Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce as putea cu banii astia?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
adelfina

adelfina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.11.2011
Am suma de $3000, nu sunt foarte multi bani la mijloc sa-ncep vreo afacere, insa nici n-as vrea sa-i cheltui pe prostii care s-ar pierde in timp si nici n-as scoate ceva de pe urma lor. Maica-mea imi spune sa-i pastrez ca o sa am nevoie de ei cand incep facultatea; intr-adevar asa e, dar as vrea sa cumpar ceva care sa ramana in timp si sa scot ceva de pe urma sa. Cand ma uit in urma, vreau sa vad si ceva concret, nu doar ca s-au dus pe iesit la o cafea cu prietenii, haine, camin, mancare...chestii de astea.

Asadar, ma gandisem la o camera foto profesionala. Stiu cativa amatori care fac ceva de buzunar la majorate sau petreceri. Nu ma gandesc prea departe, ci pur si simplu sa pot avea niste bani de buzunar. Ce ziceti, e o idee buna? Fotografia e si o pasiune de a mea, deci sunt sigura ca o sa caut mereu sa ma perfectionez cat se poate.

Alte idei?

#2
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
O masina, si ii duci cand se imbata :P .

#3
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
O seara la Bamboo Posted Image

#4
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
poti si face bani si timp ce te perfectionezi in domeniul fotografiei. Exista site-uri unde iti poti vinde pozele pe care le faci, de ex pe istockphoto..

#5
adelfina

adelfina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.11.2011
Mda, chiar ma gandesc serios in domeniul fotografiei, desi maica-mea e contra.

#6
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
ii investesti intr-un domeniu care te preocupa.
apropo...cu ce te ocupi?
pasiuni ?

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Pana ajungi la sa vinzi poze stock pe net, mai trec ceva luni/ani + bani investiti in lumini si tot felul de acesorii.
Iar legat de a poza lume la chefuri etc, ai sa observi ce repede vor parea multumiti de pozele facute cu telefonul, cand aud de bani.

Edited by dani.user, 11 January 2013 - 19:56.


#8
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Pastreaza banii deocamdata. Fotografia e un domeniu frumos, dar mai intai pune mana pe niste carti si studiaza. Incearca sa iei un aparat pe film, costa cateva sute de lei si iti faci mana cu el. Dupa ce progresezi putin ai sa vezi daca e de tine si eventual pe ce sa dai banii. Sa dai acum toti banii fara sa stii pe ce dai inseamna sa-i arunci pe geam. Nu te grabi sa-i cheltui, banii sunt scumpi in ziua de azi. Mai bine mai astepti decat sa regreti ca te-ai aruncat cu capul inainte.

Edited by prisonbreak, 11 January 2013 - 19:57.


#9
adelfina

adelfina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.11.2011
@D3ean Tenisul, fotografia, literatura (nu stiu ce bani as putea sa scot de aici), calatoriile, gatitul.
@prisonbreak, e drept ce spui tu, dar nu-i pot pastra la infinit fara sa fiu tentata sa umblu la ei. O sa incep facultatea si inevitabil apar situatii cand iti trebuie cate-un ban. Iei azi, iei maine si mi-e ca ma trezesc ca nu mai am nimic.

Edited by adelfina, 11 January 2013 - 20:01.


#10
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
poze la chefuri?de ce nu la nunti.Eventual si o filmare.Inca ies bani din astea.

#11
adelfina

adelfina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.11.2011
Nu cred ca vrea cineva sa ia un amator pentru pozele de la nunta. Stiu ca ies bani, dar cred ca oricine vrea poze de buna calitate, sa-i arati un portofoliu cu ce ai lucrat pana atunci etc.

#12
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
in domeniu fotografiei singuru loc unde poti face bani e nunta/botezuri/cununii dar e concurenta mare ; mai ramane si te apuci sa urmaresti vedetele sa fi un paparazzi (ziarele de scandal platesc bine pt. o poza reusita) reversu e ca o sa fi scuipat /batut cand nu te asteptii

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdani.user, on 11 ianuarie 2013 - 19:55, said:

Iar legat de a poza lume la chefuri etc, ai sa observi ce repede vor parea multumiti de pozele facute cu telefonul, cand aud de bani.

La fel si cand vine vorba de muzica. Vor sa le dantuie invitatii toata noaptea, dar sa zicea doar multumesc de dimineata cand iti strangi sculele.

View Postadelfina, on 11 ianuarie 2013 - 19:54, said:

Mda, chiar ma gandesc serios in domeniul fotografiei, desi maica-mea e contra.

Si mama a fost contra cand am fost prima data la arte martiale, si a fost si mai contra cand am venit prima data cu vanatai. Si totusi mi-a prins bine, chiar daca a fost ea contra. Asa ca gandeste-te bine.

View Postadelfina, on 11 ianuarie 2013 - 19:57, said:

@D3ean Tenisul, fotografia, literatura (nu stiu ce bani as putea sa scot de aici), calatoriile, gatitul.

Stii sa faci placinta cu mere? :bigwhitegrin:

#14
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Cum ai facut 3000$???
Fata sau baiat?
Pana-ti scoti banii din fotografiat.... si cate nopti stia la nunti....

Edited by echo3, 11 January 2013 - 20:09.


#15
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

View Postadelfina, on 11 ianuarie 2013 - 20:02, said:

Nu cred ca vrea cineva sa ia un amator pentru pozele de la nunta. Stiu ca ies bani, dar cred ca oricine vrea poze de buna calitate, sa-i arati un portofoliu cu ce ai lucrat pana atunci etc.
Ba sa crezi.Cine iti cere frate portofoliu?Poate aia foarte fitosi.
Faci poze de nunta, nu pentru National Geographic.Si daca zici ca te pricepi, faci tu fata.

#16
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View Postandu2012, on 11 ianuarie 2013 - 20:00, said:

poze la chefuri?de ce nu la nunti.Eventual si o filmare.Inca ies bani din astea.
pana sa ajungi acolo mai e cale lunga.
eu am lucrat cand am terminat liceul 3 luni intr-un laborator foto.
si zi de zi cu aparate atunci si nu am invatzat nici 5 % din secretele fotografiei.
ba chiar mi`am luat un aparat pe film profi pe atunci...un pentax z-70. cu 2 obiective.
pe atunci aparatu digital era un moft....erau numa ceva puscatori care ti le puteai permite.
oricum...pozatu pe film are o magie aparte.
cunoscatorii stiu de ce

apropo adelfina, dau spre adoptie un pentax z-70 pe film cu doua obiective interschimbabile + geanta. aproape cinste

Edited by D3an, 11 January 2013 - 20:09.


#17
adelfina

adelfina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.11.2011
Ma mai gandeam sa-i tin si sa-i investesc intr-un program Work and Travel cand o sa incep facultatea.

@echo3, nu vreau sa scot foarte multi bani, nu ma gandesc asa departe momentan. Doar sa fac ceva pentru buzunar in weekend, de iesit la un suc, de cumparat o bluza, ceva de genu'. Banii nu i-am facut, i-am primit, la mijloc e o chestiune de familie si nu vreau sa intru in detalii.

@D3ean, trimite-mi pe pm o oferta de pret.

Edited by adelfina, 11 January 2013 - 20:15.


#18
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
e si aia o idee, poate nu cea mai buna

Edited by D3an, 11 January 2013 - 20:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate