Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...
 Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...
 Boxe fata golf 5

Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Isus este Arhanghelul Mihail?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

blueday

blueday

blue monday

• Grup: Senior Members
as dori sa stiu daca ingerii se inchina arhanghelului lor.

adica ma gandesc ca un arhanghel (sau, ma rog, Arhanghelul pentru ca unii zic ca e unul singur: Mihail), nu poate beneficia de inchinarea ingerilor, el fiind capetenia lor si nu obiectul veneratiei...care nu poate fi decat DUMNEZEU.

gasim undeva ca arhanghelul Mihail a primit inchinare de la cineva? (oameni sau ingeri)

pxrotcenoc

pxrotcenoc

Member

• Grup: Members

View Postblueday, on 23 ianuarie 2013 - 18:54, said:

gasim undeva ca arhanghelul Mihail a primit inchinare de la cineva? (oameni sau ingeri)

Eu zic ca ai gasit , altii spun ca nu .

blueday

blueday

blue monday

View Postpxrotcenoc, on 23 ianuarie 2013 - 18:58, said:

Eu zic ca ai gasit , altii spun ca nu .

unde scrie ca Mihail a primit inchinare?

crezi ca e posibil ca un arhanghel sa primeasca inchinare din partea celor pe care-i conduce? adica din partea ingerilor?

gabriel1981

gabriel1981

Member

martorii lui iehova  sustin ca acesta este un alt nume de-a lui iisus nominat in biblie deci mihail ar fi chiar iisus astfel se justifica si inchinarea ingerilor

Edited by gabriel1981, 23 January 2013 - 19:25.

D3an

D3an

Senior Member

este interzis sa te inchini alcuiva decat sfintei treimi : Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
biblia spune asta.
ce este in plus e pe langa biblie si are legatura cu datini, obiceiuri, povesti, interese.
de alfel este o ofensa sa te inchini alcuiva in afara de Sfanta Treime.
sfintilor care au murit de cand lumea.
toti marii oameni ai bibliei, care au fost sfinti biblia arata ca "au adormit" adica au murit.
deci ce rost mai are sa ne inchinam lor??

Elihu_66

Elihu_66

⟣2028⟣

View PostD3an, on 23 ianuarie 2013 - 20:29, said:

este interzis sa te inchini alcuiva decat sfintei treimi : Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
biblia spune asta.
ce este in plus e pe langa biblie si are legatura cu datini, obiceiuri, povesti, interese.
de alfel este o ofensa sa te inchini alcuiva in afara de Sfanta Treime.
sfintilor care au murit de cand lumea.
toti marii oameni ai bibliei, care au fost sfinti biblia arata ca "au adormit" adica au murit.
deci ce rost mai are sa ne inchinam lor??
Ce intelegi tu prin a te inchina?

androholic

androholic

nemuritor si rece

Iisus nu e Arhanghelul Mihail si nici invers. E prima oara cand ''aud'' asta.

blueday

blueday

blue monday

biblia spune asta.

eu cred ca brosurica ta bisericoasa spune!

unde ai gasit ca s-a inchinat cineva Duhului Sfant?

View Postgabriel1981, on 23 ianuarie 2013 - 19:03, said:

martorii lui iehova  sustin ca acesta este un alt nume de-a lui iisus nominat in biblie deci mihail ar fi chiar iisus astfel se justifica si inchinarea ingerilor

da, dar nu gasim ca ingerii se inchina arhanghelului lor ci doar lui Dumnezeu.

Eugen3

Eugen3

Senior Member

biblia spune asta.

Unde spune asta Biblia D3an?  Arată-ne şi nouă ....

Isus Cristos, cel mai mare învăţător care a trăit vreodată pe pământ a afirmat următoarele:

(Matei 4:10) . . .Atunci Isus i-a zis: „Pleacă, Satan! Căci este scris: «Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru»“.  vezi Deuteronomul 5:8-10 şi Apocalipsa 22:8, 9.

(Ioan 4:23) . . .Totuşi, vine ceasul, şi acesta este acum, când închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui cu spirit şi cu adevăr, căci astfel de închinători caută Tatăl.

View Postgabriel1981, on 23 ianuarie 2013 - 19:03, said:

Nici măcar aşa nu s-ar justifica închinarea la altineva în afară de Iehova Dumnezeu, gabriel.  Învăţătura lui Isus este clară.

(Ioan 4:23) . . .Totuşi, vine ceasul, şi acesta este acum, când închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui cu spirit şi cu adevăr, căci astfel de închinători caută Tatăl.

Chiar şi Isus i se închină aceluiaş Dumnezeu, care este şi Tatăl său.

(Luca 6:12) . . .În zilele acelea, el s-a dus pe munte să se roage şi a petrecut toată noaptea rugându-se lui Dumnezeu.

Scriptura arată clar că închinarea trebuie să-i fie adusă întotdeauna Creatorului, nu creaţiei sale.

pxrotcenoc

pxrotcenoc

Member

Fanatici religiosi ce sunteti .

Eugen3

Eugen3

Senior Member

View PostVladPaul74, on 24 ianuarie 2013 - 02:37, said:

Iisus nu e Arhanghelul Mihail si nici invers. E prima oara cand ''aud'' asta.
Cum spui tu VladPaul, se întâmplă de multe ori să auzim "prima oară" o învăţătură, şi, să se dovedească până la urmă a fi adevărată ....

(1 Tesaloniceni 4:16) . . .însuşi Domnul va coborî din cer cu un strigăt poruncitor, cu glas de arhanghel şi cu trompeta lui Dumnezeu, iar cei morţi în unitate cu Cristos se vor scula primii.

Chiar dacă Biblia nu spune direct că Isus este arhanghelul Mihail, ea conţine suficiente indicii care ne pot ajuta să identificăm adevărul în acest sens.  

După cum observi, apostolul Pavel spunea că Isus are "glas de arhanghel".  Iar Biblia arată că nu există mai mulţi arhangheli, doar unul singur, căpetenia tuturor îngerilor.  Nu poate fi altcineva căpetenia tuturor îngerilor.

Edited by Eugen3, 24 January 2013 - 10:42.

pxrotcenoc

pxrotcenoc

Member

View PostEugen3, on 24 ianuarie 2013 - 10:41, said:

(1 Tesaloniceni 4:16) . . .însuşi Domnul va coborî din cer cu un strigăt poruncitor, cu glas de arhanghel şi cu trompeta lui Dumnezeu, iar cei morţi în unitate cu Cristos  că Isus are "glas de arhanghel".  Iar Biblia arată că nu există mai mulţi arhangheli, doar unul singur, căpetenia tuturor îngerilor.  Nu poate fi altcineva căpetenia tuturor îngerilor.

Singurul lucru care-mi place in biblie , astept poate o scoate cineva la licitatie .

Eugen3

Eugen3

Senior Member

View Postpxrotcenoc, on 24 ianuarie 2013 - 10:44, said:

Singurul lucru care-mi place in biblie , astept poate o scoate cineva la licitatie .
Te afli pe acest forum pentru că vrei să discuţi ceva serios cu ceilaţi, sau doar pentru că vrei să te amuzi pe seama altora şi pe seama Bibliei?

pxrotcenoc

pxrotcenoc

Member

View PostEugen3, on 24 ianuarie 2013 - 10:54, said:

Te afli pe acest forum pentru că vrei să discuţi ceva serios cu ceilaţi, sau doar pentru că vrei să te amuzi pe seama altora şi pe seama Bibliei?

Esti tu in masura sa decizi daca cuvintele mele sunt serioase sau nu ?
La fel cum pentru mine biblia nu este decat o carte cu povesti urate unde seful are drepturi si sclavii ba , scriu si pe forum in egala masura cu lucrurile aberante de acolo .

Daca nu iti convin postarile mele vezi ca ai un buton de ignor . Foloseste-l ca de aia este implementat .

Eu nu incerc sa va schimb mentalitatea , sunteti prea indoctrinati cu fantezii si pierd timpul de pomana .

Eugen3

Eugen3

Senior Member

View Postpxrotcenoc, on 24 ianuarie 2013 - 10:58, said:

Esti tu in masura sa decizi daca cuvintele mele sunt serioase sau nu ?
La fel cum pentru mine biblia nu este decat o carte cu povesti urate unde seful are drepturi si sclavii ba , scriu si pe forum in egala masura cu lucrurile aberante de acolo .

Daca nu iti convin postarile mele vezi ca ai un buton de ignor . Foloseste-l ca de aia este implementat .

Eu nu incerc sa va schimb mentalitatea , sunteti prea indoctrinati cu fantezii si pierd timpul de pomana .
Era doar o întrebare .... eşti liber să crezi în ce vrei .... dar adevărul nu poate fi anulat.

pxrotcenoc

pxrotcenoc

Member

Cand aud ca vorbiti de adevar o iau razna . Ce stii tu despre adevar cand tu-l cauti in carti ?

Adevarul il vezi in viata de zi cu zi , Mercedesuri , pedofilie , evaziune fiscala , inselaciune , spalare de bani , trafic de influenta , politica . Si toate faptele astea care impreuna inseamna temnita pe viata in codul penal sunt facute de preafericitii ''parinti '' cu harul lui dumnezeu .

Prefer sa traiesc linistit fara sa sarut mana unui labagiu .

Dumnezeu exista in carti , carti scrise de o mana de oameni cu o anumita intentie . Din pacate intentia este de a escroca .

Eugen3

Eugen3

Senior Member

View Postpxrotcenoc, on 24 ianuarie 2013 - 11:16, said:

Cand aud ca vorbiti de adevar o iau razna . Ce stii tu despre adevar cand tu-l cauti in carti ?

Dumnezeu exista in carti , carti scrise de o mana de oameni cu o anumita intentie . Din pacate intentia este de a escroca .

Din păcate, aşa se întâmplă.  Mulţi conducători religioşi se folosesc de religie ca de un paravan pentru a-şi atinge obiectivele egoiste.
Însă, realităţile despre care vorbeşti nu anulează adevărul despre Dumnezeu şi scopul său.

Şi în secolul I exista aceeaşi situaţie, care l-a dezamăgit foarte mult pe Isus Cristos.  Dar el le-a transmis adevărul oamenilor.

(Matei 21:12, 13) . . .Isus a intrat în templu, i-a aruncat afară pe toţi cei care vindeau şi cumpărau în templu şi a răsturnat mesele schimbătorilor de bani şi băncile celor care vindeau porumbei. 13 Şi le-a zis: „Este scris: «Casa mea se va numi casă de rugăciune», dar voi faceţi din ea o peşteră de tâlhari!

Adevărul poate fi găsit în învăţăturile lui Isus Cristos.

(Ioan 8:31, 32) . . .Isus le-a mai zis iudeilor care îl crezuseră: „Dacă rămâneţi în cuvântul meu, sunteţi într-adevăr discipolii mei. 32 Veţi cunoaşte adevărul şi adevărul vă va elibera“.

pxrotcenoc

pxrotcenoc

Member

View PostEugen3, on 24 ianuarie 2013 - 11:22, said:

Din păcate, aşa se întâmplă.  Mulţi conducători religioşi se folosesc de religie ca de un paravan pentru a-şi atinge obiectivele egoiste.
Însă, realităţile despre care vorbeşti nu anulează adevărul despre Dumnezeu şi scopul său.

Şi în secolul I exista aceeaşi situaţie, care l-a dezamăgit foarte mult pe Isus Cristos.  Dar el le-a transmis adevărul oamenilor.

(Matei 21:12, 13) . . .Isus a intrat în templu, i-a aruncat afară pe toţi cei care vindeau şi cumpărau în templu şi a răsturnat mesele schimbătorilor de bani şi băncile celor care vindeau porumbei. 13 Şi le-a zis: „Este scris: «Casa mea se va numi casă de rugăciune», dar voi faceţi din ea o peşteră de tâlhari!

Asta imi ofera dreptul de a intra in patriarhie sa distrug tot ce inseamna comert . Urmez exemplul ''Domnului''  , nu ?

Pe mine nu ma reprezinta institutia de stat numita Biserica . Asist de multe ori la fapte comise de preoti care ar fi invidiatii de multi interlopi .

Afaceri cu parohii , vanzari de terenuri , specula cu locuri de veci , evaziunea fiscala din interiorul bisericilor si restul pe care le stie toata lumea .

De ce trebuie sa inchid ochii si sa las de la mine . Pai ori respectam cuvantul ''Domnului'' ori nu .

Edited by pxrotcenoc, 24 January 2013 - 11:44.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate