Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

(kpk1) Jurnal de bord casa eco (P+1, superizolata)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
3743 replies to this topic

#3259
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Ce vrei tu sa faci, oricum ai vrea sa denumesti - tot windfang va iesii.
Fa-l simplu si lasa terasa afara din el. Altfel complici lucrurile si aspectul. Eu asa vad o realizare in ton cu arhitectura casei:
Attached File  18024e4248f7f85aa1048a2116778389.jpg   40.45K   120 downloads

sau asa, dar cu eforturi financiare:

Attached File  f831d89d6876f165fd9124907b5e09e8.jpg   133.23K   125 downloads

#3260
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Terasa mea nu se suprapune cu intrarea principala. Este doar in fata bucatariei.
Cand va fi finalizata o poti numi windfang fiind inchisa dar nu are acest rol. Windfangul e un vestibul cu funtie de rupere a contactului direct intre volumele de aer interior si exterior.

@VertixTM
Imi plac proiectele prezentate de tine dar unde gasesc meseriasi care sa faca asa ceva...

#3261
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
In Timisoara cunosc 2 echipe de executanti care duc la bun sfarsit lucrari cu "pretentii". Oameni calmi, deschisi la minte cu multa indemanare. Au experienta de lucru cu designeri. Din pacate este greu sa ii prinzi si pretul este CORECT, adica nu accesibil...

#3262
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
@kpk1, cred ca am vazut in jurnalul tau ca ai folosit glafuri de aluminiu la exterior. Daca e asa, ai vreo poza cu montajul? Le-ai pus sub tamplarie(izoland slab sau aproape deloc sub ele) sau le-ai prins pe tamplarie? Daca ai folosit ultima varianta, cum ai etansat prinderea de tamplarie? Cum se prezinta acum dupa ce au trecut doua ierni deja?

Multumesc anticipat!

#3263
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Nu am poze de la montaj pentru ca o fost prea simplu.
Glaful meu e din aluminiu rigid. Mai identificasem unele din "aluminiu" dar era o tabla chioara prea flexibila.
Eu le-am prins pe toc cu cateva holtzsuruburi. In prealabil am dat cu silicon. Eu zic ca e foarte ferma prinderea si nu exista riscuri de infiltrare a apei.
Glafurile erau de la Bilka.

Mi-as fi dorit un glaf din piatra naturala dar cand am vazut cat de grele sunt niste pervaze nu am avut curajul sa le prind pe termosistem mai ales ca la mine montajul ar fi fost cu totul in afara zidariei. Cine are tocul la mijlocul zidului mai are o sustinere pe partea de zid exterioara aflata sub glaf. La mine tocul e la extremitatea zidului.

Acele glafuri le mai aveam montate la casuta a veche de cca 8 ani si se prezinta excelent. Nu si-au pierdut textura, poate au prins o usoara patina a trecerii timpului si praf.
Pentru mine sunt alegerea potrivita si buget si calitate si design.

#3264
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postkpk1, on 01 martie 2017 - 09:32, said:

Nu am poze de la montaj pentru ca o fost prea simplu.
Glaful meu e din aluminiu rigid. Mai identificasem unele din "aluminiu" dar era o tabla chioara prea flexibila.
Eu le-am prins pe toc cu cateva holtzsuruburi. In prealabil am dat cu silicon. Eu zic ca e foarte ferma prinderea si nu exista riscuri de infiltrare a apei.
Glafurile erau de la Bilka.

Mi-as fi dorit un glaf din piatra naturala dar cand am vazut cat de grele sunt niste pervaze nu am avut curajul sa le prind pe termosistem mai ales ca la mine montajul ar fi fost cu totul in afara zidariei. Cine are tocul la mijlocul zidului mai are o sustinere pe partea de zid exterioara aflata sub glaf. La mine tocul e la extremitatea zidului.

Acele glafuri le mai aveam montate la casuta a veche de cca 8 ani si se prezinta excelent. Nu si-au pierdut textura, poate au prins o usoara patina a trecerii timpului si praf.
Pentru mine sunt alegerea potrivita si buget si calitate si design.
Multumesc! Si eu ma gandeam la cele de piatra dar cu alea nu as avea incredere ca nu se infiltreaza apa decat daca le-as pune sub toc...pot face asta caci s-a montat solbancul dar...daca fac asa nu mai am loc de izolatie sub....cea ce nu vreau. Sustinerea nu e o problema ca mai am 5 cm din zid pana la fata exterioara...Nu stiam ca Bilka face si glafuri de AL. Voi cere un pret si probabil tot de Al voi monta... A mai pus sub ele ceva benzi pentru atenuarea zgomot de ploaie?(desi nu cred sa fie deranjant..

#3265
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005

View Postkpk1, on 01 martie 2017 - 09:32, said:

Nu am poze de la montaj pentru ca o fost prea simplu.
Glaful meu e din aluminiu rigid. Mai identificasem unele din "aluminiu" dar era o tabla chioara prea flexibila.
Nu suna ploaia ca o tamburina pe ele?

#3266
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Nu am sesizat.

#3267
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postxml, on 01 martie 2017 - 17:23, said:

Nu suna ploaia ca o tamburina pe ele?
Cred ca depinde de pozitionare...Unde stau acum pe spaletii rareori ajung stropi...ploaia sa bata direct..mai niciodata...
@kpk1 esti sigur ca-s de la Bilka glafurile?:) am intrebat un distribuitor bilka de glafuri de AL si nu stiau nimic:)

#3268
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
I-am facut o poza unei bucati acum.
Da, nu erau Bilka dar de la depozitul lor le-am luat.
Attached File  IMG_20170301_193237-960x1706.jpg   40.37K   80 downloads

Edited by kpk1, 01 March 2017 - 19:35.


#3269
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Am incheiat si februarie
https://docs.google....dit?usp=sharing

Comparativ cu anul trecut (https://docs.google....dit?usp=sharing) desi temperatura medie este mai mica cu 3 grade in 2017 consumul de gaz a fost aproximativ similar 149mc vs 145mc.

La 2,73 vs 3,44 kWh/grad asta inseamna ca februarie, anul acesta, a fost mai eficient cu 20,6% .

#3270
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View Postluckydreamer, on 10 februarie 2013 - 13:15, said:

Eu am ales placa de beton peste etaj + brikston si sunt multumit de alegere din celeasi motive enumerate de tine mai sus.
Zimi te rog cum a fost caramida? Sa crapat multa? La mine in localitate toti recomanda phorotermul..cica brikstonul e prea casant si se strica multa. Plus ca vine multa stricata in paleti(tot din cauza ca ii casanta) . ii adevarat?

#3271
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Am scris la momentul respectiv despre daune.
As alege tot Porotherm dar STH de Sibiu.

#3272
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Uita-te si la cemacon. Eu am folosit in majoritate cemacon(lm 29) dar am folosit si cativa paleti de porotherm 25 ( nu stiu dc era de sibiu sau nu) consider ca cemaconul s-a prezentat mult mai bine decat pth. Se sparge mult mai greu si foare important: are peretele exterior mai gros si primul rand de gauri mult mai mici. Iese gaura mult mai ok cand dai dibluri.
(Nu vand, nu am nici o legatura comerciala cu cele doua marci; doar le-am folosit)

#3273
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Un jurnal de nota 10,felicitari ! Pentru mine,este unul de succes,fiindu-mi model pentru noua casa,inca in faza de proiectare.
Am acelasi obiectiv in prezent,o terasa pe toata fatada de sud,pe care o vreau prinsa inca din faza de  proiect .Aportul de caldura pe timp de iarna va fi important,asta e indiscutabil,problema spinoasa o vad in aducerea ei la o temperatura confortabila pe timp de vara.Am o mica experienta practica in cresterea plantelor si-mi doresc sa pot creste legume/salate in aceasta terasa in extrasezon ,depozitarea citricelor si a altor plante sensibile la inghet....
Eu vad aceasta terasa inchisa pe timp de iarna si deschisa pe timp de vara,similar prispelor traditionale,cel mult un sistem de plase antitantari,de luat in calcul,cel putin la mine !
O varianta de ventilare o "  vad" la coama,in zona de contact a acoperisului terasei cu fatada,acolo se aduna aerul cald.As lua in calcul si o gura de ventilare in zona " trapezului",tot in partea superioara,eventual in ambele parti laterale,nu cred sa fie foarte deranjant in cazul tau,avand case in lateral.
Daca solutia gasita de tine(geamurile retractabile) are un pret prohibitiv ,o sa iau in considerare demontarea lor fizica si depozitarea lor separata pe timpul verii, de doua ori pe an ,mi se pare un compromis acceptabil.
Solutia sugerata de Brawnie mi se pare ok, de luat in calcul
Eu nu o vad necesara mai lata de un 3,20-3,50 dar asta tine de fiecare. O alta temere a mea ar fi umbrirea excesiva a  interiorului casei,la mine e si mai delicat,casa fiind gandita stil " vagon" pe axa est-vest,tocmai pentru un aport solar .
La cei 4 m ai tai ,sa ai grija sa nu fi nevoit sa stai cu lumina aprinsa in bucatarie ziua,e delicat.
Posted Image

Edited by roadmaster969, 20 March 2017 - 08:59.


#3274
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Kpk1 zimi te rog cat tea costat instalatia aia de platbant din fundatie? Eu vreau sa fac doar impamantare.. Cum trebuie sa fac?

#3275
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004

View PostFetcu, on 25 martie 2017 - 16:01, said:

Kpk1 zimi te rog cat tea costat instalatia aia de platbant din fundatie? Eu vreau sa fac doar impamantare.. Cum trebuie sa fac?
Scuze de intarziere dar n-am fost pe faza.
Costurile nu le mai stiu dar depinde de perimetrul casei. 8 tarusi batuti in sapatura fundatiei si cu platbanda ii sudezi pe toti - ii legi in inel. Pe sudura dai cu zmoala topita sau o emulsie bituminoasa, sa reziste la umezeaza. Mai sudezi 2 platbenzi care sa iasa la caseta de separatie si una pentru o eventuala legare a unui paratraznet.

#3276
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Si trebuie sa caut un electrician sa imi masoare cati Ω am? Cum se cheama aparatul care masoara asta?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate