Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Mihail Sadoveanu - bolsevic ordinar sau "Ceahlau" al literaturii romane

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#1
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
continuare a discutiei incepute aici: http://forum.softped...u/page__st__108
so, ce parere aveti despre sadoveanu? a avut el opere de talia celor scrise de dumas sau verne? cate dintre cartile lui v-au placut? credeti ca baltagul e o opera de o valoare inegalabila (in lit. romana) sau doar maculatura buna pe post de somnifer?
nu in ultimul rand: pe la ce varsta citeati sadoveanu? ma gandesc ca pentru a intelege "opere" precum "lumina vine de la rasarit" trebuie sa ai 20+.

#2
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Eu mi-am exprimat parerea si in topicul anterior. Trebuie sa promovam si noi ce avem, dar nu orice. In cazul lui Caragiale macar iti mai scotea un zambet cand citeai, Bacovia iarasi a fost original. Sa-i apreciem pe cei ce au fost originali si merita. Intrigi si actiune ca in baltagul gasesti in orice sat, poate chiar mai interesante. De aceea autorii cu adevarat de valoare au reusit sa captiveze oameni din diferite tari, chiar si atunci cand operele lor au fost traduse in alte limbi.

#3
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Cartile lui Dumas si Verne te faceau sa visezi, te transpuneau in lumea aia.
Baltagul te facea sa-ti doresti sa se termine odata cartea.
Ce naiba e de comparat?

#4
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
De curiozitate, a citit cineva "Creanga de aur"?
Ati avut rabdarea sa cititi voluminosul "Fratii Jderi""

#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Nu-mi place Sadoveanu. Plictisitor.

View Postdoctorwho, on 06 ianuarie 2013 - 11:57, said:

nu in ultimul rand: pe la ce varsta citeati sadoveanu? ma gandesc ca pentru a intelege "opere" precum "lumina vine de la rasarit" trebuie sa ai 20+.

Sadoveanu il citesti cand esti kinder, daca nu l-ai citit atunci la 20+ o faci degeaba, trebuie sa fi extrem de plictisit. Tot cand esti kinder citesti si Dumas si Verne, da' pe aia ii citesti de placere.

#6
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

View Postflorinbad, on 06 ianuarie 2013 - 12:33, said:

De curiozitate, a citit cineva "Creanga de aur"?
Ati avut rabdarea sa cititi voluminosul "Fratii Jderi""
recunosc, creanga de aur nu am citit. jderii si zodia cancerului sunt sigurele carti care mi se par... ok. recunosc, nu am citit tot ce a scris, dar in marea lor majoritate sunt carti plictisitoare, muuuuuuuulta vorbarie despre nimic. nu ca ar fi ceva rau in asta, dar la sadoveanu vorbaria aia nu are niciun substrat... poate doar cate o trimitere la bolsevism.

View Postedy_wheazel, on 06 ianuarie 2013 - 12:34, said:

Nu-mi place Sadoveanu. Plictisitor.



Sadoveanu il citesti cand esti kinder, daca nu l-ai citit atunci la 20+ o faci degeaba, trebuie sa fi extrem de plictisit. Tot cand esti kinder citesti si Dumas si Verne, da' pe aia ii citesti de placere.
river song spunea ca citea sadoveanu pe la 25 de ani si verne si dumas pe la 9-10, de-aia am intrebat. doar ca operele francezilor mi se par "citibile" la orice varsta, pe cand ale lui sadoveanu... niciodata.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu zic sa lasati discutiile de doi lei.
     Luati un volum de Sadoveanu si cititi. Era un adevarat geniu in modul in care manuia cuvintele.
     Cati dintre voi ar fi capabili sa scrie in modul inconfundabil a lui Sadoveanu ? Ah ?
Poate o fi fost bosevic sau poate nu a avut de ales. A adus insa literaturii romane servicii pe care mii de impostori nu au reusit sa o faca.

#8
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Poate o fi fost bosevic sau poate nu a avut de ales. A adus insa literaturii romane servicii pe care mii de impostori nu au reusit sa o faca.
siiiiigur. nu a avut de ales. da, cum sa nu, asta e scuza tutror comunistilor vopsiti in "oameni de bine". sadoveanu, paunescu, nicolaescu... niste scursuri umane ce au sprijinit regimu', au participat indirect (sau direct) la exterminarea adevaratei elite intelectuale. in timp ce sadoveanu "plangea" de mila proletarilor in marea adunare nationala, poporu' se desfata cu salam cu soia. fi-mi-ar scarba.

Edited by doctorwho, 06 January 2013 - 13:02.


#9
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
mi s-a parut mie ca in Fratii Jderi sunt samantele unei revolutii bolsevice....

#10
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
In afara de lecturile obligatorii in scoala am mai citit cate ceva de Sadoveanu ... Nada Florilor, Zodia Cancerului, Creanga de aur si niste povestiri de vanatoare & pescuit.
Nimic deosebit, sunt lecturi usoare, pentru copii si adolescenti. In orice caz, nu te apuci sa re/citesti Sadoveanu la 20-25 de ani... se presupune ca pana la varsta asta ti-ai largit orizontul literar indeajuns de mult incat sa poti aborda ceva mai complex.

#11
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View PostMocebon, on 06 ianuarie 2013 - 15:04, said:

. se presupune ca pana la varsta asta ti-ai largit orizontul literar indeajuns de mult incat sa poti aborda ceva mai complex.

Ca de pilda? Sadoveanu mi se pare o lectura de batranete, ca si cronicarii.

Pana la urma, aici se discuta Sadoveanu omul sau Sadoveanu scriitorul?

View Postdoctorwho, on 06 ianuarie 2013 - 12:59, said:

muuuuuuuulta vorbarie despre nimic..

Aia se numeste literatura si stil literar, nu ,,actiunea".

View Postdoctorwho, on 06 ianuarie 2013 - 12:59, said:

river song spunea ca citea sadoveanu pe la 25 de ani si verne si dumas pe la 9-10, de-aia am intrebat. doar ca operele francezilor mi se par "citibile" la orice varsta, pe cand ale lui sadoveanu... niciodata.

Doamne, n-as mai citi Dumas (si nici macar Verne, am incercat acum cativa ani, ca-mi ramasesera niste carti necitite) nici sa ma bati, mi se pare atat de pueril si de plictisitor, actiune schmatica, personaje tip, fara niciun fel de profunzime, stil usurel si sec.

View PostBlue_Ivy, on 06 ianuarie 2013 - 12:13, said:

Eu mi-am exprimat parerea si in topicul anterior. Trebuie sa promovam si noi ce avem, dar nu orice. In cazul lui Caragiale macar iti mai scotea un zambet cand citeai, Bacovia iarasi a fost original. Sa-i apreciem pe cei ce au fost originali si merita. Intrigi si actiune ca in baltagul gasesti in orice sat, poate chiar mai interesante. De aceea autorii cu adevarat de valoare au reusit sa captiveze oameni din diferite tari, chiar si atunci cand operele lor au fost traduse in alte limbi.

Da' ce era Caragiale, mascarici, auzi, valoarea lui e data de cat de mult rade lumea cand il citeste, trezeste-te, nene, nu despre asta-i vorba, nu-i carte de bancuri.

Bacovia a fost cat de original putea sa fie un simbolist roman. se vad in opera lui, influentele simbolismului european.

Culmea e ca originalitatea se regaseste tocmai la autorii huliti pe aici, adica marii clasici + Sadoveanu + Barbu, as zice eu, dintre poeti.

#12
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Ce treaba are Sadoveanu cu Verne si Dumas? Mai diferit de atat nu se poate.
Hai sa comparam pe Petronius cu Vonnegut.

#13
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

mi s-a parut mie ca in Fratii Jderi sunt samantele unei revolutii bolsevice....
unde am zis eu de referinte bolsevice in fratii jderi? Posted Image

Quote

Aia se numeste literatura si stil literar, nu ,,actiunea".
n-am spus ca o carte trebuie sa aiba numai "actiune". de exemplu in "numele trandafirului", firul epic e in plan secundar, dar asta nu m-a impiedicat sa citesc cartea pe nerasuflate... la 15 ani. la sadoveanu in schimb nu vad nimic dincolo de "vorbarie", doar slove insirate sa umple spatiul. nu gasesc nicio idee mai profunda, nimic.

Quote

Doamne, n-as mai citi Dumas (si nici macar Verne, am incercat acum cativa ani, ca-mi ramasesera niste carti necitite) nici sa ma bati, mi se pare atat de pueril si de plictisitor, actiune schmatica, personaje tip, fara niciun fel de profunzime, stil usurel si sec.
si eu am recitit ceva de verne acum vreo 2 ani si mi s-a aprut o lectura usoara, relaxanta. cartile sale sunt pentru copilul din tine, in niciun caz nu citesti verne cand ai chef de ceva care sa-ti puna mintea la lucru. in schimb poti citi sadoveanu cand ai nevoie de ceva sa te faca sa adormi...

Quote

Ce treaba are Sadoveanu cu Verne si Dumas? Mai diferit de atat nu se poate.
n-am venit eu cu comparatia...

Edited by doctorwho, 06 January 2013 - 17:54.


#14
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Ce-mi place mie de astia care joaca in picioare marii oameni ai Romaniei... Acum vad ca au trecut la scriitori. Pana acum au fost filmele romanesti (regizori, actori etc).
Cum spunea cineva: sa il compari pe Sadoveanu cu Jules Verne e o idiotenie. Hai sa comparam si Marin Preda cu SAndra Brown....

Asta se intampla cand liceenii aia care au avut mari probleme in ultimii ani cu Bacalaureatul isi descarca mizeriile pe internet (e normal sa nu suporte Baltagul cand l-au avut de invatat si nu mai aveau timp de Counter Strike...).

Edited by ioppo, 06 January 2013 - 18:04.


#15
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
tare mult imi place atitudinea ta. "marii oameni ai Romaniei"... de ce nu ai zis direct "oamenii de bine", sa stim si noi o treaba? "marele" om si "scriitor" sadoveanu :lol: . daca te uiti putin la el vezi ca era cam mare, pupatul partidului in dos aduce beneficiile sale. cat despre actvitatea sa literara... de ce nu vii si cu ceva argumente? daca nu e ok si sa o tinem doar in mistouri de santier.

repet: nu eu i-am comparat pe cei 2...

well, le dau dreptate si liceenilor. cum mai mult de jumatate din operele pentru bac sunt unele mai proaste decat altele... cam greu sa inveti. io zic ca e o idee foarte buna sa-l atragi pe liceean spre literatura cu... "baltagul". ce atata literatura universala? lasa ca il punem noi sa invete baltagu', asta opera adevarata, iti starneste interesul pentru lectura mai ceva ca un somnifer.

#16
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Si daca o sa spun acum ca nici Eminescu nu mi-a placut vreodata, ca-l consider plictisitor, si mie personal nu-mi transmite nimic decit o plictiseala crincena, o sa fiu crucificat, tras pe roata si apoi ars pe rug?
Ah, si n-am dat bac-ul ieri.

Da' traumele au ramas.

#17
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdan78rom, on 06 ianuarie 2013 - 18:46, said:

Si daca o sa spun acum ca nici Eminescu nu mi-a placut vreodata, ca-l consider plictisitor, si mie personal nu-mi transmite nimic decit o plictiseala crincena, o sa fiu crucificat, tras pe roata si apoi ars pe rug?

Nici mie nu-mi place.

#18
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Si nici calculator nu aveam cind eram in liceu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate