Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Mihail Sadoveanu - bolsevic ordinar sau "Ceahlau" al literaturii romane

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#19
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View PostRiver_Song, on 06 ianuarie 2013 - 16:08, said:

Da' ce era Caragiale, mascarici, auzi, valoarea lui e data de cat de mult rade lumea cand il citeste, trezeste-te, nene, nu despre asta-i vorba, nu-i carte de bancuri.

Ion Luca Caragiale (n. 1 februarie S.N. 13 februarie 1852, Haimanale, județul Prahova, Țara Românească, astăzi I. L. Caragiale, județul Dâmbovița, România – d. 9 iunie 1912, Berlin)[1] a fost un dramaturg, nuvelist, PAMFLETAR, poet, scriitor, director de teatru, comentator politic și ziarist român, de origine greacă.

Inainte sa mai zici o aberatie te rog documenteaza-te.

#20
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Si ce aberatie am zis? Permite-mi sa cred ca pamfletele lui nu mai au niciun pic de umor pentru noi, ca nu stim contextul si aluziile.

View Postdan78rom, on 06 ianuarie 2013 - 18:46, said:

Si daca o sa spun acum ca nici Eminescu nu mi-a placut vreodata, ca-l consider plictisitor, si mie personal nu-mi transmite nimic decit o plictiseala crincena, o sa fiu crucificat, tras pe roata si apoi ars pe rug?
Ah, si n-am dat bac-ul ieri.

Da' traumele au ramas.

E o diferenta intre ,,nu-mi place" si ,,e un poet de tot cacatu".

#21
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View PostRiver_Song, on 06 ianuarie 2013 - 19:39, said:

Permite-mi sa cred ca pamfletele lui nu mai au niciun pic de umor pentru noi, ca nu stim contextul si aluziile.
Eu zic ca sunt la fel de actuale ca si pe vremea lu' nenea Iancu.
Moravurile au ramas aceleasi.... au disparut coruptia, nepotismul, prostia? am scapat cumva de fripturisti, parveniti, moftangii?
Uita-te la clasa politica, la societatea din zilele noastre si vei observa ca ne zbatem in acelasi mahalagism cronic.

Edited by Mocebon, 06 January 2013 - 21:44.


#22
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Si ce aberatie am zis? Permite-mi sa cred ca pamfletele lui nu mai au niciun pic de umor pentru noi, ca nu stim contextul si aluziile.
io zic ca au. lumea nu s-a schimbat mai deloc cand vine vorba de chestiile astea. vezi cum satiriza si hastek societatea din imperiul austo-ungar. foarte usor poti transpune realitatea de acolo in societatea romana de azi. la fel e si la caragiale, moravurile au ramas aceleasi.

Edited by doctorwho, 06 January 2013 - 23:34.


#23
Ziua_ielelor

Ziua_ielelor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 19.11.2009

View Postdoctorwho, on 06 ianuarie 2013 - 18:36, said:

well, le dau dreptate si liceenilor. cum mai mult de jumatate din operele pentru bac sunt unele mai proaste decat altele... cam greu sa inveti.
Mie mi-a plăcut cam tot ce am avut la bac, chiar îs curioasă care-s operele alea aşa de proaste.
Cât despre Sadoveanu, nu se citeşte la fel de uşor ca alţi scriitori - spre exemplu, am citit La Medeleni în 2-3 zile - dar mie mi-au plăcut şi Fraţii Jderi şi Baltagul.

LE: Opera lui Caragiale e plină de umor şi în ziua de azi.

Edited by Ziua_ielelor, 06 January 2013 - 23:38.


#24
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Mie mi-a plăcut cam tot ce am avut la bac, chiar îs curioasă care-s operele alea aşa de proaste.
nu stiu sigur care mai sunt operele, dar avem asa: hanu ancutei (sadoveanu...), ion, enigma otiliei, plumbu' lu' bacovia...

#25
Ziua_ielelor

Ziua_ielelor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 19.11.2009
Şi eu am avut cam la fel, Enigma Otiliei mi-a plăcut foarte mult, Ion la fel. Plumb aşa şi aşa, dar îmi plăceau alte poezii de Bacovia. Maitreyi era una din preferatele mele. Ultima noapte de dragoste, la fel. Poate mi s-ar fi părut mai plictisitoare dacă aş fi fost băiat, dar chiar şi aşa, tot ar rămâne destule cărţi bune.
Poate că ţie îţi plac doar romanele de acţiune şi de aia nu ai gustat operele pentru bac şi poate tot de asta nu-l poţi aprecia nici pe Sadoveanu.

#26
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Poate că ţie îţi plac doar romanele de acţiune şi de aia nu ai gustat operele pentru bac şi poate tot de asta nu-l poţi aprecia nici pe Sadoveanu.
nu. si mie mi-au placut maitrey si ultima noapte, de exemplu. nu am spus ca toata literatura pentru bac e bullshit, ci doar o parte.
nu pot spune neaparat ca-mi plac romanele de actiune... imi plac cartile "bune". la sadoveanu nu am gasit carti bune, ci doar doua carti ok (poate or fi mai multe, nu am rabdare sa citesc tot ce a scris). prin acest topic vroiam sa vad cat de apreciat e acest autor...

#27
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu sint curios cu ce compara Ziua_ielelor literatura obligatorie de bac. Sau autorii.

#28
Ziua_ielelor

Ziua_ielelor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 19.11.2009
Nu le compar cu nimic. Pur şi simplu îmi făcea plăcere să le citesc, unele să le şi recitesc şi să discut pe marginea lor.

#29
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postdoctorwho, on 06 ianuarie 2013 - 23:45, said:

nu stiu sigur care mai sunt operele, dar avem asa: hanu ancutei (sadoveanu...), ion, enigma otiliei, plumbu' lu' bacovia...

Ok, ION e considerata opera proasta (dumnezeule!). Mai spune si de Rascoala, Padurea Spanzuratilor, Morometii (sau parca de asta ai spus)...La fel, Eminescu, Bacovia, Ion Creanga si Caragiale nu sunt buni.

Lasati bietii liceeni sa invete din Click si Libertatea (pe net, eventual).

Edited by ioppo, 07 January 2013 - 09:04.


#30
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postdoctorwho, on 06 ianuarie 2013 - 13:02, said:

siiiiigur. nu a avut de ales. da, cum sa nu, asta e scuza tutror comunistilor vopsiti in "oameni de bine". sadoveanu, paunescu, nicolaescu... niste scursuri umane ce au sprijinit regimu', au participat indirect (sau direct) la exterminarea adevaratei elite intelectuale. in timp ce sadoveanu "plangea" de mila proletarilor in marea adunare nationala, poporu' se desfata cu salam cu soia. fi-mi-ar scarba.
Salamul cu soia a apărut la mult timp de la moartea scriitorului.Acest salam cu soia nu a fost inventat de romîni ci este o copie după salamuri din Occident.Nici nu e așa de rău.Eu am mîncat în 19998 în România chifteluțe prăjite făcute din soia.Erau foarte bune.
Sadoveanu nu a participat DIRECT la exterminarea cuiva.Dealtfel nici Păunescu sau Nicolaescu.
Văd că e plin de critici ai regimului comunist și a scriitorilor care au colaborat cu regimul comunist.Aveau vreo șansă să nu colaboreze, dar să poată să scrie? Tu, doctorwho, care ești un mare patriot și un tip curajos le-ai fi dat cu flit comuniștilor și ai fi respuns să fii plătit de ei.Posted Image
Eu cînd eram tînăr vedeam că era plin de critici ai regimului burghezo-moșieresc.Acum s-a întors roata și e plin de critici ai regimului comunist.Dacă iar se întoarce roata se va umple țara de critici ai actualului regim.
Părerea mea e că Dumas și Verne sînt mult sub Sadoveanu.Încercările mele de a-i reciti pe primii doi după ce am trecut de 30 de ani au fost mai multe.De fiecare dată am observat că mai ales Dumas este exagerat, artificial, cu dialoguri fanteziste.
Sadoveanu a scris de ex Nada Florilor, o carte plicticoasă despre comuniști în ilegalitate.Apreciez că pe ansamblu Sadoveanu a fost un scriitor cu mult peste cei doi: Dumas și Verne.

#31
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

View Postioppo, on 07 ianuarie 2013 - 09:04, said:

Ok, ION e considerata opera proasta (dumnezeule!). Mai spune si de Rascoala, Padurea Spanzuratilor, Morometii (sau parca de asta ai spus)...La fel, Eminescu, Bacovia, Ion Creanga si Caragiale nu sunt buni.

Lasati bietii liceeni sa invete din Click si Libertatea (pe net, eventual).
arata-mi unde am spus eu ca padurea spanzuratilor sau morometii sunt opere proaste. sau unde am spus ca eminescu si caragiale nu sunt buni. bacovia nu-mi place de fel, nu sunt fan al simbolismului, vad ca unii il apreciaza foarte mult, treaba lor. creanga nu-i un autor extraordinar nici pe departe, dar nici unul prost. era autorul meu preferat... pe la 10 ani.

View Postflorincroitoru, on 07 ianuarie 2013 - 09:07, said:

Salamul cu soia a apărut la mult timp de la moartea scriitorului.Acest salam cu soia nu a fost inventat de romîni ci este o copie după salamuri din Occident.Nici nu e aşa de rău.Eu am mîncat în 19998 în România chifteluţe prăjite făcute din soia.Erau foarte bune.
Sadoveanu nu a participat DIRECT la exterminarea cuiva.Dealtfel nici Păunescu sau Nicolaescu.
Văd că e plin de critici ai regimului comunist şi a scriitorilor care au colaborat cu regimul comunist.Aveau vreo şansă să nu colaboreze, dar să poată să scrie? Tu, doctorwho, care eşti un mare patriot şi un tip curajos le-ai fi dat cu flit comuniştilor şi ai fi respuns să fii plătit de ei.Posted Image
Eu cînd eram tînăr vedeam că era plin de critici ai regimului burghezo-moşieresc.Acum s-a întors roata şi e plin de critici ai regimului comunist.Dacă iar se întoarce roata se va umple ţara de critici ai actualului regim.
Părerea mea e că Dumas şi Verne sînt mult sub Sadoveanu.Încercările mele de a-i reciti pe primii doi după ce am trecut de 30 de ani au fost mai multe.De fiecare dată am observat că mai ales Dumas este exagerat, artificial, cu dialoguri fanteziste.
Sadoveanu a scris de ex Nada Florilor, o carte plicticoasă despre comunişti în ilegalitate.Apreciez că pe ansamblu Sadoveanu a fost un scriitor cu mult peste cei doi: Dumas şi Verne.
foarte probabil sa fi aparut dupa moartea bolsevicului. acest fapt e insa irelevant. ideea era ca in timp ce poporul se scalda in saracie si intelectualii erau extermintai, asta le " "plangea" de mila... din marea adunare nationala. nu are rost sa incerci sa-l absolvi de vreo vina, a fost un comunist de ultima speta si cu asta-basta. ce e asa de greu de acceptat ca a fost o scursura umana?
cat despre colaborarea cu regimul comunist... intreaba-l pe marin preda.
:lol: normal ca era plin de critici la adresa "burghezilor", propaganda comunista de 2 lei. mi-ar fi placut sa fii dintr-o familie ce avea ceva avere si sa fie luata de comunisti pentru ca... puteau. ai dracu' burghezi, au muncit pentru avere? lasa ca o luam noi pentru noi.
daca dumas si verne sunt "sub" sadoveanu, cum se face ca astia sunt recunoscuti la nivel mondial si sadoveanu e cunoscut doar pentru ca e bagat pe gat fiecarei generatii de elevi?

#32
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007

View Postdoctorwho, on 07 ianuarie 2013 - 12:36, said:

daca dumas si verne sunt "sub" sadoveanu, cum se face ca astia sunt recunoscuti la nivel mondial si sadoveanu e cunoscut doar pentru ca e bagat pe gat fiecarei generatii de elevi?
Printre altele, pentru că franceza a fost lingua franca pentru destulă vreme, şi logic vorbind că scriitorii ei au fost încet-încet exportaţi lumii întregi? Tot aşa cum, în zilele noastre, un scriitor de limba engleză care vinde masiv va fi şi tradus urgent în multe alte limbi. E discuţie mai largă, şi-s mulţi factori care fac sau desfac succesul unui scriitor.

#33
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postflorincroitoru, on 07 ianuarie 2013 - 09:07, said:


Părerea mea e că Dumas şi Verne sînt mult sub Sadoveanu.Încercările mele de a-i reciti pe primii doi după ce am trecut de 30 de ani au fost mai multe.De fiecare dată am observat că mai ales Dumas este exagerat, artificial, cu dialoguri fanteziste.
Sadoveanu a scris de ex Nada Florilor, o carte plicticoasă despre comunişti în ilegalitate.Apreciez că pe ansamblu Sadoveanu a fost un scriitor cu mult peste cei doi: Dumas şi Verne.

Nada florilor este o carte de prima clasa.
Dumas si Verne sunt peste Sadoveanu. LA care Dumas te-ai referit?

#34
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostZorbaGrecu, on 15 ianuarie 2013 - 17:40, said:

Dumas si Verne sunt peste Sadoveanu. LA care Dumas te-ai referit?

Doamne! Tu vii să ţii lecţii despre Cărtărescu?

View Postdaimon, on 15 ianuarie 2013 - 17:34, said:

Printre altele, pentru că franceza a fost lingua franca pentru destulă vreme, şi logic vorbind că scriitorii ei au fost încet-încet exportaţi lumii întregi? Tot aşa cum, în zilele noastre, un scriitor de limba engleză care vinde masiv va fi şi tradus urgent în multe alte limbi. E discuţie mai largă, şi-s mulţi factori care fac sau desfac succesul unui scriitor.

Până acum am văzut la tine comentarii inteligente pe Literatorul.

#35
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postdyana25, on 15 ianuarie 2013 - 21:26, said:


Doamne! Tu vii să ţii lecţii despre Cărtărescu?

Ma mai calaresti mult?

#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Sadoveanu nu a fost nici un fel de bolsevic. A fost ca mai toti romanii, un tip care s-a orientat adica oportunist. Si apoi avea 11 copii, cum sa faca pe dizidentul anticomunist cu asa familion ? Eu am apucat sa-l vad pe la tv. Era un tip bonom si nu avea un discurs politizat. Pe vremea aceea la Tv si radio aveai ce vedea si asculta. Era incomparabil fata de porcaria care a fost in anii 80. Iar romanele lui nu sunt rele. Se cam pierde in descrieri, in peisaje dar asa era moda la sfarsitul secolului al 19 lea si inceputul sec. 20.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate