Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 

Intel renunta la productia de placi de baza desktop.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
50 răspunsuri în acest subiect

#1
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.700
  • Înscris: 15.06.2004
Stirea deja e de cateva zile pe net - http://www.bit-tech....-motherboards/1
Va continua sa "produca" placi ptr sisteme server.

Evident am scris in ghilimele, untrucat placile erau de fapt produse de Foxconn, dupa designul Intel.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.912
  • Înscris: 25.01.2007
parca acum cateva zile faceau placi de baza cu procesoare integrate pe placa. vom vedea ce stire mai apare peste alte 3 zile...

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.709
  • Înscris: 01.01.2008
Ma intreb de ce au facut miscarea,au avut un profit net de 11 miliarde de dolari anu trecut,sa fi fost lipsa vanzarilor?E adevarat ca n-am vazut prea multe placi de baza Intel nici la retaileri nici in configuratii pc,dar,din ce stiam despre ele,erau destul de rezistente,mai spartane cu dotari dar cam atat.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.700
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajslai, pe 25 ianuarie 2013 - 13:06, a scris:

parca acum cateva zile faceau placi de baza cu procesoare integrate pe placa. vom vedea ce stire mai apare peste alte 3 zile...

Nu, era vorba ca nu vor mai produce decat procesoare ce ar necesita liprea directa pe placa, fara socket. Nu ca le vor lipi ei.

Oricum stirea este confirmata de Intel, de-asta am pus-o mai tarziu - in articol este un Update in care se specifica acest lucru.

xeleron - pai tocmai ca surpriza vine dupa ce in ultimii 2-3 ani Intel s-a orientat si catre segmentul de top cu placi foarte sofisticate comparabile cu ASUS gene de ex.

#5
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.775
  • Înscris: 22.04.2008
Adica Foxconn cei care erau renumiti pt pocnitori slabe prin 2007 -2008 faceau placile pt intel renumite pt stabilitate si fiabilitate in aceeasi perioada?? Aoleu, pe ce ne mai bazam atunci pe Asus, msi, gicubite?

Probabil vor sa-si maximizeze profitul "renuntand" la astea
Poate vor face AMD placi pt IntelPosted image , ei fac si memorii acum, un lucru extrem de bun.

Editat de popascu, 25 ianuarie 2013 - 13:13.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.700
  • Înscris: 15.06.2004
Foxconn e cel mai mare producator/integrator de componente PC din lume. Detin mai multe marci, unele mai slabe, altele mai bune.
Si ei fac placile Intel de vre-o 20 de ani. Ei fac si o mare parte din calculatoarele Apple si toate tabletele si telefoanele Apple. Doar notebook-urile nu sunt fabricate de ei.

Au extrem de multe fab-uri si peste 1 milion de angajati.

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
Asta inseamna ca se cam apropie de anumite limite.
Sau doar vor monopol pe placile de baza? Sau macar sa decina controlul pe felia lor. Apple?

#8
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.524
  • Înscris: 06.01.2012
Mai bine . Am avut mereu o parere proasta despre placile lor de baza . Daca vroiai sa faci overclocking nu se putea , BIOS-urile erau saracacioase si placile lipsite in general de dotari . Good riddance .

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.700
  • Înscris: 15.06.2004
Doar placile de office erau asa cum zici tu, dar EXTREM de stabile, cele de gaming dimpotriva erau chiar sofisticate. Am zis si mai sus.

Ideea e ca se pare ca vor sa se orienteze spre segmentul mobil mai mult.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce sa zic,mult succes,pana acum medfeld si ce baliverne au mai scos sunt chiar varza.

#11
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.759
  • Înscris: 23.05.2013

Vizualizare mesajjeffy86able, pe 25 ianuarie 2013 - 13:14, a scris:

Mai bine . Am avut mereu o parere proasta despre placile lor de baza . Daca vroiai sa faci overclocking nu se putea , BIOS-urile erau saracacioase si placile lipsite in general de dotari . Good riddance .
Doar ca erau excelente. Cum nu totul se rezuma sau se rezuMA la overclocking... Erau cea mai buna varianta pentru cei ce voiau fiabilitate si stabilitate.

Pacat! Dar oricum, intr-adevar, in ziua de azi le-au cam luat-o toti inainte, AsRock, Gigabyte, Asus, MSI, etc. Numai din astea vezi.

#12
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.524
  • Înscris: 06.01.2012

Vizualizare mesajd4m4g3, pe 25 ianuarie 2013 - 13:22, a scris:

Doar ca erau excelente. Cum nu totul se rezuma sau se rezuMA la overclocking... Erau cea mai buna varianta pentru cei ce voiau fiabilitate si stabilitate.

Pacat! Dar oricum, intr-adevar, in ziua de azi le-au cam luat-o toti inainte, AsRock, Gigabyte, Asus, MSI, etc. Numai din astea vezi.
Pai eu nu sunt pasionat de overclocking . Dar pasionatii nu aveau nici o sansa din start . Cat despre fiabilitate , eu am avut fie probleme cu ele , fie imcompatibilitati ale BIOS-ului cu diferite periferice . Nu generalizez , alte placi or fi fost mai reusite .
Dar as lua oricand un Asrock peste un Intel .

#13
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.663
  • Înscris: 21.11.2009
Nu o mai dati cu stabilitatea placilor de baza intel.
Cand am ajutat pe cineva sa isi faca un PC foarte potent, i-am recomandat o placa de baza intel in urma mai multor recomandari/review-uri de pe internet.
Am instalat un sistem de operare de proba, sa vedem cum merge si mi-a dat ecran albastru de la inceput.
Din punctul meu de vedere placile de baza intel sunt placi mult prea scumpe pentru ceea ce ofera.

#14
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.775
  • Înscris: 22.04.2008
Da chiar ma gandeam ca din cauza caderii pietei desktop renunta. E normal sa se concentreze pe ce se vinde nu pe ce nu se vinde.

1 milion de angajati? Nu pare mult, daca ne gandim ca lantul de intreprinderi romanesti aveau in total vreo 2 milioane daca nu mai mult. Le puteai baga pe toate in aceeasi oala pt ca erau centralizate si legate una de lata.

1 milion pare mult cu ce "investitii" sunt acum cand 1000 locuri de munca facute pare imens pt Romania. iar 1000 inseamna o comuna mica sau o zecime de cartier dintr-un oras mare

#15
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.032
  • Înscris: 21.08.2005

Vizualizare mesajjeffy86able, pe 25 ianuarie 2013 - 13:14, a scris:

Mai bine . Am avut mereu o parere proasta despre placile lor de baza . Daca vroiai sa faci overclocking nu se putea , BIOS-urile erau saracacioase si placile lipsite in general de dotari . Good riddance .

Erau facute antiprost, daca vroiai sa faci un server pentru o retea de cartier sau un sistem office de firma unde principala caracteristica luata in calcul era fiabilitatea si stabilitatea evident ca principala optiune era o placa de baza si un procesor Intel.
Iar in cazul "fie imcompatibilitati ale BIOS-ului cu diferite periferice "  aici sunt de acord, era o problema sa pui memorii sau alte  chestii no-name pe ele, dar nu cred ca era un defect ci mai degraba o protectie, este ca in gastile alea de cucoane bogate care nu primesc in grupul lor bagaboante ca sa nu le strice reputatia.

Editat de eugeniusro, 25 ianuarie 2013 - 13:38.


#16
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.775
  • Înscris: 22.04.2008
Eu am avut un PC gateway cu placa intel in el si era super stabil. Desi avea un procesor de 600 Mhz puteam butona prin Photoshop cs 2 cu video integrat. Era rece si stabil, nu se bloca deloc aproape. Aveam la el legata multifunctionalul, si suita office pt lucru + toate hartogaraiele + telefonul mobil fiind de incredere. La upgrade insa apareau probleme inexplicabile cu memoriile si procesoarele problemele constand in erori de memorii dupa ceva timp de cateva saptamani. Am fost nevoit ulterior sa-i pun "originalele" la loc si sa-l dau. Cat despre setari nimic, absolut nimic, nu avea nici in bios nici pe placa, era office evident. l-am dat pt ca mi s-a oferit un pret f bun pt vechimea sa

Editat de popascu, 25 ianuarie 2013 - 13:44.


#17
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.709
  • Înscris: 01.01.2008
Stabilitatea producatorilor renumiti era aproape la fel inainte de era 2001-2004,cand a existat faimoasa "capacitor plague",stiu ca si eu am un msi care n-are nici pe dracu si merge zi lumina.

#18
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.524
  • Înscris: 06.01.2012

Vizualizare mesajeugeniusro, pe 25 ianuarie 2013 - 13:33, a scris:

Erau facute antiprost, daca vroiai sa faci un server pentru o retea de cartier sau un sistem office de firma unde principala caracteristica luata in calcul era fiabilitatea si stabilitatea evident ca principala optiune era o placa de baza si un procesor Intel.
Iar in cazul "fie imcompatibilitati ale BIOS-ului cu diferite periferice "  aici sunt de acord, era o problema sa pui memorii sau alte  chestii no-name pe ele, dar nu cred ca era un defect ci mai degraba o protectie, este ca in gastile alea de cucoane bogate care nu primesc in grupul lor bagaboante ca sa nu le strice reputatia.

Compatibilitatea nu inseamna cerc select . E o chestie de bun-simt , chit ca o faci prin update de BIOS . Poti sa faci pe sofisticatu' si ai compatibilitate mica cu memoriile si placile video , da' atunci vinzi placile mai ieftin , nu mai scump . Logic ?

Editat de jeffy86able, 25 ianuarie 2013 - 13:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate