Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 

Optimizare folosind blogurile

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Jozsef

Jozsef

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.11.2012
Buna tuturor,

Acum cateva zile am purtat o discutie cu o persoana care sustinea ca daca site-ul meu o sa aiba 400-500 de linkuri din comentarii de bloguri, google va amenda site-ul meu. Nu imi vine sa cred acest lucru, astfel as fi curios sa consult si parerile de pe acest forum.

Eu dau zilnic mai multe linkuri catre site-ul meu, folosesc directoare de linkuri, directoare de articole, bloguri precum si alte surse. Zilnic nu fac mai mult decat 2-3 comentarii pe bloguri. Comentariile sunt unice, scrise la subiect si nu sunt alcatuite doar din 2-3 cuvinte. Respectiv saptamanal de mai multe ori adaug continut nou si unic in site. Eu zic ca fac corect cea ce fac.

Voi ce parere aveti, va fi amendat site-ul daca o sa aiba 400-500 de linkuri din comentarii plasate pe bloguri ?

Respectiv voi ce recomandati, sa plasez comentariile intotdeauna folosind aceeasi nume sau nu ? Intreb asta pentru ca, dupa cum stiti si voi linkurile sunt plasate pe nume.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,228
  • Înscris: 22.05.2003
E scam-ul clasic, servit prostilor, alaturi de promisiunea de a fi pe primul loc in Google.

E spam, iar daca vei urca in rank, va fi pt putin timp, apoi sandbox.

#3
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
400 - 500 de link-uri ar trebui sa faci in cativa ani ( a se citi multi ani) pt. ca google sa nu te penalizeze.

#4
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Cum din comentarii de bloguri?
Daca comentezi pe bloguri si intra altii pe blog din acele comentarii?
Nu e normal sa intre din comentarii pe numele tau? daca esti in acea categorie de bloguri?
Deci comentarii la altii ce nu au legatura cu blogul tau, ci cu blogul tau.
Cei ce au facut acele campanii cu clicuirile au dus la situatia asta. Cu suflatu in iaurt.

Edited by NASTYPRIMUL, 25 January 2013 - 11:17.


#5
Jozsef

Jozsef

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.11.2012
Merci pentru raspunsuri.

#6
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postbogdanar, on 25 ianuarie 2013 - 10:03, said:

400 - 500 de link-uri ar trebui sa faci in cativa ani ( a se citi multi ani) pt. ca google sa nu te penalizeze.
2500 postari X 1 link (semnatura ta) = banat. Corect ?

#7
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Stai linistit, 400-500 de linkuri din comentarii sunt fix pix, nu o sa fi penalizat cu nimic. E de preferat ca din cand in cand sa variezi usor anchor text-ul linkului, in rest nu te ingrijora ca nu se va intampla nimic rau.

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 15.12.2009

View PostOwidiu, on 28 ianuarie 2013 - 03:08, said:

2500 postari X 1 link (semnatura ta) = banat. Corect ?

Link-urile de pe SP nu sunt do-follow.

#9
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002

View PostOwidiu, on 28 ianuarie 2013 - 03:08, said:

2500 postari X 1 link (semnatura ta) = banat. Corect ?

Ma scuzi, esti prea profund pt. mine.

#10
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Mda dupa ce ca iti cere 2500 de posturi mai e si nofollow, bestiala afacere. Totusi e un pas inainte fata de acum cativa ani cand nu-ti dadea voie deloc...

#11
AntonioTito

AntonioTito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.02.2013
Depinde de mai multi factori:

- daca site-ul este unul de prezentare, cu 3 pagini, atunci 4-500 de comentarii este putin cam mult.
- daca site-ul este un portal bine dezvoltat, cu autoritate, vechime si vizite multe, atunci 4-500 de link-uri n-ar trebui sa fie o problema.

Ideal ar fi ca acele comentarii sa fie postate in articole care au legatura cu nisa site-ului tau, in caz contrar risti sa primesti atentionare de la Google, cum ca ai link-uri nenaturale catre site.

#12
tosin

tosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 06.05.2009
Salut,

Luand in considerare ultimele update-uri si animale ale lu Gica, tind sa zic ca nu e bine, link-urile trebuie sa vina sau sa para ca vin natural, nu fortat, 10-20 de comentari pe LUNA zic eu sunt maximul admins (Am avut site penalizat dupa o inscriere de 100 de comentari intr-o luna).

Per total parerea mea, cel mai bine e sa-ti construiesti structura de link-uri prin advertoriale, link-uri in articole, natural si bine. Pe langa ele poti sa aduci si alte link-uri doar cu grija.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate