Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 

Ce faceau romanii in sec. XII-XII ?

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#73
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 iaricamari, on 10 ianuarie 2013 - 18:26, said:

Eu am intalnit acest complex al regatenilor cand cu o gagica din Bucuresti am facut o plimbare la Brasov. Gagica niciodata in viata ei nu calatorise in Ardeal.
Cand a dat ochii cu Brasovul tipa a avut un soc, pur si simplu a intrat intr-un tremurici. Nu-si inchipuia ca exista si astfel de civilizatie.
Fa un efort de memorie: esti sigur ca la bodega lux unde ati luat masa era hartie igienica la toaleta? As paria ca nu era si de-aia facea fata fetze-fetze.

#74
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 15.12.2012

 leogoto, on 10 ianuarie 2013 - 18:51, said:

Fa un efort de memorie: esti sigur ca la bodega lux unde ati luat masa era hartie igienica la toaleta? As paria ca nu era si de-aia facea fata fetze-fetze.
bodega lux din mintea ta se numeste Biserca Neagra.
daca in creierul tau o biserica gotica construita de mesterii scheieni adusi din Bulgaria
este o bodega nu inseamna asta socul traumatic prin care trece un regatean
in fata unor edificii occidentale?

nu inseamna asta complex de inferioritate, trauma psihica, etc. etc?
ia spune leogoto explica-ne experientele tale in fata unei catedrale gotice,
sa ne mai distram putin!

#75
altai

altai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 04.04.2007

 doctorwho, on 10 ianuarie 2013 - 14:22, said:

1866-1900 perioada interbelica. seems legit. e o avrza in capul tau. era bine pe timpu' comunistilor, sigur. hai, du-te in coreea sau ceva si industrializeza=te acolo.

m-am referit in prima parte a mesajului la perioada antebelica.

ideea ca si inainte si intre razboaie, romania a fost o tara agrara inapoiata.
dupa al doilea razboi mondial s-a modernizat cu adevarat indiferent ca unora le place sau nu sa recunoasca.
ce legatura are coreea de nord?

#76
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
pai vad ca tot o dai cu propaganda comunista. s-a "modernizat" cum? pe baza interprinderilor private si a banilor "burghezilor". mi-e asa sila de propaganda asta comunista... tara producea chestii de n ori peste necesarul ei si populatia murea de foame si de frig. asa de bine traiau oamenii, adica mult mai rau decat in perioada antebelica si chiar mai prost decat in anii '20, imediat dupa razboiul mondial.

#77
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 iaricamari, on 10 ianuarie 2013 - 19:03, said:

bodega lux din mintea ta se numeste Biserca Neagra. daca in creierul tau o biserica gotica construita de mesterii scheieni adusi din Bulgaria este o bodega nu inseamna asta socul traumatic prin care trece un regatean in fata unor edificii occidentale?
nu inseamna asta complex de inferioritate, trauma psihica, etc. etc? ia spune leogoto explica-ne experientele tale in fata unei catedrale gotice, sa ne mai distram putin!
oh vai, biserica gotica facuta de bulgari, simpla lectura a acestor cuvinte ma doare... de fapt, nu.
apropos de experiente in fata unei catedrale gotice, chiar am una amuzanta rau. eram la un moment dat intr-o excursie cu autocarul prin germania. in itinerar, vizita la o catedrala gotica. inainte de vizita, masa. in meniul mesei - varza si carnati. Gustos meniu, nimic de zis. Insa ceva ingredient din varza cu carnati a fost cu explozie intarziata - pe drum, toata lumea din autocar a inceput sa intre in tremurici, sa o ia transpiratiile, palpitatii chestii. Vezi tu, ingredientul cela ne provocase niste reactii chimice care transformasera varza si carnatii-n gaze. Niste gaze ca la Ypres. Cand autocarul a ajuns in parcarea catedralei, marturisesc c-am vazut in parcare oameni cu lacrimi in ochi. Ajunsesera la timp ca sa se izbaveasca in aer liber. Si eu, dupa ce m-am dat jos din autocar, m-am izbavit in aer liber si-am ajuns langa catedrala aia gotica alt om decat fusesem in autocar. Aceasta a fost cea mai remarcabila experienta a mea cu catedralele gotice. La Biserica Neagra n-am avut asemenea probleme sau transformari existentiale. Nu stiu daca din cauza c-au facut-o mesterii bulgari, sau din cauza ca nu mai mananc in deplasare varza cu carnati.

 doctorwho, on 10 ianuarie 2013 - 19:43, said:

pai vad ca tot o dai cu propaganda comunista. s-a "modernizat" cum? pe baza interprinderilor private si a banilor "burghezilor". mi-e asa sila de propaganda asta comunista... tara producea chestii de n ori peste necesarul ei si populatia murea de foame si de frig. asa de bine traiau oamenii, adica mult mai rau decat in perioada antebelica si chiar mai prost decat in anii '20, imediat dupa razboiul mondial.
esti indoctrinat dincolo de orice speranta.

#78
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 iaricamari, on 10 ianuarie 2013 - 18:26, said:

Eu am intalnit acest complex al regatenilor cand cu o gagica din Bucuresti
am facut o plimbare la Brasov.
Gagica niciodata in viata ei nu calatorise in Ardeal.

Cand a dat ochii cu Brasovul tipa a avut un soc, pur si simplu a intrat intr-un tremurici.
Sper ca n-ai fost fraier si ai profitat de situatie.

Am constatat ceva - de cele mai multe ori cand un bucurestean viziteaza un alt oras se intoarce cu impresii in general bune. si nu doar daca e vorba de orase din Ardeal sau doar de orase mari. Nu doar o data mi-am vazuit amicii, colegiii, etc incantati dupa ce vazusera niste orase gen Rm. Valcea, Tr. Severin, Dej sau Suceava.
In schimb, de cele mai multe ori nebucurestenii (mai ales ardelenii) se intorc acasa pur si simplu scarbiti dupa o incursiune prin Bucuresti. "Vai, da' n-as sta in Bucuresti nici sa ma platesti! Asa o mizerie... groaznic...!!"

O fi Bucurestiul chiar atat de jos, sau complexele nebucurestenilor sunt foarte mari?

PS
Inca o data - sper ca ai profitat de ocazie cand fata aia "a intrat in tremurici", cum spui.

#79
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 15.12.2012

 leogoto, on 10 ianuarie 2013 - 20:33, said:

Ajunsesera la timp ca sa se izbaveasca in aer liber. Si eu, dupa ce m-am dat jos din autocar, m-am izbavit in aer liber si-am ajuns langa catedrala aia gotica alt om decat fusesem in autocar. Aceasta a fost cea mai remarcabila experienta a mea cu catedralele gotice.
multumesc,
mi-ai dat satisfactie.
crezi ca ma asteptam la ceva mai mult din partea unui rumun?

 leogoto, on 10 ianuarie 2013 - 20:33, said:

La Biserica Neagra n-am avut asemenea probleme sau transformari existentiale.
multumeste lui ala care te pazeste in ceruri caci altfel ai fi mierlit-o pe mana unui scheian.

#80
altai

altai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 04.04.2007

 doctorwho, on 10 ianuarie 2013 - 19:43, said:

pai vad ca tot o dai cu propaganda comunista. s-a "modernizat" cum? pe baza interprinderilor private si a banilor "burghezilor". mi-e asa sila de propaganda asta comunista... tara producea chestii de n ori peste necesarul ei si populatia murea de foame si de frig. asa de bine traiau oamenii, adica mult mai rau decat in perioada antebelica si chiar mai prost decat in anii '20, imediat dupa razboiul mondial.

nici macar nu sunt sunt comunist sunt libertarian ca orientare.
dar nu pot sa nu recunosc ceea ce este evident: romanii au avut cele mai mari realizari din istoria lor sub regimul autoritar al lui dej si ceausescu.
s-a reusit alfabetizarea, orasenizarea si industrializarea tarii.

nu e meritul "comunistilor" ci a inginerilor, muncitorilor, taranilor-adica generatia bunicilor si parintilor nostri.
majoritatea provenind din familii sarace, carora sistemul comunist le-a dat sansa la educatie si o viata incomparabil mai buna decat inainte.
totul strunit cu mana de fier si cred ca aici e cheia: poporul asta numai de bici asculta.
probail o guvernare legionara ar fi avut rezultate la fel bune, dar nu o guvernare democratica.

#81
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Cele mai mari realizari vin intr-o epoca de modernizare pe care putem s-o observam cam in toata europa.
Marile realizari ale comunismului au venit in timp ce in Italia,Franta si Germania se construiau tunele care treceau pe sub alpi,si erau implementate autostrazi.
Deci cam varsa daca comparam ce facuse ceasca cu restul europei.

#82
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

 altai, on 10 ianuarie 2013 - 22:42, said:

nici macar nu sunt sunt comunist sunt libertarian ca orientare.
dar nu pot sa nu recunosc ceea ce este evident: romanii au avut cele mai mari realizari din istoria lor sub regimul autoritar al lui dej si ceausescu.
s-a reusit alfabetizarea, orasenizarea si industrializarea tarii.

nu e meritul "comunistilor" ci a inginerilor, muncitorilor, taranilor-adica generatia bunicilor si parintilor nostri.
majoritatea provenind din familii sarace, carora sistemul comunist le-a dat sansa la educatie si o viata incomparabil mai buna decat inainte.
totul strunit cu mana de fier si cred ca aici e cheia: poporul asta numai de bici asculta.
probail o guvernare legionara ar fi avut rezultate la fel bune, dar nu o guvernare democratica.
probabil nu vedeai cu ochi la fel de buni guvernarea comunista daca toata averea familiei tale (avere pentru care muncisera) ar fi fost luata de catre comunisti doar pentru ca... au putut.

#83
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 15.12.2012

 altai, on 10 ianuarie 2013 - 22:42, said:

nici macar nu sunt sunt comunist sunt libertarian ca orientare.
dar nu pot sa nu recunosc ceea ce este evident: romanii au avut cele mai mari realizari din istoria lor sub regimul autoritar al lui dej si ceausescu.
aberant.

 altai, on 10 ianuarie 2013 - 22:42, said:

s-a reusit alfabetizarea, orasenizarea si industrializarea tarii.
sacrificand elitele naturale ale tarii,
omorand geniile,
izgonind geniile ramase in viata,
promovand idiotii in fruntea societatii,
promovand falsitatea, minciuna, ticalosenia, lipsa de morala, etc. etc.

lasand tara pe mana unor derbedei, dacomani, mediocritati.

Edited by iaricamari, 10 January 2013 - 22:51.


#84
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 iaricamari, on 10 ianuarie 2013 - 22:48, said:

izgonind geniile ramase in viata,
Aici vorbesti despre tine, nu?

 altai, on 10 ianuarie 2013 - 22:42, said:

nici macar nu sunt sunt comunist sunt libertarian ca orientare.
...
totul strunit cu mana de fier si cred ca aici e cheia: poporul asta numai de bici asculta.
Tu sau habar nu ai ce inseamna "libertarian", sau esti masochist si visezi numai la bici.
Deci, nene - prima afirmatie intra total in contradictie cu biciul dintr-a doua, chiar nu-ti dai seama?

#85
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 altai, on 10 ianuarie 2013 - 22:42, said:

.
totul strunit cu mana de fier si cred ca aici e cheia: poporul asta numai de bici asculta.
asta-i axioma.

#86
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 15.12.2012

 ego_zenovius, on 10 ianuarie 2013 - 22:56, said:

Aici vorbesti despre tine, nu?
ce zici de
Eliade
Cioran
Palade
ca sa enumar cativa dintre miile de genii romanesti care inca astazi emigreaza in mod continuu?

#87
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 iaricamari, on 10 ianuarie 2013 - 23:11, said:

Palade

Mananci cu polonicul. Cornel Palade este inca in tara ;)

#88
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 15.12.2012

 raman, on 10 ianuarie 2013 - 23:13, said:

Mananci cu polonicul. Cornel Palade este inca in tara Posted Image
George Emil Palade (Romanian pronunciation: [ˈd͡ʒe̯ord͡ʒe eˈmil paˈlade]; November 19, 1912 – October 8, 2008) was a Romanian cell biologist. Described as "the most influential cell biologist ever",[1] in 1974 he was awarded the Nobel Prize in Physiology and Medicine
In 1952, Palade became a naturalized citizen of the United States


am zis-o bine: e plina tara de nulitati cu o cultura de doi lei, gen bacalaureat profesional.

#89
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 iaricamari, on 10 ianuarie 2013 - 22:21, said:

multumesc, mi-ai dat satisfactie. crezi ca ma asteptam la ceva mai mult din partea unui rumun?
multumeste lui ala care te pazeste in ceruri caci altfel ai fi mierlit-o pe mana unui scheian.
Cu placere. Oi avea eu defecte, da' ipocrizia si snobismul sigur nu-s printre ele. Ai vrut sa-ti istorisesc o experienta de-a mea din fata unei catedrale gotice. Ti-am istorisit. Ia zi, tu in fata catedralelor gotice ai experiente mistice? Il vezi pe Iisus levitand in aer? Incepi sa vorbesti in limbi? In caz c-ai gaze, iti ies la exterior mirosind a roze?

 marcuzzzo, on 10 ianuarie 2013 - 22:26, said:


Posted Image Pentru stiinta ta, afla ca am ajuns in "vest" de multa vreme. Nu la munca, ci cu scop educativ. De tanar am avut noroc ca m-au trimis ai mei sa vad lumea, sa inteleg ce si cum. Am batut Europa in lung si-n lat inainte sa se termine secolul trecut. Si am ajuns la concluzia ca mare kkt e vestul, ce sa-ti spun.  Mormane peste mormane de bolovani, in mare parte. Bolovani si la propriu si la figurat. Ei, cu acest bagaj de experienta, consider ca ce te enerveaza de fapt pe tine e faptul ca exista si romani - sau, ma rog, indivizi la modul general - care nu dau doi bani pe flatulentzele tzafnoase ale snobismului "occidental". Fratzica, geaba aveti "monumente" si "obiective turistice". La ora asta sunteti la fel de straini de maretia culturii stramosilor vostri pe cat e maimutza de procesorul Pentium 8. Cica cunosti multi neispraviti - romani desigur - oameni ai unei singure carti. O fi. Eu cunosc la fel de multi neispraviti din Occident care desi au fel de fel de patalamale n-au citit nici macar o carte unica la viata lor. Iar aia fara patalamale... vai mama lor.

 marcuzzzo, on 10 ianuarie 2013 - 22:44, said:

Cele mai mari realizari vin intr-o epoca de modernizare pe care putem s-o observam cam in toata europa.
Marile realizari ale comunismului au venit in timp ce in Italia,Franta si Germania se construiau tunele care treceau pe sub alpi,si erau implementate autostrazi.
Deci cam varsa daca comparam ce facuse ceasca cu restul europei.
Diferenta e ca, pana la final, Ceashca si-a achitat datoriile. Pe cand ...Italia sa zicem... cam gafaie la capitolul asta Posted Image . Nu-i nici o scofala sa cheltuiesti bani imprumutati. E foarte, foarte mare scofala insa sa-ti achiti datoriile. Din punctul asta de vedere, Ceashca si comunistii lui au dat dovada de-o etica a muncii si raporturilor de afaceri de care capitalistii lui peshte din "prosperul" occident nu par sa fi pomenit vreodata.

Edited by lucifer76, 11 January 2013 - 09:22.


#90
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 leogoto, on 10 ianuarie 2013 - 23:56, said:

Cu placere. Oi avea eu defecte, da' ipocrizia si snobismul sigur nu-s printre ele. Ai vrut sa-ti istorisesc o experienta de-a mea din fata unei catedrale gotice.
Experienta ta n-a avut nici o legatura cu catedrala gotica ci cu varza cu carnat.

 leogoto, on 10 ianuarie 2013 - 23:56, said:

Posted Image Pentru stiinta ta, afla ca am ajuns in "vest" de multa vreme. Nu la munca, ci cu scop educativ.
Ziceai ca nu esti snob. Precizarea "nu la munca" dovedeste contrariul. Ai simtit nevoia sa faci aceasta precizare ca nu cumva sa-si inchipuie careva ca esti frun capsunar.

 leogoto, on 10 ianuarie 2013 - 23:56, said:

Si am ajuns la concluzia ca mare kkt e vestul, ce sa-ti spun.  Mormane peste mormane de bolovani, in mare parte. Bolovani si la propriu si la figurat.
Fratzica, geaba aveti "monumente" si "obiective turistice". La ora asta sunteti la fel de straini de maretia culturii stramosilor vostri pe cat e maimutza de procesorul Pentium 8.
Mormanele de bolovani la figurat n-ar fi trebuit sa-ti afecteze perceptia asupra maretiei mormanelor de bolovani la propriu.

Oricum bolovanii la figurat inca mai construiesc si astazi, nu s-au oprit o clipa din a construi, de la catedralele romanice incoace.


PS
Iar carnatul ala pe varza a fost excelent, trebuie sa recunosti. De vina era sensibilitatea stomacului tau.
Pe fondul sensibilitatii orgoliului - daca e sa dau un diagnostic complet.

Edited by ego_zenovius, 11 January 2013 - 07:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate