Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Superioritatea clara a CARTELEI fata de abonament!

- - - - -
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#19
nevena

nevena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 15.10.2012

View Postbiogood, on 19 ianuarie 2013 - 16:39, said:

E mult prea simplist calculul.
Socoteste cat te vor costa aceleasi facilitati la cartela peste doi ani si cat vor costa la abonamentul pe care te-ai angajat sa il platesti timp de doi ani operatorului, cat vor costa atunci facilitatile de la abonament pe care acum ti le da cu un pret si nu iti permite sa faci downgrade atunci cand piata evolueaza si preturile scad, ca asa vor ei sa nu modifici abonamentul in jos, etc., si o sa vezi cat de mare e diferenta.

deci integrale de volum pentru o prostie care se poate rezolva cautand sa vorbesti mai scurt, la obiect sau prin alte metode?

asta e ca aia de la vodafone ca cica au un abonament mai bun pentru mine, ca imi dau net chiar daca eu nu vreau si de fiecare daca cand platesc factura ma intreaba: dvs sunteti ... stiti ca avem niste oferte ...
cand vad 0372 sau 0314 stiu deja ca aia au gasit un abonament super bun pentru mine ca sa platesc mai putin Posted Image

Edited by nevena, 19 January 2013 - 16:45.


#20
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postnevena, on 19 ianuarie 2013 - 16:30, said:

astia cu cartela uita ceva, daca esti in varf de stejar, pe munte si nu mai ai credit, cum naiba iti incarci cartela?

Recurgi la incarcarea de urgenta si iti apelezi un prieten sa iti puna 5 euro in cont ca sa suni mai apoi dupa pohta inimii sau dupa necesitati.
Daca ai uitat sa incarci cartela cu mai mult de creditul pe o luna, ca sa ai ceva rezerve in caz de, sigur uiti si sa platesti abonamentul la timp, asa ca tot nu mai poti suna din varful stejarului.

View Postxxz, on 19 ianuarie 2013 - 16:40, said:

Si daca plec din tara, ce fac? Stau limitat la cat credit am?

Oricum te autolimitezi, avand in vedere cat costa apelurile in roaming (jaf pe fata) si cat iti permiti sa platesti ca suma totala.
A, daca esti dispus sa dai 2-300 de Euro pe apeluri in roaming da, merita abonamentul.

#21
nevena

nevena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 15.10.2012

View Postbiogood, on 19 ianuarie 2013 - 16:46, said:

Recurgi la incarcarea de urgenta si iti apelezi un prieten sa iti puna 5 euro in cont ca sa suni mai apoi dupa pohta inimii sau dupa necesitati.
Daca ai uitat sa incarci cartela cu mai mult de creditul pe o luna, ca sa ai ceva rezerve in caz de, sigur uiti si sa platesti abonamentul la timp, asa ca tot nu mai poti suna din varful stejarului.
Oricum te autolimitezi, avand in vedere cat costa apelurile in roaming (jaf pe fata) si cat iti permiti sa platesti ca suma totala.
A, daca esti dispus sa dai 2-300 de Euro pe apeluri in roaming da, merita abonamentul.

hahaha, deci ultimul cent e pentru un prieten sa-i zic sa-mi incarce telefonul? in 9 ani, 1 singura data am uitat sa platesc la timp!
nu folosesc roaming

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postxxz, on 19 ianuarie 2013 - 16:40, said:

Si daca plec din tara, ce fac? Stau limitat la cat credit am? Sau incarc 200E si eu poate vorbesc 50?
Dezavantajul principal la cartela si principalul motiv pentru care nu renunt la abonament, este ca esti limitat la ce ai. Uite, eu daca pe abonament imi termin minutele, pot sa sun sa vorbesc in continuare, poate mi-e lene sa cobor la 3 noaptea la benzinarie, poate nu am benzinarie pe langa mine, etc. Si aia cu codul de 5E in buzunar...
Sau, unii incarca de pe net. Fara efort, fara mers la vreun magazin.

#23
nevena

nevena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 15.10.2012

View PostYOUR_GOD, on 19 ianuarie 2013 - 16:50, said:

Sau, unii incarca de pe net. Fara efort, fara mers la vreun magazin.

mda, daca esti acasa
nu exista superioritate clara! si fiecare stie ce e mai bine pentru el

Edited by nevena, 19 January 2013 - 16:51.


#24
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postnevena, on 19 ianuarie 2013 - 16:49, said:

hahaha, deci ultimul cent e pentru un prieten sa-i zic sa-mi incarce telefonul? i

Nici macar, ai optiuni specifice pentru situatia in care ramai accidental fara credit, in functie de operator, insa repet - e o problema sa pui in 'cont' dublul optiunii lunare pe care o folosesti? Orice abonament are un cost comparabil, daca nu chiar mai mare, cu asa ceva.

Edited by biogood, 19 January 2013 - 16:54.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbiogood, on 19 ianuarie 2013 - 16:27, said:

Tocmai s-a spus ca nu exista telefon 'ca lumea' cu pret redus tot asa cum nu exista nimic gratuit pe lumea asta, platesti la el ulterior cu varf si indesat.
Fals, telefonul este sponsorizat, oricum iti iei abonament pentru ofertele din el, telefonul redus e ca un bonus. Daca iti convine te bagi daca nu... nu te bagi.

Edited by andreic, 19 January 2013 - 16:53.


#26
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postandreic, on 19 ianuarie 2013 - 16:52, said:

telefonul este sponsorizat

Costul telefonului se acopera din ceea ce platesti ulterior intrucat e evident ca exista o marja consistenta de profit la abonamente, altfel nu ar fi economic viabila oferta.

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postnevena, on 19 ianuarie 2013 - 16:50, said:

mda, daca esti acasa
nu exista superioritate clara! si fiecare stie ce e mai bine pentru el
Poti programa reincarcarea din tara si aceasta se efectueaza oriunde in lume. Testat in Italia, Spania si Germania. Sau intri pe net, accesezi un site, cumperi credit.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbiogood, on 19 ianuarie 2013 - 16:27, said:

de discutat alternative si oferte avantajoase.
Pai daca era de discutat oferte alternative nu cred ca era nevoie de toata siropeala de la inceputul threadului Posted Image Iti dai seama ca oricine stie sa citeasca vede ce se ofera la fiecare.

Edited by andreic, 19 January 2013 - 16:55.


#29
nevena

nevena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 15.10.2012

View Postbiogood, on 19 ianuarie 2013 - 16:54, said:

Costul telefonului se acopera din ceea ce platesti ulterior intrucat e evident ca exista o marja consistenta de profit la abonamente, altfel nu ar fi economic viabila oferta.

sau poate sa fie teapa pentru ei, daca tu nu vorbesti niciodata mai mult decat e in abonament
ei se bazeaza pe faptul ca avand abonament vei vorbi peste oferta lor

View PostYOUR_GOD, on 19 ianuarie 2013 - 16:54, said:

Poti programa reincarcarea din tara si aceasta se efectueaza oriunde in lume. Testat in Italia, Spania si Germania. Sau intri pe net, accesezi un site, cumperi credit.

sau ai abonament si te doare la basca de variantele cu cartela
n-am card deci n-am cum sa cumpar credit de pe net

Edited by nevena, 19 January 2013 - 16:57.


#30
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postandreic, on 19 ianuarie 2013 - 16:55, said:

Pai daca era de discutat oferte alternative nu cred ca era nevoie de toata siropeala de la inceputul threadului

Daca nu iti place subiectul si cartela nu inseamna ca e siropeala si nu inseama ca esti obligat sa ii atribui epitete derizorii. E pur si simplu o discutie despre produsul X versus produsul Y. Atat.

#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Sau ai cartela si te doare-n basca de abonament.
Cine nu are un card in ziua de azi?! Cine pleaca in afara tarii si nu are un card?!

#32
nevena

nevena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 15.10.2012
nu suna a discutie
suna ca procesul abonamentului si sanctificarea cartelei

View PostYOUR_GOD, on 19 ianuarie 2013 - 16:58, said:

Sau ai cartela si te doare-n basca de abonament.
Cine nu are un card in ziua de azi?! Cine pleaca in afara tarii si nu are un card?!

cu cartela te va cam durea
eu n-am card si eu plec afara fara card
stat 1 saptamana in germania fara card si durut la parizer! Posted Image

Edited by nevena, 19 January 2013 - 17:00.


#33
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Este o discutie, numai ca dpdv finainciar si in anumite conditii, cartela castiga. De fapt, in orice conditie, cartela castiga.
Tot fara echivoc este si calitatea contractului de ultima alternativa,

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbiogood, on 19 ianuarie 2013 - 16:58, said:

E pur si simplu o discutie despre produsul X versus produsul Y. Atat.
Cum ziceam, cand bagi telenovele in loc sa spui coane uite x si y simplu... deja imi pare atac mai mult, zeificare etc Posted Image

View Postnevena, on 19 ianuarie 2013 - 16:59, said:

nu suna a discutie
suna ca procesul abonamentului si sanctificarea cartelei
Exact ! Luati aminte biogood si initiatorul.

Edited by andreic, 19 January 2013 - 17:02.


#35
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postnevena, on 19 ianuarie 2013 - 16:59, said:

stat 1 saptamana in germania fara card si durut la parizer! Posted Image
Nasol, sper ca se trateaza. Tu esti, sa inteleg, genul care nu crede in banci. Wrong! Ai contract, ai credit.

#36
nevena

nevena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 15.10.2012

View PostYOUR_GOD, on 19 ianuarie 2013 - 17:02, said:

Nasol, sper ca se trateaza. Tu esti, sa inteleg, genul care nu crede in banci. Wrong! Ai contract, ai credit.

ce am?
ce credit am?
tot asa poti zice ca si la paine am "contract"
tanti imi da paine, eu platesc

Edited by nevena, 19 January 2013 - 17:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate