Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Tablete cu Windows 8 - X86

- - - - -
  • Please log in to reply
806 replies to this topic

#343
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
nu am asusul, dar am citit destul de multe despre T100.

pentru mine are 2 minusuri:

1. e posibil sa dai peste o lamaie, in sensul ca au fost destule cu defecte pe la inceput. probabil ca au imbunatatit linia si e posibil ca acum sa aiba un control al calitatii mai bun, dar...
2. aspectul (subiectiv, recunosc)

Altfel, numai de bine:

- performante decente. un quadcore care se ia la tranta cu marea majoritate a procesoarelor de tablete curente la puterea de calcul, dar nu straluceste la grafica (filme, office e ok, dar la jocuri mai complexe sughita)

- baterie cat china (rezista lejer peste 10 ore)

- testatura externa. nu e cea mai grozava la utilizare intensiva, dar isi face treaba mai bine decat o tastatura virtuala.

PS multi posesori spun ca rezolutia e ok pentru un ecran asa de mic, in special in desktop. o rezolutie mai mare ar face ca icoanele si butoanele sa fie cam mici.

Edited by iladi, 03 December 2013 - 15:11.


#344
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
A aparut pe piata noastra un nou model de tableta cu Windows 8.1 (full) + MS Office 2013 si diagonala display-ului de 8 inch, de data aceasta de la Toshiba.
Este vorba de Toshiba Encore WT8-A-102. Specificatii detaliate gasiti la http://www.toshiba.c...core-wt8-a-102/
Pretul tabletei este de 1300 RON si se gaseste deocamdata numai in ofertele urmatoare:

http://www.altex.ro/...ram-windows-8-1
http://www.domo.ro/L...d=51eedd5ad5514
http://www.flanco.ro...light-gold.html
http://www.emag.ro/t...2/pd/D0GZJBBBM/

Edited by _-_, 05 December 2013 - 09:42.


#345
FADE98

FADE98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.05.2009
Am avut o tableta Toshiba Excite Pure cu care nu m-am inteles.Pe scurt,am vrut sa instalez soft de pe SD,dar nu a mers decat din memoria interna.Apoi am vrut sa redau hdd-ul de 2T/NTFS pe care il am(cu alimentare externa),dar fiind limitarea nativa a Android-ului(max. 750gb/FAT32) nu a mers.Am trecut la root-are,care nici ea nu a mers,tableta fiind blocata de fabricant.Asa ca,in urma experientei avute,ma intreb daca sub win8.1 al tabletei de mai sus reusesc sa fac ceea ce n-am reusit cu Android.Sincer,doream un 10,1",dar daca iese treaba nu cred ca am sa mor cu un 8".Sau poate e vreo solutie pe Androidul,dar implementat de Asus sau Acer(in aceeasi bani,adica)?Astept orice sfat,poate reusesc si eu ceva in chestia asta.Multumesc.

#346
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Windows este un sistem matur, nu se compara cu Android. Limitarile despre care vorbesti nu exista sub Windows.
Diagonala este cam mica iar rezolutia prea mare ca sa poti vedea macar acceptabil cand rulezi aplicatii in interfata Desktop. Acesta il consider eu un dezavantaj important.
Restul caracteristicilor compenseaza oarecum acest neajuns. La urma urmei, numarul de aplicatii pentru interfata Metro creste zilnic si apar constant aplicatii importante. Probabil ca nu va mai dura prea mult pana cand toate aplicatiile importante de Android vor fi portate sub Windows, iar in viitor aplicatiile pentru Android vor ramane in urma, deoarece developerii vor fi mai interesati sa scrie in  primul rand sau exclusiv aplicatii pentru Windows.

Edited by _-_, 05 December 2013 - 12:54.


#347
FADE98

FADE98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.05.2009
Colegu',multumesc pentru informatii.Daca te mai intreb care e sansa de a trece de la win-ul pe care il are aceasta tableta(Tableta Asus VivoTab TF600TG-1B052R cu procesor NVIDIA® Tegra® 3 Quad-Core 1.30GHz, 10.1", 2GB DDR3, 64GB, Wi-Fi, 3G, Microsoft Windows RT, Gray)  la win8.1,in conditiile in care nu sunt profi pe domeniu,razi sau te crucesti?Multumeac.

#348
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005

View Postmarr, on 03 decembrie 2013 - 14:14, said:

....
Trebuie sa mai studiez.
...

Am studiat si analizat preturi, performante, etc.
In final am ramas la un iPad Air 32GB + 4G.
Pentru maximum de productivitate o sa achizitionez si un cover cu tastatura de la Logitech.
Am vazut pe la cel.ro, emag, altex etc. in oferta accesorii de genul asta, dar inca nu am vazut pentru iPad Air ci doar pentru iPad 2/3/4.

Acest model mi se pare super elegant !

Multumesc tuturor pentru sfaturi !

#349
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostFADE98, on 05 decembrie 2013 - 13:25, said:

Colegu',multumesc pentru informatii.Daca te mai intreb care e sansa de a trece de la win-ul pe care il are aceasta tableta(Tableta Asus VivoTab TF600TG-1B052R cu procesor NVIDIA® Tegra® 3 Quad-Core 1.30GHz, 10.1", 2GB DDR3, 64GB, Wi-Fi, 3G, Microsoft Windows RT, Gray)  la win8.1,in conditiile in care nu sunt profi pe domeniu,razi sau te crucesti?Multumeac.

Nu poti pune Windows 8.1 pe ea din cauza procesorului. Ramane cu Win RT...

#350
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Si rt are update pentru 8.1. Pe surface-ul meu primul model pe langa partea estetica in interfata metro s-au simtit si ceva imbunatatiri la performanta. E mai snappy. 😊

#351
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da, dar tot nu poti rula in Windows RT 8.1 aplicatii desktop ca in Windows 8.1 (standard).

Toshiba Encore WT8-A-102 despre care am scris mai devreme are Windows 8.1 (core edition), deci este Windowsul standard...

Detalii despre editiile Windows 8.1 aici: http://www.microsoft...re/default.aspx

#352
ERR

ERR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.05.2007
OS market share in tablet unit sales
2012 (actual): Apple 58%, Android 40%, Microsoft 2%
2013 (estimate): Android 58%, Apple 38%, Microsoft 4%
2014 (forecast): Android 65%, Apple 30%, Microsoft 5%
2015 (forecast): Android 64%, Apple 29%, Microsoft 6%
2016 (forecast): Android 63%, Apple 28%, Microsoft 8%
2017 (forecast): Android 63%, Apple 27%, Microsoft 10%
(source: Canalys, November 2013

http://tabtimes.com/...e-tablet-market

Nu cred ca tabletele cu windows vor ajunge prea repede la o cota de piata care sa faca dezvoltatorii sa se orienteze exclusiv spre win.  Dar T100 si Toshiba mentionate mai sus sunt pasi in directia buna.

Sporuri,

Robert

#353
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Chinezii vor produce mai departe tablete ieftine cu Android asa ca probabil multa vreme de acum inainte isi vor gasi mai departe cumparatori.
Dar mai asteapta un timp ca sa puna producatorii chinezi procesoare x86 pe tablete ieftine si sa le vanda fara sistem de operare. O sa vezi dupa aceea cum isi vor instala cumparatorii Win 8 fara licenta pe ele prin lumea a III-a si se vor schimba estimarile intr-un mod surprinzator...
Problema se mai poate pune si cum am scris mai sus:
In curand toate aplicatiile importante de Android vor fi portate sub Windows unde vor aduce mai multi bani chiar daca numarul de tablete cu Windows va fi mult mai mic decat cele cu Android (chinezii si pustimea nu prea dau bani pe aplicatii). De asemenea, nu este exclus ca multi developerii sa ajunga sa faca doar aplicatii pentru Windows, deoarece interesul material predomina, urmand sa porteze ulterior aplicatiile pe Android daca exista cerere si pot obtine profit.

#354
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Eu tot incerc sa caut variante bune la Samsung Ativ Q (Dual OS). Adica sa ruleze simultan si aplicatii de windows si de android in acelasi timp.
Daca voi auziti niste zvonuri, va rog sa le spuneti si aici.

#355
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Lenovo Miix 2 ar fi trebuit sa apara in Romania in luna noiembrie, dar se lasa inca asteptata.
Am descoperit intamplator ca apare pe site-ul EvoMAG cu mentiunea ca produsul "nu mai face parte din oferta" ca si cum ar fi exista vreodata...
http://www.evomag.ro...gra-108474.html

Observ ca in oferta EvoMAG, modelul anterior, Lenovo Miix care are specificatii mult mai slabe, are un pret aproape dublu fata de cel al versiunii 2...

#356
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pentru tableta Lenovo Miix 2 EvoMAG fixase pretul de 1.580,52 RON, desi nu a existat niciodata in magazin. Culmea este ca pretul ar fi trebuit sa fie de aprox. 1300 RON daca e sa tinem cont de practicile autohtone in materie de umflare a preturilor, iar pretul real sub 1000 RON...
Cred ca magazinele s-au inteles intre ele sa nu scoata la vanzare acest model pana cand nu epuizeaza stocurile de la alte tablete cu Windows care ofera performante mai slabe la preturi mai mari.

Cu toate acestea intre Lenovo Miix 2 si Toshiba Encore WT8 care se gaseste pe piata noastra la un pret de 1300 RON (desi pretul real, daca ar fi achizitionata din tarile civilizate, ar fi sub 1000 RON) as opta pentru cel de-al doilea model. Lenovo este mult mai subtire si mai usoara, in schimb, sta prost pe partea audio, inclusiv in ceea ce priveste microfonul/ microfoanele. Camera secundara la Lenovo este de numai 5 Mpixeli, fata de 8 Mpixeli cat are cea de la Toshiba si pariez ca la capitolul calitate lasa de dorit la fel ca orice camera de pe dispozitivele Lenovo. In ceea ce priveste calitatea camerei de pe tableta de la Toshiba nu am gasit informatii, insa presupun ca este cel putin buna, desi nu neaparat de calitatea camerelor de pe dispozitivele de la Sony. Camera de pe tableta de la Toshiba nu este in toate ofertele insotita de flash asa ca le sugerez sa fie atenti celor care intentioneaza sa achizitioneze acest produs.
Daca intentionati sa utilizati tableta impreuna cu o pereche de casti si microfon externe (cu fir sau Bluetooth), atunci ar fi mai recomandabila tableta echivalenta de la Lenovo.

Attached Files



#357
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
9 Baytrail Tablets and 2-in-1 PCs Ready To Go

#358
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006

View Post_-_, on 07 decembrie 2013 - 12:06, said:

2-in-1 ?
Dar ce ziceti de un 3-in-1. Laptop + Tableta + Monitor = Rolltop

Dupa toate aparentele, concept german. Si e tot pe Windows (sau Linux), nicidecum Android Posted Image

Attached Files


Edited by eyer, 07 December 2013 - 12:52.


#359
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am vazut in Domo tableta Toshiba Encore WT8-A-102.
Cateva impresii negative:
- se aude jalnic pe cele doua boxe micute, adica nu se distinge prin nimic special la calitatea si volumul sunetului fata de majoritatea tabletelor echivalente (sau cel putin eu nu am sesizat calitatea laudata intr-unul din putinele review-uri pe care le-am intalnit);
- fotografiaza si filmeaza la o calitate mediocra (in lumina din magazin);
- imaginea tinde sa se roteasca de la sine cum inclini un pic tableta (daca nu o utilizezi in mod portret);
- cand utilizezi tableta in mod peisaj este imposibil sa nu atingi butonul Windows care este exact la mijlocul laturii mai mici;
- este prea groasa si arata cam la fel de banal ca toate pocnitoarele cu Android...
In rest, totul numai de bine...

#360
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Am vazut azi o tableta Lenovo Yoga cu Windows (nu stiu care...).
Este oribila, ergonomie si design jalnice.
Parerea mea.

PS off topic: am butonat (din nou) cateva modele de iPad... Diferenta fata de cele cu Win este ca de la cer la pamant. Eu cred ca acele live tiles sunt sortite pieirii...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate