Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 

proceduri si costuri vamale la coletele din afara UE...?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Gryfo

Gryfo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.01.2009
Posted Image situatia mea este urmatoare:
vreau sa cumpar mai multe maruntisuri de pe o pagina de web din china (cred), am gasit o cateva discutii (1 , 2) pe aceeasi tema, dar nu m-am lamurit.

din ce am inteles este undeva in lege un numar maxim (de produse de acelasi fel) pe care o persoana fizica le poate cumpara si/sau o suma sub care nu se percep taxe ...sau ceva de genu...

asa ca ... lista de intrebari e :

care este numarul maxim de produse de acelasi fel ce poate fi cumparate de o persoana fizica?

exista o suma de prag sub care nu se platesc taxe? care este aceasta? aceasta suma este aplicabila pe fiecare produs sau pe tot coletul indiferent ce are in el?

daca coletul este declarat drept cadou trebuie sa mai prezint vri-un act/dovada ca a fost achitat/platit?

ce alt ceva ar mai trebui trebui sa stiu si sa iau in considerate pentru a nu ma alege cu o pereche de bretati nichelate (sau un crater in buget) de la "domnisoara" lege ?


multumesc
si o zi placuta tuturor

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu-i limitat clar numarul, depinde de obiecte, daca-s pt uz personal, sau in scopul revanzarii. Daca-ti cumperi 1000 de ace cu gamalie, sau scobitori, e pt uz persoal, daca-s 10 telefoane e clar ca vrei sa le vinzi. Cand cumperi online, marfa+ transportul nu depaseste 10 euro, nu platesti nimic, peste, platesti tva, daca-i peste 200 euro (parca), posibil sa platesti si vama.  Uita faza cu cadoul, si alte prostii. Coletul vine de la un magazin, nu de la unchiu'.

#3
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
E bine ce a scris rumegus doar ca taxele vamale se aplica la valoare mai mare de 150€(si sunt in functie de tipul produsului). Cand primesti produsele trebuie sa prezinti vamesului(de la posta) o factura(extras cont bancar, extras paypal, etc). Poti modifica suma, sa o faci ceva mai mica si nu mai platesti tva si sau taxa vamala asa de mare.

#4
Gryfo

Gryfo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.01.2009
@diliuleutzudeaur: pragul de 150€ e valabil si pt tva si pt taxe vamale?

#5
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
Pana in 10€ nu platesti nimic, intre 10€ si 150€ platesti TVA, peste 150€ platesti TVA si taxe vamale.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
NU, tva platesti peste 10 euro. Vama, daca exista, depinde de poduse, platesti doar peste 150 euro.  (eu stiam ceva de 200, da nu mai tin minte daca euro sau dollari, de aia am scris "parca") Oricum, vama-i mult mai mica decat tva. Ideea-i sa faci mai multe comenzi mici, decat una si mare, transportul e oricum inclus in pret, de pe acelasi site, sau mai multe, de ex, multe produse le gasesti la jumate pret pe buyincoins, decat pe siteul tau. Daca exagerezi, s-ar putea ca vamesul sa considere ca faci contrabanda si sa te puna sa le importi pe persoana juridica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate