Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Alimentarea cu Energie Electrica a Blocurilor de Locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Corect.
Exact asta incercam sa lamuresc pe Steauaboss din pagina 1 cand spunea ca manopera pt revizie nu costa mai mult de 100 de euro. LoL...
Mi-am dat seama ca n-are nici o idee despre instalatii MT.

#38
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Exista vre-o diferenta intre echipamentele MT de 6 KV, de 10KV, de 20KV, si de 35KV? Din pacate, multi folosest pt echipamentele apte de 35kv, toate tensiunile, si e greu de gasit echipamente doar pe 6kv si de comparat preturi, dimensiuni, etc.

Sovietul folosea doua nivele de MT, si inca foloseste, 35kv dublat de 6KV.
Am vazut ca Electrica schimba tensiunea LES de MT de la 10KV la 20KV fara a schimba cablurile, ci doar echipamentele! Cum e posibil?
Ce parere aveti de transformatoarele uscate? intretinere mai ieftina, stabilitate si eficienta mai mare, sau doar reclame?

Edited by Josef_Mengele, 04 February 2013 - 16:36.


#39
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Tensiunea de 6KV stiu ca a disparut demult. Eram eu in liceu la acea vreme cand se trecea la desfintarea ei, intre anii '76 - '80.
Tensiunea de 35KV, deja se renuntase la ea. In loc de 6KV, se utiliza 10KV, iar in loc de 35KV era 20KV.
Concluzia: se functiona pe 10 si pe 20KV.
Acum singura tensiune de 6KV utilizata este la bornele turbo / hidrogeneratoarelor din centralele electrice, nu insa si la liniile de medie tensiune.
Ex: la CET Palas - Constanta se utilizeaza 6KV de la turbogeneratoare pana la statia de transformare a CET-ului 6/20KV, respectiv 20/110KV pe distanta scurta (20 - 25m)
La CNE Cernavoda, turbogeneratoarele debiteaza 22KV, iar parcul eolian Dobrogea debiteaza 33KV.
Dpdv al aparatajului; pt 10KV se folosesc aparataje de 12,5KV; pt 20KV, se folosesc la 24KV, iar pt. 33KV se folosesc 35KV.
Aparatajele de 6KV folosite in centralele electrice folosesc aparataje, tot de 12,5KV.
Transformatoarele uscate nu necesita intretinere, in schimb au durata de viata relativ scurta mai ales daca sunt incarcate la maxim sau functioneaza in gol in sezonul cu temperaturi scazute. Incarcarea optima a acestora trebuie sa fie intre 30 si 70%. In plus sunt foarte scumpe. Oricum nu scapa de intretinere celulele de linie si celula de control (protectii) a transformatorului.

#40
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
6 KV se mai utilizeaza la motoarele electrice foarte mari, e cea mai mare tensiune utilizata direct de un motor electric standardizat! Sigur, sunt constructiile specializate ce folosesc poate tensiuni mai mari...

In spatiul CIS se mai foloseste cu siguranta, ei au urmatoarele tensiuni uzuale: 6, 35KV nominal nu 33. Maxima e 38 KV. dupa au 110, 330 si 750 KV.

Intre echipamentele si transformatoarele de 10kv si cele de 20KV, ce "diferenta" este, tehnica si financiara?

Edited by Josef_Mengele, 04 February 2013 - 18:35.


#41
chispas

chispas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2009
la cfr se mai foloseste 6kv.exista linii de 6 kv folosite ptr alimentarea garilor cu energie electrica.

#42
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View PostJosef_Mengele, on 04 februarie 2013 - 18:34, said:

6 KV se mai utilizeaza la motoarele electrice foarte mari, e cea mai mare tensiune utilizata direct de un motor electric standardizat! Sigur, sunt constructiile specializate ce folosesc poate tensiuni mai mari...

In spatiul CIS se mai foloseste cu siguranta, ei au urmatoarele tensiuni uzuale: 6, 35KV nominal nu 33. Maxima e 38 KV. dupa au 110, 330 si 750 KV.

Intre echipamentele si transformatoarele de 10kv si cele de 20KV, ce "diferenta" este, tehnica si financiara?

Cand am spus 33 m-am referit la tensiunea debitata de generatoarele eoliene din parcul eolian Dobrogea.
Tensiunea de 10KV va disparea in curand si ea, deja se lucreaza. Se va trece pe 20KV din motive economice. (sectiune mai mica retelelor de distributie).
La cea de 35 s-a renuntat din motive de securitate si costul aparatajului prea mare.
Consumatori de 6KV, or mai fi nu neg acest lucru. Eu ma refer la liniile de distributie.

Edited by GeorgeTrisina, 05 February 2013 - 07:14.


#43
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostGeorgeTrisina, on 05 februarie 2013 - 07:05, said:

Consumatori de 6KV, or mai fi nu neg acest lucru. Eu ma refer la liniile de distributie.
Se mai folosesc liniile de 6 KV si in prezent la alimentarea exploatarilor miniere din Valea Jiului.

View PostGeorgeTrisina, on 04 februarie 2013 - 18:30, said:

Tensiunea de 6KV stiu ca a disparut demult. Eram eu in liceu la acea vreme cand se trecea la desfintarea ei, intre anii '76 - '80.
In 1987 alimentarea cu energie electrica a uzinei de preparare a carbunelui in care tocmai ma angajasem se facea prin 2 LES de 6 KV (una in functie si o "rezerva calda"). Aceste linii alimentau un numar de 4 transformatoare cu ulei de 6 / 0.4 KV (din pacate nu-mi mai amintesc puterile lor). Acest tip de alimentare s-a mentinut pana la sfarsitul anilor 90, cand uzina a fost inchisa si ulterior dezafectata.

#44
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Mai sunt si exceptii.

#45
reich

reich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.03.2013

View PostGeorgeTrisina, on 24 ianuarie 2013 - 09:50, said:

Referitor la numarul posturilor trafo:
Aceste posturi sunt frecvent echipate fie cu 2x1000KVA, fie cu 2x1600KVA in functie de marimea si numarul blocurilor.
Afla ca revizia tehnica anuala a unui post trafo (ma refer la manopera si materiale) costa ceva (aproape un sfert din valoarea postului).
Deci mi se pare corecta alegerea unui post mai mare, decat mai multe posturi mici, unde reviziile tehnice ar ajunge la niste preturi colosale.
Aceste revizii trebuie executate obligatoriu. Altfel furnizorul iti intrerupe bransamentul. (valabil in cazul postului trafo propriu)
Cand postul trafo este in proprietatea furnizorului, deja iti dai seama ca asta trebuie facuta cu siguranta. (fara doar sau poate)
-Raportul de tensiuni al unui post trafo este: 20/10/0,4KV
-Posturile trafo, sunt amplasate la sol, intre blocurile de locuinte de tip PTAb (post trafo in anvelopa de beton)

PS: Nu inteleg cu ce te-a deranjat dygey pt. ca raspunsul lui a fost foarte clar

referitor la posturile trafo fac doar o precizare in zonele unde este necesar se renunta la posturile trafo carcasate cu ulei si se utilizeaza trafourile de tip cilindru uscate care au puteri fabuloase eu personal am lucrat intrun punct trrafo cu 2 asemenea trafouri de 2000 KVA pe doua linii de medie separate 20 KV deci clasicele posturi in umede in ulei sunt de max 800 KVA undeva la 720 KWH putere nominala  iar tensiunea pentru utilizatori casnici in cel mai bun caz la bransamentele trifazice e de 400 de V acum fatza de 380 V cum era inainte si de 240 fata de 220 nu exista bransamente pentru consumatori casnici fie ele si blocuri cu 720 V acelea sunt exceptii speciale in cazu in care prin zona trece o linie de tranvai sau vechile motoare de la lifturi in blocurile cu mai mult de 8 etaje aveau 3 trafouri cate unu pe fiecare faza care ridicau tensiunea de alimentaree de la 380/400 volti la 700/720  V  dece se flosea asa pentru ca la tensiuni mari  V curenti absorbiti A sunt mai mici deci sectiunea de cablu e automat mai mica deci in loc de cablu de diamentru 120 se va folosi unu la jumate 70 sectiune cam asta este una din explicati alta ar fi fabticatia motorului de lift .

#46
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Corect reich.
PT-urile cu trafo uscate au aparut curand. Initiatorul se referea la cele vechi in ulei, spunand ca revizia lor nu8 costa mai mult de 100 de euro.
LoL!!!

#47
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
vad ca nu s-a mai intervenit de mult timp pe aceasta discutie,sper ca nu s-a pierdut interesul si as vrea sa o reactivez cu o discutie foarte interesanta,si ma refer la distributia energiei in orasul Bucuresti,de la statii de transformare si distrbutie la puncte de alimentare,posturi de transformare,tipuri,scheme,extinderea si dezvoltarea retelelor de 10 si 20 Kv in ultimii ani,exemple reale din teren,etc.Rog pe aceasta cale si pe cei care lucreaza in domeniu sa ne povesteasca cum mai sta treaba in ziua de azi,cu date recente din acest domeniu.Mentionez ca sunt pasionat si de istoria industriala a orasului Bucuresti,si as avea ce sa povestim daca mai sunt si altii cu aceleasi pasiuni.
Succes si astept sa animam acest topic cam uitat!Posted Image

#48
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
in ce zone ale bucurestiului s-a trecut la tensiunea de 20 Kv mai nou? care stiti si puteti exemplifica cu zone

#49
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
care vi se pare cea mai avantajoasa distributie pe medie tensiune,cea directa sau cea prin puncte de alimentare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate