Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Puneti ban peste ban sau investiti in imobiliare?

- - - - -
  • Please log in to reply
916 replies to this topic

#19
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Daca ai ceva cash in ziua de azi,in opinia mea ,imobiliarele nu sint o sursa de venit la 2-3 garsoniere,e doar asa o iluzie,pt ca,mai iei o teapa,mai un impozit ,o mobila rupta,o zugraveala,o instalatie de schimbat/imbunatatit,facturi neplatite samd,iar acesti bani blocati in imobiliare ,renteaza numai daca ai vreun imobil in zona de centru,de la 3-4 camere in sus,unde chiria se ridica la citeva mii de euro si clientul este solvabil.Dar,daca ai asa ceva,si vrei sa faci ceva bani,cu 60-80k euro,iti faci o mica carmangerie,unde,venitul este sigur,iar profitul de asemeni,numai prin creerea de locuri de munca si productie ,preturile vor fi relativ bune raportat la puterea de cumparare actuala.Productia de "papica buna",genereaza  cca 10 locuri de munca,daca mai sint inca 20-30 de oameni care isi vind o proprietate pt a face ceva productie/inclusic fastfood,atunci,deja avem cca 3-400 locuri de munca,care,genereaza impozite la stat,profit pt fiecare intreprinzator,locuri demunca,deci ,se ridica nivelul de trai,chiar daca la inceput doar cu 1-3%,numai ca problema este alta!Romanul s a "smecherit" spune el in sinea lui,de ce sa am bataie de cap cu productia,cind ,pot si din chiriile pe imobilesa traiesc linistit cel putin inca o perioada,doar ca aceasta "inca o perioada" este deja spre sfirsit,studentii sint mult mai putini,locuri de munca in bucuresti sint la fel de putine ca in 2011-2012,poate chiar mai putin,patronii care cauta muncitori uita sa i mai si plateasca  la timp,nu mai vb de salariile mizere pe care le ofera,iar "smecheria" este deja spre un final cu deznodamint nefericit pt toata lumea,patroni,muncitori,speculantii care traiesc din chirii,servicii si asistenta tehnica abia mai respira pt ca romanul s a nascut instalator,zidar fierar ,dulgher samd,de aceea sar in aer prin case si au loc inundatii in bloc la greu,meseriasi peste tot din lipsa de bani nu din zgircenie!
Lipsa de cash,genereaza surplusuri de marfa perisabila,alimentare si nealimentare,la care li se schimba doar etichetele,saracia genereazain general boli cum ar fi tbc si hepatite de diverse"tulpini si litere",iar statul in loc sa faca legi favorabile dezvoltarii,ei maresc taxele si impozitele,practic se mint singuri,ne mint pe noi,iar culmea lasitatii romanului,este ca sta si asteapta ,rabda,suporta tot felul de explicatii idioate si stupide ale guvernantilor de vreo 23 de ani,nu iese in strada,sta acolo la coitetul lui si mai inchiriaza alte 2-3 cotete,da in arenda terenul agricol,mai iese la una mica de furat ca de ...este sport national furatul,si asteapta sa i dea Domnul mura in gura de mincare,nu conteaza din ce ,totul e sa pice ceva,iar daca nu pica...haila furat,un fier o sirma ceva ce se vinde repede si bine!
DEci,concluzia,la munca  dragii mei,ai bani,fa ti o fabricuta de ceva ,de ace ,de sirma, de mincare/mezeluri/brinzeturi,croitorie ,o micro- ferma,nu maista sa o aburesti ca ...viitorul suna tare NASOL,ca sa nu spun dezastru absolut,lenea este o boala care odata impamintenita in creierul omului in general,nu are leac,90% din subiecti prefera sa moara incet si sigur decit sa munceasca sau sa si revina incet la treaba!
Daca nu circula banul nu exista nivel de trai,productia,este singura solutie care genereaza bani in toate domeniile,restul e ceva adiacent,nici macar constructiile nu mai reprezinta o solutie viabila,pt ca atunci cind a prezentat o asa zisa solutie productiva-era doar o iluzie de fapt pt scurt timp-producatorii  de materiale au ridicat preturile la cer,faceam o comparatie la ciment,era mai scump cu 1,5 euro decit in italia,iar la adezivul de polistiren weber(care in italia este inexistent pe piata)ajunsese la 480000 rol/sacul de 25 kg,adica la vremea aceea 13-14 euro sacul,iar acum a ajuns la 11-13 lei sacul,si atunci intrebarea este cine pe cine a pacalit!?S au pacalit singuri cam toti,au crezut ca o sa mearga zeci de ani "combinatia asta",dar s au inselat,au cistigat bani destui dar pt scurta vreme,3-5 ani,dupa care,RECULUL va dura cel putin 10-15 ani,adica vor fi faliti,deja mechelul este in "letargie",caramidarii la fel, cimentul ce mai rezista pt ca statul are ceva % pe acolo si mai combina un beton pt poduri,sosele ,metrou,samd,dar este enorm de putin,poate 2-3% din ce era in 2003-2008,adica ZERO cu felicitari.Speculantii de producatori,ajunsesera la nivelul de a vinde doar pt citiva  "revinzatori" gen brico,prakt...si s au ars grav,ca sa nu spun pe viata,departe nu sint oricum.
Deci cu chiriile,tot pe acolo te cam afli,poate sa ai noroc sa ti mai mearga 2-3 ani ,daca nu se misca ceva ,in curind (2-3 ani maxim),statul isi va da propriul faliment,iar cei care se gandesc la "speculatii" le recomand sa se apuce de ceva productie,orice,numai sa fie facuta cu cap,iar la "papica" nimeni nu rezista fara sa manince,cit de sarac ar fi,o slanina tot isi cumpara!
Rezultatele finale se vad,blocuri neterminate si apartamnete nevindute peste 75%,executate dupa ureche-adica varza la toate capitolele-,mai sint exceptii dar la preturi supernesimtite si care oricum nu se vind si nu se inchiriaza decit accidental pe perioade scurte,someri multi,hoti si mai multi majoritatea gainari,fabricantii auto  intrati in colaps la fel ca si dealerii,mall uri care intra in insolventa,nu mai vb de cele care sint neterminate iar lucrarile sint sistate,singurul domeniu care isi mai tirie oasele fiind "papica",dar si asta e pe duca,mai merge ceva timp ca orice om trebuie sa si manince ,dar la ce preturi si ce mincare,majoritatea este scumpa si sintetica,care genereaza boli incurabile,iar lantul cam aici se inchide,oripleci afar,ori iti dai sfirsitul via spital,sau te apuci serios de treaba,adica productie.Astept comentarii!

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthellen2012, on 05 februarie 2013 - 10:56, said:

Mas bucura ca tu sa castigi ceva din cele zise de mine , dar tare ma tem ca nu ai tinut vreodata o mie de euro in mana , ca vorbesti doar din carti.

helen dragule, limba romana e o limba frumoasa, n-o mai poci: invata sa scrii... m-as mira vreodata sa iti urmezi tu propriile sfaturi... lasa-le pe ale mele pentru altii, sigur nu sunt pt tine! tu esti cu "caderea pana in abis", cu apocalipsa, cu cai verzi pe pereti, asculta smiley in continuare ca le zice bine; sunt sigur ca sunt oameni cinstiti si care o duc greu care au o meserie de care avem toti nevoie: de un tamplar, de un instalator si de un putzar. tu esti o "putza" si te descarci si tu virtual...

eu am pus o intrebare pentru o anumita categorie de oameni, care au cash. care pot fi si tamplar si instalator si putzar  dar cu sigurnata nu sunt putze Posted Image
faptul ca am credit, nu ma descalifica deloc in avea cash. ti-am mai explicat, eu am decis sa-mi aduc in prezent nivelul de trai care l-as putea avea peste 5-10 ani. si sunt dispus sa platesc pt asta: o anumita parte din venitul meu se duce pe dobanda, mult-putin e treaba mea.

doream o dezbatere pe tema asta ca ma intereseaza. eu am incercat mai multe, si cu bursa, si cu lei si cu euro si cu proprietati si cu terenuri... ma rog mai de toate pentru oameni simpli ca mine. pana acum nu am dat gres cu inchiriatul. oricat ar costa proprietatea dupa un anumit termen de ani chiria depaseste pretul de achizitie. la dobanzile actuale e mult mai rentabil sa cumperi... eu asa cred acum. inca stau in cumpana...

PS: bagerajungle - un comentariu de la mine: lasa-ne in pace, SINCER. du-te inapoi de unde te-ai intors. inteleg ca ai trait in vest. de ce te-ai intors cand puteai sa-i procopsesti pe ei cu prezenta ta? mi-e greu sa te urmaresc -> probabil gandesti mai rapid decat poti scrie; du-te inapoi si trimite bani in Romania: iti ajuti si patria si conationalii...

Edited by MembruAnonim, 06 February 2013 - 22:33.


#21
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Posthellen2012, on 04 februarie 2013 - 17:49, said:

Un leu de azi este 10 mii lei de la revolutie.

Ai trait pe vremea aceea ?
Cu matematica cum stai?
Cat era un salar in '90?
Dar o paine?
Revizuieste calculele, sau citeste mai mult, daca nu ai trait atunci.
Banuiesc ca acum stii cat costa o paine, sa poti face comparatii.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
primul meu salar 50 usd, salar de "IT-st"; acum salariu mediu in IT e 1000 euro (~1300 usd) cam de 26 ori

apart in 13 sept pe care vroaiu sa-l ia al mei... 5000 usd X 26 ori = 130.000 usd = cam 100.000 euro.

cam atat e si acum, e adevarat in boom era 150.000 euro!

cam asta sunt ratiile care eu le stiu

#23
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Calculul ala nu e bun.
1. 50usd a fost primul tau salariu de IT-ist, nu salariul mediu de IT-ist care era mult mai mare. Din 2000 salariile nu au crescut de 26 de ori cum insinuezi tu ci de 2.5 ori.
2. Intre timp au mai crescut (foarte mult) si alte preturi, taxe, impozite, nu numai alea de la case.

Edited by Friskey, 10 February 2013 - 11:42.


#24
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostFriskey, on 10 februarie 2013 - 11:30, said:

Calculul ala nu e bun.
1. 50usd a fost primul tau salariu de IT-ist, nu salariul mediu de IT-ist care era mult mai mare. Din 2000 salariile nu au crescut de 26 de ori cum insinuezi tu ci de 2.5 ori.
2. Intre timp au mai crescut (foarte mult) si alte preturi, taxe, impozite, nu numai alea de la case.

unde aminteste Cristi de anul 2000? Si de unde ai scos-o pe aia cu 2,5 ori crestere la salarii din 2000 in prezent? La mine e fix de vreo 9 ori, la altul o fi de 20 ori.

#25
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View PostMembruAnonim, on 06 februarie 2013 - 22:23, said:

helen dragule, limba romana e o limba frumoasa, n-o mai poci: invata sa scrii... m-as mira vreodata sa iti urmezi tu propriile sfaturi... lasa-le pe ale mele pentru altii, sigur nu sunt pt tine! tu esti cu "caderea pana in abis", cu apocalipsa, cu cai verzi pe pereti, asculta smiley in continuare ca le zice bine; sunt sigur ca sunt oameni cinstiti si care o duc greu care au o meserie de care avem toti nevoie: de un tamplar, de un instalator si de un putzar. tu esti o "putza" si te descarci si tu virtual...

eu am pus o intrebare pentru o anumita categorie de oameni, care au cash. care pot fi si tamplar si instalator si putzar  dar cu sigurnata nu sunt putze Posted Image
faptul ca am credit, nu ma descalifica deloc in avea cash. ti-am mai explicat, eu am decis sa-mi aduc in prezent nivelul de trai care l-as putea avea peste 5-10 ani. si sunt dispus sa platesc pt asta: o anumita parte din venitul meu se duce pe dobanda, mult-putin e treaba mea.

doream o dezbatere pe tema asta ca ma intereseaza. eu am incercat mai multe, si cu bursa, si cu lei si cu euro si cu proprietati si cu terenuri... ma rog mai de toate pentru oameni simpli ca mine. pana acum nu am dat gres cu inchiriatul. oricat ar costa proprietatea dupa un anumit termen de ani chiria depaseste pretul de achizitie. la dobanzile actuale e mult mai rentabil sa cumperi... eu asa cred acum. inca stau in cumpana...

PS: bagerajungle - un comentariu de la mine: lasa-ne in pace, SINCER. du-te inapoi de unde te-ai intors. inteleg ca ai trait in vest. de ce te-ai intors cand puteai sa-i procopsesti pe ei cu prezenta ta? mi-e greu sa te urmaresc -> probabil gandesti mai rapid decat poti scrie; du-te inapoi si trimite bani in Romania: iti ajuti si patria si conationalii...
Pai de cit sa ma "intep" cu oameni ca tine pe aici,ar fi o idee,doar ca scuze nu am facut referire strict la tine,eu mi am expus in toata splendoarea o opinie,fara sa atac pe nimeni,cu atit mai putin pe tine-care vrei nu vrei esti un "domestic" din toate punctele de vedere,mai un sah,un PC,o tabla,sporturi din astea de masa ,bineinteles si de "halbere"-chiar nu cred ca eu trebuie sa iti ascult ideea care oricum e poluanta atit in esenta cit si in suprafata,esti un superficial ca toti IT isti pe care ii cunosc,si cunsoc f multi,prin sora mea e designer in advertising,iar cind ma uit la "copii generati de PC",sincer ma apuca asa un sentiment de mila-inclusiv fata de sora mea-numai cind ma gindesc ca respirati aerul ala inchis ca sa nu mai spun de gaze eliberate de "hemoroizii in floare",asa ca ,de ce ne tratezi asa obraznic,cu ce te am deranjat ,oare?
Cred ca tie personal iti trebuie ca sa te simti implinit,vreo 5-6 forumuri gen softpedia,sa vb numai tu,sa te aprobe toata lumea,sa ti spuna cit esti tu de inteligent ca incasezi 700 euro pe 2 garsoniere/apartamente si ca esti genial prin ceea ce faci,adica stai si vin banii singuri....Esti unicul sa stii,nu mai e nimeni ca tine,dar sa te vad peste 2-3 ani,cui mai inchiriezi tu,studentii sau rarit drastic,oameni ai muncii din bucuresti s au cam retras pe la casele lor din provincie mai vechi sau actuale,din lipsa de venituri din munca sau alte combinatii,combinatii care au cazut cam toate,mai nou se fac trocuri la greu pt ca nu s bani pe piata,iar cine ii are,ii tine f bine blocati in diverse titluri de stat,aur,dobinzi de tot felul,actiuni la SA uri,cam pe acolo sint investitiile.Nimeni nu risca sa "finanteze" vreun mod de a produce ceva de teama de a nu pierde,frica generata tot de politicieni si agreata ca idee de tine, "Traiesc din chirii,am credit la banca ,cine mai e ca mine?",tu te auzi ce debitezi,realizezi ca esti mult mai aerian decit ne apari noua aici?
Eu de bine de rau,inca mai generz vreo 20-30 locuri de munca direct sau indirect,niste samota,adeziv,tevaraie,calorifere,pompe de recirculare,tabla de 4-5 mm,vase de expansiune,mai au ce muncii unii producatori,adevarat ,numai lucruri scumpe si f scumpe,dar de calitate superioara,exact ca si produsul finit-termosemineul-doar ca tu,nu poti sa intelegi ca manufactura sau productia genereaza consumuri,adica locuri de munca,taxe,impozite samd,tu vezi extrem de limitat lucrurile,egoismul iti domina inteligenta pe care sint convins ca o ai la nivel peste mediu,dar te lasi coplesit de conjunctura actuala si spui niste enormitati,o sa te convingi in maxim 2 ani ,am sursele mele de unde stiu exact ce se va intimpla chiar si in urmatorii 4-5 ani,de fapt se cam si vede doar ca tu n ai ochi sa vezi,te minti singur cind vezi un santier pe undeva sau vreo noua deschidere de mall....Eu nu ti recomand sa pleci in vest,dar daca esti f bine pregatit,in orice domeniu,incasezi intr o luna acolo,cit ai lua intr un an aici,stiu exact ce spun,dar trebuie sa stii limba respectiva la perfectie,in domeniul tau trebuie sa fii cam spre AS,sa fii putin umil 2-3 luni pina te cunoaste lumea,sa eviti anumite anturaje,sa arati zilnic patronului ca daca nu esti cel mai bun,te zbati sa devii cel mai bun si ca in curind va fii fericit ca te a ales pe tine sa lucrezi pt el,lucruri care in romania sint inexistente,aici in loc de respect primesti  "lichidarea fortat" sau somaj in grup,eventual ultimii bani ii lasi acolo de scirba care o ai fata de patronul tau,acolo in vest sint reguli multe care tin de educatie si mai ales de MERITROCRATIE-latura dominanta intr o democratie sanatoasa,la noi e o democratie de golani si lepre,incepind de sus pina jos,e greu sa faci un clasament de lepre,de merite nici macar nu e cazul-toti sint facuti de aceeasi mama-cu 1% exceptii,asa cu indulgenta spun 1,5%,restul se ocupa cu dusmania,ura de clasa si de rasa,mincatoria dezvolta romania dar in jos,birfa si scandalul,siliconate pe bani multi care s si analfabete si devin moderatoare air lista poate continua pina dimineata,iar ca sa pun "bomboana pe coliva",2 cartofori de lunguletu au ajuns mecanici sefi la mercedes- studii 10 clase liceul agricol racari si scoala de meserii in c tii "foaie verde loboda",iar asta se intimpla de vreo 20 de  ani in romania,spaga,mincatorie furt/jaf...ura si invidie cit cuprinde!Cred ca te regasesti pe undeva prin cele descrise de mine,nu spun eu unde ca nu s in masura sa ma pronunt,ok!

#26
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Nu se poate urma firul logicii, mi-a sarit in ochi doar meritocratia din occident, cred ca razi de noi. Diferenta majora dintre ei si noi e data de jigodii: la ei sunt civilizate ca le obliga societatea, la noi sunt jegoase, din cauza jegului.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu vorbesc de 1996! si alea erau preturile... la ce vorbesc eu

in 2000 salariu era daca-mi aduc bine aminte - vreo 250 usd
si o gars era vreo 8700 usd, eu atat am dat pe ea: adica vreo 35 salarii, dar am chlet 1000 euro s-o repar - adica exact 39 salarii

acum e vreo 38-40.000 euro aceasi garsoniera, adica vreo ~40 salarii de IT-st
nu sunt mari diferente...

si ca sa fie clara evolutia pietei acelei garsoniere, aceasi gars am vandut-o in 2007 mobilata cu 65000 euro. Intrebarea care a pus-o notarul a fost cat se poate de relevanta pentru zilele alea: "e poleita cu aur"? pe moment n-am inteles ce intreba dar dupa 2 ani aveam raspunsul
asta a fost piata. acum s-a revenit la preturi echivalente. nici salariul meu nu mai e 250 usd;

#28
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In '96 si 2000 preturile la locuinte au fost aproximativ la fel, din 2003 a inceput explozia.
Daca tu sustii ca si salariile au crescut de 26 de ori atunci daca acum salariul mediu in Bucuresti este de 2.000ron/20.000.000 lei vechi inseamna ca in 1996-2000 salariul mediu in Bucuresti era 76ron/76.000 lei. 2.000.000 castiga in perioada aia o vanzatoare de magazin dintr-un orasel de 20.000 de locuitori. Iar 800.000-1.000.000 o femeie de serviciu la scoala.
Ma rog, la cum faci tu calculele nu ma mir ca ai ajuns sa mananci la cantina comunala cele mai ieftine produs platite cu bani imprumutati de la prieteni.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu iti spun din propria mea experienta - preturi reale - ale mele, habar n-am cat castiga o femeie de servici.

iar preturile au crescut tot timpul, doar ca din 2002 au explodat efectiv. o gars cumparata cu 14000 euro in iulie/august 2003 (deja se trecuse pe euro) a fost evaluata la 22.000 euro in feb 2004. faptul ca tu crezi ca intre 1996 si 2000 au stat pe loc este total fals, dar am mai auzit teoria asta de la oameni pe care nu-i interesa fenomenul. preturile au cresut constat din 1990 pana in 2001-2002 dupa care au explodat

iar pentru tine, cantina "comunala" este o terasa in parc unde firma la care lucrez eu unde aveam discount 30%... Posted Image dar a trebuit sa ma limitez la suma comandata... ceea ce am si facut.
oricum cine si-a facut casa a trecut prin momente grele cu banii, asa ca nu e nici o rusine ca a trebuit sa ma limitez o perioada la cheltuieli. nu-mi este rusine sa recunosc asta; asa cum nu mi-e rusine sa recunosc ca am credit, ca muncesc pt bani si nu pentru glorie, ca inca mai am de bagat in casa vreo 10.000 euro ca sa o termin 100%.

View PostFriskey, on 10 februarie 2013 - 11:30, said:

Din 2000 salariile nu au crescut de 26 de ori cum insinuezi tu ci de 2.5 ori.

doar atat ti-a crescut tie poate... la abosolut toti cunoscutii mei a crescut intre 7-15 ori. din 2000 pana acum in Euro (folosind conversia usd/euro de acum)
pana si pensia celor bulgaria s-a triplat...

Edited by MembruAnonim, 10 February 2013 - 16:33.


#30
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
E drept ca atunci cand iti faci o casa trebuie sa mai tai din alta parte, dar sa tai drastic de la mancare deja mi se pare penibil si tu inca nu ti-ai terminat casa si nici nu ti-ai revenit financiar, basca te gandesti sa faci si alte investitii. Posted Image
De asta casa nu e pentru oricine.

In 1996 salariul mediu pe economie net era 321.000 lei (lista salariilor medii pe economie din 1938 pana in 2011), iar un dolar era cotat la 3.082 lei (cursul dolarului din 1985 pana in 2005) , asta inseamna ca 50$ erau 154.100lei. Hahahaha, asta era salariu de ajutor de femeie de serviciu, nicidecum de programator cum sustii tu.

Pana la urma poate ai dreptate. Baga tata si investeste, vindeti-va rinichii si cu banii luati dati avans pentru un nou credit. Asa se ajunge milionar fara griji. Cat despre mancare, fiti pe pace, e gratis si destula pe la tomberoane.

Edited by Friskey, 10 February 2013 - 17:31.


#31
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postdenky, on 10 februarie 2013 - 15:55, said:

Nu se poate urma firul logicii, mi-a sarit in ochi doar meritocratia din occident, cred ca razi de noi. Diferenta majora dintre ei si noi e data de jigodii: la ei sunt civilizate ca le obliga societatea, la noi sunt jegoase, din cauza jegului.
Am lucrat in occident doar vreo 10 ani,franta olanda,italia(8-9 ani),daca te invirti printre romani stii ca este rau afara intre romani,daca te invirti printre oameni cu un anume statut social si sint de multi ani in zona ,si mai sint si italieni,francezi....s ar putea sa ai placuta surpriza sa fii respectat daca creezi motive,altfel esti trecut la diverse....iar logica ta chiar nu ma prea intereseaza,oricum nu te descurci cu cititul,este greu stiu...nu mai citii ca sa nu te doara ochisorii,caputul,treci peste,nu i bai,ok!Stiu din ce grup de baieti faci parte...cunoastem modelul national ,ok!Si inca ceva nu rid de nimeni,pe unde am fost mi am facut treaba la cel mai inalt nivel posibil pe care il pot oferii si probabil prfesionismul din occident este greu de digerat,conceput si inteles de roamni,ok,stii citi romani muncesc afara cca 15-20%,restul stii ce sint,escroci,tilhari,hoti,pesti traficanti de droguri,criminali,sint pline inchisorile italiene de romani,sursa sigura,iar la francezi ocupam un loc in primele 3 natiuni aflate dupa gratii,oare de ce...spunemi tu ca eu nu inteleg,poate imi explici tu ce n am vazut si inteles eu in 10 ani de occident,ok!

#32
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Deci 15-20% sunt de cacat, deci toata natia e de cacat. Ba, ce simplu era.
Ia zi-ne si nou prin ce puscarii ai fost, sau tu esti singurul roman cinstit din occident?

Edited by Friskey, 10 February 2013 - 21:23.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ce scriu eu si ce intelegi tu friskey ... asa e mananc din tomberoane si-mi incalzesc casa frecandu-mi palmele si bine c-am dat peste tine sa ma-nveti cum sa caut prin ele mai bine...;

alea-s preturile ce ti-am zis eu ca eu am cumparat cate ceva si am mai si vandut, obligat de anumite imprejurari. zi-ne tu din experientele tale sau altfel taca-ti fleanca/tastatura;
fa-ti si tu o casa "medie" (adica fara faianta pe scari - pui o piatra naturala... si fara "parchet" modelul laminat) si vezi ca la final esti cam stramtorat cu banii -> chiar rau; asta chiar cand ai 2 salarii care sunt mult peste media din ro; mie mi-a fost greu la final, am si avut niste ghinioane si am fortat nota ca sa ma pot muta cat mai repede ca ne plictisisem sa tot asteptam. n-am motive sa nu recunosc, m-am intins atunci, parca eram drogati, cheltuiam bani pe lucruri f scumpe si aveam impresia ca asa va fi mereu: ni se dublau salariile cam la 2 ani, investeam in case de vancanta si masini scumpe, concedii numai in tari scumpe... eu chiar ma bucur ca a venit criza. ne-a readus cu picioarele pe pamant, am inceput iar sa apreciez puterea banului. imi aduc aminte ca aruncam cam jumatate din mancarea care o cumparam... si nici nu ma uitam la pretul alimentelor. sotia spargea bani pe tzoale desi le purta de cateva ori... si tot asa. a fost o dilaila din care ne-am trezit greu cu totii.

auzi: ia raspunde tu la topic: daca ai avea sa zicem 100.000 euro cash ce-ai face cu ei? ca asta e topicul p-acilea. sau daca ai avea 200.000 la fel? cu cat creste suma e mai greu sa investesti profitabil.

ref salariul meu din 1996, aia e, eram student munceam cam 4-5 ore si cand naiba am zis eu ca eram programator? adevarul e ca castigam cam 50 usd... stiu ca luna de luna mai luam cateva zeci de mii de lei la salariu ca usd-ul crestea zilnic... ametitor; stiu c-am inceput cu 200.000 lei si am ajus la 400.000 in mai putin de un an.

Edited by MembruAnonim, 10 February 2013 - 21:57.


#34
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

View Postvacantamijlocie, on 04 februarie 2013 - 19:46, said:

Nu, nu e bine sa riste; cel mai bine ii investeste in (anumite ) active imobiliare ! Posted Image

Posted Image

#35
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostMembruAnonim, on 10 februarie 2013 - 21:56, said:


ref salariul meu din 1996, aia e, eram student munceam cam 4-5 ore si cand naiba am zis eu ca eram programator? adevarul e ca castigam cam 50 usd... stiu ca luna de luna mai luam cateva zeci de mii de lei la salariu ca usd-ul crestea zilnic... ametitor; stiu c-am inceput cu 200.000 lei si am ajus la 400.000 in mai putin de un an.

M-am dumirit si eu in sfarsit la ce an va raportati.
In 1999 cand am intrat eu in campul muncii, imi amintesc si acum, aveam un salariu de 784 ooo lei, asta era minimul pe economie, cred( bugetara).
Dolarul era 16 ooo, deci aveam salariu 49 $.

Ca un exemplu, fostul sot care era programator, in acelasi an avea 1 800$ ( nu eram impreuna pe vremea aia). Cum n-a avut niciodata spirit intreprinzator, a stat cu banii la banca si n-a rezolvat nimic in afara de alea 4 camere in care sta si acum( doar el cu el).

Asta ca tot vorbeati de salarii, asa.

#36
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

View Post-Diana-, on 11 februarie 2013 - 10:52, said:


M-am dumirit si eu in sfarsit la ce an va raportati.
In 1999 cand am intrat eu in campul muncii, imi amintesc si acum, aveam un salariu de 784 ooo lei, asta era minimul pe economie, cred( bugetara).
Dolarul era 16 ooo, deci aveam salariu 49 $.

Ca un exemplu, fostul sot care era programator, in acelasi an avea 1 800$ ( nu eram impreuna pe vremea aia). Cum n-a avut niciodata spirit intreprinzator, a stat cu banii la banca si n-a rezolvat nimic in afara de alea 4 camere in care sta si acum( doar el cu el).

Asta ca tot vorbeati de salarii, asa.

Pai si tu care esti mult sub el (cand tu faceai 50$ el facea 1800$), iti permiti sa zici ca omul ala nu a realizat nimic ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate