Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

regie proprie sau firma -controale ITM/ISC -constructie 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#73
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
mai am  o completare ...cadastristii spun ca mai nou se lucreaza numai prin satelit si ca nu au soft cei de la OCPI pentru rezolvarea solicitarilor clientilor si refuza(OCPI-ul) orice astfel de solicitare

#74
aurelian_cretu

aurelian_cretu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.01.2013

 dan_4_you2003, on 21 ianuarie 2013 - 18:18, said:

Unde sa inregistrezi contractul ??Eu am firma de proiectare si nu am inregistrat nici un contract....O fi diferit in executie??? Bag in contabilitate factura...Contractele le semneaza partile si nu il mai inregistrezi nicaieri... Inseamna ca eu fac frauda ???
Nu este diferit pentru firmele care fac executie.Contractul se inregistreaza in contabilitatea firmei , nu la fisc.Am intrebat direct la sursa care a ras si mi-a spus ca le-ar trebui niste cladiri speciale ca sa depoziteze toate aceste contracte. Deci,nu, nu se inregistreaza aceste contracte la fisc.

#75
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 bagerajungle, on 19 ianuarie 2013 - 16:01, said:

Si cum faci cu garantia pe 30 de ani,care este prinsa in contract...o rupi sipe aceea!Orice lucrare de structura de rezistenta,trebuie prin contract,sa iti ofere garantia pe structura de 30 de ani care este si legiferata,acum tu stii cit esti dispus sa te risti.Iara daca iti vine c ontrol,fii sigur ca ,daca contractul nu este inregistrat la fisc,executantul va suferi amenzi mari,astia verifica absolut tot,controale incrucisate la materiale plus la fisc...nu mai e ce a fost odata,poti sa te risti,eu zic sa nu,sotia lucreaza la fisc si...s au pus pe treaba cam toti,intelegi ce spun!Tu faci ce vrei,e doar  o parere,nici macar un sfat.ok!
@bagerajungle , contractele de executie in constructii sunt diferite fata de orice alt tip de contract comercial intre societati ? Intreb asta deoarece sunt anumite domenii , in special prestari servicii (e.g. transport , etc) in care aproape zilnic/saptamanal se incheie noi contracte cu diferiti beneficiari . Aceste contracte NU trebuie inregistrate la fisc ci in contabilitatea firmei , cu numar de inregistrare , etc . Ce ar insemna ca toate societatile sa inregistreze la fisc toate contractele de prestari servicii ?? Unde s-ar tine toate aceste contracte ?? Are fiscul arhive asa de incapatoare ? Unde este utilitatea in primul rand atata timp cat exista inregistrarea in contabilitate deja ?
Cumva este o lege speciala pentru firmele de constructii care specifica faptul ca societatea executanta trebuie sa inregistreze la FISC orice contract incheiat cu o persoana fizica ?
Intreb si eu , chiar m-ai facut curios. Un extras  din lege ar fi de ajutor in acest sens daca poti sa il pui aici .

PS: daca ai dreptate cred ca trebuie sa imi schimb contabilul Posted Image
Cu respect.

#76
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
Am o nedumerire datorita bugetului....in viitor vreau sa construiesc un bloculetP+2+m...daca pe parcursul constructiei ma hotarasc sa fac doarP+2,cum se poate face acest lucru legal ,daca autorizatia o sa o iau pentru P+2+m?..modificarea in timpul jocului costa?

#77
aurelian_cretu

aurelian_cretu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.01.2013
Nu te costa nimic.Mai rau era daca luai autorizatie pentru P+2 si vroiai ulterior P+2+M.

#78
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Pana la urma regia proprie nu inseamna Dorei nu? Daca angajezi Dorei, amenda are oaresce legalitate/justete.
Intrebarea mea este:
In anul de gratie 2013 mai imi pot construi eu casa cu propriile manute?


L.E. Daca o fac rau sau bine ramane de vazut. As dori un raspuns doar la aspectele legale ale problemei.

Edited by adinosh, 23 January 2013 - 12:12.


#79
gelus68

gelus68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.09.2012
Suntem o tara care ne meritam soarta .Cit timp va prima neincrederea este clar ca nu o sa reusim sa evoluam.Privitor la cerintele lui maximusargento solutii sunt cind se doreste acest lucru,dar se doreste sa construim palate cu bani putini sau chiar de loc,eu sa ma lafai in lux iar cel care la realizat sa traiasca de azi pe miine  doar pt faptul ca este executant si nu stie de cit sa execute nu si sa si gindeasca.Atata timp nu respectam pe cel care datorita munci sale si daruiri cu care executa noi benificiem de confort nu vom intelege democratia.Cautam cel mai mic pret si pe parcurs cerem aproape imposibilul.HOTUL DE HOT FUGE.Privitor la subiect Sunt firme care lucreaza si cu materialul clientului si ar trebui sa va luati 3-4 oferte de la firme pentru ca daca firma(meseriasul)sa distruga o face cu d-vs de fata fara sa realizati si explicatii va pot da imediat.In Romania neincrederea ne termina.Se pot gasi si solutiipt scaderea pretului de cost al constructiei prin eliminarea unor subterfugi dar trebuie ca beneficiarul sa aiba un proiect bine pus la punct si o discutie ffffff lunga cu constructorul si notat intre cei doi(intelegerea  amiabila  este mai buna decit un milion de procese,pt ca greseli va face si constructorul si beneficiarul.solutiile sunt la fata locului nu in birou,deobicei ne dam cu parerea fara sa cunoastem problema in profunzime,si oricum nu o sa asimilam totul indiferent de IQ fiecaruia.www.gelus-construct.ro

#80
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007

 adinosh, on 23 ianuarie 2013 - 12:10, said:

Intrebarea mea este:
In anul de gratie 2013 mai imi pot construi eu casa cu propriile manute?

L.E. Daca o fac rau sau bine ramane de vazut. As dori un raspuns doar la aspectele legale ale problemei.

Asta se poate, asa lucrez eu cu husbandu'.
A venit si ISC-ul in inspectie, am si diriginte, am si RTE, vine si structuristul in inspectie, am si procese verbale de receptie faze determinante facute pe bune. E legal.

#81
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Ar mai fi un amanunt pe care l-am omis. Este vorba de mediul urban.

#82
aurelian_cretu

aurelian_cretu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.01.2013

 adinosh, on 23 ianuarie 2013 - 12:10, said:

Pana la urma regia proprie nu inseamna Dorei nu? Daca angajezi Dorei, amenda are oaresce legalitate/justete.
Intrebarea mea este:
In anul de gratie 2013 mai imi pot construi eu casa cu propriile manute?


L.E. Daca o fac rau sau bine ramane de vazut. As dori un raspuns doar la aspectele legale ale problemei.
Daca angajezi Dorei ,asta nu mai inseamna regie proprie si poti fi amendat si tu si Doreii.Regia proprie inseamna sa-ti faci casa ”cu propriile manute” ajutat de sotie,frati,parinti ,dar,ca exista si un dar sa ai control din partea unui Diriginte de santier,a Proiectantului,a ISC-ului, care vor semna niste Procese verbale de Receptie, fara de care nu puteti intocmii Cartea constructiei si nu puteti face receptia casei pentru a o pune pe rol la Primarie.

#83
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Proiectantul asigura vizite la santier, asigura si dirigentie. Astea doua ar fi acoperite.
ISC il chem/platesc eu sau numa daca vine "inopinat". Deteliaza un picut te rog.

#84
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007

 adinosh, on 24 ianuarie 2013 - 11:15, said:

Proiectantul asigura vizite la santier, asigura si dirigentie. Astea doua ar fi acoperite.
ISC il chem/platesc eu sau numa daca vine "inopinat". Deteliaza un picut te rog.

ISC-ul se amesteca numai daca ai 3 nivele la casuta (eu am beci partial) deci am fost sa-i anunt ca ma apuc, am lasat un tabel cu fazele determinante scris de structurist si am anuntat cine este dirigintele si cine este RTC. Astia 2 trebuie sa aiba autorizare de a presta aceste servicii.
Cu aceasta ocazie platesti si prima parte dintr-o taxa la ISC
ISC-ul vine invitat de diriginte pe care il inviti tu cand ajungi la fazele determinante.
Teoretic ar putea veni la toate, practic vine o singura data sau deloc.
Intre faze nu vine in nici un caz ca ai putea sa-i spui ca ce nu vede el nu e inca montat, deci n-ar avea rost.

#85
aurelian_cretu

aurelian_cretu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.01.2013
Prezenta ISC-ului pe santier este data intr-un tabel de faze determinante de control al calitatii si care este intocmit de proiectant( inginerul de rezistenta).Intotdeauna este chemat la faza de armare fundatie.Mai este chemat, functie de clasa de importanta a cladirii,si la armarea placii peste parter.

Atentie : Proiectantul si Dirigintele de santier nu trebuie sa fie una si aceeasi persoana. Sunt doua meserii total diferite, pentru ca Dirigintele de santier il verifica pe proiectant, plus de asta aveti nevoie de stampila Dirigintelui de santier pe Procesele verbale de receptie fara de care nu puteti face receptia casei si implicit trecerea acesteia pe rol la Primarie.

#86
lscatalin

lscatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.01.2011
Proiectul tehnic de rezistenta are cu ultima pagina PROGRAMUL PE FAZE DETERMINANTE. Acesta este propus de proiectantul de rezistenta si  trebuie avizat de catre Inspectoratul de Stat in Constructii odata cu depunerea anuntului de incepere de lucrari. Tot cu aceasta ocazie se anunta si forma de executie (regie proprie sau firma - caz im care se anunta numele acesteia, anexamdu-se si copie dupe certificatul de inregistrate), se anunta si factorii de control - Diriginte de santier, RTE si CQ - se plateste minim 0.1% din valoarea de autorizatie (in total taxa catre inspectorat este de 0.8%, restul urmand a fi achitat pana la finalizarea lucrarilor) si se depune o copie a planurilor vizate spre neschimbare. De la depunerea acestora executia poate incepe in minim 10zile.

Ca ISC-ul alege sa vina sau nu pe santier, si fazele la care doreste sa o faca, este doar alegerea lor si se bazeaza pe o serie de reglementari.

ATENTIE!! Cand depuneti aceasta documentatie este posibil sa va faca, a doua zi chiar, mai ales in Bucuresti, o vizita la santier sa vada nu care cumva sa va fi apucat de lucarari. Pentru ca daca v-ati apuca incepe de la amenda si se poate lasa si cu sistare de lucrari.

 adinosh, on 24 ianuarie 2013 - 11:15, said:

Proiectantul asigura vizite la santier, asigura si dirigentie. Astea doua ar fi acoperite.
ISC il chem/platesc eu sau numa daca vine "inopinat". Deteliaza un picut te rog.


Proiectantul e obligat sa vina doar si numai la fazele determinante, prevazute prin PROGRAMUL PE FAZE DETERMINANTE. Prezenta lui cu alte ocazii face obiectul unei intelegeri separate cu el.

ISC-ul ca si corpul de control al primariei (Disciplina in constructii), ITM-ul si politia vin cand considera ei ca este nevoie (chiar si inopinat), chemati de catre beneficiar sau la sesizari si reclamatii, indiferent de numarul de etaje. Intr-adevar se face o separatie pe regimul de inaltime dar, ATENTIE, nu este P+3E  ci case Parter sau Parter+Mansarda si, daca nu ma insel dar am sa verifica azi, doar in mediu rural

 aurelian_cretu, on 24 ianuarie 2013 - 13:24, said:

Prezenta ISC-ului pe santier este data intr-un tabel de faze determinante de control al calitatii si care este intocmit de proiectant( inginerul de rezistenta).Intotdeauna este chemat la faza de armare fundatie.Mai este chemat, functie de clasa de importanta a cladirii,si la armarea placii peste parter.

Atentie : Proiectantul si Dirigintele de santier nu trebuie sa fie una si aceeasi persoana. Sunt doua meserii total diferite, pentru ca Dirigintele de santier il verifica pe proiectant, plus de asta aveti nevoie de stampila Dirigintelui de santier pe Procesele verbale de receptie fara de care nu puteti face receptia casei si implicit trecerea acesteia pe rol la Primarie.

Dirigintele de santier este un inginer cu o calificare in plus. El poate proiecta, nu stiu dar am sa verifica azi daca este incompatibil cu functia de proiectant pe acelasi proiect. Preferabil este sa fie o persoana fara nici un fel de legaturi anterioare cu proiectantii si/sau executantii. El este reprezentantul si persoana de control a beneficiarului in santier

Edited by lscatalin, 25 January 2013 - 10:13.


#87
rotaru_mihai

rotaru_mihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.01.2013
buna ziua.
intentionez ca in viitorul apropiat(la anul) sa ma apuc de contruit o casa in regie proprie.prin aceasta inteleg urmatoarele:
fier fasonat si montat= subsemnatul :)
zidarie =tata
inst electrice =tot eu
sanitare =unchiul sotiei si dulgherie si cofrage =tata socru.
pe linga actele necesare si avize credeti ca o sa mai am nevoie si de altele mai "speciale" dat fiind cazul de fata?
constructia va fi in Voluntari(nu sunt vecin cu jiji)
multumesc!

#88
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003

 lscatalin, on 25 ianuarie 2013 - 10:16, said:

Ca ISC-ul alege sa vina sau nu pe santier, si fazele la care doreste sa o faca, este doar alegerea lor si se bazeaza pe o serie de reglementari.

ATENTIE!! Cand depuneti aceasta documentatie este posibil sa va faca, a doua zi chiar, mai ales in Bucuresti, o vizita la santier sa vada nu care cumva sa va fi apucat de lucarari. Pentru ca daca v-ati apuca incepe de la amenda si se poate lasa si cu sistare de lucrari.


Daca vin asa rapid inseamna ca inspectorul de zona este interesat de ceva ce poti doar banui....
De regula vin pe parcursul constructiei dar daca ei se comporta ca niste oameni normali si tu la fel iar santierul este "in regula" adica se respecta proiectul nu se intampla nimic rau.

Daca te-a controlat ISC-ul , disciplina in constructii isi insuseste pozitia ISC-ului in 99% din situatii si nu fac control separat.

#89
lscatalin

lscatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.01.2011

 PPPPP, on 25 ianuarie 2013 - 17:05, said:


Daca vin asa rapid inseamna ca inspectorul de zona este interesat de ceva ce poti doar banui....
De regula vin pe parcursul constructiei dar daca ei se comporta ca niste oameni normali si tu la fel iar santierul este "in regula" adica se respecta proiectul nu se intampla nimic rau.

Daca te-a controlat ISC-ul , disciplina in constructii isi insuseste pozitia ISC-ului in 99% din situatii si nu fac control separat.

Disciplina in constructii si ISCul sunt doua entitati separate care, culmea, nu stiu sa fi colaborat in multe cazuri.

Disciplina in contructii este corp de control al primariei si te controleaza pe parte adiministrativa - retrageri, regim de inaltim, goluri de usi si ferestre, samd
ISC-ul este corp de control pe parte tehnica care te controleaza pe parte tehnica - corectitudine alegere solutie, respectare proiect, cofraje, armari, samd

Am avut santiere pe care nu i-am vazut pe cei de la primarie. La fel santiere pe care nu i-am vazut pe cei de la ISC. Dar ATENTIE, am avut santiere la care si unii si altii m-au controlat exact cum scrie cartea.... si nu era mai mult de P+2+Ma

E pacat sa sariti nici pasi de 2 lei. E aiurea sa nu-ti pui o caramida buna in casa dar sa platesti amenzi pentru ca n-ai putut sa rupi cateva ore sa depui 2-3hartii

#90
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
o intrebare legata de avizele care se scot dupa ce iese certificatul de urbanism...am inteles ca e mare bataie de cap cu ele .Este ok sa ma agit eu sa le solutionez sau e mai bine sa las un arhitect sau o persoana care sa se ocupe contra cost (am inteles ca pretul pentru acea persoana se invarte pe undeva pe la 100 ron de aviz)?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate