Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Intel renunta la productia de placi de baza desktop.

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008
Iertati-ma, dar ce ii tot dati cu fiabilitate si stabilitate ?
Celelalte placi au probleme sau ce ? Posted Image
Am avut 2 Asrock (2010 si 2011) si acum am o Gigabyte si toate au fost Rock Solid (precum motto-ul Asus Posted Image)

Placile Intel costau de 2-3 ori cat variantele de la alti fabricanti cu aceleasi dotari, si din ce-mi amitesc erau si BULK...adica ii durea in c%$ sa-ti dea acolo 2 cabluri sata si un manual + cutie !

Din partea mea : Hai pa.

Edited by sirgoofy, 25 January 2013 - 14:07.


#20
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postjeffy86able, on 25 ianuarie 2013 - 13:41, said:

Compatibilitatea nu inseamna cerc select . E o chestie de bun-simt , chit ca o faci prin update de BIOS . Poti sa faci pe sofisticatu' si ai compatibilitate mica cu memoriile si placile video , da' atunci vinzi placile mai ieftin , nu mai scump . Logic ?

Aici te inseli, cu cat un lucru este mai select cu atat este mai scump, un rulment fata de VW Passat merge si la Logan si la Opel si este convenabil la pret (sub 100 Ron) dar un rulment de Rolls merge doar la Rolls dar nu inseamna ca este mai ieftin.
In fabrica folosesc pe PLC Siemens carduri de memorie Siemens (cu altceva nu merge) crezi ca sunt mai ieftine ??? Posted Image
http://www.plctalk.n...ead.php?t=34984

#21
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,521
  • Înscris: 06.01.2012
Select inseamna un produs "excentric" cu multe dotari sau cu dotari inedite . Cum sunt placile Asus Sabertooth , spre exemplu .
Ce-a facut Intel a fost cocalarie in stare pura ca sa ia ochii ( si banii ) fraierilor vanzand produse neterminate la suprapret . Faza naspa e ca le-a iesit .
Lucrez in domeniu de vreo 7 ani , nu vorbesc ca sa n-adorm .

#22
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View Postslai, on 25 ianuarie 2013 - 13:06, said:

parca acum cateva zile faceau placi de baza cu procesoare integrate pe placa. vom vedea ce stire mai apare peste alte 3 zile...
Pai asa feedback bun au primit de la stirea asta cu cpu integrat incat au renuntat de tot Posted Image

#23
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Ok sunt de acord, select nu este cuvantul optim ca atribut sa spunem profesional in loc, celelalte placi erau mai degraba adaptate pentru piata SOHO.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,629
  • Înscris: 15.06.2004

View Postjeffy86able, on 25 ianuarie 2013 - 13:41, said:

Compatibilitatea nu inseamna cerc select . E o chestie de bun-simt , chit ca o faci prin update de BIOS . Poti sa faci pe sofisticatu' si ai compatibilitate mica cu memoriile si placile video , da' atunci vinzi placile mai ieftin , nu mai scump . Logic ?
Zi-le celor de la ASUS :D Au o compatibilitate foarte mica la capitolul memorii, dar motivul sunt de fapt memoriile, nu placa.
ASUS ptr a creste performanta face un mic OC la memorii. Daca nu sunt bune dau erori.

#25
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013

View Postsandel_u, on 25 ianuarie 2013 - 13:32, said:

Nu o mai dati cu stabilitatea placilor de baza intel.
Cand am ajutat pe cineva sa isi faca un PC foarte potent, i-am recomandat o placa de baza intel in urma mai multor recomandari/review-uri de pe internet.
Am instalat un sistem de operare de proba, sa vedem cum merge si mi-a dat ecran albastru de la inceput.
Din punctul meu de vedere placile de baza intel sunt placi mult prea scumpe pentru ceea ce ofera.
Si? Ca ti-a dat tie BSOD e fix pix pentru Intel. Putea fi din alte motive si oricum, ca ti-a dat tie nu inseamna ca per ansamblu, la nivel global erau mult mai stabile decat restul placilor de la alti producatori.

Sunt mai scumpe, sau erau, da. Dar nu mi se pare o problema asta. Existau clienti care numai asta voiau, era bine. Acum nu mai e dar e alta treaba.
Au venit altii din urma cu optiuni mai multe pe placile lor, nu neaparat cu calitate mai buna. :)

#26
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Din partea mea pot sa se retraga si sa mai lase loc si la altii. Au vandut destul la suprapret. Sper intr-o liberalizare a pietei mai mare  ca deja ei ocupau prea mult cu placile lor care mergeau doar cu cpu de la ei si cu tot felul de limitari.

Daca stiam ca Foxconn imbuteliaza placile lor as fi avut o imagine mult mai proasta. Foxconn erau buni la facut carcase si IBM apelasera la ei pt carcase.

Edited by popascu, 25 January 2013 - 15:57.


#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,629
  • Înscris: 15.06.2004
Din pacate va fi exact pe dos - din ce in ce mai putine marci pe piata. Intr-un final poate duce spre monopol - preturi mari, produse proaste.

#28
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

View Postd4m4g3, on 25 ianuarie 2013 - 15:19, said:

Si? Ca ti-a dat tie BSOD e fix pix pentru Intel. Putea fi din alte motive si oricum, ca ti-a dat tie nu inseamna ca per ansamblu, la nivel global erau mult mai stabile decat restul placilor de la alti producatori.

Sunt mai scumpe, sau erau, da. Dar nu mi se pare o problema asta. Existau clienti care numai asta voiau, era bine. Acum nu mai e dar e alta treaba.
Au venit altii din urma cu optiuni mai multe pe placile lor, nu neaparat cu calitate mai buna. Posted Image
Daca incepi cu fraze gen "si", cred ca iti dai seama si tu cat de mult te asemeni cu portretul generic unui fanboi.
Pana in ziua de astazi am ajutat multi prieteni sa isi cumpere pc-uri si sa le ansambleze si nu am avut niciodata (exceptie situatia cu placa de baza intel) probleme de compatibilitate.
Dupa cum vezi pe acest topic nu sunt singurul care sustine ca intel nu facea placi de baza bune ci scumpe si proaste.
Eu unul chiar nu vad nici o pierdere aici.
Stai tu linistit, ca nu se va crea monopol pe piata placilor de baza daca renunta intel.
Sunt destui producatori si astia nu pleaca nicaieri.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,629
  • Înscris: 15.06.2004
Nu prea mai sunt suficienti. Sunt destui care au inchis sau au fost cumparati.
Vezi de ex Abit - cine isi mai aduce aminte de ei - concurau cu ASUS la placile de top iar uneori chiar le dadeau clasa.
Au mai ramas doar vre-o 4-5, si cred ca din ei doar vre-o 3 mai isi fac singuri placile.

#30
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013

View Postsandel_u, on 25 ianuarie 2013 - 16:32, said:

Daca incepi cu fraze gen "si", cred ca iti dai seama si tu cat de mult te asemeni cu portretul generic unui fanboi.
Pana in ziua de astazi am ajutat multi prieteni sa isi cumpere pc-uri si sa le ansambleze si nu am avut niciodata (exceptie situatia cu placa de baza intel) probleme de compatibilitate.
Dupa cum vezi pe acest topic nu sunt singurul care sustine ca intel nu facea placi de baza bune ci scumpe si proaste.
Eu unul chiar nu vad nici o pierdere aici.
Stai tu linistit, ca nu se va crea monopol pe piata placilor de baza daca renunta intel.
Sunt destui producatori si astia nu pleaca nicaieri.
Incep cu "si" atunci cand are sens pentru ca e absolut irelevant faptul ca tu ai primit BSOD folosind acea placa.
Nu ca e placut, ca nu este, ci doar ca e irelevant ca si procent daca este sa vorbim asa. Prea putine sunt cazurile astea.
Nu are nicio treaba cu faptul ca erau "scumpe si proaste", lucru care nu e deloc adevarat. Erau scumpe si bune. Da, scumpe.
Probleme sunt cu orice produs de la orice producator, insa sa ti se intample odata un lucru din asta si sa spui ce spui e o prostie.
Existand milioane de configuratii cu componentele in cazul PCurilor e normal sa mai primesti BSOD - lucru care poate fi din multe cauze.
Nu inseamna ca Intel face placi proaste. E o diferenta de la cer la pamant si aici pot sa zic ca incepi sa "te asemeni cu portretul generic al haterilor".
Iar eu o spun din punctul de vedere al unei persoane care nu a avut niciodata o placa de baza Intel. Ca n-am avut. Deci numai fanboi nu pot fi. Dar le-am intalnit.

Restul producatorilor se duc usor usor cum s-a intamplat si in cazul HDDurilor. Erau unii si au disparut usor usor fiind preluati, apoi disparand cu numele si tot asa.

#31
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Pai sa vedem:
1. Asus
2. Gigabyte
3. MSI
4. Asrock
5. DFI
6. ECS
7. EVGA
8. Sapphiretech
9. Albatron
10. Biostar
11. Foxconn
12. 13. 14.  Hp, DELL si Lenovo cred ca fac placi doar pentru pc-urile lor, nu ma intereseaza sa caut informatii in ce masura folosesc placi proprii sau dezvoltate de altii sau le comercializeaza separat, dar din moment ce astia domina piata pc-urilor brand nu sunt nici ei de neglijat.

Mie mi se par ca pana la monopol mai este cale lunga.
Cat despre relevanta experientelor neplacute cu placile de baza intel, nu avem de unde sa stim daca statistic sunt mai instabile decat x sau y, la fel cum nu avem nici de unde sa stim ca erau stabile/optime/compatibile/whatever.
Dar nu avem nevoie de statistici sa putem afirma ca placile de baza nu isi meritau deloc pretul. In general un pret mai mare insemna si un produs mai bun, dar din pacate nu se aplica si in cazul placilor de baza intel.

Edited by sandel_u, 26 January 2013 - 01:03.


#32
seniordady

seniordady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 23.11.2006
Sa fim seriosi,la ce preturi au/aveau placile lor de baza,eu nu cred ca ei creau concurenta pe piata placilor de baza. Probabil ca in ultimul timp placile lor baza erau cumparate doar de fanboys si nu mai merita producerea lor,asta dpdv financiar. Oricum pe piata mai sunt producatori suficienti cat sa creeze concurenta,rezultand un beneficiu pentru utilizatorii finali,adica noi.
Se pare ca principala activitate a celor de la intel,va ramane in continuare producerea de procesoare,unde este clar ca se pricep cel mai bine si cum se anunta ca vine era procesoarelor lipite,aceasta operatiune de lipire va ramane in ograda producatorilor de placi de baza. Astfel orice problema de service RMA va fi suportata de catre acestia din urma.

#33
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Si Fujitsu fac placi de baza? Dar Samsung? Sapphiretech e una cu Sapphire? AMD fac placi de baza? Abit mai este? Comrace mai produc ceva?

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,629
  • Înscris: 15.06.2004

View Postsandel_u, on 26 ianuarie 2013 - 01:02, said:

Pai sa vedem:
1. Asus
2. Gigabyte
3. MSI
...

Pai ar fi o problema, marcilea alea, unele mai exista ca entitati separate, altele apartin unei alte firme, tot din lista.
Producatori efectivi au mai ramas cam vre-o doar 3, maxim 4: Gigabyte, ASUS si Foxconn. Cu ceva rezerve ptr MSI, la care stiu ca o parte din produse sunt facute de Foxconn si TP-Link, dar nu bag mana in foc ptr altele, posibil sa mai aiba vre-un fab al lor sau sa fie facut in vre-un mini-fab obscur.
Restul sunt facute de cei 3 mentionati.

popascu - de Abit am zis deja mai sus. Nu mai exista. Comrace n-a produs niciodata placi de baza - e marca de calculatoare.
Fujitsu ultima data cand m-am lovit de ele erau ASUS rebranduit - nici macar design propriu nu mai aveau.

De Samsung - nu stiu unde le fabrica, dar nu le fabrica ei. Posibil ASUS ( prin Pegasus sau Pegatron ) sau Foxconn. Dar macar au design propriu.
Sapphire ca si mult altele din lista de mai sus sunt marci cumparate de Foxconn - ca si Leadtek, WinFast, etc...

#35
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
TP link fac si placi de baza mai nou?
De Jetway, Luckistar sau luchyteck se mai stie ceva?
Pt IBM tot foxconn fac placile de baza?

Edited by popascu, 26 January 2013 - 16:09.


#36
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Lenovo mai are legatura cu IBM?

Am cautat prin debara si mai exista producatorii de placi urmatori sau unii au existat de fapt:
- Fastfame
- Jetway (si wayjet)
- RHS Company (model 8IFI si 7ifi)
- Chainteck
- Transcend (AVE3 /B)
- QDI Legend (am un catalog intreg cu placi de la ei de la soket 370 423 si 478)
- Compaq (probabil doar ca si PC-uri complete)
- ACorp
- Canyon (6xBAS -T)
- VIA (epia)

Exista riscul de monopol pt ca se aude ca in viitorul nu prea indepartat placile vor veni cu o stantare sau marcare  astfel incat sa se poata folosi doar windows iar altele fara marcaj nu vor putea lucra cu windows. Cei enumerati de mine sunt la ora actuala cam necunoscuti pt noi cred. Pt RHS nici nu am gasit nimic pe net legat de motherboarduri.

Edited by popascu, 26 January 2013 - 18:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate