Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Schimbare titular contract Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Ce îmi trebuie mai exact pentru a schimba numele și adresa din contract?
Mai exact, ce-mi trebuie pentru a prelua contractul?

#2
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Actualul titular este persoana fizica, sau juridica ?  Dar cel nou ?
Cel nou mai are vreun abonament la ei ?

Indiferent de situatie, schimbarea se poate face doar dupa achitarea ultimei facturi emise, chiar daca mai este timp pana la scadenta.

Edited by Barboso, 05 January 2013 - 23:30.


#3
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

View PostKyKyKyKy, on 05 ianuarie 2013 - 23:20, said:

Ce îmi trebuie mai exact pentru a schimba numele și adresa din contract?
Mai exact, ce-mi trebuie pentru a prelua contractul?
Acodrul vechiulu proprietar.Si cartile de identitate plus o factura de utilitati de la noua adresa.

#4
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008

View PostBarboso, on 05 ianuarie 2013 - 23:29, said:

Actualul titular este persoana fizica, sau juridica ?  Dar cel nou ?
Cel nou mai are vreun abonament la ei ?

Indiferent de situatie, schimbarea se poate face doar dupa achitarea ultimei facturi emise, chiar daca mai este timp pana la scadenta.

Fizică la fizică.
Cel nou nu are.

View Postandu2012, on 05 ianuarie 2013 - 23:33, said:

Acodrul vechiulu proprietar.Si cartile de identitate plus o factura de utilitati de la noua adresa.

Și pe lângă astea?

#5
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Si pe langa astea, ce?Ce acte vrei mai mult.Te duci la sediul lor cu vechiul titular si faci schimbarea.
Daca e decedat, sper sa nu fie cazul, ai nevoie de actul de deces.Ci-ul; tau si factura de utilitati.

#6
alin3x

alin3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 24.08.2010
Nu-i mai simplu sa intrebi la un magazin? Ei iti pot da toate detaliile.
Sau daca nu vrei sa te deplasezi, suna la relatii cu clientii (*222)

#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Am fost și mi-au cerut un card bancar, 300 RON și buletinele.

#8
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

View PostKyKyKyKy, on 05 ianuarie 2013 - 23:59, said:

Am fost și mi-au cerut un card bancar, 300 RON și buletinele.
Pe bune?Sigur titularul e persoana fizica?
Cum sa iti ceara cardul bancar?

#9
5had3

5had3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 07.10.2006
Probabil i-au cerut un depozit de minim 300 lei pt. a garanta plata facturii pe cel puțin 6 luni.
Așa se obișnuiește pt. clienții noi.

#10
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
E bataie de joc cu aia 300 lei. Lucrul asta imi aduce aminte de un anumit grup care facea diverse urari la adresa unui anumit operator, acum ceva vreme.

#11
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Să vă explic mai bine:
Tata care lucrează la MAI, subofițer  vrea să-mi dea abonamentele de voce și internet mie, care eu nu lucrez. Am fost amândoi la Vodafone și ne-a cerut buletinele, 025 bani și 300 RON, dar pentru ce nu a zis.

Și dacă dau 300 RON, facturile următoare tot așa le plătesc?
Factura vine în jur de 80 RON/lună.

#12
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View PostKyKyKyKy, on 06 ianuarie 2013 - 10:56, said:

Să vă explic mai bine:
Tata care lucrează la MAI, subofițer  vrea să-mi dea abonamentele de voce și internet mie, care eu nu lucrez. Am fost amândoi la Vodafone și ne-a cerut buletinele, 025 bani și 300 RON, dar pentru ce nu a zis.

Și dacă dau 300 RON, facturile următoare tot așa le plătesc?
Factura vine în jur de 80 RON/lună.

Salut KyKyKyKy,

Actele de identitate vi s-au cerut pentru a introduce in aplicatii datele celor doi titulari. Operatorul a facut acest lucru pentru a vedea daca in cazul de fata ti se va cere sau nu o plata in avans. Aceasta e generata tinand cont de mai multe informatii (varsta, istoric plati in cadrul altor companii, etc). Plata in avans sau garantia se pot cere la oricare companie de telefonie mobila, nu numai la Vodafone. Datorita abonatilor care nu au respectat contractele semnate, s-a introdus o aplicatie care calculeaza eventualii factori de risc.
Daca este primul tau contract ca abonat, vei avea nevoie de actul de spatiu si de o factura de la utilitati pe langa actul de identitate.

Cei 300 de Ron, daca reprezinta plata in avans, inseamna ca urmatoarele facturi se vor scadea din acest sold. In cazul tau, aproape patru luni nu vei mai plati nimic. Daca aceasta suma reprezinta o garantie, banii vor ramane pe cont separat de soldul facturilor si dupa sase luni ii vei putea recupera daca nu au existat neplaceri cu plata facturilor.

Daca ai nevoie si de alte informatii, te rog sa ma anunti.

#13
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Având în vedere că suma cerută este în LEI iar abonamentul este exprimat în EURO plătibili în LEI la un curs ce variază, este cam aiurea ca un client nou să crediteze Vodafone fără nici un câștig.

Pe de o parte Vodafone primește bani în avans pe servicii neprestate ( oare chiar mai este legal? ) iar pe de altă parte clientul pierde de 2 ori: o dată că dă banii ăia avans în loc să facă orice altceva cu ei: să le dea foc ca să se încălzească, să constituie un depozit la bancă, etc; și pe de altă parte pierde din cauza variaței cursului!

Exemplu fantezist care să înlesnească înțelegerea:

Quote

Clientul fictiv Gigel Anonimescu dorește să contracteze de la Vodafone abonamentul promoțional fictiv Giga Național Premium Maxim 11 ce costă 11 EURO, preț final cu TVA inclusă. Fiind client nou, Vodafone îi solicită contravaloarea a 5 luni în avans, deci 55 EURO, la cursul fictiv al zilei care este 4 lei.

La mijlocul lui ianuarie vine delegația FMI care solicită creșteri de taxe, aflăm de la OTV că Traian Băsescu este frate de sânge cu VARdAN Vonculescu, postul fictiv Cangrena 3 prin intermediul vedetei fictive Mucia Bodea începe să îl pupe în fund pe președinte, iar EURO ajunge la cursul de 4,1 lei! După o săptămână crește la 4,2, iar după alte 2 săptămâni se stabilizează la 4,4 lei! Dobânda la leu crește la 20% pe an! Posturile fictive Cangrena 1 și Cangrena 3 sar arse că domnul prim ministru ne-a adus la marginea prăpastiei, omagiindu-i pe domnii președinte și pe Emil Boc.

În acest moment, după nici o lună de la constituirea depozitului la Vodafone, cei 55 de EURO mai valorează doar 50 de EURO, cu 5 EURO în minus pentru domnul Anonimescu!


O alternativă mai rezonabilă ar fi ca banii depuși, la alegerea clientului, să fie transformați în credit Vodafone în moneda în care Vodafone își promovează serviciile, fie acea monedă Leu, Dolar sau Euro. În acest caz domnul Anonimescu ar avea siguranța că cele 5 luni plătite în avans râmân plătite, dumnealui plătind doar eventualul cost suplimentar.

O altă alternativă ar fi ca, dacă se preferă păstrarea depozitului în lei și exprimarea valorii abonamentului în altă mondenă,  la lichidarea soldului să i se acorde clientului un surplus de beneficii, chiar dacă sunt simbolice, ca dovadă de bună credință din partea operatorului.

Edited by albastru, 06 January 2013 - 15:28.


#14
5had3

5had3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 07.10.2006
Nu sunt abonații fraieri că acceptă ca monedă de plată euro într-o țară în care moneda oficială este leul ? Sunt. Și încă rău de tot.

#15
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Corect. Atata timp cat sunt platit in lei, sa platesc si abonamentele in lei, nu euro. Dar e mai convenabil pentru firme sa aiba tarifele in euro, e ca pragul psihologic de la preturi: bai, nu te costa decat 4 euro (plus TVA, fireste) abonamentul, in realitate peste 20 lei. Daca iti zicea din prima ca te ajunge 20 si ceva de lei, strambai din nas. Asa, pare mai ieftin abonamentul in euro...

#16
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003

View Post5had3, on 06 ianuarie 2013 - 18:35, said:

Nu sunt abonații fraieri că acceptă ca monedă de plată euro într-o țară în care moneda oficială este leul ? Sunt. Și încă rău de tot.

Vezi tu, spre deosebire de unguri și bulgari care au prețurile exprimate în moneda locală, noi suntem mai speciali! În ce alte țări are Vodafone numai abonamente promoționale, extraopțiuni promoționale sau Internet Nelimitat Premium promoțional (parcă avem și Internet Profesional promoțional, alături de Internet Nelimitat Standard, Internet Nelimitat Plus, toate promoționale, dacă nu mă înșel) cu limită la trafic? Sincer, faptul că un abonat poate fi Client de platină, de diamant și de alte minerale nu face decât să dovedească valoarea Maximă ( am zis ) a acestuia.

Fii mândru că ieși din mulțime și că ești cetățean maximiot.

Edited by albastru, 06 January 2013 - 20:27.


#17
alexandru_83

alexandru_83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 20.11.2010
O intrebare pentru userul Vodafone:la schimbarea titularului unui contract Vodafone se pierde vechimea in retea?Multumesc!

#18
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010
Salut,

In cazul schimbarii de titular raman aceleasi beneficii pe numar, inclusiv vechimea. Se pierd insa punctele de loialitate, deci se recomanda cheltuirea lor inainte de efectuarea acestei schimbari.

Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate