Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Isus este Arhanghelul Mihail?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#19
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 pxrotcenoc, on 24 ianuarie 2013 - 11:41, said:

De ce trebuie sa inchid ochii si sa las de la mine . Pai ori respectam cuvantul ''Domnului'' ori nu .

Motivul ar fi acesta:

(Deuteronomul 32:35) . . .Răzbunarea este a mea şi, la fel, răsplătirea. La timpul fixat, piciorul li se va clătina, căci ziua necazului lor este aproape, iar evenimentele pregătite pentru ei vin în grabă».

(Romani 12:19) . . .Iubiţii mei fraţi, nu vă răzbunaţi singuri, ci faceţi loc mâniei, căci este scris: „Răzbunarea este a mea, eu voi răsplăti, zice Iehova“. . .

(Evrei 10:29–31) . . .Cu cât credeţi că va fi mai aspră pedeapsa de care va fi socotit vrednic cel care l-a călcat în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, care a considerat de valoare neînsemnată sângele legământului prin care a fost sfinţit şi care a insultat cu dispreţ spiritul bunătăţii nemeritate? 30 Fiindcă îl cunoaştem pe cel care a zis: „Răzbunarea este a mea, eu voi răsplăti“ şi din nou: „Iehova îşi va judeca poporul“. 31 Este înfricoşător să cazi în mâinile Dumnezeului celui viu.

(Psalmul 92:7–9) . . .Când cei răi încolţesc ca iarba şi toţi cei ce practică răul înfloresc, este ca să fie nimiciţi pentru totdeauna.  8 Dar tu eşti în înălţimi pe veşnicie, o, Iehova!  9 Căci iată că duşmanii tăi, o, Iehova, căci iată că duşmanii tăi vor pieri; toţi cei ce practică răul vor fi risipiţi.

Edited by Eugen3, 24 January 2013 - 12:06.


#20
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Eugen3, on 24 ianuarie 2013 - 10:41, said:

Iar Biblia arată că nu există mai mulţi arhangheli, doar unul singur, căpetenia tuturor îngerilor.  
Unde arata Biblia ca nu exista mai multi arhangheli ?  Vezi ca esti mincinos si manipulator  ?

Deci esti smecher, iehovistule, dar nu destul. E diferenta intre a spune: "Biblia nu arata ca ar exista mai multi arhangheli" si "Biblia arata ca nu exista mai multi arhangheli" .

#21
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Eugen3, poti sa-mi arati in Biblie ca este corect ca ingerii sa se inchine capeteniei lor? (adica arhanghelului).

#22
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Ne putem inchina si inaintea Lui Hristos si inaintea Tatalui Ceresc !

1 Deci, dacă este vreo îndemnare în Hristos, dacă este vreo mângâiere în dragoste, dacă este vreo legătură a Duhului, dacă este vreo milostivire şi vreo îndurare,
2Cor 13.14; Col 3.12;
2 faceţi-mi bucuria deplină şi aveţi o simţire, o dragoste, un suflet şi un gând.
Ioan 3.29; Rom 12.16; Rom 15.5; 1Cor 1.10; 2Cor 13.11; Filip 1.27; Filip 3.16; Filip 4.2; 1Pet 3.8;
3 Nu faceţi nimic din duh de ceartă sau din slavă deşartă; ci, în smerenie, fiecare să privească pe altul mai presus de el însuşi.
Gal 5.26; Filip 1.15-16; Iac 3.14; Rom 12.10; Efes 5.21; 1Pet 5.5;
4 Fiecare din voi să se uite nu la foloasele lui, ci şi la foloasele altora.
1Cor 10.24-33; 1Cor 13.5;
5 Să aveţi în voi gândul acesta care era şi în Hristos Isus:
Mat 11.29; Ioan 13.15; 1Pet 2.21; 1Ioan 2.6;
6 El, măcar că avea chipul lui Dumnezeu, totuşi n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu,
Ioan 1.1-2; Ioan 17.5; 2Cor 4.4; Col 1.15; Evr 1.3; Ioan 5.18; Ioan 10.33;
7 ci S-a dezbrăcat pe Sine însuşi şi a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor.
Ps 22.6; Isa 53.3; Dan 9.26; Marc 9.12; Rom 15.3; Isa 42.1; Isa 49.3-6; Isa 52.13; Isa 53.11; Ezec 34.23-24; Zah 3.8; Mat 20.28; Luc 22.27; Ioan 1.14; Rom 1.3; Rom 8.3; Gal 4.4; Evr 2.14-17;
8 La înfăţişare a fost găsit ca un om, S-a smerit şi S-a făcut ascultător până la moarte, şi încă moarte de cruce.
Mat 26.29-42; Ioan 10.18; Evr 5.8; Evr 12.2;
9 De aceea şi Dumnezeu L-a înălţat nespus de mult şi I-a dat Numele care este mai presus de orice nume;
Ioan 17.1-5; Fapt 2.33; Evr 2.9; Efes 1.20-21; Evr 1.4;
10 pentru ca, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ şi de sub pământ,
Isa 45.23; Mat 28.18; Rom 14.11; Apoc 5.13;11
11 şi orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domnul.
Ioan 13.13; Fapt 2.36; Rom 14.9; 1Cor 8.6; 1Cor 12.8;

Edited by Teophileos, 25 January 2013 - 11:31.


#23
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Teophileos, on 25 ianuarie 2013 - 11:26, said:

Ne putem inchina si inaintea Lui Hristos si inaintea Tatalui Ceresc !


10 pentru ca, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ şi de sub pământ,
Isa 45.23; Mat 28.18; Rom 14.11; Apoc 5.13;11
11 şi orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domnul.
Ioan 13.13; Fapt 2.36; Rom 14.9; 1Cor 8.6; 1Cor 12.8;

Unde învaţă Biblia ce afirmi tu?  Că eu n-am găsit în Biblie până acum această învăţătură ....

Citeşte atent versetele pe care le-ai postat.  Biblia nu spune să ne închinăm lui Isus, ci, "în numele lui Isus".  Nu este acelaşi lucru.
Apoi Pavel afirma, "spre slava lui Dumnezeu, Tatăl".  Biblia arată că Tatăl trebuie să fie glorificat, doar lui trebuie să-i fie adusă închinarea.

(Ioan 16:23, 24) . . .Dacă veţi cere ceva de la Tatăl, el vă va da în numele meu. 24 Până acum n-aţi cerut nimic în numele meu. Cereţi şi veţi primi, pentru ca bucuria voastră să fie deplină.

Isus însuşi îţi spune această învăţătură.

(Ioan 4:23) . . .închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui . . .

(Matei 4:10) . . .Isus i-a zis: „Pleacă, Satan! Căci este scris: «Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru»“. . .

Dacă Isus însuşi îţi spune că închinarea trebuie să-i fie adusă doar Creatorului, Tatălui, tu de ce susţii altceva?

#24
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Eugen3, on 25 ianuarie 2013 - 12:21, said:

Unde învaţă Biblia ce afirmi tu?  Că eu n-am găsit în Biblie până acum această învăţătură ....

Citeşte atent versetele pe care le-ai postat.  Biblia nu spune să ne închinăm lui Isus, ci, "în numele lui Isus".  Nu este acelaşi lucru.
Apoi Pavel afirma, "spre slava lui Dumnezeu, Tatăl".  Biblia arată că Tatăl trebuie să fie glorificat, doar lui trebuie să-i fie adusă închinarea.

(Ioan 16:23, 24) . . .Dacă veţi cere ceva de la Tatăl, el vă va da în numele meu. 24 Până acum n-aţi cerut nimic în numele meu. Cereţi şi veţi primi, pentru ca bucuria voastră să fie deplină.

Isus însuşi îţi spune această învăţătură.

(Ioan 4:23) . . .închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui . . .

(Matei 4:10) . . .Isus i-a zis: „Pleacă, Satan! Căci este scris: «Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru»“. . .

Dacă Isus însuşi îţi spune că închinarea trebuie să-i fie adusă doar Creatorului, Tatălui, tu de ce susţii altceva?
Esti obositor, cu vesnicele tale citate partiale. Uite, versetele astea le-ai citit vreodata?

- Când a luat cartea, cele patru făpturi vii şi cei douăzeci şi patru de bătrâni s-au aruncat la pământ înaintea Mielului, având fiecare câte o lăută şi potire de aur pline cu tămâie, care sunt rugăciunile sfinţilor. Şi cântau o cântare nouă şi ziceau: „Vrednic eşti Tu să iei cartea şi să-i rupi peceţile: căci ai fost junghiat şi ai răscumpărat pentru Dumnezeu, cu sângele Tău, oameni din orice seminţie, de orice limbă, din orice norod şi de orice neam.

- Ei ziceau cu glas tare: „Vrednic este Mielul, care a fost junghiat, să primească puterea, bogăţia, înţelepciunea, tăria, cinstea, slava şi lauda!”

- Şi cele patru făpturi vii ziceau: „Amin!” Şi cei douăzeci şi patru de bătrâni s-au aruncat la pământ şi s-au închinat Celui ce este viu în vecii vecilor!

Despre cine e vorba aici, in ultimul verset? Despre Cel ce a zis : „Nu te teme! Eu sunt Cel Dintâi şi Cel de pe Urmă, Cel Viu. Am fost mort, şi iată că sunt viu în vecii vecilor. Eu ţin cheile morţii şi ale Locuinţei morţilor.



Incapatanarea ta, Eugene si a cultului tau, e o demonstratie ca omul nu poate fi mantuit prin vointa proprie... nu poate placea lui Dumnezeu. De asta nasterea din nou este un dar de la Dumnezeu; El o incepe si El o duce la bun sfarsit.  Fara harul lui, omul nu poate fi mai mult decat esti tu acum:  indoctrinat, incapatanat si chiar nerusinat.

Edited by kruger, 25 January 2013 - 19:52.


#25
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
astazi in lume sunt sute de religii, cum noi aratam cu degetul spre ei asa arata si ei spre noi, dar nu facem decat sa judecam si sa fim judecati fiecare crede (s-au sunt convinsi) ca religia sa este cea corecta. pentru mine adevarata religie (adica noul comandament) este acesta: iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti deci ganditi-va o clipa ca daca am face toti acest lucru nu ar mai exista raul in lume.

 gabriel1981, on 23 ianuarie 2013 - 19:03, said:

martorii lui iehova  sustin ca acesta este un alt nume de-a lui iisus nominat in biblie deci mihail ar fi chiar iisus astfel se justifica si inchinarea ingerilor
aici nu am vrut sa afirm direct ca ingerii s-au inchinat arhangelului mihail, am  dat o explicatie  gresita,imi cer scuze nu am fost atent.

#26
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
putem gasi undeva in Biblie ca arhanghelul Mihail a fost Cuvantul lui Dumnezeu?

#27
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 kruger, on 25 ianuarie 2013 - 19:49, said:

Esti obositor, cu vesnicele tale citate partiale. Uite, versetele astea le-ai citit vreodata?

- Când a luat cartea, cele patru făpturi vii şi cei douăzeci şi patru de bătrâni s-au aruncat la pământ înaintea Mielului, având fiecare câte o lăută şi potire de aur pline cu tămâie, care sunt rugăciunile sfinţilor. Şi cântau o cântare nouă şi ziceau: „Vrednic eşti Tu să iei cartea şi să-i rupi peceţile: căci ai fost junghiat şi ai răscumpărat pentru Dumnezeu, cu sângele Tău, oameni din orice seminţie, de orice limbă, din orice norod şi de orice neam.

- Ei ziceau cu glas tare: „Vrednic este Mielul, care a fost junghiat, să primească puterea, bogăţia, înţelepciunea, tăria, cinstea, slava şi lauda!”



kruger, tu confunzi ca de obicei închinarea cu omagiul adus unei persoane ....

În timpurile biblice, asemenea plecăciuni, sau exprimări ale respectului, erau cât se poate de obişnuite în Orient. Iacov s-a plecat de şapte ori în timp ce se apropia de fratele său, Esau (Geneza 33:3).
Fraţii lui Iosif s-au prosternat, sau au făcut o plecăciune, înaintea lui în semn de respect pentru poziţia pe care o avea la curtea egipteană (Geneza 42:6).

Gândete-te la parabola lui Isus referitoare la un sclav care nu i-a putut restitui stăpânului o mare sumă de bani.
În această parabolă este folosită o formă a acestui cuvânt grecesc, proskynéo, iar Biblia Cornilescu revizuită în 1991 redă astfel acest verset: „Robul s-a aruncat la pământ, i s-a închinat [formă a cuvântului proskynéo] [regelui] şi i-a zis: «Doamne, fii răbdător faţă de mine şi-ţi voi plăti tot».“ (Matei 18:26). A comis acest om un act de idolatrie? Nicidecum! El nu a făcut altceva decât să exprime reverenţa şi respectul ce i se cuveneau regelui, stăpânului şi superiorului său.

Isus însuşi a spus: „Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai lui să-i aduci un serviciu sacru“ (Luca 4:8). E limpede aşadar că, deşi Isus are o mare autoritate şi este de natură divină, potrivit Bibliei, el nu trebuie venerat.

Edited by Eugen3, 27 January 2013 - 10:41.


#28
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 Eugen3, on 27 ianuarie 2013 - 10:40, said:


E limpede aşadar că, deşi Isus are o mare autoritate şi este de natură divină, potrivit Bibliei, el nu trebuie venerat.
Așa este Eugen.
Nu îl mai cita pe Iisus și aduce ca argument, el nu trebuie venerat.
Bine că trebuie venerat "sclavul fidel" din brooklin.

#29
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 Eugen3, on 25 ianuarie 2013 - 12:21, said:

Unde învaţă Biblia ce afirmi tu?  Că eu n-am găsit în Biblie până acum această învăţătură ....

Citeşte atent versetele pe care le-ai postat.  Biblia nu spune să ne închinăm lui Isus, ci, "în numele lui Isus".  Nu este acelaşi lucru.
Apoi Pavel afirma, "spre slava lui Dumnezeu, Tatăl".  Biblia arată că Tatăl trebuie să fie glorificat, doar lui trebuie să-i fie adusă închinarea.

(Ioan 16:23, 24) . . .Dacă veţi cere ceva de la Tatăl, el vă va da în numele meu. 24 Până acum n-aţi cerut nimic în numele meu. Cereţi şi veţi primi, pentru ca bucuria voastră să fie deplină.

Isus însuşi îţi spune această învăţătură.

(Ioan 4:23) . . .închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui . . .

(Matei 4:10) . . .Isus i-a zis: „Pleacă, Satan! Căci este scris: «Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru»“. . .

Dacă Isus însuşi îţi spune că închinarea trebuie să-i fie adusă doar Creatorului, Tatălui, tu de ce susţii altceva?
Nu ai pic de bun simt, ai vazut ce a postat "kruger" , unui Domn al Domnilor ii pupi mana , varful pantofilor , te prosterni cu fata la pamant , habar nu aveti de nimic,
nici tu , nici "blueday" ratacita "calvino-baftista"

#30
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Eugen3, on 27 ianuarie 2013 - 10:40, said:

kruger, tu confunzi ca de obicei închinarea cu omagiul adus unei persoane ....

În timpurile biblice, asemenea plecăciuni, sau exprimări ale respectului, erau cât se poate de obişnuite în Orient. Iacov s-a plecat de şapte ori în timp ce se apropia de fratele său, Esau (Geneza 33:3).
Fraţii lui Iosif s-au prosternat, sau au făcut o plecăciune, înaintea lui în semn de respect pentru poziţia pe care o avea la curtea egipteană (Geneza 42:6).

Gândete-te la parabola lui Isus referitoare la un sclav care nu i-a putut restitui stăpânului o mare sumă de bani.
În această parabolă este folosită o formă a acestui cuvânt grecesc, proskynéo, iar Biblia Cornilescu revizuită în 1991 redă astfel acest verset: „Robul s-a aruncat la pământ, i s-a închinat [formă a cuvântului proskynéo] [regelui] şi i-a zis: «Doamne, fii răbdător faţă de mine şi-ţi voi plăti tot».“ (Matei 18:26). A comis acest om un act de idolatrie? Nicidecum! El nu a făcut altceva decât să exprime reverenţa şi respectul ce i se cuveneau regelui, stăpânului şi superiorului său.

Isus însuşi a spus: „Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai lui să-i aduci un serviciu sacru“ (Luca 4:8). E limpede aşadar că, deşi Isus are o mare autoritate şi este de natură divină, potrivit Bibliei, el nu trebuie venerat.
Posted Image

Ba Eugene, ma faci sa rad, serios ... incep sa fiu sigur ca tu esti rau intentionat, nu doar indoctrinat.

Din versetele pe care le-am dat eu, tu ai citat doar primele paragrafe, apoi te-ai oprit si mi-ai citat versetul din Luca 4:8 . De ce oare nu ai lasat in quote toate versetele pe care le-am dat? Simplu...pentru ca te faceau de ras. Lasa ca mai dau eu odata versetul, ca sa ti se vada coada :

Apocalipsa 5:14 : "Şi cele patru făpturi vii ziceau: „Amin!” Şi cei douăzeci şi patru de bătrâni s-au aruncat la pământ şi s-au închinat (prosekynēsan ) Celui ce este viu în vecii vecilor!"

...iar tu mi-ai citat:

Matei 4:10 : "Pleacă, Satano”, i-a răspuns Isus. Căci este scris: „Domnului Dumnezeului tău să te închini (proskynēseis) şi numai Lui să-I slujeşti.

Ai incercat sa ma si aburesti, cu termenul grecesc ,,, chiar credeai ca functioneaza abureala asta ?

Edited by kruger, 28 January 2013 - 10:04.


#31
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 kruger, on 28 ianuarie 2013 - 09:59, said:

Posted Image

Ba Eugene, ma faci sa rad, serios ... incep sa fiu sigur ca tu esti rau intentionat, nu doar indoctrinat.

Din versetele pe care le-am dat eu, tu ai citat doar primele paragrafe, apoi te-ai oprit si mi-ai citat versetul din Luca 4:8 . De ce oare nu ai lasat in quote toate versetele pe care le-am dat? Simplu...pentru ca te faceau de ras. Lasa ca mai dau eu odata versetul, ca sa ti se vada coada :

Apocalipsa 5:14 : "Şi cele patru făpturi vii ziceau: „Amin!” Şi cei douăzeci şi patru de bătrâni s-au aruncat la pământ şi s-au închinat (prosekynēsan ) Celui ce este viu în vecii vecilor!"

...iar tu mi-ai citat:

Matei 4:10 : "Pleacă, Satano”, i-a răspuns Isus. Căci este scris: „Domnului Dumnezeului tău să te închini (proskynēseis) şi numai Lui să-I slujeşti.

Ai incercat sa ma si aburesti, cu termenul grecesc ,,, chiar credeai ca functioneaza abureala asta ?
În timpurile biblice, asemenea plecăciuni, sau exprimări ale respectului, erau cât se poate de obişnuite în Orient. Iacov s-a plecat de şapte ori în timp ce se apropia de fratele său, Esau (Geneza 33:3).
Fraţii lui Iosif s-au prosternat, sau au făcut o plecăciune, înaintea lui în semn de respect pentru poziţia pe care o avea la curtea egipteană (Geneza 42:6).

#32
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 Eugen3, on 28 ianuarie 2013 - 20:10, said:

În timpurile biblice, asemenea plecăciuni, sau exprimări ale respectului, erau cât se poate de obişnuite în Orient. Iacov s-a plecat de şapte ori în timp ce se apropia de fratele său, Esau (Geneza 33:3).
Fraţii lui Iosif s-au prosternat, sau au făcut o plecăciune, înaintea lui în semn de respect pentru poziţia pe care o avea la curtea egipteană (Geneza 42:6).
Prietene ,esti indoctrinat rau de tot.Compari pe Iisus cu Esau.

#33
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Eugen3, on 28 ianuarie 2013 - 20:10, said:

În timpurile biblice, asemenea plecăciuni, sau exprimări ale respectului, erau cât se poate de obişnuite în Orient. Iacov s-a plecat de şapte ori în timp ce se apropia de fratele său, Esau (Geneza 33:3).
Fraţii lui Iosif s-au prosternat, sau au făcut o plecăciune, înaintea lui în semn de respect pentru poziţia pe care o avea la curtea egipteană (Geneza 42:6).
Comparatia ta nu e valida si am sa iti arat de ce:

Geneza 33:3 "El însuşi a trecut înaintea lor; şi s-a aruncat cu faţa la pământ de şapte ori, până ce s-a apropiat de tot de fratele său."

Vezi bine ca Iacov a facut un lucru, de sapte ori: s-a aruncat cu fata la pamant.


Acum mergem la Matei 4:9 "„Toate aceste lucruri Ţi le voi da Ţie, dacă Te vei arunca cu faţa la pământ şi Te vei închina mie.”" Deci Satan cere DOUA LUCRURI de la Isus:
1. sa se arunce la pamant inaintea lui (acelasi lucru pe care il vedem la Iacov si in multe alte situatii din VT)
2. sa i se inchine (proskynēsēs).

Iar Isus ii raspunde: „Căci este scris: „Domnului Dumnezeului tău să te închini (proskynēseis)...Deci interdictia nu spune sa nu te arunci cu fata la pamant inaintea altcuiva (cum se facea in VT), ci sa nu te inchini lui. Sunt intelesuri diferite, usor de perceput de catre oamenii sinceri.

#34
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 tanoit, on 28 ianuarie 2013 - 20:15, said:

Prietene ,esti indoctrinat rau de tot.Compari pe Iisus cu Esau.
Galateni 4
    22Căci este scris că Avraam a avut doi fii: unul din roabă, şi unul din femeia slobodă.

    23Dar cel din roabă s'anăscut în chip firesc, iar cel din femeia slobodă s'a născut prin făgăduinţă.

    24Lucrurile acestea trebuiesc luate într'alt înţeles: acestea sînt două legăminte: unul depe muntele Sinai naşte pentru robie şi este Agar, -

    25căci Agar este muntele Sinai din Arabia; -şi răspunde Ierusalimului de acum, care este în robie împreună cu copiii săi.

    26Dar Ierusalimul cel de sus este slobod, şi el este mama noastră.

    27Fiindcă este scris: ,,Bucură-te, stearpo, care nu naşti de loc! Izbucneşte de bucurie şi strigă, tu, care nu eşti în durerile naşterii! Căci copiii celei părăsite vor fi în număr mai mare decît copiii celei cu bărbat.``

    28Şi voi, fraţilor, ca şi Isaac, voi sînteţi copii ai făgăduinţei.

    29Şi cum s'a întîmplat atunci, că cel ce se născuse în chip firesc prigonea pe cel ce se născuse prin Duhul tot aşa se întîmplă şi acum.

    30Dar ce zice Scriptura? ,,Izgoneşte pe roabă şi pe fiul ei; căci fiul roabei nu va moşteni împreună cu fiul femeii slobode.``

    31De aceea, fraţilor, noi nu sîntem copiii celei roabe, ci ai femeii slobode. Hristos ne -a izbăvit ca să fim slobozi.

Conform versului 24 unde scrie ca femeile sunt o ALEGORIE si ca Sara si Agar reprezinta Ierusalimul, vedem ca este in vedere biserica (Evrei 12:22-23 Ierusalim=biserica, iar Apocalipsa 19:7 femeia este biserica=adunarea celor salvati).
Isus nu are cum sa s einchine in fata nimanui, insa Iacov nu reprezenta pe Isus in acea ipostaza, ci biserica nevazuta, adica pe cei credinciosi din biserica.

Edited by zexelica, 30 January 2013 - 18:33.


#35
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 kruger, on 30 ianuarie 2013 - 10:27, said:

Comparatia ta nu e valida si am sa iti arat de ce:

Geneza 33:3 "El însuşi a trecut înaintea lor; şi s-a aruncat cu faţa la pământ de şapte ori, până ce s-a apropiat de tot de fratele său."

Vezi bine ca Iacov a facut un lucru, de sapte ori: s-a aruncat cu fata la pamant.


Acum mergem la Matei 4:9 "„Toate aceste lucruri Ţi le voi da Ţie, dacă Te vei arunca cu faţa la pământ şi Te vei închina mie.”" Deci Satan cere DOUA LUCRURI de la Isus:
1. sa se arunce la pamant inaintea lui (acelasi lucru pe care il vedem la Iacov si in multe alte situatii din VT)
2. sa i se inchine (proskynēsēs).

Iar Isus ii raspunde: „Căci este scris: „Domnului Dumnezeului tău să te închini (proskynēseis)...Deci interdictia nu spune sa nu te arunci cu fata la pamant inaintea altcuiva (cum se facea in VT), ci sa nu te inchini lui. Sunt intelesuri diferite, usor de perceput de catre oamenii sinceri.
(Ioan 4:23) . . .închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui . . .
(Matei 4:10) . . .Isus i-a zis: „Pleacă, Satan! Căci este scris: «Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru»“. . .

Dacă Isus însuşi îţi spune că închinarea trebuie să-i fie adusă doar Creatorului, Tatălui, tu de ce susţii altceva?

#36
pxrotcenoc

pxrotcenoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 16.01.2013
Pe ce se iroseste inteligenta :(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate