Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

agricultura pe viitor

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
catalin666

catalin666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.01.2013
Buna-seara , ma numesc Catalin am 16ani si sunt in clasa aXIa . Am stat ceva timp sa ma gandesc si cu ajutorul unor prieteni si al parintilor mei am decis ca pe viitor o sa ma axez pe agricultura deoarece o sa inceapa sa fie foarte cautata (asa am constatat noi ) nu mi s-a spus sa merg direct pe asa ceva deci totusi fac ceva ce imi place , am crescut la tara si sunt obisnuit cu "viata satului" Posted Image) . Vreau sa urmez facultatea de agronomie din Timisoara iar dupaceea voi merge la unchiul meu in Anglia (lucreaza tot in agricultura 1100 lire/luna) pentru a putea mai departe sa imi construiesc cateva solarii (stiu cu ce se mananca chestia , avem la tara unul dar nu intrucat sa ne dea profit incat sa traim numai din agricultura , am ceva cunostinte) .Intrebarea mea este daca voua vi se pare ceva greu de realizat , si de curiozitate ce ati alege de plantat .Eu am inteles ca nu trebuie sa ma axez pe grau sau porumb deoarece imi trebuie o suprafata foarte mare  .     Multumesc anticipat si sper ca nu v-am plictisit.

Edited by catalin666, 17 January 2013 - 18:23.


#2
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,964
  • Înscris: 14.08.2006
Te gandesti foarte sanatos. Agricultura o sa fie un domeniu la mare cautare. Mergi si studiaza despre agricultura, antreprenoriat si du-te si la unchiuto in anglia sa vezi cum fac aia agricultura..apoi gandeste-te ce poti sa faci tu pe cont propriu!

Mult succes!

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcatalin666, on 17 ianuarie 2013 - 18:20, said:

deoarece imi trebuie o suprafata foarte mare
Orice afacere ai face tot suprafata mare iti trebuie daca vrei intradevar business.

#4
catalin666

catalin666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.01.2013

View Postmeanman, on 17 ianuarie 2013 - 18:30, said:

Te gandesti foarte sanatos. Agricultura o sa fie un domeniu la mare cautare. Mergi si studiaza despre agricultura, antreprenoriat si du-te si la unchiuto in anglia sa vezi cum fac aia agricultura..apoi gandeste-te ce poti sa faci tu pe cont propriu!

Mult succes!

multumesc frumos , iti multumesc ca nu m-ai luat in nume de rau sau ca nu stiu ce e aia agricultura.Da asa e cum ai spus si tu , ai ce invata de acolo (el stai in dolj) si sincer sa-ti spun a furat ceva meserie .o seara frumoasa

Edited by catalin666, 17 January 2013 - 18:33.


#5
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mã întãrește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
într-adevăr e nevoie de o investiție inițială pentru o suprafață mai mare pentru a avea un profit cât de cât.
dar așa cum vezi pentru subvenții mai trebuie încă să dai șpăgi pentru a fii în față cum e normal.
poți face ceva și cu ajutorul fondurilor structurale http://www.fonduri-structurale.ro/
mult succes

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
1. Nu iti trebuie diploma ca sa faci agricultura.
2. La facultate nu o sa inveti NIMIC.
3. Axeaza-te pe ceva care are cautare dar care nu cultiva toti. Nuci, fasole, orez, etc, dar vezi ca mai conteaza foarte mult si solul.

#7
catalin666

catalin666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.01.2013

View PostFriskey, on 17 ianuarie 2013 - 19:12, said:

1. Nu iti trebuie diploma ca sa faci agricultura.
2. La facultate nu o sa inveti NIMIC.
3. Axeaza-te pe ceva care are cautare dar care nu cultiva toti. Nuci, fasole, orez, etc, dar vezi ca mai conteaza foarte mult si solul.

salut ! asa e , solul conteaza foarte mult , eu ma gandeam totusi la zmeura , trufe(investitie foarte mare) , mai e ceva pana sa incep treaba dar vreau sa adun foarte multe cunostinte pana sa incep . multumes;)

#8
adsbn

adsbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 21.01.2012
Catalin, cu voia ta imi permit sa deviez putin de la subiect. Tu sti ce inseamna "666"?

#9
catalin666

catalin666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.01.2013

View Postadsbn, on 17 ianuarie 2013 - 19:31, said:

Catalin, cu voia ta imi permit sa deviez putin de la subiect. Tu sti ce inseamna "666"?

mda..6 este nr meu norocos:))) era ocupat "catalin6" si l-am triplat :P

#10
adsbn

adsbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 21.01.2012
Bine, multumesc pentru raspuns.

Revenind la subiect, o sera nu e mai productibila ca un solar?

#11
catalin666

catalin666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.01.2013

View Postadsbn, on 17 ianuarie 2013 - 19:40, said:

Bine, multumesc pentru raspuns.

Revenind la subiect, o sera nu e mai productibila ca un solar?

da asa este , dar din cate stiu eu sera este formata din geamuri , are sistem de irigare , caldura ....etc. iti trebuie o suma foarte mare ca sa incepi cu sera , cred ca orice agricultor care pleaca de la solarii ,in viitor atunci cand o sa se simta profitul o sa isi extinda afacerea cu sere . Asta e viziunea mea , imi cer scuze daca cumva am gresit undeva sau nu m-am facut inteles

Edited by catalin666, 17 January 2013 - 19:47.


#12
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
felicitari! fa si facultatea aia ca vei invata cate ceva si acolo, ba chiar iti va da o alta perspectiva a lucrurilor si...poate chiar acolo iti va veni ideea de a face bani in viitor! si mergi si la unchiul tau in Anglia pt experienta si pt.a strange ceva bani pt.a-ti incepe afacerea ta.

succes! imi place tare mult ca mai exista tineri care gandesc asa ca tine!

#13
catalin666

catalin666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.01.2013

View Postanknic, on 17 ianuarie 2013 - 19:57, said:

felicitari! fa si facultatea aia ca vei invata cate ceva si acolo, ba chiar iti va da o alta perspectiva a lucrurilor si...poate chiar acolo iti va veni ideea de a face bani in viitor! si mergi si la unchiul tau in Anglia pt experienta si pt.a strange ceva bani pt.a-ti incepe afacerea ta.

succes! imi place tare mult ca mai exista tineri care gandesc asa ca tine!

da multumesc mult pentru incurajari , sa iti spun sincer pana acum aveam numai prostii in cap , dar de la o vreme am inceput sa vad realitatea . Sunt constient ca daca voi urma o alta faculate probabil ca nu imi voi gasi asa repede un loc de munca , sau cu un salariu foarte mic . Sa stii ca nu o sa imi schimb ideea auzind mai mereu ca sunt taran sau ....etc. mie imi place si asta e. o seara frumoasa;)

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Taran s-a cam transformat in fermier. In occident daca te prezinti drept fermier/agricultor cad toti pe spate. La ei fermierii sunt cei mai bogati din societate. La noi e o rusine. S-a inoculat mentalitatea asta si in scoala si in familie cand zilnic ti se spunea "invata carte ca sa te faci om mare, altfel te duci la munca de jos". Asa a ajuns tineretul sa aiba oroare de munca.

Edited by Friskey, 17 January 2013 - 20:15.


#15
catalin666

catalin666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.01.2013

View PostFriskey, on 17 ianuarie 2013 - 20:14, said:

Taran s-a cam transformat in fermier. In occident daca te prezinti drept fermier/agricultor cad toti pe spate. La ei fermierii sunt cei mai bogati din societate. La noi e o rusine. S-a inoculat mentalitatea asta si in scoala si in familie cand zilnic ti se spunea "invata carte ca sa te faci om mare, altfel te duci la munca de jos". Asa a ajuns tineretul sa aiba oroare de munca.

asa e , mie imi place:P

#16
valeriu76

valeriu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.02.2012
Salut Catalin, as dori sa-ti dau cateva sfaturi: in primul rand sa faci facultatea pt ca acolo inveti multe si daca vei lua vreun fond european iti prinde bine diploma de specialitate,apoi daca faci agricultura ar fi bine ca cerealele obtinute sa le dai animale si castigi dublu daca cresti animale de carne gen oi sau bovine angus, limousine, charolais, daca iti faci solare cauta-ti intai piata de desfacere ca sa nu ramai cu marfa nevanduta sau sa o dai la intermediari pe preturi de nimic. Te-a sfatuit cineva sa cultivi nuci sau orez, la nuci intri in productie dupa 7-8 ani(acum cateva zile doar ce am vazut o emisiune despre nuci) iar la orez ai nevoie de sistem de irigatie ca trebuie terenul inundat si stim bine cat de mult costa apa.Parere mea: sa incerci cu solare dar sa-ti asiguri distributia pe la magazine de cartier sau direct in piata si sa incerci cu capsuni,fragi,afine unde nu ai nevoie de suprafete f mari dar .....scumpe per kg, iar daca vrei sa cresti si animale axeaza-te pe cele de carne ca vezi ce preturi sunt la lapte...,ok mai vb si altadata ca acum am vb cam mult.

In solare sa cultivi rosii, ardei, castraveti,vinete,iar iarna salata,ceapa si ridichile ca asta se cauta in primavara.

#17
catalin666

catalin666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.01.2013
Mersi de sfaturi , mie mi se par destul de avantajoase rosiile , in sensul ca pot sa imi fac eu rasadurile .Singura problema ar fi ca trebuie sa le scoti putin mai devreme (pana sa nu apara toti cu rosii ) si sa le lasi la un pret mai mic ca sa nu ramai cu marfa , iar daca gasesti un market ceva care sa te scape mult mai bine .:)

#18
valeriu76

valeriu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.02.2012
Daca nu poti scoate rosii mai devreme decat ceilalti nu-ti face griji,mai ai o sansa prin august-septembrie cand iar se cauta rosiile mult pt bulion,suc de rosii etc, asa ca te poti gandi sa le scoti si mai tarziu cand se cer spre toamna.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate