Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

CEHIA-AVETI MARE GRIJA

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Silviu_BC

Silviu_BC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.01.2013
Pe internet circula de destul de mult timp(cel putin un an) un anunt cu munca in Republica Ceha.Este o mare TEAPA!!!Cehia este o tara membra UE,democrata si civilizata,cu multe atractii.Insa aveti 'sansa' sa vedeti o alta parte a ei daca alegeti sa plecati cu firma de recrutare Interim,din Focsani.Eu insumi am fost victima acestei inselaciuni.Pe majoritatea siteurilor are anunturi postate,de obicei are trecut doar nr. de telefon 0758400402,nu are nume trecut sau firma.Trebuie sa platiti 150 euro drumul(firma de transport se numeste Orlan si un bilet normal este 80 euro,dar daca mergeti din partea firmei din Focsani se plateste aproape dublu).Se mai platesc 200 ron comision.Un domn,care are dubla identitate Ionescu/Dan Sabin Andrei va insoteste pana in Arad,dupa el se intoarce si ramaneti singuri.In Praga ajunsi veti fi vanduti ca sclavi,cazati intr-un bordei si trimisi la munca de patronul ucrainean.Daca aveti pretentii la salarii sunteti contactati de oamenii patronului care va explica ca nu aveti nimic de luat si daca aveti gand de cearta veti sfarsi prost.Singura solutie este fuga,dar trebuie sa aveti grija ca are oameni si la autogara din Praga si va poate prinde si trimite inapoi.
   Aceasta experienta au trait-o si o traiesc in continuare multi romani in Cehia si sper ca daca aveti intentia de a pleca cu firma din Focsani ca v-am fost de ajutor.
   Aceasta firma are 'spate' atat in Romania cat si in Cehia,am contactat ambasada in Cehia,mi s-a spus ca stiu situatia dar nu pot face mare lucru.In Romania am facut plangere la Ministerul de Interne si inca astept raspunsul.
   II rog pe cei care au citit mesajul meu si au fost la randul lor trecuti prin iadul din Praga,de catre firma nenorocitului din Focsani sa lase raspuns.Eu incerc sa lupt cum pot,pentru ca alti romani sa nu treaca prin ce am trecut eu postand anunturi pe cat mai multe site-uri,asta fiind cam unica mea putere.
   Mai pe scurt FERITI-VA DE FIRMA INTERIM,DIN FOCSANI,DE NUMARUL DE TELEFON 0758400402,DE ORLAN,DE DAN SABIN ANDREI/IONESCU,PENTRU CA VETI AJUNGE SCLAVI IN CEHIA PENTRU UCRAINIENI SI IN PLUS VETI CHELTUI FOARTE MULT,INCLUSIV DRUMUL LA INTORS TOT VOI IL VETI SUPORTA.

Alte detalii ar mai fi ca in partea Transilvaniei de recrutari se ocupa o persoana tot cu dubla identitate Janeta Popescu/Lia

#2
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Statul doarme ca de obicei

#3
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Decat sa trimiti sesizari la stat,mai bine suna-i pe cei de la pro tv sau alt post cu rating mare.O sa inflameze ei spiritele incat se vor autosesiza baietii vrand-nevrand.Astazi ca sa fii ascultat trebuie sa faci scandal Posted Image

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
+1 Ionut.
Si daca din galagie, nu iese nimic, macar unul-doi oameni vor afla de tarasenie si vor fi salvati. Plec de la premisa ca informatiile oferite de tine sunt reale.

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
În principiu, n-ar trebui luate în calcul ofertele de la așa zise firme. Adevărul e că nici o firmă nu mai angajează așa, doar prin recomandare.

#6
scripcarul

scripcarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 16.08.2008
Am doi amici trecuti prin aceeasi situatie, au scapat prin fuga. Cazarea era in baraci ceva gen foste grajduri, paturi suprapuse, si cateva zeci intr-o incapere. Tot ucraineni ii exploatau, dar nu stiu daca era vorba de aceeasi firma. Ar trebui sa dea de gandit in momentul in care se ofera loc de munca la asamblari pc-uri, televizoare etc, fara sa solicite ceva cunostinte sau experienta. Tot asa faptul ca este publicat acelas anunt de cateva luni bune, care ofera zeci de locuri de munca in domeniul respectiv..., oare nu se mai ocupa posturile odata?
    Autoritatile s-au implicat candva ca sa o faca si acum? Sunt ocupate cu alte probleme mai importante... ( taxe si impozite mai mari,si mai multe)

#7
Silviu_BC

Silviu_BC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.01.2013
Am trimis si la antena 3 o sesizare dar nu am primit raspuns.trist e faptul ca si acum sunt foarte multi romani blocati acolo,majoritatea din mediul rural care nu au posibilitatea materiala sa se intoarca acasa si nimeni nu face nimic sa ii scoata de acolo.Din partea ambasadei Romaniei in Cehia doar vorbe in sictir,gen cine v-a trimis acolo,ce sa facem noi,etc.Am vorbit la telefon cu consulul si nici de la el mai multa generozitate.Chiar in sambata asta alti romani urmeaza sa pleca in Cehia fara sa stie ce ii asteapta.Puteti sa va convingeti sunand la nr de telefon 0758400402.Chiar nu se poate face nimic sa se opreasca mizeriile astea?

Ma gandeam la o sesizare la Interpol.A mai luat cineva legatura cu ei?

#8
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Singura solutie este fuga,dar trebuie sa aveti grija ca are oameni si la autogara din Praga si va poate prinde si trimite inapoi.
te tin impotriva vointei? wtf? pana si in cehia exista politie. i-a reclamat careva?

#9
Silviu_BC

Silviu_BC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.01.2013
Si in Cehia exista politie dar nu se baga nimeni pt romani.si oricum cred ca sunt la curent cat de cat cu ce se intampla.Si in Anglia cand am fost politia se baga pt straini dar in anumite limite

#10
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
daca nu faci plangere, sigur ca nu se baga. daca procurorul vrea sa emita un mandat de arestare etc. ii trebuie un motiv. cand declara cineva ca a fost sechestrat atunci are un motiv. fara motiv nu-i semneaza nici un judecator nici macar un ordin de perchezitie.

#11
Silviu_BC

Silviu_BC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.01.2013
II rog pe cei care au fost in situatia mea sau au cunostinte care au fost sa lase comment-uri deoarece intentionez sa opresc acesta inselatorie.Eu sunt dispus sa merg oricat de departe sa opresc aceasta golanie.

#12
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
politia ar fi fost primul pas. si cel mai bun.
threaduri pe net despre firme de intermedieri care fac, dreg, inseala is cat is moldoveni in banat: legion
cu ce rezultat? nada. oamenii vor sa creada ce se potriveste cu imaginatia lor. vor sa creada ca merg in occident pe o galeata de bani, desi gem forumurile de threaduri cu tzepe. ai grija ca te fenteaza! ai grija ca firme serioase de recrutare is platite de angajatori si nu de angajati. nu pleca fara sa ai un exemplar semnat al contractului de munca. nu pleca daca nu l-ai inteles. toate sfaturi excelente. epice. dar batman, batman, nuuuu fix mie nu o sa mi se intample. la mine va fi altfel. o sa fac bani de sta matza-n coada, desi e job de necalificat si scorul din anunt e ireal de bun (cand ti se pare ceva ireal, foarte probabil sa si fie asa), vin acasa cu bmw seria 3 (pe diesel) si am si bani sa duc o pitzipoanca la mall la cola.
si nu, nu vorbesc de tine. vorbesc de un trend general care-l observ de minim 5 ani pe mai orice forum romanesc.
singurul lucru productiv care se poate face, e activata justitia, daca e posibil. ar fi fost in situatia haiducului de ucrainean.
ce exact vrei sa pui in carca firmei de intermediere? ca-s banditi? o fi dar concret, ce lege a incalcat? ti-a luat un comision (care ai fost de accord sa-l dai), te-a carat la praga (nu erai obligat sa accepti) si ti-a intermediat un loc de munca la un talhar. din pacate nu ei is responsabili pentru ca ala-i talhar (desi am zero dubii ca au stiut exact ce face ala, dar asta trebuie demonstrat) ci talharul.
amu concret, de ce infractiune demonstrabila il acuzi pe haiducu ala de recruiter?

#13
Silviu_BC

Silviu_BC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.01.2013
Infractiuni ar fi inselatoria,chiar si trafic de persoane.Am fost si in Anglia(Liverpool) unde am lucrat ca self-employ 2 ani(nu am venit cu BMW diesel) si am vazut destui romani care se chinuiau din lipsa muncii,dar si asa faceau ceva bani,adica dupa o luna de anglia strangea oricine un 500 £,asta ca nu erau incurcati de mafioti.Cam in orice tara europeana,daca esti serios si muncitor faci bani,dar daca esti trimis in ghearele mafiei nu poti face nimic.Nenea ala din Focsani mai bine ne trimitea in Praga si atat.Mai bine eram lasati de izbeliste ca de bine de rau ne descurcam mai bine.
Nu stiu cati dintre voi ati vazut Cehia,care arata as putea spune mai bine ca UK din unele puncte de vedere,dar coruptia e mult mai mare ca in Romania(nu ca aici ar fi mica).Se vede si in oamenii de rand ca au o oarecare teama.Nu as recomanda-o nimaniui pentru munca,ci doar pentru vizitat.
Decat firmele de recrutare mai bine,asta pentru cei disperati sa plece din tara,va luati bilet pentru tara de destinatie si va descurcati mult mai bine

#14
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

nu am venit cu BMW diesel)
doara am zis ca nu vorbesc de tine.
omule, io inteleg ca disperarea-i mare. joburi in RO de rahat, n-ai din ce sa traiesti etc. dar intotdeauna a fost usor sa mai tragi de pe oamenii disperati ca se agatza de orice sansa.
pune mana pe o carte. invata o limba straina (engleza sau germana). fii bun intr-o meserie. daca ai astea, poti sa discuti direct cu aia interesati. nu mai trebuie intermediar, agentii, hoti, haiduci, pungasi pe parcurs. practic aterizezi in lumea civilizata.

#15
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

 Silviu_BC, on 26 ianuarie 2013 - 22:58, said:

Nu stiu cati dintre voi ati vazut Cehia,care arata as putea spune mai bine ca UK din unele puncte de vedere,dar coruptia e mult mai mare ca in Romania(nu ca aici ar fi mica).Se vede si in oamenii de rand ca au o oarecare teama.Nu as recomanda-o nimaniui pentru munca,ci doar pentru vizitat.

Exagerezi foarte tare! Eu inteleg ca esti suparat, dar totusi...

#16
ady000

ady000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.10.2009

 Silviu_BC, on 25 ianuarie 2013 - 13:16, said:

Pe internet circula de destul de mult timp(cel putin un an) un anunt cu munca in Republica Ceha.Este o mare TEAPA!!!Cehia este o tara membra UE,democrata si civilizata,cu multe atractii.Insa aveti 'sansa' sa vedeti o alta parte a ei daca alegeti sa plecati cu firma de recrutare Interim,din Focsani.Eu insumi am fost victima acestei inselaciuni.Pe majoritatea siteurilor are anunturi postate,de obicei are trecut doar nr. de telefon 0758400402,nu are nume trecut sau firma.Trebuie sa platiti 150 euro drumul(firma de transport se numeste Orlan si un bilet normal este 80 euro,dar daca mergeti din partea firmei din Focsani se plateste aproape dublu).Se mai platesc 200 ron comision.Un domn,care are dubla identitate Ionescu/Dan Sabin Andrei va insoteste pana in Arad,dupa el se intoarce si ramaneti singuri.In Praga ajunsi veti fi vanduti ca sclavi,cazati intr-un bordei si trimisi la munca de patronul ucrainean.Daca aveti pretentii la salarii sunteti contactati de oamenii patronului care va explica ca nu aveti nimic de luat si daca aveti gand de cearta veti sfarsi prost.Singura solutie este fuga,dar trebuie sa aveti grija ca are oameni si la autogara din Praga si va poate prinde si trimite inapoi.
   Aceasta experienta au trait-o si o traiesc in continuare multi romani in Cehia si sper ca daca aveti intentia de a pleca cu firma din Focsani ca v-am fost de ajutor.
   Aceasta firma are 'spate' atat in Romania cat si in Cehia,am contactat ambasada in Cehia,mi s-a spus ca stiu situatia dar nu pot face mare lucru.In Romania am facut plangere la Ministerul de Interne si inca astept raspunsul.
   II rog pe cei care au citit mesajul meu si au fost la randul lor trecuti prin iadul din Praga,de catre firma nenorocitului din Focsani sa lase raspuns.Eu incerc sa lupt cum pot,pentru ca alti romani sa nu treaca prin ce am trecut eu postand anunturi pe cat mai multe site-uri,asta fiind cam unica mea putere.
   Mai pe scurt FERITI-VA DE FIRMA INTERIM,DIN FOCSANI,DE NUMARUL DE TELEFON 0758400402,DE ORLAN,DE DAN SABIN ANDREI/IONESCU,PENTRU CA VETI AJUNGE SCLAVI IN CEHIA PENTRU UCRAINIENI SI IN PLUS VETI CHELTUI FOARTE MULT,INCLUSIV DRUMUL LA INTORS TOT VOI IL VETI SUPORTA.

Alte detalii ar mai fi ca in partea Transilvaniei de recrutari se ocupa o persoana tot cu dubla identitate Janeta Popescu/Lia

Salutare am lucrat si eu in praga 5 luni tot asa cu patron ucrainean bani se primeau la 2 luni (munceai 1 luna si a 2 luai banii  tot timpul erai cu o luna in avans  lucrata) nu am platit comisioane sau altceva am mers la risc cu niste oameni care i-am intalnit pe un mijloc de transport in comun si m-am bagat in vorba cu ei ,vorbeau ca se plateste nu e teapa etc....Cum sta treaba cu patronii ucraineni :Ei stiu limba pentru ca se inteleg cu cehii cum ne intelegem noi cu italienii,au lucrat si ei la inceput in santier dar sau pus bine pe langa ingineri sefi si au ajuns sa prosteasca straini acum .In domeniul constructiilor cehia platea cand am fost eu acu 4 ani in jur de 1500 euro/lunar  doar ca noi muncitorii luam jumate pentru ca restul lua ucraineanul dar ne asigura loc de munca chirie care tot noi o plateam dar nu aveam grija la nimic trebuia doar sa face ore de munca (75c ora asa se platea atunci).Ce sa zic la munca era ok ,doar chiria lasa de dorit stateam amestecati cu tigani ,betivi,puscariasi si alte natii care faceau scandal furau din buzunare mie mi-au furat 100 de euro din buzunar la blugi(m-am invatat minte si am dormit cu portofelul in buzunar :) ) .Praga e frumoasa plina de curve,drogati/drogate si negri :) in cluburi e super era un bar in centru care aveai dozatorul la masa cu ceas puteai sa bei bere pana cadeai jos daca nu aveai bani sa platesti veneau gorilele si iti rupeau picioarele gatul etc.Nu e asa de grav cum zic altii doar ca nu trebuie sa fii slab de inger si sa renunti ,tre sa fii tare sa mergi inainte.Apropo daca mai e cineva care a lucrat  skanska sau stamet lasat mesaje sa vorbim.Nu am ma mers din cauza conditiilor de chirie care nu erau prea bune si din cauza  persoanelor care faceau scandal tot timpul ,nu se putea dormi si trezirea era la 5 .

#17
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 ady000, on 29 aprilie 2013 - 09:48, said:

Salutare am lucrat si eu in praga 5 luni tot asa cu patron ucrainean bani se primeau la 2 luni (munceai 1 luna si a 2 luai banii  tot timpul erai cu o luna in avans  lucrata) nu am platit comisioane sau altceva am mers la risc cu niste oameni care i-am intalnit pe un mijloc de transport in comun si m-am bagat in vorba cu ei ,vorbeau ca se plateste nu e teapa etc....Cum sta treaba cu patronii ucraineni :Ei stiu limba pentru ca se inteleg cu cehii cum ne intelegem noi cu italienii,au lucrat si ei la inceput in santier dar sau pus bine pe langa ingineri sefi si au ajuns sa prosteasca straini acum .In domeniul constructiilor cehia platea cand am fost eu acu 4 ani in jur de 1500 euro/lunar  doar ca noi muncitorii luam jumate pentru ca restul lua ucraineanul dar ne asigura loc de munca chirie care tot noi o plateam dar nu aveam grija la nimic trebuia doar sa face ore de munca (75c ora asa se platea atunci).Ce sa zic la munca era ok ,doar chiria lasa de dorit stateam amestecati cu tigani ,betivi,puscariasi si alte natii care faceau scandal furau din buzunare mie mi-au furat 100 de euro din buzunar la blugi(m-am invatat minte si am dormit cu portofelul in buzunar Posted Image ) .Praga e frumoasa plina de curve,drogati/drogate si negri Posted Image in cluburi e super era un bar in centru care aveai dozatorul la masa cu ceas puteai sa bei bere pana cadeai jos daca nu aveai bani sa platesti veneau gorilele si iti rupeau picioarele gatul etc.Nu e asa de grav cum zic altii doar ca nu trebuie sa fii slab de inger si sa renunti ,tre sa fii tare sa mergi inainte.Apropo daca mai e cineva care a lucrat  skanska sau stamet lasat mesaje sa vorbim.Nu am ma mers din cauza conditiilor de chirie care nu erau prea bune si din cauza  persoanelor care faceau scandal tot timpul ,nu se putea dormi si trezirea era la 5 .
foarte misto..... ca sa nu zic groaznic....

#18
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

 Silviu_BC, on 25 ianuarie 2013 - 13:16, said:

In Praga ajunsi veti fi vanduti ca sclavi,cazati intr-un bordei si trimisi la munca de patronul ucrainean.
Daca aveti pretentii la salarii sunteti contactati de oamenii patronului care va explica ca nu aveti nimic de luat si daca aveti gand de cearta veti sfarsi prost.Singura solutie este fuga,dar trebuie sa aveti grija ca are oameni si la autogara din Praga si va poate prinde si trimite inapoi.
Aceasta fiind spuse, o problema mare este ca:

 Silviu_BC, on 25 ianuarie 2013 - 13:16, said:

IN PLUS VETI CHELTUI FOARTE MULT,INCLUSIV DRUMUL LA INTORS TOT VOI IL VETI SUPORTA.

PS E trist ce se intampla, dar trebuie sa fii curajos de la inceput ca sa pleci cu niste oameni necunoscuti si fara sa ai habar de ceea ce va urma.

Edited by crank_, 29 April 2013 - 13:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate