Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

AJUTOR! pierdut contacte sim

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
gstaetu

gstaetu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 14.12.2010
daca cineva imi poate da o sugestie ii raman profund recunoscator...

problema pe care o am si sper sa o pot rezolva este urmatoarea:

am scos sim`ul dintr-un telefon, nokia 6303, (nu il scosesem vreo 2 ani) si la reintroducerea lui (in acelasi telefon) telefonul nu imi mai acceseaza agenda cu contacte. precizez ca am pus sim`ul si in alte telefoane sa verific dar , surpriza, agenda este goala. am fost si la reprezentanta si ei incearca acum sa ma scoata pe mine vinovat cum ca as fi sters eu agenda. nu se mai vad contactele nici in acel aparat pe care il au ei. mai mentionez faptul ca inainte accesam agenda dintr-un singur buton al telefonului (cu functie rapida), si acum nu mai pot face acest lucru.(desi pe noul sim pe care mi l-au dat cei de la reprezentanta accesarea agendei se face la fel ca inainte de pe comanda rapida) ceea ce pe mine ma face sa cred ca defectul este al sim`ului nu al telefonului...

crede-ti ca mai am vreo sansa in a-mi recupera contactele din agenda de pe sim daca mai sunt acolo? ma poate ajuta cineva?

multumesc

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,869
  • Înscris: 25.01.2007
vezi in meniuri pe ce e setata agenda, pe telefon sau sim. posibil telefonul tau memora in memoria proprie, nu pe sim. cauta in setari sa citeasca ambele locatii, la majoritatea telefoanelor se poate asa ceva.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai nevoie de un cititor de carduri sim si de un soft gen "Sim Card Data Recovery", poate ai noroc. Asta daca agenda s-a sters accidental. Daca sim-ul e defect, cam greu.

#4
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Si pe viitor, fa-ti back-up la contacte. Sunt atatea alternative.

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Cati isi mai aduc aminte de asa ceva?

[ http://i.clubafaceri.ro/clients/57/74595/0/agenda-telefonica-speciala-2271793_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
gstaetu

gstaetu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 14.12.2010

View Postslai, on 28 ianuarie 2013 - 13:14, said:

vezi in meniuri pe ce e setata agenda, pe telefon sau sim. posibil telefonul tau memora in memoria proprie, nu pe sim. cauta in setari sa citeasca ambele locatii, la majoritatea telefoanelor se poate asa ceva.
asa a fost intotdeauna , asa e si acum, citeste in ambele locatii...

View Postrumegus, on 28 ianuarie 2013 - 13:14, said:

Ai nevoie de un cititor de carduri sim si de un soft gen "Sim Card Data Recovery", poate ai noroc. Asta daca agenda s-a sters accidental. Daca sim-ul e defect, cam greu.
sim`ul nu cred ca este defect deoarece se poate vorbi cu el, de altfel restul functiilor erau ok

View PostGetodacul, on 28 ianuarie 2013 - 13:25, said:

Si pe viitor, fa-ti back-up la contacte. Sunt atatea alternative.
clar voi "sufla si in iaurt" pe viitor

multumesc tuturor pt raspunsuri

sper sa fac rost de un cititor de sim`uri si acel soft

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgstaetu, on 28 ianuarie 2013 - 12:55, said:

am scos sim`ul dintr-un telefon, nokia 6303, (nu il scosesem vreo 2 ani) si la reintroducerea lui (in acelasi telefon) telefonul nu imi mai acceseaza agenda cu contacte. precizez ca am pus sim`ul si in alte telefoane sa verific dar , surpriza, agenda este goala.
Contactele erau sigur in sim salvate, nu in telefon ?

#8
gstaetu

gstaetu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 14.12.2010

View Postandreic, on 28 ianuarie 2013 - 13:54, said:

Contactele erau sigur in sim salvate, nu in telefon ?
eu asa imi aduc aminte ! de altfel , la introducerea noii cartele data de operator, mi-au aparut instant cele cateva nr pe care le are orice sim, politie etc

Edited by gstaetu, 28 January 2013 - 14:07.


#9
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
cred ca atunci cand ai scos simul si l-ai bagat in alt telefon ai facut ceva de s-au sters contactele de pe sim
ca presupun ca ai scos simul ca sa il bagi in alt telefon, nu l-ai scos ca sa il bagi la loc, nu?

Edited by onlyone, 28 January 2013 - 14:47.


#10
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Din cand in cand imi mai salvez contactele pe calculator dupa care le sincronizez si in cloud. Nu strica si macar stau linistit. Iti sugerez sa faci la fel!

Edited by msmihai, 28 January 2013 - 14:57.


#11
gstaetu

gstaetu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 14.12.2010

View Postonlyone, on 28 ianuarie 2013 - 14:46, said:

cred ca atunci cand ai scos simul si l-ai bagat in alt telefon ai facut ceva de s-au sters contactele de pe sim
ca presupun ca ai scos simul ca sa il bagi in alt telefon, nu l-ai scos ca sa il bagi la loc, nu?
sim`ul in discutie, cel cu problema, chiar nu l-am bagat nicaieri. l-am scot pt ca a trebuit sa bag alt sim (nou , ca sa il activez) in telefonul 6303, dupa care chiar l-am bagat la loc !!


@msmihai..clar voi proceda la fel..idee e acum daca am ce salva...

Edited by gstaetu, 28 January 2013 - 15:04.


#12
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Majoritatea telefoanelor cand detecteaza o cartela noua iti ofera un fel de wizard sau tutorial cu ajutorul careia sa iti setezi telefonul.
In unele cazuri, la unul dintre pasii din tutorial utilizatorul este intrebat de transferul sau folosirea contactelor, din telefon sau de pe SIM.
E posibil ca tu sa fi sarit aceasta operatiune, atunci telefonul iti ofera o varianta 'default' (standard) care in cazul tau sa fie de pe cartela SIM, insa tu e posibil sa le fi stocat in memoria telefonului.
Daca cumva aveai apeluri asociate sau imagini sau diverse informatii legate de contacte, atunci mai mult ca sigur era folosita memoria telefonului si nu ce a SIM-ului.
Sfatul meu, ca si a altor predecesori, este sa citesti manualul telefonului tau si sa vezi care sunt pasii prin care sa accesezi memoria telefonului (spatiul de stocare a contactelor sa fie ce a telefonului si nu cea a SIM-ului).
Manual: Nokia 6303 classic User Guide
Citeste cu atentie de la pagina 31, capitolul Organise cu subcapitolul Manage contacts

Edited by Ciubex, 28 January 2013 - 15:15.


#13
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011

View Postsandu bogdan, on 28 ianuarie 2013 - 13:30, said:

Cati isi mai aduc aminte de asa ceva?

[ http://i.clubafaceri.ro/clients/57/74595/0/agenda-telefonica-speciala-2271793_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Depinde citi ani au,caci majoritatea s-au trezit cu agende electronice
Tind sa cred ca,uneori,e mai sigura hirtia,chiar daca o poate lua ''vintul si focul''

Edited by stelica_33, 28 January 2013 - 17:48.


#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Postmsmihai, on 28 ianuarie 2013 - 14:57, said:

Din cand in cand imi mai salvez contactele pe calculator dupa care le sincronizez si in cloud. Nu strica si macar stau linistit. Iti sugerez sa faci la fel!
Întotdeauna există oameni care nu fac așa. Și eu am pierdut odată o groază de contacte din cauza asta. Nu suntem în stare noi oamenii să învățăm din greșelile altora, se pare.

#15
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Stai linistit, si eu tot pierzandu-le pe toate am inceput sa iau masuri de siguranta! Posted Image  Norocul meu a fost ca ma aflam intr-o perioada cand lista de contacte nu depasea 20-30 numere si am avut ocazia de a le recupera relativ usor.

#16
gstaetu

gstaetu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 14.12.2010

View Postbenis, on 28 ianuarie 2013 - 20:28, said:

Întotdeauna există oameni care nu fac așa. Și eu am pierdut odată o groază de contacte din cauza asta. Nu suntem în stare noi oamenii să învățăm din greșelile altora, se pare.
nu este sigura 100 % nici varianta asta..si o spun ca am avut si calculatoare de pe care am pierdut tot din cauza hdd`urilor...nu e numai nestiinta...

View Poststelica_33, on 28 ianuarie 2013 - 17:45, said:

Depinde citi ani au,caci majoritatea s-au trezit cu agende electronice
Tind sa cred ca,uneori,e mai sigura hirtia,chiar daca o poate lua ''vintul si focul''
eu le-am apucat...nu spun ca si varianta asta ar fi foarte sigura...dar cel putin de pe hartie au ajuns scrieri de peste multe sute de ani...

#17
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009

View Postsandu bogdan, on 28 ianuarie 2013 - 13:30, said:

Cati isi mai aduc aminte de asa ceva?

[ http://i.clubafaceri.ro/clients/57/74595/0/agenda-telefonica-speciala-2271793_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Io habar nu am ce e asta . Poate sa ma lumineze cineva? :)
Speram sa intrebe altcineva inaintea mea, sa fac pe desteptu' apoi :D

#18
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
in anul 2013 cam toata lumea are un e mail
daca nu ii dai mail poate dai un mass in yahoo messenger
daca nu are messsenger cu siguranta are facebook
crezi ca o sa iti reapara intr o dimineata in telefon agenda printr o minune dumnezeaiasca?
iar cine nu te cauta inseamna ca nu au treaba cu tine
eu daca am nr cuiva si pt o perioada de timp nu comunic cu aceea persoana ii sterg nr
nu tin 1000 de nr in agenda doar ca sa am ce rascoli prin ele
eu am @ 150-180 de contacte nu conteaza cate nr in agenda chiar nu te ajuta la nimic
urasc sa mi sune telefonul,ce o mai vrea si asta?
bine nu si in cazul persoanele apropiate care iti sunt la suflet
daca ei nu ma cauta nici eu nu ii caut

Edited by xperia_ray, 29 January 2013 - 04:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate