Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Isus este Arhanghelul Mihail?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#73
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postabbulafia, on 25 februarie 2013 - 16:44, said:

Rastalmacirile si impunsaturile tale devin nesuferite.
si fara baza reala  - adica minciunele
nimeni nu vrea sa il dea jos pe Isus, care afara de cruce nu s-a urcat nicaieri ca sa fie dat jos
De fapt te postezi fix ca Veta in piata iti pui o mana in sold si incepi sa strigi ca morcovii tai sunt cei mai buni.
De baza reala nu te intreb ca la Scriptura nu stai bine, pesemne ca nu ai fost prietena cu scrisul
Deci cu cat te vinzi la morcovi, avand in vedere ca trupa izlamu lu veselu` s-a carat de pe forum intrucat si-au epuizat fixatiile putine si reciclate....

#74
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postabbulafia, on 25 februarie 2013 - 16:44, said:

si pentru omul acesta -Yeshua am si simpatie dar am si mila.
Dar telul lui nu a fost vestirea regatului lui Dumnezeu.
In iudaism nu se vorbeste de asta .

De ce s-ar vorbi în iudaism despre acest adevăr atât timp cât majoritatea iudeilor l-au respins pentru a-şi păstra poziţiile privilegiate?

(Luca 4:43) . . .Dar el le-a zis: „Trebuie să anunţ şi altor oraşe vestea bună despre regatul lui Dumnezeu, fiindcă pentru aceasta am fost trimis“.

(Luca 8:1) La scurt timp după aceea, el mergea din oraş în oraş şi din sat în sat, predicând şi anunţând vestea bună despre regatul lui Dumnezeu. Cu el erau cei doisprezece

(Matei 24:14) . . .Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul.

Problema iudeilor a fost aceea că ei au dorit ca lucrurile să se deruleze aşa cum îşi doreau ei, nu cum stabilise Dumnezeu.  

Deşi toate dovezile arătau că Isus era Mesia, marea majoritate a iudeilor din secolul I l-au respins. De ce? Deoarece aveau idei preconcepute cu privire la Mesia. De exemplu, ei aşteptau un mesia care să se implice în politică şi să-i elibereze de sub jugul roman. (Citeşte Ioan 12:34.) Astfel, ei nu l-au acceptat pe acel Mesia care, potrivit profeţiilor, avea să fie „dispreţuit şi ocolit de oameni, un om făcut pentru dureri şi pentru a cunoaşte boala“, iar în final, moartea (Is. 53:3, 5). Chiar şi unii discipoli ai lui Isus au fost dezamăgiţi pentru că el nu a adus o eliberare politică. Totuşi, discipolii i-au rămas loiali şi, ulterior, au dobândit cunoştinţă exactă (Luca 24:21).

#75
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Eugen, raspunde-mi la o intrebare directa si complet on-topic:

Mai exista vreo fiinta la fel de puternica, sau avand acelasi statut in cer ca al Domnului Isus?



P.S. Intreb pentru ca Biblia spune despre Mihail ca este "una dintre capeteniile cele mai de seama", ceea ce inseamna ca mai sunt si altii ca el. Dar nu e nevoie sa comentezi neaparat versetul asta, l-am dat doar ca sa intelegi de ce te-am intrebat. Nu vreau sa incepi cu niste versete aruncate aiurea, din care eu sa inteleg ce vreau iar tu sa negi orice as intelege ...

Edited by kruger, 28 February 2013 - 12:36.


#76
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postkruger, on 28 februarie 2013 - 12:28, said:

Eugen, raspunde-mi la o intrebare directa si complet on-topic:

Mai exista vreo fiinta la fel de puternica, sau avand acelasi statut in cer ca al Domnului Isus?



P.S. Intreb pentru ca Biblia spune despre Mihail ca este "una dintre capeteniile cele mai de seama", ceea ce inseamna ca mai sunt si altii ca el. Dar nu e nevoie sa comentezi neaparat versetul asta, l-am dat doar ca sa intelegi de ce te-am intrebat. Nu vreau sa incepi cu niste versete aruncate aiurea, din care eu sa inteleg ce vreau iar tu sa negi orice as intelege ...

Expresia pe care ai folosit-o nu are legătură cu faptul că există mai multe căpetenii "cu acelaşi rang", ci ne ajută să înţelegem că în cer sunt creaturi spirituale care au primit o autoritate anume de la Dumnezeu.  

Asta nu înseamnă că mai există vre-o altă creatură spirituală cu o autoritate asemănătoare cu a lui Isus, sau Arhanghelul Mihail.

Biblia vorbeşte despre serafimi, heruvimi, etc. Deşi au o anumită autoritate, aceasta nu este neapărat asemănătoare.  Însă sunt asemenea unor "căpetenii".  Au o autoritate mai mare ca cea a îngerilor.

Însă, despre Mihail se spune că el este "Arhanghelul", singurul de acest fel, care înseamnă "căpetenia tuturor îngerilor", inclusiv a serafimilor şi a heruvimilor.

Te legi de acea expresie degeaba.  Sunt prea multe dovezi în Scriptură care conduc la concluzia clară că Isus este în realitate arhanghelul Mihail.

„Arhanghel” - este un cuvânt compus din Arche și anghelos (Arche = „Conducător, Comandant, Cel mai mare, Cel mai înălțat”; anghelos = „Mesager, Sol, Înger”) și se traduce prin „Comandantul îngerilor”, „Cel mai mare Mesager”.

Cuvântul apare doar de două ori în întreaga Biblie, o dată fiind legat de „Mihail” (Iuda 9), iar altă dată de „Domnul Hristos” (1 Tes. 4,16).

Edited by Eugen3, 04 March 2013 - 11:01.


#77
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 04 martie 2013 - 10:57, said:

Expresia pe care ai folosit-o nu are legătură cu faptul că există mai multe căpetenii "cu acelaşi rang", ci ne ajută să înţelegem că în cer sunt creaturi spirituale care au primit o autoritate anume de la Dumnezeu.  
Nu, prietene...versetul spune ca Mihail este una din cele mai de seama capetenii. Deci nu ca el ar fi cea mai de seama capetenie, unic, ci ca nu este singurul cu aceeasi autoritate.

View PostEugen3, on 04 martie 2013 - 10:57, said:

Expresia pe care ai folosit-o nu are legătură cu faptul că există mai multe căpetenii "cu acelaşi rang", ci ne ajută să înţelegem că în cer sunt creaturi spirituale care au primit o autoritate anume de la Dumnezeu.
Asta nu înseamnă că mai există vre-o altă creatură spirituală cu o autoritate asemănătoare cu a lui Isus, sau Arhanghelul Mihail.
Biblia vorbeşte despre serafimi, heruvimi, etc. Deşi au o anumită autoritate, aceasta nu este neapărat asemănătoare.  Însă sunt asemenea unor "căpetenii".  Au o autoritate mai mare ca cea a îngerilor.
Însă, despre Mihail se spune că el este "Arhanghelul", singurul de acest fel, care înseamnă "căpetenia tuturor îngerilor", inclusiv a serafimilor şi a heruvimilor.

Deci astea sunt vrajeli, interpretari omenesti care stramba versetul clar: Mihail, una din capeteniile cele mai de seama . Nu poate fi vorba de Domnul Isus, pentru ca El este Dumnezeu, are numele mai presus de orice nume.

View PostEugen3, on 04 martie 2013 - 10:57, said:

Sunt prea multe dovezi în Scriptură care conduc la concluzia clară că Isus este în realitate arhanghelul Mihail.
Prea multe...adica un verset, care spune: "cu glasul unui arhanghel" ...asta inseamna la tine "prea multe dovezi in Scriptura"?  Mi-e mila de tine, Eugene, iti spun cu mana pe inima...faptul ca WTS iti spune o idee intr-o revista reprezinta pentru tine o dovada suficienta, orice ar scrie in Biblie. WTS, care a dat-o la intors de multe ori, de-a lungul istoriei, practic recunoscand ca au avut invataturi eronate.

Scrie in Tesaloniceni ca Domnul Isus va cobora cu glasul unui arhanghel, dar si cu trambita lui Dumnezeu. Daca faptul ca are glasul unui arhanghel iti spune tie ca Isus e, de fapt, arhanghel ... pai faptul ca are trambita lui Dumnezeu de ce nu iti spune ca Isus e Dumnezeu ?

Edited by kruger, 04 March 2013 - 11:58.


#78
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Și totuși Jenu se eschivează în a ne spune, cum o căpetenie este Dumnezeu!

#79
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdulgherul, on 04 martie 2013 - 12:40, said:

Și totuși Jenu se eschivează în a ne spune, cum o căpetenie este Dumnezeu!

În primul rând, niciodată Isus nu s-a considerat a fi Dumnezeu, ci, "Fiul lui Dumnezeu".

În al doilea rând, tu poţi să explici cum nişte judecători umani nedrepţi au fost numiţi Dumnezei?

(Ioan 10:34–36) . . .Isus le-a răspuns: „Nu este scris în Legea voastră: «Am spus: „Sunteţi dumnezei“»? 35 Dacă el i-a numit «dumnezei» pe cei împotriva cărora a vorbit cuvântul lui Dumnezeu, şi totuşi Scriptura nu poate fi anulată, 36 cum de-mi ziceţi mie, pe care Tatăl m-a sfinţit şi m-a trimis în lume: «Blasfemiezi», pentru că am spus: Sunt Fiul lui Dumnezeu?

View Postkruger, on 04 martie 2013 - 11:58, said:

Prea multe...adica un verset, care spune: "cu glasul unui arhanghel" ...asta inseamna la tine "prea multe dovezi in Scriptura"?  Mi-e mila de tine, Eugene, iti spun cu mana pe inima...faptul ca WTS iti spune o idee intr-o revista reprezinta pentru tine o dovada suficienta, orice ar scrie in Biblie. WTS, care a dat-o la intors de multe ori, de-a lungul istoriei, practic recunoscand ca au avut invataturi eronate.

Nu e doar un verset, e şi contextul acestuia, precum şi alte indicii clare în Scriptură ....

„Arhanghel” - este un cuvânt compus din Arche și anghelos (Arche = „Conducător, Comandant, Cel mai mare, Cel mai înălțat”; anghelos = „Mesager, Sol, Înger”) și se traduce prin „Comandantul îngerilor”, „Cel mai mare Mesager”.

Cuvântul apare doar de două ori în întreaga Biblie, o dată fiind legat de „Mihail” (Iuda 9), iar altă dată de „Domnul Hristos” (1 Tes. 4,16).

El este cel care a primit autoritatea de a-i învia pe morţi

(1 Tesaloniceni 4:16) . . .însuşi Domnul va coborî din cer cu un strigăt poruncitor, cu glas de arhanghel şi cu trompeta lui Dumnezeu, iar cei morţi în unitate cu Cristos se vor scula primii.

Edited by Eugen3, 06 March 2013 - 12:48.


#80
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 06 martie 2013 - 12:59, said:

Nu e doar un verset, e şi contextul acestuia, precum şi alte indicii clare în Scriptură ....

„Arhanghel” - este un cuvânt compus din Arche și anghelos (Arche = „Conducător, Comandant, Cel mai mare, Cel mai înălțat”; anghelos = „Mesager, Sol, Înger”) și se traduce prin „Comandantul îngerilor”, „Cel mai mare Mesager”.

Cuvântul apare doar de două ori în întreaga Biblie, o dată fiind legat de „Mihail” (Iuda 9), iar altă dată de „Domnul Hristos” (1 Tes. 4,16).

El este cel care a primit autoritatea de a-i învia pe morţi

(1 Tesaloniceni 4:16) . . .însuşi Domnul va coborî din cer cu un strigăt poruncitor, cu glas de arhanghel şi cu trompeta lui Dumnezeu, iar cei morţi în unitate cu Cristos se vor scula primii.
Incearca sa pricepi o chestie de logica: Atunci cand ai idei preconcepute, vezi argumente peste tot. Toata dogma ta are ca sursa WT, in care ti-ai pus increderea si ai cazut sub un blestem... dar nu toata lumea gandeste ca tine, pentru ca nu toata lumea are ideile tale preconcepute.
Adica oamenii cu capul pe umeri vor sa le dai argumente clare, universal valide ... nu unele subtiri , ca asocierea pe care o faci intre "arhanghel" si Domnul Isus.

Uite ce spune Scriptura clar de tot:
- Mihail este un arhanghel (Iuda 1:9)
- El este una din capeteniile cele mai de seama. (Daniel 10:13)
=> mai exista si altii ca el. E negru pe alb, ce poate fi mai clar? Dar hai sa continuam:
- Mihail nu a indraznit sa rosteasca vreun cuvant de judecata Diavolului, cand se certa pe trupul lui Moise... Domnul Isus, ca Dumnezeu vesnic, nu a indraznit sa spuna altceva lui Satan? Eu stiu ca voi Il credeti pe Domnul Isus o creatura, da' sa Il puneti in postura asta, in comparatie cu Satan ... e de-a dreptul hula
- Mihail si ingerii lui s-au luptat cu Satan si spune Scriptura : balaurul cu ingerii lui s-au luptat si ei ... tu crezi ca Satan ar fi putut sa lupte contra Domnului Isus, macar pentru o secunda ?

Repet, in Tesaloniceni spune ca Domnul Isus va striga cu glasul unui arhanghel si cu trambita lui Dumnezeu... Daca din asta tu intelegi ca El este un arhanghel, de ce nu intelegi, la fel, ca El este Dumnezeu?
Stii care e raspunsul direct la intrebarea asta? - Pentru ca esti blestemat, din cauza ca ti-ai pus increderea in oameni (Ieremia 17:5). Stiu ca vezi tot ce spun ca venind de la Satan (pentru ca nu vin de la WT), dar ia gandeste-te, ar vrea Satan sa se umileasca si sa Il declare pe Domnul Isus ca fiind mai puternic decat el, asa cum fac eu acum? WT, pe de alta parte, il ridica in slavi pe Satan, il considera un dumnezeu ca si pe Isus...doar ca nu chiar asa puternic. Aproape, totusi, pentru ca Domnul Isus nu ar fi indraznit sa-i spuna altceva decat "Iehova sa te mustre..."

Edited by kruger, 06 March 2013 - 15:41.


#81
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 06 martie 2013 - 12:59, said:

În primul rând, niciodată Isus nu s-a considerat a fi Dumnezeu, ci, "Fiul lui Dumnezeu".



Eu nu am zis că sa considerat. Eu am zis că este Dumnezeu.
Poate revezi aici:
Ioan 1
1. La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.

Și găinile vă că PRIMUL a fost...CUVÎNTUL!!!

Deci cum ar putea o căpetenie să fie PRIMUL?

Tu chiar nu pricepi ce întreb?

Edited by dulgherul, 06 March 2013 - 18:41.


#82
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdulgherul, on 06 martie 2013 - 18:38, said:

Și găinile vă că PRIMUL a fost...CUVÎNTUL!!!

Cine a negat vreodată că PRIMUL CREAT A FOST "CUVÂNTUL"?

Acesta este adevărul.  

Isus este "începutul creaţiei lui Dumnezeu".  Chiar el recunoaşte acest lucru ...

(Revelaţia 3:14) . . .Îngerului congregaţiei din Laodiceea scrie-i: Iată ce spune cel ce este Amin, martorul fidel şi adevărat, începutul creaţiei lui Dumnezeu:

#83
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 08 martie 2013 - 16:11, said:

Acesta este adevărul.  

Isus este "începutul creaţiei lui Dumnezeu".  Chiar el recunoaşte acest lucru ...

(Revelaţia 3:14) . . .Îngerului congregaţiei din Laodiceea scrie-i: Iată ce spune cel ce este Amin, martorul fidel şi adevărat, începutul creaţiei lui Dumnezeu:
Inginere, creatia (κτίσεως) respectiva nu merge s-o izolezi din contextul RESTULUI Scripturii.

Coloseni 1
15El este chipul Dumnezeului celui nevăzut, cel întîi născut din toată zidirea.

Apocalipsa 1
5şi din partea lui Isus Hristos, martorul credincios, cel întîi născut din morţi, Domnul împăraţilor pămîntului! A Lui, care ne iubeşte, care ne -a spălat de păcatele noastre cu sîngele Său,

Asta trebuia sa-ti atraga atentia; INTAI NASCUT.

Mai mul, cei salvati sunt tot zidire iar Hristos este primul "nascut", adica cu pacatele (celor alesi) platite.

2 Corinteni 5
17Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură (Sau: zidire.) nouă. Cele vechi s'au dus: iată că toate lucrurile s'au făcut noi.

Noua zidire sunt cei salvati, cu duh nou, corp spiritual.

Romani 8:29
Căci pe aceia, pe cari i -a cunoscut mai dinainte, i -a şi hotărît mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentruca El să fie cel întîi născut dintre mai mulţi fraţi.

Fratii sunt zidirea care a inceput cu Hristos, stimabile, nu dinozaurii si sharli rasal.

Sunt si alte zidiri inafara de cele stiute de sharli al tau. Iar tu cand vezi cuvantul zidire trebuie sa-l studiezi in contextul restului Scrpturii.

Evrei 9
11Dar Hristos a venit ca Mare Preot al bunurilor viitoare, a trecut prin cortul acela mai mare şi mai desăvîrşit, care nu este făcut de mîni, adică nu este din zidirea aceasta;

#84
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 08 martie 2013 - 16:11, said:

Cine a negat vreodată că PRIMUL CREAT A FOST "CUVÂNTUL"?

Acesta este adevărul.  

Isus este "începutul creaţiei lui Dumnezeu".  Chiar el recunoaşte acest lucru ...

(Revelaţia 3:14) . . .Îngerului congregaţiei din Laodiceea scrie-i: Iată ce spune cel ce este Amin, martorul fidel şi adevărat, începutul creaţiei lui Dumnezeu:
Am scris: Cum o căpetenie ar putea fi PRIMUL?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate