Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Iudaismul o religie inchistata?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
219 replies to this topic

#55
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostPisa4you, on 04 februarie 2013 - 09:47, said:

Iudaismul, ca orice religie si orice cultura (pentru ca este ambele), evolueaza. Cei care ramin in urma sint oamenii care se agata cu orice pret de valorile trecutului. Restul merg inainte, societatea evolueaza, valorile se schimba, la unii mai repede, la altii mai incet. Religia devine inchistata numai pentru aceia care refuza sa accepte ca progresul este inevitabil.

Of ... na belea; cand eram sa zic (iarasi, pentru a doua oara!) ca sunt perfect de acord cu tine, draga Pisa, ai strecurat si o propozitie cu care nu pot fi de acord.

Este vorba despre "valorile se schimba". Poate daca aduci ceva precizari suplimentare pe aceasta tema, si intelesul pe care il receptez acum se va schimba, voi putea sa spun (inca o data!) cu gura larg deschisa ... WOW, we are not so diferent afterall! (as you thought we are).

View Postnazdaq, on 04 februarie 2013 - 09:50, said:

disagree. yentl m-a lesinat de la siroape.

Si doar ti-a zis doctorul sa-ti tratezi diabetul la timp :)

#56
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostBilly, on 04 februarie 2013 - 10:02, said:

Si doar ti-a zis doctorul sa-ti tratezi diabetul la timp Posted Image
ma pastrez pentru vampirul de moderatorrrrrrrrrrrrrrrr.

#57
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postfinita, on 04 februarie 2013 - 10:07, said:


ti s-a parut siropos???
A fost siropos dar cine are diabet emotional nu l-a putut consuma cu totul ...

#58
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View PostSophistiKat, on 03 februarie 2013 - 01:17, said:

Manipulatorule, Inchizitia s-a încheiat de câteva secole, precum si tortura medievala...dar tarile cu populatie islamica continua si în sec. 21 sa-i execute pe apostati!  Posted Image
Tot nu te-ai lasat de obiceiul de a imprastia incultura.
Inchizitia exista si astazi, se numeste "Congregatio pro Doctrina Fidei" (Congregatia pentru doctrina credintei)
Vrei sa-ti spun cine este inchizitorul pentru BRU? Posted Image


Si nazdaq s-a grabit repede sa-ti aprobe prostia emisa. Posted Image

Edited by Megs, 04 February 2013 - 10:14.


#59
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postfinita, on 04 februarie 2013 - 10:07, said:

ti s-a parut siropos???
da. very. dar unde-i megs cand ai nevoie de ea?

#60
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
A doua intrunire rabinica care a dezbatut influentele nefaste ale indemnului adresat  de unii rabini  soldatilor religiosi de a nu asculta ordinele superiorilor din armata daca rabinii spun altfel,a avut loc in  iulie 2012.
1000 de rabini din toate curente religioase ale iudaismului,sefaradimi,askenazimi,reformisti,consrvatori,  au dezbatut problema care creeaza o fisura in societatea israeliana dar si in iudaismul in sine.
Rabini moderati precum Shapira sau Israel Lau,fata in fata cu cei ce vor sa puna in armata ascultarea fata de rabini mai presus de cea a ordinelor superiorilor cum ar fi rabinul Wulfa.

[ http://upload-community.kipa.co.il/magazine/518201250002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

desigur,problema principala a refuzului de a nu este daca uniformele sa aiba nasturi sau fermoare,daca mancarea sa fie Kusher
sau super Kusher sau daca sa opreasca exercitiul tactic la ora rugaciunii.

Problema reala este de a pune frana in politica guvernului in a demola asezarile ilegale construie de neo-sionisti in West Bank,adica Autoritatea Palestiniana.A impiedica orice initiativa de normalizare.

Edited by abbulafia, 04 February 2013 - 10:22.


#61
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostMegs, on 04 februarie 2013 - 10:13, said:

Si nazdaq s-a grabit repede sa-ti aprobe prostia emisa. Posted Image
care, unde, ce aprobare, cui?
ce-i aia bru?
vrea cineva bataie?

#62
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View PostBilly, on 04 februarie 2013 - 10:02, said:


Of ... na belea; cand eram sa zic (iarasi, pentru a doua oara!) ca sunt perfect de acord cu tine, draga Pisa, ai strecurat si o propozitie cu care nu pot fi de acord.

Este vorba despre "valorile se schimba". Poate daca aduci ceva precizari suplimentare pe aceasta tema, si intelesul pe care il receptez acum se va schimba, voi putea sa spun (inca o data!) cu gura larg deschisa ... WOW, we are not so diferent afterall! (as you thought we are).


Billy, spre deosebire de tine, eu nu cred ca exista un set de valori universale valabile oricind, oriunde, pentru oricine. Eu cred ca valorile depind de nivelul de dezvoltare a societatii si de o gramada de alti factori.

Cel mai simplu exemplu este empatia, aflata la mare pret in societatile occidentale. Empatia este insa o povara pentru omul societatilor primitive, bazate pe forta fizica. Vai de vinatorul caruia ii este mila de vinatul sau, si vai de razboinicul caruia ii este mila de victimele sale - nu vor fi in stare sa isi hraneasca si sa isi apere familiile.

#63
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostMegs, on 04 februarie 2013 - 10:13, said:

Tot nu te-ai lasat de obiceiul de a imprastia incultura.
Ești o ființă respingătoare, motiv pt. care patul tău e sloi de gheață, nici pătura electrică nu-l încălzește.

Era vorba de Inchiziția medievală, în postarea mea, care s-a încheiat în sec. 13...

Edited by SophistiKat, 04 February 2013 - 10:27.


#64
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View PostSophistiKat, on 04 februarie 2013 - 10:23, said:

Ești o ființă respingătoare, motiv pt. care patul tău e sloi de gheață, nici pătura electrică nu-l încălzește.

Era vorba de Inchiziția medievală, în postarea mea...

Mataluta creata, nu mai atenta la patul meu ca doar e cunoscut faptul ca mie imi plac doar barbatii.
Incearca la alta femeie sau satisfa-te singura daca esti in calduri. Posted Image

Da stiu, iar te incerca incultura....

Edited by Megs, 04 February 2013 - 10:28.


#65
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostMegs, on 04 februarie 2013 - 10:27, said:

Mataluta creata, nu mai atenta la patul meu ca doar e cunoscut faptul ca mie imi plac doar barbatii.
Degeaba îți plac bărbații dacă ei nu te plac pe tine! Ba chiar aș zice că mulți o iau la fugă când te văd... :D

Edited by SophistiKat, 04 February 2013 - 10:36.


#66
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postfinita, on 04 februarie 2013 - 10:20, said:

de ce?,...ca a fost neverosimil?

nu, fata. n-am eu naturelu asa simtitor la tristeti sexistentiale (cred ca-i un termen softpedit).

aparuse si varianta musulmana la yentl. osama, parca. ceva mai trist.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GRkc6BoDdKM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nazdaq, 04 February 2013 - 10:31.


#67
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012
da, fini, pisa are dreptate. setul de valori morale se updateaza odata cu realizarile umane. o religie care refuza sa-si revizuiasca acest set de valori morale devine, abulafic vorbind...anacronica.
si pentru ca acesta nu e thread de islam propun sa revenim ontopic. Posted Image
el o el.

View Postfinita, on 04 februarie 2013 - 10:36, said:

ce nu ti-a placut,...ca frumusica aia roscata,... era numai buna sa fie satisfacuta..???Posted Image Posted Image Posted Image
de parca shakespeare n-a inventat eroine travesti seducatoare de roscate.

Edited by nazdaq, 04 February 2013 - 10:38.


#68
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postfinita, on 04 februarie 2013 - 10:44, said:

...pai, io nu am zis ca setul nu se reinnoieste, nu am fost de acord cu chestia ca nu vom mai "vina" animale pentru hrana,...sau tu esti adepta altei hraniri???Posted Image
pastoritul si nu vanatoarea ne asigura carnita cea de toate zilele. e o mica diferenta.
ce-i drept cateodata si eu mai prind cate-un curcan, da-l las liber dupa ce-i jumulesc cateva pene din coada. asta nu ma face inchistata in vanatoare, nu-l mai asculta pe ascarica.

Edited by nazdaq, 04 February 2013 - 10:49.


#69
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View PostSophistiKat, on 04 februarie 2013 - 10:30, said:

Degeaba îți plac bărbații dacă ei nu te plac pe tine! Ba chiar aș zice că mulți o iau la fugă când te văd... Posted Image

Mataluta creata, eu ti-am mai spus tie ca ma multumesc cu unul si bun de cativa ani de zile.

Tu insa, crezand ca imi faci in ciudam te laudai ca ai trecut prin multe paturi. Sa nu zici ca tu ai fugit de ei ca nu te cred.
Spre deosebire de al tau, al meu este permanet incalzit Posted Image

Edited by Megs, 04 February 2013 - 10:54.


#70
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostPisa4you, on 04 februarie 2013 - 10:23, said:

Billy, spre deosebire de tine, eu nu cred ca exista un set de valori universale valabile oricind, oriunde, pentru oricine. Eu cred ca valorile depind de nivelul de dezvoltare a societatii si de o gramada de alti factori.

Cel mai simplu exemplu este empatia, aflata la mare pret in societatile occidentale. Empatia este insa o povara pentru omul societatilor primitive, bazate pe forta fizica. Vai de vinatorul caruia ii este mila de vinatul sau, si vai de razboinicul caruia ii este mila de victimele sale - nu vor fi in stare sa isi hraneasca si sa isi apere familiile.

Tocmai faptul ca astazi empatia este o valoare mult mai larg imbratisata dovedeste ca este o valoare absoluta dar pe care omul a descoperit-o in ceva mai mult timp.
Valorile raman neschimbate in timp, doar omul le descopera in mod progresiv; eu n-as numi asta valori schimbatoare cat om schimbator.

Si in cazul religiei care ramane aceiasi doar interpretarile perfectionandu-se in timp, arata ca valorile sunt perene si omul schimbator, evoluand spre o constiinta mai plenara.

#71
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postfinita, on 04 februarie 2013 - 10:55, said:

si pastoritul,...nu se finalizeaza cu taierea capetelor????
ba da. dar nu mai haituim salbaticele prin padure si nu mai riscam sa ne ranim in asta.
eficienta. mai nou si injectii calmante.
si sa stii...totul pana la rasolul meu din coada de vita.

View PostBilly, on 04 februarie 2013 - 10:53, said:

Valorile raman neschimbate in timp, doar omul le descopera in mod progresiv; eu n-as numi asta valori schimbatoare cat om schimbator.
Si in cazul religiei care ramane aceiasi doar interpretarile perfectionandu-se in timp, arata ca valorile sunt perene si omul schimbator, evoluand spre o constiinta mai plenara.
si cam unde raman valorilea alea neschimbate in timp, visator cu negre plete?
in sipetul din pestera lui ali baba, trei pasi la stanga (binisor) dupa sf. graal?

interpretarile religioase nu se perfectioneaza, ci se adapteaza. altfel ar disparea sub contradictii.

#72
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostMegs, on 04 februarie 2013 - 10:53, said:

cu unul si bun de cativa ani de zile.
Îmi pare rău dar bărbatul gonflabil ce-l ai în dulap nu se pune...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate