Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

instalare xp pe un asus eee pc de pe un stick

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
strecuriciul

strecuriciul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2013
salut! ma poate ghida cineva cum sa instalez xp-ul pe un asus eee pc? tin sa precizez ca am incercat sa instalez xp-ul de pe un stick de 8 GB butabil creat cu WinToFlash insa nu am reusit.

#2
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Nu au reusit sa faci stick-ul bootabil sau sa faci setarile la bootare din bios?

#3
foka123

foka123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 19.06.2009
incearca cu Rufus. Din zeci de programele pentru a pune installer-ul XP pe stick, cu asta am reusit.

Edited by foka123, 24 January 2013 - 17:17.


#4
strecuriciul

strecuriciul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2013
am facut stick-ul bootabil insa nu am reusit sa instalez de pe el. intra in boot si cand apare in bara de instal a windowsului (Setup is starting windous...) nu mai face nimic se opreste acolo. am incercat si cu un al windows ,am o alta problema... trece de etapa anterioara si se oprste dupa ce dau format c si apare (drive c cannot be access) in conditiile astea ce mai pot face?

Edited by strecuriciul, 24 January 2013 - 17:33.


#5
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Ar trebui sa integrezi driverii sata in kit-ul de instalare si dupa aceea sa faci stick-ul sau sa faci stick-ul dupa o metoda de aici sau aici.
Eu am folosit ambele metode, insa pentru tine cred ca este  suficienta prima metoda.

Edited by vladutgm, 24 January 2013 - 18:10.


#6
strecuriciul

strecuriciul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2013

 vladutgm, on 24 ianuarie 2013 - 18:05, said:

Ar trebui sa integrezi driverii sata in kit-ul de instalare si dupa aceea sa faci stick-ul sau sa faci stick-ul dupa o metoda de aici sau aici.
Eu am folosit ambele metode, insa pentru tine cred ca este  suficienta prima metoda.
Si cum integrez driverii sata in kitul de instalare?

#7
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011

 strecuriciul, on 24 ianuarie 2013 - 18:18, said:

Si cum integrez driverii sata in kitul de instalare?
Asa :
http://delta.3xforum...Service_Pack_2/

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
tocmai am instalat Ubuntu 12.04 LTS unity 3D pe un eeepc 1000H si merge minunat. vede filme de 720p foarte bine. de ce sa te complici cu un sistem depasit cand poti instala ceva actual. daca ai windows cu licenta, atunci este okay....

#9
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Stiu ca ma bag aiurea da aproape pe fiecare post in aria windows se baga cineva cu Linux. Ce treaba are linuxu cu problema initiatorului? Posted Image

#10
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
rich nu mai converti oamenii la linux Posted Image

Maverick merge mai bine fata de XP (si oricum se termina suportul parca in aprilie anu asta), nu te mai stresezi cu virusi Posted Image


strecurici vezi si cum pe acest forum la Tutoriale....3-4 topicuri...

Edited by xxvirusxx, 24 January 2013 - 21:49.


#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu convertesc pe nimeni frate, e vorba de ratiune aici.
pe un eeepc nu faci decat browsing si multimedia, nu esti legat de un "killer-app" care nu merge decat pe windows.

acuma, decat un w xp piratat si depasit demult, nu mai bine Ubuntu 12.04 LTS? e gratuit, nu mai ai virusi, se instaleaza de pe stick foarte usor, etc.

eu spun asta pentru ca acum cateva zile am instalat 12.04 unity  pe un eeepc 1000H, si spre surprinderea  mea, merge excelent. desi, calculatorul e destul de slab....dar configuratia fiind intel in totalitate, se potriveste perfect cu linuxul. se poate vedea si pe sit la ubuntu ca eeePC este cerificat pentru 10.04.
si in legatura cu unity, in doua zile iti garantez ca se obisnuieste cu interfata, trebuie setata bara laterala sa se ascunda din cauza ca ecranul este 1024x600.

#12
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Stai linistit, glumeam.
Poate e gamer si vrea sa joace prepelix :)

#13
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pkkGo_75aI4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N8L-QqWKLDA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 eu69, on 24 ianuarie 2013 - 18:24, said:


Sau mai bine "ia" unul direct integrat ( la sata ma refer ) Posted Image

Edited by porcusoru, 24 January 2013 - 22:36.


#14
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Nu ii poti spune unui utilizator care abia stie sa umble pe windows, sa se mute pe linux, parerea mea.

#15
Sataniko

Sataniko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.03.2006
@ TOPIC

@Strecuriciul ce HDD ai? e pe S-ATA cumva?
Oricum, incearca sa intri in BIOS-ul EEE-PC-ului tau, si sa modifici putin setarea cu AHCI parca. Ceva alternare intre Auto si IDE Mode parca.

S-ar putea cu astea sa iti treaca de partea unde se blocheaza, si nu vei mai fi nevoit sa integrezi S-ATA drivers.

#16
and_and

and_and

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2017
salut
am o problema cu un asus notebook  eee pc seashell series.
nu are windows intalat si am incercat sa instalez windowsul si aproape de sfarsit (mai exact poza 1 20170501_145032.jpg) imi apare o eroare si nu mai termina. si cate o data se restarteaza din senin, si mai are si momente cand intru in bios in 10 secunde se stinge. ma poate ajuta cineva? se restarteaza si cand ar trebui normal sa intre in windows vezi poza 2.  acelasi windows il am pe laptopul meu si nu am nici un fel de problema la instalare si nici in folosinta. multumesc.

Attached Files


Edited by and_and, 01 May 2017 - 15:15.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai tu nu instalezi XP ci 7 din ce vad eu in poze.
Ai cautat mult topicul asta ?

Ai probleme hardware din cate cred. Posibil cu memoria.

#18
and_and

and_and

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2017

 and_and, on 01 mai 2017 - 15:14, said:

salut
am o problema cu un asus notebook  eee pc seashell series.
nu are windows intalat si am incercat sa instalez windowsul si aproape de sfarsit (mai exact poza 1 20170501_145032.jpg) imi apare o eroare si nu mai termina. si cate o data se restarteaza din senin, si mai are si momente cand intru in bios in 10 secunde se stinge. ma poate ajuta cineva? se restarteaza si cand ar trebui normal sa intre in windows vezi poza 2.  acelasi windows il am pe laptopul meu si nu am nici un fel de problema la instalare si nici in folosinta. multumesc.





da din greseala l-am postat aici. a fost instalat windows 7 p el mergea f greu si sacadat. afost sters si a incercat sa il instaleze din nou. s imi apar aceste erori.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate