Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

(kpk1) Jurnal de bord casa eco (P+1, superizolata)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
3743 replies to this topic

#55
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Petre, nu BCA pt mine. Nu e portant.
Ramane valabila intrebarea Porotherm 30 vs Portherm 30 Sth vs Soceram vs Brikston.
La ora actuala vizez Porothermul 30 pentru ca se incadreaza in bugetul meu. Are un pret accesibil in perioada aceasta.

#56
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Mai am o problema. Peste etaj ce sa fie placa sau structura de lemn ?
Din cate inteleg placa leaga mai bine cladirea dar incarca structura, ceea ce inseaman supradimensionarea aramturilor, etc, costuri mai mari.
Structura de lemn e mai usoara, mai ieftina, insa materialul lemnos lucreaza si e posibil sa am probleme cu tavanul etajului.

#57
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Eu am ales placa de beton peste etaj + brikston si sunt multumit de alegere din celeasi motive enumerate de tine mai sus.

Edited by luckydreamer, 10 February 2013 - 13:16.


#58
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011
Asta nu inseamna ca cei care au ales varianta cu lemn sunt mai putin multumiti. O lucrare facuta bine nu creaza probleme.

#59
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 kpk1, on 10 februarie 2013 - 11:53, said:

Petre, nu BCA pt mine. Nu e portant.
Ramane valabila intrebarea Porotherm 30 vs Portherm 30 Sth vs Soceram vs Brikston.
La ora actuala vizez Porothermul 30 pentru ca se incadreaza in bugetul meu. Are un pret accesibil in perioada aceasta.
Duroterm soceram de 30 cu locas de mortar are rezistenta de 21N/mm dar sunt cam strambe , dute la un depozit sa le vezi inante :) aventual cumpara cate una din fiecare.
Soceramul se face la doicesti si urziceni adica aproape de bucuresti si nu ar trebui sa aiba cost de transport asa mare in pretul final asa ca e loc
de negociat  ;)

 luckydreamer, on 10 februarie 2013 - 13:15, said:

Eu am ales placa de beton peste etaj + brikston si sunt multumit de alegere din celeasi motive enumerate de tine mai sus.
Si eu am sa aleg la fel placa peste etaj si pod pt depozitare ..este mai ietin decat mansarda si mai confortabil

 NordMan, on 10 februarie 2013 - 13:25, said:

Asta nu inseamna ca cei care au ales varianta cu lemn sunt mai putin multumiti. O lucrare facuta bine nu creaza probleme.
Faptul ca infinal iese cu maxim 10% mai ieftin la o casa de lemn nu se justifica per ansamblu :)

#60
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004

 tataiepure, on 10 februarie 2013 - 13:39, said:

Faptul ca infinal iese cu maxim 10% mai ieftin la o casa de lemn nu se justifica per ansamblu Posted Image

Cred ca s-a referit la problema mea, planseu de lemn, nu la casa pe structura de lemn.

#61
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

 tataiepure, on 10 februarie 2013 - 13:39, said:

Duroterm soceram de 30 cu locas de mortar are rezistenta de 21N/mm dar sunt cam strambe , dute la un depozit sa le vezi inante Posted Image aventual cumpara cate una din fiecare.
Soceramul se face la doicesti si urziceni adica aproape de bucuresti si nu ar trebui sa aiba cost de transport asa mare in pretul final asa ca e loc
de negociat  Posted Image
Cele mai rezistente de la Soceram sunt 290x240x138 si 290x240x188, fara locas pentru mortar si au rezistenta la compresiune 15.
300x240x238, cu locas pentru mortar, despre care vorbesti, are rezistenta la compresiune 13.
Sursa:http://www.soceram.r...300X240X238.php

Edited by adinosh, 10 February 2013 - 14:39.


#62
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004

 adinosh, on 10 februarie 2013 - 14:38, said:

Cele mai rezistente de la Soceram sunt 290x240x138 si 290x240x188, fara locas pentru mortar si au rezistenta la compresiune 15.
300x240x238, cu locas pentru mortar, despre care vorbesti, are rezistenta la compresiune 13.
Sursa:http://www.soceram.r...300X240X238.php
Din cate notez, consultand fisa tehnica, Soceram 300x240x238 cu rezistenta 13 este mai bun ca Porotherm 30 care are rezistenta 10. La preturi apropiate, inteleg ca Soceram e prima recomandare.

#63
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Porotherm 30 are in hartii minimul legal. Real rezista cam la 17-21, unele loturi si mai mult. E cam la acelasi nivel cu Brikston. Dimensional stau bine. Decat Soceram, mai bine Brikston.
Daca ai de ales intre a fi cu sa fara locas de mortar, as alege cu locas. La zidit se vor lipi una de alta si se va umple locasul cu mortar si nu o sa ramana spatiu gol prin zid cum ramane cateodata la cele fara locas (deh, lenea sau viteza zidarului, de la caz la caz). In final zidul iese mai drept decat la cele fara locas de mortar, in plus izolarea termica e mai buna, pentru ca ai ceramica in jurul locasului de mortar, care e mai izolanta decat mortarul.
Intre Porotherm 30 PTH si Porotherm 30 STH (seismic) eu vad diferenta de bani in final. La rezistenta iese mai bine STH (legatura mai buna pe orizontala intre caramizi), dar termic e nesemnificativa diferenta, dupa mine. Coeficientul de transfer termic (lambda) e cu 10-15% mai buna la STH, dar R (inertia termica, ceea ce conteaza la caramida) e suficient de mica in ambele cazuri incat sa fii obligat sa izolezi cladirea ulterior (pentru R =4-5, cat e decent azi) chiar daca ai caramida de 38-44 cm grosime.
Eu am fost in aceeasi dilema, dar pentru grosime de 38. In final o sa merg pe Porotherm PTH 38 (cu locas de mortar, dar nu seismica). Are locas de mortar (deci e mai simplu de obtinut ziduri drepte decat cu caramida uzuala fara locas), are lambda si R bun (cu 15% sub Porotherm 38 STH), pret ok. In zoma mea Porotherm e mai ieftin ca Brikston din cauza transportului. Restul nu se aplica in cazul meu.
Sper ca am fost bun la ceva cu postul meu.
Numa bine!

#64
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

 radu_vasile59, on 10 februarie 2013 - 16:22, said:

Porotherm 30 are in hartii minimul legal. Real rezista cam la 17-21, unele loturi si mai mult.
Imi pare cusuta cu ata alba...
Pai si cine/cum a ajuns la valoarea asta?
Cine imi GARANTEAZA aceasta valoare? Wienerberger de ce nu o face? Ar fi un supermotiv de propaganda. Nu crezi?

#65
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 adinosh, on 10 februarie 2013 - 14:38, said:

Cele mai rezistente de la Soceram sunt 290x240x138 si 290x240x188, fara locas pentru mortar si au rezistenta la compresiune 15.
300x240x238, cu locas pentru mortar, despre care vorbesti, are rezistenta la compresiune 13.
Sursa:http://www.soceram.r...300X240X238.php
Ciudat au schimbat nu am mai verificat de mult situl :( inainte scria 21 N/mm ...oricum o sa o folosesc pe cea de 290x240x188mm pt ca
am nevoie de pereti de 24cm la interior si 30 la exterior facuti cu acceasi caramida :)

#66
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Nu scriu mai mult decat minimul legal obligatoriu. Spre deosebire de Brikston care prezinta si filmele din timpul incercarilor. Esti tu sigur ca TOATE loturile lor ajung la valoare declarata? Minimul legal il vor indeplini sigur, dar valoare declarata, ramane de vazut. De aici pot decurge in cazuri delicate ceva procese comerciale.
La Wienerberger s-au pus la adapost de astfel de probleme, care sunt de fapt false probeme. Nu vad un impediment in asta. Si daca te uiti la specificatii, asta e atitudinea majoritara. Doar 2-3 pun in specificatii valorile din incercari.

#67
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Ati ocolit intrebarile importante si ati oferit raspuns la cea mai putin interesanta si anume motivul pentru care producatorul nu mentioneaza valoarea de incercari.

#68
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Porothermul 30 il pot lua ca maine.
Mai am o varianta de rezerva, un producator local de blocuri ceramice. La noi in zona sunt foarte des folosite si nimeni nu s-a plans de ele.

#69
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
pentru economie
eu as face cadre beton
bca la exterior
rigips interior
polistiren 15
casa patrata sau dreptunghiulara

#70
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
@adinosh
Valorile alea, la Porotherm, sunt obtinute la testele care se fac pentru agrementarea caramizilor respective. Si mi se pare sa se repeta testele astea periodic. Desi valorile obtinute au fost mult mai bune decat valoarea minima ceruta de lege, ei au ales sa puna valoare minima legala si obligatorie, inclusiv pentru a se pune la adapost de eventualele fluctuatii de calitate, care apar la toti producatorii de altfel. Sunt ceva jurnale (@clia)  care au testat caramida de Zalau pentru ca nu aveau incredere si care parea proasta initial, dar la teste a ajuns si ea la 15-21 aproximativ, daca tin minte, oricum muuult peste limita minima legala. Si Cemacon Zalau la fel scrie in ceritifcatele de conformitate, valoarea minima legala obligatorie, adica acel 10 N/mm2. Si mai scrie in acel certificat ca e valorea DECLARATA, nu OBTINUTA.
Exista un institut (INCERC ?) care emite certificatele alea, nu e parerea cuiva privat, si acel certificat GARANTEAZA nivelul minim de calitate al aceluiasi produs. Ii spune certificat de conformitate, parca. Daca ma insel, rog pe cei de specialitate sa ma corecteze. Si, conform legii, producatorii sunt obligati sa isi reinnoiasca certificatele periodic. Fara acel certificat, caramida respectiva nu poate fi pusa pe piata, adica nu e agrementata in Romania pentru constructii. Cred ca realizezi ca nu se joaca in cazul asta, pentru ca e vorba de siguranta in constructii.
Wienerberger a ales sa declare valoarea minima legala si pentru ca, in final, cumparatorul alege si dupa "gura lumii". Desi aceasta "gura a lumii" nu e INCERC sau nu ofera nici o certitudine, aduce mai multi clienti decat supervalorile publicitare. Nu stiu tu cum alegi ceva, dar eu ma bucur cand ce aleg este mult peste ce specifica producatorul. Si asta pare o publicitate mult mai buna mai ales in acest domeniu, unde totul trebuie sa fie cat mai acoperitor si mai solid, sa poata suplini defectele de manopera, similar cu ce se face in normativele de proiectare (vezi armarea "acoperitoare"). Eu in asta vad o publicitate mai buna calitativ, desi cu efect mai lent, dar totusi de mai lunga durata.
Acum sper ca am raspuns.
Nu lucrez pentru nici un producator, doar expun cum am ajuns la optiunea mea de a cumpara ceva, in cazul de fata caramida.

Edited by radu_vasile59, 10 February 2013 - 19:24.


#71
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Eu cred ca toti declara la fel prin certificatul de conformitate adica valoarea minima asa ca se poate face comparatie intre acestea.

#72
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Dupa parerea mea, Porotherm are un singur pacat si ala nu e rezistenta la compresiune, ci faptul ca nu declara rezistenta la forfecare nici macar la caramida pe care ei o numesc antiseismica. As vrea sa stiu si eu cat de antiseismica este intr-o unitate de masura fizica (N/mmp), nu beletristica.
Din cauza acestui dubiu, am ales Brikston. Pe langa caracteristicile bune declarate, e si dreapta si se zideste frumos.

Edited by hdi, 10 February 2013 - 21:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate