Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Alimentarea cu Energie Electrica a Blocurilor de Locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Aici harta cu retelele electrice de IT de pe teritoriul municipiului Bucuresti\Ilfov, cat si pozitionarea statiilor de transformare, si domeniul lor de tensiune, printre altele, si retelele magistrale de telecomunicatii, pt cine e interesat!

[ http://www.mie.ro/_documente/dezvoltare_teritoriala/amenajarea_teritoriului/patj_ilfov2/Planse/5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Josef_Mengele, 26 January 2013 - 00:05.


#20
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
mersi... dar Bucureştiul în sine nu e detaliat, doar împrejurimile

#21
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ma refer la postul #18 "Interesant de stiut"
Nu.
Daca se opreste curentul la unul dintre consumatori (pt revizii sau alte reparatii), ceilalti consumatori raman in functiune, deoarece alimentarea postului se face tip intrare / iesire.
Daca nu intelegi termenul, am sa scanez o schema si am s-o postez aici ca sa te poti dumiri. Dar asta o s-o fac luni pt ca nu am scaner acasa.
O zi buna.

Edited by GeorgeTrisina, 26 January 2013 - 10:22.


#22
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004

View PostXON-XOFF, on 26 ianuarie 2013 - 01:38, said:

mersi... dar Bucureştiul în sine nu e detaliat, doar împrejurimile


Sunt liniile de pana in 110kv. Apoi se merge pe 10 si 20 kv. Daca te uiti in partea din stanga e explicat.  Stalpii de 110kv si peste sunt de aceia de metal de ii vezi la tara. Foarte rar o sa vezi in orase astfel de stalpi aproape de centru.Din statiile de transformare se pleaca cu cabluri sub si supraterane cu 10-20kv.  Poate doar in marile metropole cum sunt NY, Londra etc, unde e consum mare o sa vezi astfel de stalpi in oras.

#23
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postwizzardro, on 26 ianuarie 2013 - 10:29, said:



Sunt liniile de pana in 110kv. Apoi se merge pe 10 si 20 kv. Daca te uiti in partea din stanga e explicat.  Stalpii de 110kv si peste sunt de aceia de metal de ii vezi la tara. Foarte rar o sa vezi in orase astfel de stalpi aproape de centru.Din statiile de transformare se pleaca cu cabluri sub si supraterane cu 10-20kv.  Poate doar in marile metropole cum sunt NY, Londra etc, unde e consum mare o sa vezi astfel de stalpi in oras.
Sunt linii de Inalta Tensiune si ingropate, in partea de Nord a Bucurestiului se poate observa pe harta, inclusiv in legenda!

#24
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004
Da ai dreptate, dar cred ca sunt cazuri rare ca nu e f rentabil. Doar acolo unde este cerere si nu se poate supra.

#25
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Mi se pare mai fiabil racordul LES decat LEA. Ca sa nu mai vorbim despre faptul ca nu prea se mai da voie la bransamente aeriene pe partea MT in mediu urban.
In primul rand in cazul LEA, sunt vulnerabile la intemperii (ceata, ploi, zapada), cand izolatorii conturneaza foarte repede. La LES n-ai sa vezi asa ceva.
Atat e dezavantajul in privinta cantitatii de cablu si mansoane. In loc ca lungimea cablului sa fie egala cu distanta de bransare, aceasta va fi dubla deoarece vor fi doua cabluri, iar in loc de un manson de derivatie care nu se mai fabrica, vor fi doua mansoane de innadire.
Vorba ta: "nu e rentabil", dar e fiabil.

#26
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004

View PostGeorgeTrisina, on 26 ianuarie 2013 - 13:15, said:

Mi se pare mai fiabil racordul LES decat LEA. Ca sa nu mai vorbim despre faptul ca nu prea se mai da voie la bransamente aeriene pe partea MT in mediu urban.
In primul rand in cazul LEA, sunt vulnerabile la intemperii (ceata, ploi, zapada), cand izolatorii conturneaza foarte repede. La LES n-ai sa vezi asa ceva.
Atat e dezavantajul in privinta cantitatii de cablu si mansoane. In loc ca lungimea cablului sa fie egala cu distanta de bransare, aceasta va fi dubla deoarece vor fi doua cabluri, iar in loc de un manson de derivatie care nu se mai fabrica, vor fi doua mansoane de innadire.
Vorba ta: "nu e rentabil", dar e fiabil.


Is total de acord cu tine. E mult mai fiabil sa ai tot ce e MT si JT ingropat.Eu cand am zis ca nu e rentabil ma refeream la acea linie, care e IT. E un caz mai aparte cred, nu e f des intalnit.

#27
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Racordul IT se face numai la statiile 110 / 20KV, sunt rare cazuri cand bransamentul se face atunci cand clientul are  consumatori ce se alimenteaza la 20KV (pompe, ventilatoare cosuri de fum, etc), asta la CET-uri pentru serviciile interne, sau alti consumatori energofagi cum era Combinatul de alumina de la Slatina. Dar ma rog asemenea consumatori s-au inchis.

#28
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
dacă poţi să o scanezi ar fi interesant, pt cultura noastră generală. Dacă ai ceva manual de reţele electrice actual, în format electronic, sau un link, pune-l aici...

#29
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
întreba cineva de ce se pun întrebări din astea pe forum... de curiozitate... unora le place să ştie cum funcţionează lucrurile din jurul nostru... pt cine nu ştie, puteţi urmări lucrările de construcţii la metroul nou din Bucureşti:  http://forum.metrouu...=2134&start=196

#30
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Asa arata un post trafo intrare / iesire.

Attached Files



#31
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
măsura se face la 20KV ? nu e mai simplu să se facă la 400V ?

#32
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Avand masura pe medie tensiune, nu mai platesti pierderi trafo si KWh este aproape la jumatate de pret.
Asta este o norma ENEL de tip DK5600. Mi se pare foarte avantajoasa.

#33
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
mă gîndeam la problemele tehnice inerente lucrului la 20KV versus 220/400V dar într-adevăr nu m-am gîndit la pierderi....

#34
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View PostXON-XOFF, on 29 ianuarie 2013 - 23:57, said:

mă gîndeam la problemele tehnice inerente lucrului la 20KV versus 220/400V dar într-adevăr nu m-am gîndit la pierderi....
Contorul are alt transformator, in el intra cam 200V, iar consumul de pe contor il inmultesti cu 100.
Daca pe contor iti arata ca ai consumat 10kwh, si transformatorul de contor e de 100\1. inmultesti cu 100 consumul.
Doar nu credeai ca intra 20kv in contor!

Edited by Josef_Mengele, 30 January 2013 - 00:02.


#35
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Orice transformator de masura are urmatoarele standarde: 20/0,1KV adica 100V pentru tensiune, iar pentru curent sunt: 1000/5A folosite uzual la posturile trafo
Sunt reductoare de curent care au in secundar 10A sau chiar 1A, dar sunt folosite in alte scopuri.

#36
chispas

chispas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2009
o revizie facuta ca la carte pentru un post trafo de putere mare costa destul de mult.se verifica rigiditatea dielectrica a uleiului(in laboratoare pram),eventuale pierderi de ulei,tangenta etc si sa nu mai vorbim despre protectiile pe care le ai pe un trafo de putere mare(protectia de gaze cu releu bullholtz,protectie maximala etc) si pentru ca aceste protectii sa functioneze ele trebuie neaparat sa actioneze niste intreruptori pe partea de medie tensiune fie ca sunt cu ulei(gen IUP) sau cu SF6,la randul lor intreruptorii au nevoie de masuratorii pram(probe de ulei,timpi etc)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate