Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 

MFC pe cale de disparitie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
80 replies to this topic

#1
loredana12

loredana12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.01.2013
Buna.

Ma simt atasata de limbajul C++. Imi place foarte mult sa codez in acest limbaj. Microsoft nu prea pare sa il mai aiba "la suflet", si incearca sa scoata MFC-ul. Daca va disparea Visual C++ , eu cred ca va disparea si limbajul (ca atare) C++. Am citit pe unele site-uri ca acest "Visual C++" inseana 80% din limbajul C++.  Nu stiu ce voi face daca se va intampla asta.

Am incercat sa lucrez in Java, si pur si simplu nu ma atrage, iar de C# nu am de gand sa ma apuc. Ar mai ramane C-ul, care este in crestere ca utilizare, de aceea are un viitor destul de roz, zic eu.

Pareri? Credeti ca mai are vre-o sansa acest limbaj ?

Sunt curioasa daca exista programatori de C++ care lucreaza cu alt framework, si daca cred ca acel framework e de viitor. (Eu am vazut ca la un search "C++ programmer job"  rezultatele sunt numai cu MFC)


Eu stiu C, dar la nivelul de mediocru , adica nu ma remarc cu nimic. Si nu am de gand sa programez low-level(drivere, kernele, etc), iar cand am incercat sa fac o aplicatie desktop in C, nu a iesit tocmai bine. Posted Image

Stiu ca vor aparea noi tehnologii care vor incerca sa acopere MFC, dar cred ca pana vor intra in industrie, Java si C# vor lua deja piata , iar C++ nu va mai avea nicio sansa.

Edited by loredana12, 27 January 2013 - 16:40.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View Postloredana12, on 27 ianuarie 2013 - 16:32, said:

incearca sa scoata MFC-ul
In afara de babele de la biserica mai spune cineva asta ?!
Cate aplicatii are MS scrise in WPF ? Dincolo de Visual Studio (si asta partial).
Cine vrea Windows & C++ alege MFC. Restul e poezie.

Edited by neagu_laurentiu, 27 January 2013 - 16:40.


#3
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
trecand peste zvonurile despre care eu nu am auzit, de ce vorbesti de c++ doar in acest context ? poate ma insel eu si nu am destula experienta sau destule cunostinte, dar programarea in c++ nu are partea visuala ca element definitoriu. exista alte limbaje pentru asa ceva.

exista si alte framework uri gen QT, se face foarte multa programare in c++ care nu are nicio treaba cu MFC.

Mi se pare ca esti destul de prost informata

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postloredana12, on 27 ianuarie 2013 - 16:32, said:

Buna.

Ma simt atasata de limbajul C++. Imi place foarte mult sa codez in acest limbaj. Microsoft nu prea pare sa il mai aiba "la suflet", si incearca sa scoata MFC-ul.
Microsoft a făcut aşa cu mai toate tehnologiile pe care le-a inventat. Nu ştiu de ce te miri.

Ataşamentele n-au ce să caute în inginerie. E doar o tehnologie. Tehnologiile vin şi pleacă.

#5
loredana12

loredana12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.01.2013
Sa inteleg ca parerea voastra este ca MFC nu va disparea?

Stiu ca exista multe frameowork-uri, dar eu ziceam de cel care se cere cel mai mult. Eu ma gandesc ca daca se scoate MFC, o buna parte din piata se pierde in favoarea Microsoft si Oracle care vor sa isi impuna propriile tehnologii.

View Postyonut_a, on 27 ianuarie 2013 - 16:42, said:

se face foarte multa programare in c++ care nu are nicio treaba cu MFC.



Dar unde lucrez eu are treaba cu MFC. La mine in departament se cer aplicatii windows, deci nu ma intereseaza altceva. Vorbim strict de aplicatii windows.

Edited by loredana12, 27 January 2013 - 16:53.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View Postloredana12, on 27 ianuarie 2013 - 16:53, said:

Sa inteleg ca parerea voastra este ca MFC nu va disparea?
Cat timp va fi WinAPI va exista si MFC. Si nu vad sa-i ia locul WinRT (asta cu tabletele - aici nu mai vorbim de WinAPI & MFC) sau alta tehnolgie pe desktop.
Ce scrie aici ? http://msdn.microsof...300(VS.85).aspx
Sper ca e clar.

Edited by neagu_laurentiu, 27 January 2013 - 16:59.


#7
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008

View Postloredana12, on 27 ianuarie 2013 - 16:53, said:


Dar unde lucrez eu are treaba cu MFC. La mine in departament se cer aplicatii windows, deci nu ma intereseaza altceva.


Crezi ca , programator fiind, vei reusi toata cariera sa faci folosesti doar o tehnologie si sa ai niste orizonturi atat de limitate ?

#8
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
pai treci pe objective C si te apuci de cocoa.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,255
  • Înscris: 24.02.2007

View Postloredana12, on 27 ianuarie 2013 - 16:32, said:

Daca va disparea Visual C++ , eu cred ca va disparea si limbajul (ca atare) C++. Am citit pe unele site-uri ca acest "Visual C++" inseana 80% din limbajul C++.

Eu cred ca tu faci mari confuzii intre ce inseamna C++ si ce inseamna Visual C++.

View Postloredana12, on 27 ianuarie 2013 - 16:32, said:

Am incercat sa lucrez in Java, si pur si simplu nu ma atrage

Java are punctele sale forte, dar dezvoltarea aplicatiilor GUI pentru Windows n-as prea zice ca se numara printre ele

View Postloredana12, on 27 ianuarie 2013 - 16:32, said:

Ar mai ramane C-ul, care este in crestere ca utilizare, de aceea are un viitor destul de roz, zic eu.

Creste ca utilizare ... in ce domeniu? Poti face aproape orice in C, dar, cand vine vorba de un job, multi aleg solutii mai productive.

View Postloredana12, on 27 ianuarie 2013 - 16:32, said:

Sunt curioasa daca exista programatori de C++ care lucreaza cu alt framework, si daca cred ca acel framework e de viitor.

Normal ca exista, nu toata lumea scrie (doar) pentru Windows

View Postloredana12, on 27 ianuarie 2013 - 16:32, said:

Stiu ca vor aparea noi tehnologii care vor incerca sa acopere MFC, dar cred ca pana vor intra in industrie, Java si C# vor lua deja piata , iar C++ nu va mai avea nicio sansa.

Where have you been the last 20 years? Tehnologii concurente exista de zeci de ani, o mare parte chiar din ograda Microsoft. Visual Basic (cel pre .NET), intreaga suita .NET, Qt, tehnologiile Borland/Embarcadero etc.

MFC e in mare parte un wrapper peste WinAPI. Nu toata lumea are insa nevoie sa intre in toate detaliile crearii unei interfete grafice si, deseori, se multumeste si cu solutii mai "limitate", mai simple, dar in care-si fac treaba de 10x mai repede.
Apoi nu e MFC nici cel mai tare, multe din solutiile mentionate anterior depasindu-l ca abordare (design), portabilitate, usurinta in crearea interfetelor complexe etc

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
La final e si o statistica interesanta: http://www.codeproje...ormance-for-Net

#11
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postloredana12, on 27 ianuarie 2013 - 16:32, said:

Ma simt atasata de limbajul C++. Imi place foarte mult sa codez in acest limbaj. Microsoft nu prea pare sa il mai aiba "la suflet", si incearca sa scoata MFC-ul. Daca va disparea Visual C++ , eu cred ca va disparea si limbajul (ca atare) C++. Am citit pe unele site-uri ca acest "Visual C++" inseana 80% din limbajul C++.  Nu stiu ce voi face daca se va intampla asta.
Chiar din contră, C++ are o revigorare începând să intre pe piața mobile (Android & Windows Phone) deoarece obține performanță mai bună și implicit durată de viață a bateriei mai bună decât Java sau C#.

View Postloredana12, on 27 ianuarie 2013 - 16:32, said:

Am incercat sa lucrez in Java, si pur si simplu nu ma atrage, iar de C# nu am de gand sa ma apuc. Ar mai ramane C-ul, care este in crestere ca utilizare, de aceea are un viitor destul de roz, zic eu.
Tu ce vrei să programezi? Ar trebui să te orientezi mai degrabă după aplicații (web, system, mobile, enterprise etc.) decât după limbaj...

View Postloredana12, on 27 ianuarie 2013 - 16:32, said:

Pareri? Credeti ca mai are vre-o sansa acest limbaj ?
Da; în ce vrei să se programeze aplicații grafice 3D, aplicații desktop complexe, sisteme real-time?

View Postloredana12, on 27 ianuarie 2013 - 16:32, said:

Sunt curioasa daca exista programatori de C++ care lucreaza cu alt framework, si daca cred ca acel framework e de viitor. (Eu am vazut ca la un search "C++ programmer job"  rezultatele sunt numai cu MFC)
MFC nu-i framework.

View Postloredana12, on 27 ianuarie 2013 - 16:32, said:

Stiu ca vor aparea noi tehnologii care vor incerca sa acopere MFC, dar cred ca pana vor intra in industrie, Java si C# vor lua deja piata , iar C++ nu va mai avea nicio sansa.
Java nu are absolut nici o legătură cu MFC iar dacă ar fi fost să-i ia piața C++ ar fi făcut-o în ultimii 18 ani.

Peste MFC (sau direct peste WinAPI) sunt făcute alte wrappere în .NET la fel cum însuși MFC e un wrapper peste WinAPI; când a apărut MFC n-a dispărut subit C-ul. De cele mai multe ori e mai convenient să folosești direct .NET decât MFC.
Oricum, .NET se bazează pe CLI tocmai pentru a putea scrie cod în ce limbaj ai tu chef (C#, C++, VB) că doar MS nu a făcut bytecode cu intenția de a fi multi-platformă. Deci C# nu înlocuiește C++ în această perspectivă, deorece poți scrie juma de cod în C# și juma' în C++ și să-l; singura chestie e că acolo unde poți scrie cod în C# se merită să-l scrii în C# în defavoarea C++ deoarece e mai productiv.

#12
loredana12

loredana12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.01.2013
Cand zice MFC , ma refer la C++ , perspectiva windows.
Cand am zis ca Microsoft doreste sa scoata MFC, ma refeream la faptul ca Microsoft vrea sa impuna .NET peste MFC. Asa reiese, deorece il promoveaza mai mult si ii ofera mai mult suport.

@m3th0dman: Esti sigur ca MFC nu e framework? Microsoft zice: "Microsoft Foundation Class (MFC) is a library framework..."

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View Postloredana12, on 27 ianuarie 2013 - 18:43, said:

Cand am zis ca Microsoft doreste sa scoata MFC, ma refeream la faptul ca Microsoft vrea sa impuna .NET peste MFC. Asa reiese, deorece il promoveaza mai mult si ii ofera mai mult suport.
MS lanseaza tehnologii cu caruta, care prinde bine care nu, nu.
Cu .NET se ofera o alternativa managed. Asta nu inseamna ca unmanged-ul dispare. Ci unealta potrivita scopului. Acolo unde e necesar C++ & GUI Windows din diferite ratiuni (nu e cazul sa le insiram aici) cam asta-i alternativa (ma rog, mai avem VCL ori wxWidgets ca wrappere peste WinAPI). Restul tehnologiilor GUI din C++ & Windows sunt cu propria desenare si emulare controale, nu-s native sistemului.

Si nu analiza strict MFC de la MS ci totalitatea solutiilor disponibile aici, sunt terti ce produc componente mult mai complexe si utile decat ce gasim in VS.

Edited by neagu_laurentiu, 27 January 2013 - 18:58.


#14
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

Quote

Pareri? Credeti ca mai are vre-o sansa acest limbaj ?

Intrebarea asta se punea si acum vreo 10-12 ani in urma, si uite ca n-a disparut.Se credea la fel, ca C# si Java vor inlocui C++ -ul.Il inlocuiesti, dar intr-o masura, totusi marile proiecte comerciale vor fi in C++, nu doar din cauza ca poti face orice cu el dar si din cauza vitezei de executie/memoriei consumate.Cind o sa vezi un Doom 3 sau Windows-ul facut in Java/C#, atunci ai motive de ingrijorare.Java/C#, asa cum spunea un om mai destept din IT sint mai degraba "money-oriented" decit "object-oriented", sint utile atunci cind trebuie sa termini repede o aplicatie, sa iei banu clientului si gata.Cum o merge programu ala dupa aia...o vedea clientul...s-o descurca el...

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,255
  • Înscris: 24.02.2007

View PostIsaak, on 27 ianuarie 2013 - 20:55, said:

Java/C#, asa cum spunea un om mai destept din IT sint mai degraba "money-oriented" decit "object-oriented", sint utile atunci cind trebuie sa termini repede o aplicatie, sa iei banu clientului si gata.Cum o merge programu ala dupa aia...o vedea clientul...s-o descurca el...

Asta-i o mare prejudecata. Nu toti scriu sisteme de operare sau jocuri. In lume sunt deobicei alte evenimente (ex. transfer pe retea) care incetinesc o aplicatie mult mai mult decat o face existenta VM-ului.
Iar aplicatii de proasta calitate pot fi scrise in orice limbaj.

#16
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postloredana12, on 27 ianuarie 2013 - 18:43, said:

@m3th0dman: Esti sigur ca MFC nu e framework?

Microsoft zice: "Microsoft Foundation Class (MFC) is a library framework..."
Nu.

MFC practic e un wrapper obiectual peste WinAPI; privit strcit din definiția asta nu e un framework.
Dacă luăm partea din WinAPI ce se ocupă de UI de exemplu, și cu ce vine MFC în plus, atunci e un framework de UI deoarece trebuie doar să specifici cum vrei să customizezi componentele și se controlul e în MFC.


View PostIsaak, on 27 ianuarie 2013 - 20:55, said:

Java/C#, asa cum spunea un om mai destept din IT sint mai degraba "money-oriented" decit "object-oriented", sint utile atunci cind trebuie sa termini repede o aplicatie, sa iei banu clientului si gata.Cum o merge programu ala dupa aia...o vedea clientul...s-o descurca el...
În Java cel puțin, și probabil la fel și în C#, proiectele sunt mari/foarte mari; asta implică faptul că nu ai cum să termini repede o aplicație. Ce spui tu se pretează pentru limbajele cu tipizare dinamică gen Python sau PHP, unde scrii foarte rapid cod și sunt foarte bune pentru web.

#17
Kanghu

Kanghu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 20.03.2011
Pui problema in mod ciudat, C++ n-a scazut deloc inca, deci nici nu se pune problema sa dispara(cel putin nu in urmatorii 5-10 ani). Microsoft mereu au incercat sa atraga userii spre tehnologiile lor. Zvonuri cum ca se va renunta la Win32 API / MFC exista inca de pe acum 4-5 ani.

Java este un limbaj destul de bun, dar pentru dezvoltarea aplicatiilor desktop, C++ > Java.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View PostKanghu, on 28 ianuarie 2013 - 22:53, said:

pentru dezvoltarea aplicatiilor desktop, C++ > Java
Putin spus. Dincolo de aplicatii ce asteapta dupa baze de date si alea facute in stil "money-oriented" daca fiecare facem inventarul prin calculatoarele cunoscute nu cred ca gasim mai mult de cateva procente aplicatii scrise in aceste tehnologii. Si in loc de Java putem pune la fel de bine pe .NET.
Pe partea web/server-side da, isi cam gasesc locul.

Edited by neagu_laurentiu, 28 January 2013 - 23:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate