare la alerte - "arata pe toate").

Pe Windows 8.1 imi arata aproape toate rapoartele din tara in ordinea:
1. apropierii de locatia curenta
2. de traseu (daca este setat unul)
3. restul, la urma.

Nu se pune problema fluentei in program. Se misca foarte fluent, si rapid. Dar problema...exista. Inevitabil, apar indicatii vocale dupa efectuarea virajului, probleme daca este un traseu: stanga-dreapta-stanga pe o raza de 200m, etc.
1. Orice telefon ai avea GPS-ul acestuia nu este la fel de exact ca un GPS dedicat.
Chestia cu opțiunea de voce gen stație CB, eu zic să vă luați gândul de la ea. Nu se va implementa niciodată. N-am auzit pe nimeni, din nicio țară, să ceară acest lucru. Și să știți că am fost și la întâlnirea globală, unde au fost GC din toată lumea.
Cred că sunt aplicații dedicate pentru asta. Era una "Colegu" parcă. Eu nu văd utilă această opțiune. Să stai cu ochii în telefon și să-l butonezi în loc să fii atent la drum.
Și ei când implementează câte o nouă funcție întotdeauna pun accent pe securitatea la volan.

#1553
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
@dacianova. Multumesc pt. raspunsuri. Si eu am mai editat, cand am avut timp la Waze. Am fost invitat la intalnirile locale, dar nu am putut ajunge.

Refer la problema 1 (cea cu pozitia, si delay-ul). Stiu faptul ca nu poti compara un gps dedicat cu un modul/receptor integrat in tableta dar:
- Pe un telefon cu Windows 8.1 (pt. care nu mai exista suport), nu sunt probleme. Deloc. Delay sub 0.5s. Si este telefon, fara GLONASS. Simplu GPS/A-GPS.

- Pe tableta, orice alt sistem de navigatie, e ok (delay la fel 0.5s).

Ce mentionezi tu (Orice telefon ai avea GPS-ul acestuia nu este la fel de exact ca un GPS dedicat.) este valabil daca la orice program de navigatie ar face figuri. Dar repet. Atat tool-urile dedicate (pt. GPS), cat si alte sisteme nu indica probleme cu receptorul.

Mai mult, acuma observ pe acest topic, au mai fost persoane care au intampinat problema mea (delay intre pozitie:harta care se stabilizeaza mai greu), tot pe Android. Harta si soft-ul se misca f. fluent, f. bine. Problema este in-soft, cel mai probabil.

Accelerez de la 0-60 (sa zic, in 4 secunde) iar vitezometrul imi arata: 0-10-15-25-30-... (cand poate deja am 50km/h).
Presimt un algoritm de crestere a "vitezei de deplasare a sagetii pe harta" liniara. (care probabil a venit dupa versiunea de pe Windows). In loc sa arate (sa faca update) la pozitia curenta la fiecare secunda (cum ar fi normal), programul cred ca interpoleaza niste viteze intermediare. Iar eu daca ma accelerez lent de la 0 la 30, dupa care accelerez mai riguros de la 30 la 80, ,,pozitia" ramane in urma.

Simple supozitii, nu cunosc structura interna la Waze.

Daca stiti variante de rezolvare a problemei, va rog sa le mentionati...

Edited by Rhesus, 15 August 2017 - 22:57.


#1554
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Gata!

 mandrku, on 15 august 2017 - 17:56, said:

Sunt ceva probleme cu autentificarea?
Am reinstalat sistemul de op. la telefon si nu ma pot autentifica cu user waze si parola.
Pe pagina de web Waze Live merge.(inclusiv Map Editor)

Am dat o resetare parola pe email. Am schimbat-o , pe web merge pe aplicatie nu merge.
Da eroare la autentificare.

,,Autentificarea a esuat"
Detaliile de autentificare
Te rugam sa verifici ca detalide autentificare sunt corecte"


L.E.
Incerc autentificare cu Facebook.
Nu  merge. Ramane pe ,,Te rugam sa astepti"
Gata a luat-o.
A fost ceva temporar.

#1555
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Confirm delay-ul dintre pozitia GPS si cursorul de pe waze...Cel putin in unele intersectii mari (din Bucuresti si nu numai) cu multe benzi de preselectie, cam ramane in urma si trebuie sa fii foarte atent pe unde te incadrezi. Plus ca grafica nu te ajuta mai deloc drumul fiind marcat cu o linie ingrosata. Mai e mult de lucru la acest aspect spre deosebire de iGO unde ai vedere 2D/3D/zoom automat in intersectii si intrari/iesiri de pe autostrada.

LE: Legat de limitele de viteza, ce rang trebuie sa ai sa le poti edita? Sau ce alta varianta exista? Pt ca am mers recent pe E85 si in multe sate s-a revenit la limita de 50km/h, iar in waze inca apare 60km/h.

Edited by shadow_x3x, 16 August 2017 - 09:32.


#1556
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 shadow_x3x, on 16 august 2017 - 09:29, said:

Confirm delay-ul dintre pozitia GPS si cursorul de pe waze...

confirm si eu, patesc la fel prin mirobolantul asta de Galati, noroc ca stiu strazile ca daca m-as lua dupa Waze ...

#1557
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
@shadow_x3x
iGO este pe bani... si tu, ca dezvoltator iti permiti sa faci orice ca sa-ti vinzi marfa.

@Rhesus
Pot sa-ti spun ca MAP.Me si OSM (ptr Android) se "misca" sacadat si ramane in urma. (pe un RedMi Note 4)
Waze, o sa-l folosesc si pe tel asta, sa vad cum merge.

Waze folosesc zilnic pe alt dispozitiv... la care nu am pretentii..

#1558
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Am mentionat si eu aici problema delay-ului, ar fi important de lamurit:
1. Mentionati care e eroarea RMS a GPS cu un program gen GPS Test. Daca RMS>10m ura si la gara, Waze nu are nici o vina ca trebuie sa mergi 10m pentru a sesiza ca te-ai deplasat. Eu am 3m (OneplusX) dar tot am intalnit destul de des delay-ul.
2. Parca rhesus a mentionat ca la acelasi aparat alte programe nu au delay. N-as spune ca motivul e faptul ca hartile sunt online, doar sunt cached. Chestia e ca daca nu e nici un delay pe acelasi dispozitiv cu alte programe atunci sigur trebuie semnalat ca bug la Waze.

#1559
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Nu-mi place sa vorbesc fara ceva concret. Voi reveni cat mai curand cu (poze):
1. Test Waze pe un Nokia Lumia, Windows 8.1., cu Waze release 3.7.4.5 (cred ca e o versiune din 2013-2014 ?):
- fara probleme
- delay inexistent
Sincer, daca ar avea ecranul mai mare, nici nu m-ar deranja sa folosesc un Waze fara suport tehnic, cat timp e asa stabil cum e pe WP. Totusi, nu e o solutie ... (ma refer inclusiv la alti utilizatori: sa trebuiasca sa-mi iau telefon/tableta cu Windows, ca sa pot rula un soft, care, nici macar nu mai ofera suport pentru OS ? Posted Image )

2. Android 6.0. Marsh pe o tableta cu GPS (fara GLONASS):
- teste cu iGO, HERE, Google Maps: nu sunt probleme, real-time, etc.
- Waze (ultima versiune din Google Play): delay cat casa

3. valoarea eroarii root mean square
@Hansolo, da ai dreptate. Acelasi aparat, alte programe => nu sunt probleme. Tableta cu GPS parca se comporta chiar mai bine decat multe aparate GPS dedicate. (probabil, am noroc cu un modul GPS bun integrat in MTK6753) (facand comparatie, bineinteles, intre acelasi soft de navigatie rulat pe ambele aparate).

L.E. Am uitat sa mentionez faptul ca inclusiv reconfigurarile de traseu dureaza destul de mult (5-6 secunde pentru un traseu de 100km, m se pare mult). O reconfigurare mi-a facut-o in 2-3 secunde, iar una in 5 sec... Pe Windows, mi-e instant (chiar si la un traseu de 800km) ...........

Edited by Rhesus, 16 August 2017 - 16:39.


#1560
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nou: - Flat tire? Request roadside help so Wazers around you can stop and lend a hand

Buna asta, se merge spre interacțiunea fizica între wazeri.

Daca vezi un request in Bulgaria, oprești? 😂

Edited by dreaQ, 16 August 2017 - 17:31.


#1561
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Eu cand am zis ca e mai mult aplicatie sociala, decat una de navigare, s-au suparat unii colegi probabil.....

#1562
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ei se descriu ca fiind "community based traffic and navigation app.". Si chiar asta sunt; aplicatie sociala daca zici  cred ca faci confuzie, doar o părere.

Waze e pe nisa asta "community based" altfel ar fi fost una din celelalte zeci de softuri de navigație. Tocmai asta atrage la waze, interacțiunea cu alti wazeri ba mai mult, integrand si partea sociala te poti "lega" mai bine si cu prietenii. Daca cineva e deranjat de felul in care e construit waze are maps, here, sygic etc...

#1563
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
Din pacate se misc greu cu anumite updateuri la harta. De exemplu in Grecia intre Ioanninna si podul Rio–Antirrio au deschis de aproape o luna intreaga autostrada. Si pe waze nu apare deloc.

#1564
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Pai apuca-te si pune pe harta bucata lipsa mai ales daca ai condus pe acolo. Grecii sunt mai puturosi ca noi

Cand zici ca se misca greu te referi si la tine! Posted Image

#1565
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
@dreaQ
Unde e chestia asta noua?
Eu nu am descoperit-o...

#1566
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Posibil sa fie activa doar in unele parti ale planetei pentru început...


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate