Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

RDS Humax HD2 + monitor cu hdmi cu hdcp

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,456
  • Înscris: 06.01.2010
Salut,

Am decodorul de la RDS, varianta HD2, si un monitor Dell U2713HM. Are intrare HDMI cu HDCP. Intrarea HDMI functioneaza cu alte surse, dar cu Humax-ul nu. Monitorul recunoaste ca are cablu conectat, dar intra in standby (zice ca nu are semnal).
Cunoaste careva o solutie?

#2
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
eu vad doaua cauze posibile rezolutie setata aiurea pe humax si nesuportata pe dell sa cablu hdmi de uin standard inferior necompatibil

#3
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
Pune dell-ul pe 1920x1080. Incerca si din telecomanda sa schimbi rezolutia la receiver. Trebuie sa mearga. Mie pe doua monitoare (Benq si AOC) mi-au mers si receiverul de la rds (Humax hd 1) si receiverele de la upc (si Pace HD si Cisco HD DVR). Dar monitoarele mele erau nativ pe 1920x1080 rezolutia cu care ies programele hd din receiver. Bafta, merge sigur zic eu.

#4
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,456
  • Înscris: 06.01.2010
Rezolutia la humax e setata pe full hd. Nu stiu cum s-ar putea seta din telecomanda, se poate seta doar la initializare. Am setat si rezolutia monitorului din windows pe 1920x1080, desi nu prea are cum sa ajute (e intrarea DVI, HDMIul e alta intrare, nu cred ca le pasa una de alta :) ). Bineinteles, tot nu merge. Am mai cautat pe net, am vazut cateva plangeri de felul asta relativ la HUMAX... nasol. Speram sa pot utiliza monitorul cu decodorul la full hd.

#5
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
La primul Humax telecomanda avea un buton gen V Format care schimba rezolutia daca imi amintesc bine. Inca ceva ce ai tu in windows e una si ce se intampla cand legi monitorul la receiver e alta. Umba in meniul monitorului la rezolutie nu in windows ci cand e legat la receiver. Dupa asta incearca si alt cablu. Daca nu si nu... atunci cred ca e cauza pierduta desi ar trebui se mearga.

#6
AlinBura

AlinBura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 29.05.2012
http://www.manualsli...?page=36#manual
si eu aceeasi problema...intra in standby

#7
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,456
  • Înscris: 06.01.2010
Am incercat cu convertor hdmi->dvi, pe intrarea dvi. Din moment ce e suporta dhcp, trebuia sa mearga. Nu a mers :(
O sa mai incerc si cu un alt cablu hdmi, dar am sperante foarte slabe.

#8
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
Pacat. Eu am doua monitoare full hd care au mers fiecare cu 3 receivere hd (Humax 1, Pace hd si Cisco hd) fara probleme. Unul chiar cu adapto hdmi to dvi. Imi pare rau ca ai ghinion.

#9
Nicuj0r`

Nicuj0r`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2005
Trebuie reinitializat receiverul si setata o rezolutie PROGRESIVA (720p). Mai mult ca sigur monitorul tau nu suporta 1080i iar Humax-ul nu suporta rezolutia FULL HD (1080p) ;)

Edited by Nicuj0r`, 12 January 2013 - 16:50.


#10
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,456
  • Înscris: 06.01.2010
Cred ca am incercat deja varianta aia cu 720p. Pentru siguranta, o sa mai incerc...

#11
Nicuj0r`

Nicuj0r`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2005
Sunt convins ca nu ai incercat, si daca ai incercat... n-ai facut-o cum trebuie. Inca o data, televiziunea digitala HD (cu foarte mici exceptii) e 1080i sau 720p (mai ales canalele de sport din State), in niciun caz 1080p (Blu-Ray). In general cam toate monitoarele care nu au tv-tuner incorporat suporta doar rezolutii progresive nu si intretesute.

Edited by Nicuj0r`, 13 January 2013 - 02:52.


#12
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,456
  • Înscris: 06.01.2010
Am incercat. Nu merge.

#13
Nicuj0r`

Nicuj0r`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2005
Se pare ca monitorul tau suporta doar 720p @ 60hz si e foarte probabil ca Humaxul sa suporte doar rezolutiile la frecventa de 50hz.

Edited by Nicuj0r`, 13 January 2013 - 10:50.


#14
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,456
  • Înscris: 06.01.2010
Se pare ca HUMAXul e un chinezism ieftin. Am vazut discutii pe net in care oamenii se plangeau ca a functionat (nu neaparat acelasi device, dar tot HUMAX) cu diverse monitoare/televizoare, pana la update de firmware, cand a incetat sa mai functioneze, datorita 'imbunatatirilor'. E o problema de handshake, care e 'standard' (chinezesc, conform directivelor partidului comunist).

#15
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Din câte îmi aduc aminte, STB-urile Humax se folosesc în televiziunea digitală, deci pe televizoare... Tu ai doar un monitor, nu-i așa...monitor care este proiectat să lucreze cu un computer, nu-i așa...?
Dacă monitorul tău nu merge conectat la computer, da, ai o problemă...dacă decodorul Humax nu merge conectat la un televizor, da, ai o problemă... Ție nu-ți merge decodorul conectat la un monitor (nici măcar un monitor/televizor)...eu nu văd unde este problema, atâta timp cât nu sunt făcute să funcționeze împreună...!

#16
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
La mine merge fara nicio problema conectat la un BENQ G2420HDB. Am folosit un cablu HDMI-DVI ceva mai vechi.
Deci cred ca depinde foarte mult de monitor.
Versiunea de firmware pe care o am e din Mai 2012.

Edited by adryanos, 13 January 2013 - 14:56.


#17
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View Postparabellum, on 13 ianuarie 2013 - 11:07, said:

Se pare ca HUMAXul e un chinezism ieftin.
Acelasi lucru poti sa-l spui si despre monitorul tau,atat timp cat decodorul merge cu alte tipuri de monitoare.

Humax e firma coreana la fel ca si LG sau Samsung.

#18
Nicuj0r`

Nicuj0r`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2005
Mda, HUMAX-ul e un gunoi... de aceea le folosesc si cei de la Sky Deutschland.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate