Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

CEHIA-AVETI MARE GRIJA

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
MoldoAlex1

MoldoAlex1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.11.2013
Salut . Tocmai am venit din Cehia,plzen ! Inainte sa plec citeam ce scrieti voi aici si am zis ca mie nu mi se poate intampla. Am plecat prin Preda Nicu 00420776142822,Noi nu am avut probleme cu transportul pentru ca am fost cu masina personala.Ajunsi acolo ne-au cazat,ne-au aratat contractele,ne-au cerut 50 de euro,pentru analize etc,si ne-au promis ca lunar vom primii banii ! Ar fi trebuit sa fim platiti cu 8 euro pe mp.Toate bune si frumoase,lucram in interiorul uzinei skoda la o fatada,primeam saptamanal bani de mancare cate 1000 kc,pana cand au inceput sa imprastie din noi cica `sub forma de imprumut la alte lucrari` etc . Cand trebuia sa primim banii auzem raspunsuri de gen ` sunt probleme cu banca mai dureaza o sapt` ,sunt probleme cu firma` ne-am revoltat,nu am mai iesit la munca 2 3 zile, Ei ne ziceau asta e situatia daca nu va convine plecati acasa, Am zis sa mai stam daca tot am intrat in hora , poate rezolva cu banca problemele si cu firma,dar apoi a urmat bomba, banii nu se iau la luna si la sf lucrarii , ne-au arat contractu care il aveau cu Skoda,intradevar asa scria,am vorbit si noi cu investitoru care stia lb engleza , ne-a confirmat ca asa este..So..am mai stat 2 luni..in astea 2 luni , banii de mancare de la 1000 kc mai primeam vreo 300 maxim 400 pe sapt..au adus camatari pentru intimidare..cum am rezistat si dc am rezistat ? Ei faceau tot posibilu sa te faca cu capu sa iti iei bagaju si sa pleci,banii de mancare ni faceam din cablu de cupru care il gaseam pe santier..In fine cu o sapt inainte sa terminam lucrarea Asa zisu Preda Nicu sau Nicolae lacatus si-a luat talpasita,si-a lasat omu sef de lucrare zis Alex(ferariu titi aurel) . Ce ne zicea ? Imi pare rau baieti nu stiu de el , e treaba voastra ce faceti , ori mai stati ori plecati eu bani nu am de unde sa va dau.Daca il bateai numai treceai granita, daca stricai lucrarea intrai la distrugere si iti creai alte probleme.Am mai rezistat inca o sapt pe banii nostrii cu greu , am incercat sa dam de el, am fost la 20 de sectii de politie,aproape mai nim nu stie engleza,te paseaza de la unu la altu si nu rezolvi nimic.Omu nu avea tel inchis,cand il sunai zicea `tot omu isi va primii banu` mai stati si asteptati daca nu plecati ! Sa nu ai bani nici de drum , nici de mancare,sa fi facut praf cu capu,sa nu ai pe nim sa te ajute si sa il auzi pe ala `mai stati`...ne-am impacat cu ideea de teapa si am hotarat sa plecam acasa, alta problema..nu platise cazarea de 2 luni,i-a vrajit si pe administratorii cazarii,au venit cu politia, sa ne ia masina,buletine..noi am dormit acolo,noi tre sa platim..in fine am scapat si din cazarea aia de cacat plina de plojnite pisamas pe ea de cehia ! Aveti grija fratilor si interesati-va de zeci de mi de ori inainte sa plecati , am plecat aiurea intradevar ca multi altii cu dorinta de a face bani ,toti avem probleme,datorii.
Deci : Feriti-va de Preda Nicu (Nicolae Lacatus)  are un Sharan gri
           Ferariu titi aurel zis alex
           Martin  (Camatar) ucrainian
   Alte nume auzite din gura lor, Tarus , Misha , gheorge ,Dima
Nicu asta e chelios,urechi mari, slabanog la vreo 40 45 de ani . 1.75
Alex e mic de statura,bine facut
numere tel : 00420776142822  / 420773091385
Daca aveti alte informatii despre ei sau vreti sa imi cereti alte detalii adaugati-ma pe mess / [email protected]

#38
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Rumuno cigani Praha !

https://www.facebook...783473705015365

Edited by chaosss, 22 February 2014 - 22:48.


#39
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
in plm, daca si la cehi au inceput sa ne faca ciorile de cacao ...

#40
valyflaw

valyflaw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.07.2012
Sambata acum era sa primesc si eu ce-a mai grea lovitura din viata mea cu acest Ionescu ... tot CECHIA in agricultura.
Tel: 0761530645

Aveti grija mare ... are vorba dulce

#41
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011
ce stiti de firma asta ? dupa ce am citit mai sus mi-a cam pierit cheful de plecat. in schimb am vb cu doi prieteni care au mai lucrat in cehia, unul in constructii, si mi-a zis ca ei au plecat prin firme serioase care nu i-au "jefuit" de bani....

Orasul in care este fabrica de la FOXCONN se numeste KUTNAHORA aprox 100 km de Praga
Salarizarea este de 3 euro pe ora/75 czk
Bonusul de 200 de euro se acorda astfel:
  20 euro bonus imediat dupa training, in prima zi (fara sa fi lucrat)
-    30 euro bonus adaugat la salar dupa 150 de ore lucrate;
-    50 euro bounus adaugat la salar dupa alte 150 de ore lucrate;
-    100 euro bonus adaugat la salar dupa inca 150 de ore lucrate.

NU SE PLATESTE CAZAREA SI NICI TRANSPORTUL! ESTE ASIGURATA DE CATRE ANGAJATOR
PENTRU INCEPUT SE SEMNEAZA UN ACORD DE MUNCA PENTRU 300 DE ORE LUCRATOARE DUPA CARE CU ACORDUL AMBELOR PARTI SE SEMNEAZA CONTRACT DE MUNCA PE PERIOADA NEDETERMINATA!
SE LUCREAZA 8 ORE PLUS ORE SUPLIMENTARE LA CERERE INCLUSIV SAMBATA
NU PERCEPEM NICI UN FEL DE COMISION

DACA SUNTETI DE ACORD CU OFERTA SI VA HOTARATI CA DORITI SA PLECATI IMI TRIMITETI SCANATE ACTELE SI CHESTIONARUL COMPLETAT!

Cu respect,
Popa Emilia
Recruiter SK EXPRES RO S.R.L
tel:0745056615
Email: [email protected]

#42
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Mai bine ia si intreaba aici https://www.facebook...romaniincehia/.
Nu prea sta lumea pe forum, mai bine gasesti raspunsurile pe FB.

Bafta !

#43
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
sper ca sti la ce te bagi, la foxcon se lucreaza la banda si la norma. nu te lua dupa chestia cu numarul de ore, ca ai o treaba de facut si trebuie sa o faci, banda nu sta dupa nimeni.
cazarea din cate stiu nu se asigura decat la angajati, nu si la contractori (de asta nu sunt sigur).
nu zic sa te feresti, dar sa nu crezi ca mergi la "panselute" - pregateste-te sa castigi banii aia :)

salariul in sine nu e vreo fericire (la 75 czk pe ora vine 12000 czk pe luna) si mai mult ca sigur e vorba de brut, nu de net. btw, 75 de czk or fi fost 3 euro acum 2 ani, intre timp s-a devalorizat coroana ceha, fortat.

partea cu bonusurile are ceva in spate: conform legislatiei muncii in CZ, in primele 3 luni de la angajare ambele parti sunt "libere", fiecare poate spune in orice moment "gata, de acum stop".
mie imi par impartite bonusurile alea in asa fel incat sa te motiveze sa stai cele 3 luni pentru bonus, la sfarsitul carora ai intrat in rulaj normal.
asta in cehia inseamna ca perioada de preaviz e 2 luni calendaristice, incepand de la 1 a lunii urmatoare fata de cea in care anunti. altfel spus, daca tu la 1 august anunti ca vrei sa pleci, septembrie si octombrie sunt considerate perioada de preaviz, si esti liber de contract la 1 noiembrie.

#44
qwertyuiop123

qwertyuiop123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.10.2013
Omule era cat pe-aci sa o patesc si eu daca nu initiai tu acest topic.

Asa suna anuntul pe care l-am gasit ( are acest anunt pe mai toate site-urile) si la care am sunat:
Constructii,agricultura,depozite,fabrici ,etc.
Asiguram locuri de munca in Republica Ceha- Praga si imprejurimi pentru ; barbati , femei , cupluri la :
Constructii , lacatuserie , sudura , fabrici , agricultura, depozite agroalimentare etc . Cazare asigurata.Contract sezonier de munca pe perioda de minim 3-6 luni,cu posibilitatea de prelungire.Plecari din toata tara.rel.0747454024

Tin sa va informez ca acest ...om am putea sa ii spunem si-a schimbat din nou numarul de telefon, acesta este  0747454024. Ai avut dreptate, plecarile sunt sambata, pretul biletului este unu aproape dublu 130E. Aveti mare grija, va poate face sa credeti ca tot ce spune el acolo este adevarat.
Cautati si in C_R firma cu care vreti sa plecati.

#45
JucatorAdevarat

JucatorAdevarat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.06.2010
A venit azi unchimiu la mine cu baliverne... Ceva gen . un tovaras de al lui pleaca cu nevasta sa in Cehia. si tot el (tovarasul) trebuie sa stranga 100 persoane (altfel nu se pleaca)  Mi s a propus sa ma duc si eu. Munca din ce am inteles  : montari de aere conditionate etc.. si am mai auzit cuvintele 'fabrica sau uzina de masini" .. nu stiu la ce s a referit...  doar atat am inteles , ca nu ma intereseaza si nici nu l am ascultat cu mare interes Posted Image)  Ideea ar fi..ca ti se ofera ,vezi doamne :500 euro pe luna bagati in propriul tau  cont bancar.   si cazare + masa gratuite .

Voi ati mai auzit ceva , legat de tepari astia?  Tot de ei apartine si plecarea asta? care ar vrea sa se faca de curand, cu cei 100.. Are rost sa ma duc la interviu ? Sau mai bine sa imi vad de ale mele?

Edited by JucatorAdevarat, 15 August 2015 - 07:17.


#46
jeidy

jeidy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.07.2009
niste prieteni vor sa plece in cehia la fabrica skoda, nu se plateste comision sau transport, in caz ca situatia nu e ok si vor sa fuga fara preaviz ce se poate intampla?

#47
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Vor fi dati prin Interpol, si vor fi adusi in fata justitiei.

Glumeam. Daca nu se vor mai prezenta la munca, vor fi concediati. Nu se va intampla nimic.

#48
banicaslivios19992008

banicaslivios19992008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.09.2015
cea mai mare teapa

#49
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
o chestie de ajutor pentru cei loviti de tepari:
http://scps.diakonie...umunske-obcany/

 jeidy, on 25 august 2015 - 10:59, said:

niste prieteni vor sa plece in cehia la fabrica skoda, nu se plateste comision sau transport, in caz ca situatia nu e ok si vor sa fuga fara preaviz ce se poate intampla?
mergeti! nu stati pe ganduri.
in primele trei luni poti sa pleci fara preaviz, in orice moment.

Edited by kutie, 06 December 2015 - 21:52.


#50
valiy77

valiy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2005

 qrevcs5, on 26 iulie 2014 - 08:27, said:

ce stiti de firma asta ? dupa ce am citit mai sus mi-a cam pierit cheful de plecat. in schimb am vb cu doi prieteni care au mai lucrat in cehia, unul in constructii, si mi-a zis ca ei au plecat prin firme serioase care nu i-au "jefuit" de bani....

Orasul in care este fabrica de la FOXCONN se numeste KUTNAHORA aprox 100 km de Praga
Salarizarea este de 3 euro pe ora/75 czk
Bonusul de 200 de euro se acorda astfel:
  20 euro bonus imediat dupa training, in prima zi (fara sa fi lucrat)
- 30 euro bonus adaugat la salar dupa 150 de ore lucrate;
- 50 euro bounus adaugat la salar dupa alte 150 de ore lucrate;
- 100 euro bonus adaugat la salar dupa inca 150 de ore lucrate.

NU SE PLATESTE CAZAREA SI NICI TRANSPORTUL! ESTE ASIGURATA DE CATRE ANGAJATOR
PENTRU INCEPUT SE SEMNEAZA UN ACORD DE MUNCA PENTRU 300 DE ORE LUCRATOARE DUPA CARE CU ACORDUL AMBELOR PARTI SE SEMNEAZA CONTRACT DE MUNCA PE PERIOADA NEDETERMINATA!
SE LUCREAZA 8 ORE PLUS ORE SUPLIMENTARE LA CERERE INCLUSIV SAMBATA
NU PERCEPEM NICI UN FEL DE COMISION

DACA SUNTETI DE ACORD CU OFERTA SI VA HOTARATI CA DORITI SA PLECATI IMI TRIMITETI SCANATE ACTELE SI CHESTIONARUL COMPLETAT!

Cu respect,
Popa Emilia
Recruiter SK EXPRES RO S.R.L
tel:0745056615
Email: [email protected]

In concluzie merita luata in considerare aceasta oferta?
Am vazut si un asemenea anunt, care cand il citesti suna excelent, dar nu ai cum sa stii adevarul decat de la persoane care au plecat prin aceasta firma...
Nu de alta, dar ma bate gandul sa iau in calcul si eu aceasta varianta...

#51
SeverinPaul

SeverinPaul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.10.2016
Buna seara , am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra, fratele meu a plecat cu o firma care l-a preluat din Onesti(jud Bacau) cu microbuzul si l-a dus la Comanesti , de unde a luat autocarul si a plecat in Cehia in data de 30.09.2016 ora 18:00 la o fabrica de asamblat piese de calculatoare  in Cehia .  De la aceasta data noi, familia nu am mai primit vesti de la el. Cum putem da de el? Stim acum ca e teapa si te Vrem sa mergem in Cehia si nu stim unde... in ce orase din Cehia sunt fabrici de asambare piese calculatoare. El a plecat printr-un intermediar care are nr de tel 0759010084. Stim acum ca e teapa si ca te ademeneste cu drum moca si cazare, multumim acestui forum. Cum facem sa il gasim va rog sa ne ajutati!

#52
Coralya

Coralya

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.11.2016

 valiy77, on 17 iulie 2016 - 12:03, said:


In concluzie merita luata in considerare aceasta oferta?
Am vazut si un asemenea anunt, care cand il citesti suna excelent, dar nu ai cum sa stii adevarul decat de la persoane care au plecat prin aceasta firma...
Nu de alta, dar ma bate gandul sa iau in calcul si eu aceasta varianta...


Buna seara,
Am citit mesajul tau si am dat apoi o cautare a nr. de telefon. Am gasit asta: Demeter Oltean - 0759010084

https://www.facebook.com/ pg/ demeteroltean86/about/###page_internal

(Munca pentru fiecare in Cehia)

Sper totusi ca ai reusit sa iei legatura cu fratele tau.
Bafta multa si sa auzim numai de bine.

 Coralya, on 12 noiembrie 2016 - 01:27, said:



Buna seara,
Am citit mesajul tau si am dat apoi o cautare a nr. de telefon. Am gasit asta: Demeter Oltean - 0759010084

https://www.facebook.com/ pg/ demeteroltean86/about/###page_internal

(Munca pentru fiecare in Cehia)

Sper totusi ca ai reusit sa iei legatura cu fratele tau.
Bafta multa si sa auzim numai de bine.
...scuze, mesajul era pentru Severin Paul. Este pentru prima data cand sunt pe acest forum.

 SeverinPaul, on 20 octombrie 2016 - 23:44, said:

Buna seara , am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra, fratele meu a plecat cu o firma care l-a preluat din Onesti(jud Bacau) cu microbuzul si l-a dus la Comanesti , de unde a luat autocarul si a plecat in Cehia in data de 30.09.2016 ora 18:00 la o fabrica de asamblat piese de calculatoare  in Cehia .  De la aceasta data noi, familia nu am mai primit vesti de la el. Cum putem da de el? Stim acum ca e teapa si te Vrem sa mergem in Cehia si nu stim unde... in ce orase din Cehia sunt fabrici de asambare piese calculatoare. El a plecat printr-un intermediar care are nr de tel 0759010084. Stim acum ca e teapa si ca te ademeneste cu drum moca si cazare, multumim acestui forum. Cum facem sa il gasim va rog sa ne ajutati!

Buna seara,

Am citit mesajul tau si am dat apoi o cautare a nr. de telefon. Am gasit asta: Demeter Oltean - 0759010084
https://www.facebook.com/ pg/ demeteroltean86/ about/###page_internal
(Munca pentru fiecare in Cehia)

Sper totusi ca ai reusit sa iei legatura cu fratele tau.
Bafta multa si sa auzim numai de bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate