Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pana unde poate merge o acuza5...

lipsa simtului realitatii in poli...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)
 Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...
 Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...
 

(doruvacarenco) Casa la tara - D+P+M - buget variabil

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#1
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
Salutare !
Am deschis acest jurnal cu constructia casei mele in speranta ca voi fi ajutat sa evit eventualele greseli ce se pot strecura pe parcursul finalizarii ei. Va multumesc anticipat pentru viitoarele sfaturi si nu numai...
Nascut si crescut din tata-n fiu in Bucuresti am simtit nevoia sa inlocuiesc agitatia orasului cu...viata la tara.
In decembrie 2009 am cumparat un teren, aproape patrat, cu o suprafata de 2440mp, avand deschidere pe trei laturi din care una la D.N.-eu intre Urziceni si Slobozia.
In 2010, dupa ce am obtinut autorizatiile necesare, am facut curat pe teren demoland tot ce nu-mi putea fi de folos in viitor, lasand doar o casa batraneasca pe care o voi folosi ca magazie pe timpul construirii viitoarei case. Tot in 2010 am cumparat "material lemnos" si am "batut palma" cu un proiectant sa transpuna pe hartie ideiile mele.
Despre teren:
Tc = 1,6s,    iar  ag = 0,24g
curent electric...de la casa batraneasca
apa...conducta prin fata portii + o fantana functionala
canalizare...promisiuni
gaze...deja am inceput sa visez
Despre casa:
Amprenta = cca 190mp , S. utila = 245mp , D=20mp, P=120mp, M=60mp, Garaj=45mp.
In mai 2011, inainte sa gasesc cu "gogu" acest forum, am inceput practic constructia casei in regie proprie.
Schita parterului...
Attached File  DSCF08071.JPG   2.52MB   357 downloads
Poze cu terenul si ...inceputul

Nu am ce planuri sa va arat pentru ca sunt o "catastrofa" grazie nesimtirii proiectantului si a incapacitatii de a desena. Din toate "hartiile" primite nu exista nici macar una fara sa aiba vreo greseala. Cu toate "micile defecte" s-a obtinut AC fara probleme.
Promit ca voi pune poze in viitorul apropiat pentru a va arata cum au decurs lucrarile.
Va doresc o zi buna !

Attached Files



#2
axxaxx

axxaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.02.2008
Poate era bine daca planul era postat mai inainte de obtinerea autorizatiei. Ca prime observatii, desi e tarziu, bucataria e mare cat o debara mai mica, livingul e fragmentat din cauza usilor multe, a accesului direct in el dar si a scarii. Adica va fi de fapt un spatiu de trecere, nu o camera de sine statatoare. Garajul e imens, probabil vor fi doua masini in el, una in fata celeilalte, dar nu stiu daca se justifica celeilalte. Banuiesc ca va mai avea si rol de depozitare sau ceva, sa compenseze. Era bine daca planul era intors in oglinda in jurul axei longitudinale, in felul asta dormitoarele erau spre est, si aveau lumina mult mai multa tot timpul zilei.

In rest... succes si spor mai departe.

Edited by axxaxx, 23 January 2013 - 17:10.


#3
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
In mai 2011, inainte sa gasesc cu "gogu" acest forum, am inceput practic constructia casei in regie proprie.
bucataria are ca si scop doar evitarea mirosurilor de a invada open-space-ul dining-living-casa scarii, sotia spune ca va fi suficienta
living-ul are doua usi (intrare casa si dormitor) + doua arcade spre dining si casa scarii
ai intuit perfect, garajul va avea si rol de depozitare(centrala pe lemne) + diverse
spre est am un drum de servitute care imi faciliteaza intrarea cu masina

multumesc axxaxx si numai bine !

Attached File  DSCF08091.JPG   2.37MB   141 downloads

#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007

View Postdoruvacarenco, on 23 ianuarie 2013 - 16:08, said:

Nascut si crescut din tata-n fiu in Bucuresti am simtit nevoia sa inlocuiesc agitatia orasului cu...viata la tara.
Asa, plecati toti la iarba verde si lasati taranii sa populeze capitala. :D
Succes!

#5
axxaxx

axxaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.02.2008
Am inteles pozitionarea casei, totusi eu vad problema acelui living... e spatiu de trecere.. dintr-o directie in alta.

#6
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View PostAstrul, on 23 ianuarie 2013 - 19:28, said:

Asa, plecati toti la iarba verde si lasati taranii sa populeze capitala. Posted Image
Succes!

pai parca ziceai ca ai plecat din capitala...erai prin Franta, parca, nu? :P

View Postdoruvacarenco, on 23 ianuarie 2013 - 18:23, said:

In mai 2011, inainte sa gasesc cu "gogu" acest forum, am inceput practic constructia casei in regie proprie.
bucataria are ca si scop doar evitarea mirosurilor de a invada open-space-ul dining-living-casa scarii, sotia spune ca va fi suficienta
living-ul are doua usi (intrare casa si dormitor) + doua arcade spre dining si casa scarii
ai intuit perfect, garajul va avea si rol de depozitare(centrala pe lemne) + diverse
spre est am un drum de servitute care imi faciliteaza intrarea cu masina

multumesc axxaxx si numai bine !

Attachment DSCF08091.JPG

din pacate, axxaxx cam are dreptate cu livingul ala... nu stiu cine ti-a "proiectat" casa sau daca tu ai fost cu ideea, dar o asa dispunere n-ar fi trebuit sa treaca de niciun arhitect, oricat de fomist ar fi fost. mi se pare o greseala impardonabila din partea lui si din pacate, nu vad ce-ai mai putea face acum ca sa dregi busuiocul...
poate etajul e mai ok... de ce nu pui si planul mansardei?
bafta! Posted Image

#7
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
cinstit va marturisesc ca intrarea in casa direct in living nu ma deranjeaza deloc, ci dimpotriva chiar imi place
ideea  ne apartine (mie si sotiei), iar proiectantul nu trebuia sa modifice dorinta noastra

mersi Astrule..."taranii" vor la capitala, iar "capitalistii" fug la tara...Posted Image

Edited by doruvacarenco, 23 January 2013 - 23:06.


#8
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postdoruvacarenco, on 23 ianuarie 2013 - 22:59, said:


"taranii" vor la capitala, iar "capitalistii" fug la tara...Posted Image

sau... capitalistii fug din tara! :)

View Postdoruvacarenco, on 23 ianuarie 2013 - 22:59, said:

cinstit va marturisesc ca intrarea in casa direct in living nu ma deranjeaza deloc, ci dimpotriva chiar imi place
ideea  ne apartine (mie si sotiei), iar proiectantul nu trebuia sa modifice dorinta noastra


pai de ce nu zici asa?! :) daca va place amandurora e perfect. atunci n-o sa aveti certuri in familie cand intrati cu noroiul de-afara direct in living si cand o batea vantul mai tare fix in usa lu' matale Posted Image

#9
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
cu noroiul nu se intra direct in living si vantul nu va bate direct in usa pentru ca este un antreu semi-deschis la intrare...sper ca va proteja destul

#10
axxaxx

axxaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.02.2008
Antreul semi-deschis nu protejeaza.... La clima din Romania, este nevoie de un hol inchis la intrare. Windfang se numeste. A functionat de mult timp si va functiona inca. Nu e vorba numai de noroi si de vant, e si un spatiu tampon contra frigului sau a caldurii foarte eficient. Dar daca asta e alegerea dumneavoastra....ati cantarit mai bine.

#11
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
se poate inchide pe perioada iernii antreul, formand acel windfang.
antreul are 2,5m latime si cel putin 1,5 adancime.

#12
axxaxx

axxaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.02.2008
1.5 metri  e cam putin. Ar trebui macar 1.8-2 metri. Se poate face ca studiu un contur cu sfoara... cu 4 tarusi, si sa vedeti spatiul rezultant, in care se vor deschide doua usi, si trebuie sa se poata misca macar 2-3 persoane.

#13
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
pot prelungi windfang-ul in exterior cat vreau
partea din exterior va avea un mic acoperis care se va sprijini pe doua coloane
initial aveam asa ceva, dar am preferat sa maresc living-ul si sa atasez exterior windfang-ul

#14
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
asa cum am promis incerc sa povestesc ce si cum...
...mai 2011...
una bucata escavator-uman a sapat fundatia in trei zile si jumatate...cca 80ml cu o adancime de 1m si o latime de 0,70m pentru care a cerut 600 ron, treaba terminata 99% lasandu-mi placerea de a "coafa" eu santurile
mecanizat (excavator) am sapat groapa pentru beci si manual, ajutat de rude si prieteni, am desavarsit opera
date tehnice:
fundatie continua cu 10 bare fi 12 in plan longitudinal, armate cu etriere 60cm/50cm din pc52 de fi8 la 25cm
inaltime beton fundatie 70cm de clasa B250 pompabil
legatura fundatie-elevatie s-a facut cu fi10 la 25cm
elevatie fi10 cu fi8 in plan orizontal formand o "plasa" cu ochiuri 25cm/25cm
inaltime beton elevatie 100cm de clasa B250
ceva poze...

Attached File  DSCF0079.JPG   2.75MB   143 downloadsAttached File  DSCF0081.JPG   2.53MB   145 downloadsAttached File  DSCF0082.JPG   2.53MB   147 downloadsAttached File  DSCF0104.JPG   2.55MB   137 downloadsAttached File  DSCF0105.JPG   2.54MB   142 downloadsAttached File  DSCF0293.JPG   2.35MB   148 downloadsAttached File  DSCF0296.JPG   2.59MB   148 downloadsAttached File  DSCF0295.JPG   2.5MB   137 downloads
am uitat sa precizez ca betonul in talpa fundatiei a fost turnat pe un "cearceaf" de geotextil ca sa nu se murdareascaPosted Image

#15
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Ai lucrat cu proiect sau te-ai bazat pe experienta ta?

#16
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
proiect este, dar atat de sumar incat daca nu aveam experienta era urata treaba
pentru structura doar o singura plansa cu trei mazgalituri reprezentand detalile fundatiei + sectiunea unui stalp
in "proiect" aveam beton mort in talpa fundatiei B100
am folosit B250 pentru ca am avut o oferta de la un amic f. buna cu pompa si transport inclus la pretul de B100 de la Urziceni ( niste sarlatani pusi pe imbogatire peste noapte )

a fost ceva aiurea ?

#17
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Nu, doar ca incercam sa-mi dau seama pt ce atata fier in betonul din pamant.

#18
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
ca sa dorm linistit chiar daca va tremura pamantul...
poate am exagerat, dar nu regret...mai bine asa decat lipsa
singura plansa cu detalii fundatiiAttached File  DSCF08321.JPG   2.43MB   138 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate