Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Washington DC in 1940 - secvente ...

Miniatur Wunderland - Monaco

Familia Simpson

plata impozit profit actiuni trad...
 Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Sfat achizitie bmw e92 320d

switch Gigabit POE pentru toate e...
 Triunghi

Relatie, vorbit prin mesaje

Radon!

S-a ocupat Dumnezeu de formarea o...
 Windows 10 Pro - Automatic Repair...

Purici pisica apartament

Romania se afla in top 5 cele mai...

Dividende 2023 declaratia unica A...

Tablete cu Windows 8 - X86

- - - - -
  • Please log in to reply
806 replies to this topic

iladi

iladi

Guru Member

• Grup: Moderators
Nu, 980 e cu tot cu TVA. Undeva la 4400 de lei cu totul.

Singura chestie mai nasoală până acum e greutatea. Mai  incomod ca vechiul ipad2.
Am și în birou Windows 8, dar pe touch sunt unele chestii care funcționează puțin diferit, încep să mă obișnuiesc. Oricum, din ce în ce mai des mi se pare foarte bine gândită interfața pentru touch. Îmi place tot mai mult și încerc  folosesc aplicațiile metro în dauna celor desktop.
Am instalat, de probă, photoshop cc. E ok, not speed demon, dar se poate lucra decent atâta timp cât fișierul nu e foarte mare.

eyer

eyer

Member

• Grup: Members
S-a lansat si Nokia pe piata tabletelor Windows RT 8.1, cu Nokia Lumia 2520
(concomitent cu Nokia Lumia 1520 care este phablet la 6")
[ http://www.extremetech.com/wp-content/uploads/2013/10/nokia_lumia_2520_hero-cropped-640x353.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cei de la PC Pro care o recenzeaza, spun la Verdict:
"A high-quality tablet with an incredible screen and integrated 4G, but the Surface 2 is more practical".
Pret in Europa (UK) £400, in USA $400 (cu contract 2 ani furnizor 3G/4G) sau $500 fara contract.

Edited by eyer, 15 December 2013 - 00:33.

Extinct

Extinct

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Posteyer, on 15 decembrie 2013 - 00:15, said:

S-a lansat si Nokia pe piata tabletelor Windows RT 8.1, cu Nokia Lumia 2520
(concomitent cu Nokia Lumia 1520 care este phablet la 6")
[ http://www.extremetech.com/wp-content/uploads/2013/10/nokia_lumia_2520_hero-cropped-640x353.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cei de la PC Pro care o recenzeaza, spun la Verdict:
"A high-quality tablet with an incredible screen and integrated 4G, but the Surface 2 is more practical".
Pret in Europa (UK) Ł400, in USA $400 (cu contract 2 ani furnizor 3G/4G) sau $500 fara contract.

Pai si ce legatura are cu tabletele x86? Asta e cu windows RT, care e cu totul alta mancare de peste.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Nu stiu ce le-a fost in cap cand au lansat o tableta cu Windows RT...
Daca lansau in paralel o tableta cu Windows 8.x "real" mai ziceam...

iladi

iladi

Guru Member

Cred  vor să aibă o bază cât mai mare de dispozitive, pentru a atrage dezvoltatori software, pentru momentul în care vor unifica wp cu RT.
Oricum o iei armul e aici ca să rămână. Nu toți au nevoie de x86, așa că nu poți ignora segmentul. Deja appstore a început să crească constant, așa că în curând e posibil să nu mai fie o prostie să cumperi o tabletă pentru divertisment, cu RT, la jumătate de preț ca o tabletă cu x86.
Iar tablete cu x86 fac destui, din cele cu RT mult mai puțini.

Edited by iladi, 15 December 2013 - 11:27.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Totusi nu vad de ce ai da aproape tot atatia bani pe o tableta cu RT (echivalenta ca si caracteristici) din moment ce exact acelasi lucru il poti obtine pe o tableta cu Windows normal. Daca nu vrei sa utilizezi decat interfata Metro si aplicatii pentru Metro, atunci nu este nicio problema. Important este sa stii ca poti rula la nevoie si aplicatii desktop, ceea ce nu poti face pe o tableta cu procesor ARM si si Windows RT.

eyer

eyer

Member

Daca ne uitam la Software and applications la Nokia Lumia 2520 lansata luna trecuta, vedem:
Productivity features:
-Features (Personal information Management): Recorder, Calculator, Clock, Calendar, Alarm clock, OneNote.
-Business apps: Lync (Corporate IM) free download, SkyDrive storage for documents and notes

-Office apps: Excel, Word, Powerpoint, OneNote, Microsoft Outlook.
-Document formats supported: Excel, PDF, Word, OneNote, Powerpoint.
Other Applications:
-Game features: XBox-Live Hub

Bonusul de la MS pentru Nokia: Outlook care nu este standard in Office 2013 Home & Student Posted Image
Deocamdata se vinde doar in SUA (Microsoft Store, Amazon, AT&T, Verizon) si UK (exclusiv la John Lewis)
Urmeaza: Finlanda, Italia, Rusia, Spania, Arabia Saudita

Si da, este Windows RT 8.1. Dar are WiFi si 3G/4G copios: Posted Image
.LTE network bands3: 3, 7, 20.
.LTE max data speed DL: 150 Mbps
.LTE max data speed UL: 50 Mbps .
.WCDMA network: 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz, 2100 MHz.
.WCDMA max data speed DL: HSDPA - 42.2 Mbps
.WCDMA max data speed UL: HSUPA - 11.5 Mbps
.GSM network: 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz.
.GSM max data speed DL: EGPRS 236.8 kbps
.GSM max data speed UL: EGPRS 236.8 kbps

Hansolo

Hansolo

Senior Member

WTF, mi-a scapat faza cu Outlook lipsa la 2013 Home and Student!
Nu pot sa nu ma intreb care ar fi fost diferenta de pret la un Baytrail, all sw equal (pentru ca si la tabletele sun 10" Microsoft da preturi promo la Office).
Pentru 50USD in plus, hai sa spunem 100USD (incluzand 64GB in loc de 32) ar fi fost un megahit avand in vedere dotarile si ecranul senzational.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Eu nu mai utilizez de multa vreme Microsoft Outlook, ci Mozilla Thunderbird. Se simte insa lipsa lui Access...

_-_

_-_

- Magister Ludi -

O noua tableta cu performante ridicate este Kupa UltraNote X15 care vine in mai multe variante: Ultra, Lux, Pro si Elite.
Mai multe detalii la http://www.pcmag.com...,2418667,00.asp

ERR

ERR

Member

De ieri am primit imprumut un samsung 700t (cred) cu windows 8.1. E o tableta mare de 11,6", core i5 si lansata initial cu win 7. Am butonat-o ieri vreo 5 minute dupa care am trecut la Iconia mea obisnuita. O sa incerc insa sa am o atitudine deschisa fata de noul windows si sa incep sa ma adaptez. Voi povestii despre "succesurile" obtinute in domeniul asta.:-)

Sporuri,

Robert

Hansolo

Hansolo

Senior Member

Well, am primit si eu de curand cadou un T100. O sa incerc sa fiu si eu deschis cu noua interfata, insa cand am deschis skype pe tableta mi s-a parut o imbecilitate de interfata (am cautat de am capiat setarile de options/camera/audio si n-am gasit. Sigur, exista Google pentru asta doar ca mi se pare aiurea sa ascunzi in mai stiu ce meniu setarile).
Excel asa cum arata nu voi edita ever pe tableta, e crima. Word la fel. O sa ma joc de sarbatori cu ea sa vad care ar fi target-ul dar parerea mea e ca nu am ce face cu o tableta.

iladi

iladi

Guru Member

Stările sunt în charms. În orice app metro ești, faci swipe pe marginea din dreapta, apoi settings. În particular, setările tale sunt la permisions.

până for face un office full touch, cea mai bună alternativă e un stylus. Nici nu vrei să sti cum arată office pe 1080 Posted Image

Edited by iladi, 24 December 2013 - 15:59.

Hansolo

Hansolo

Senior Member

Mersi, acolo erau. Cat despre office pe 1080, stiu cum e pe ecran de 15", daca am un document masiv trebuie sa trec pe ecran de 24" ca ma doare capul. Nimic nu poate egala un ecran mare la un document complicat...

eliz

eliz

Member

am scris si eu un review la T100, poate le foloseste celor care sunt interesati de produs
http://eliz.fotonatura.ro/?p=4173

View Postdan_slack, on 08 decembrie 2013 - 01:46, said:

Incearca si tu (cum am incercat eu) un ecran de start in Win 8 cu mai multe live tiles active (sa-si tot schimbe imaginile).
La inceput am crezut ca am un retard mental, dar pe urma, cand am citit pe net review-uri despre Win 8, m-am lamurit ca nu eu am o problema, ci cei care au putut face o asemenea tampenie.
Nici nu mai stii ce reprezinta respectivele icoane schimbatoare (live tiles)... vezi poze, documente, stiri, vremea, calatorii, oameni (people), mailuri ... totul se schimba continuu si iti da senzatia de spital de nebuni. Puri si simplu nu intelegi ce reprezinta fiecare, din moment ce se schimba mereu. (ma intreb ce idiot a putut sa conceapa asa ceva?!)Eu le-am dezactivat pe ale mele. TOATE!
nu stiu cum este la Win 8.0 dar la Win 8.1 nu este valabil nimic din ce ai scris, iar din cate stiu eu updateul este gratuit.
toate widgeturile au 4 setari de marime iar pe small se transforma in simple iconuri. chiar si mari se pot transforma in simple iconuri apasand pe o iconita pana apare meniul ei apoi "Turn live tile off".
se pot sterge widgeturile care nu se doresc, se pot organiza in grupuri la care se poate pune un nume.
interfata e geniala, e prima data cand vad ceva schimbat la interfata de shortcuturi intr-un sistem de operare de la windows 3.1 incoace.

pauldemon

pauldemon

Member

<ol>
<li>Interesant e faptul ca se pot rula aplicatii de Android in Windows cu&nbsp;&nbsp;Bluestacks: <a class="bbc_url" href="https://www.google.r...ri&#38;tbm=vid" rel="nofollow external" title="Link extern">https://www.google.r...bm=vid</a></li>
</ol>
<p><br />
Sunt si eu sunt pe punctul de a trece de la Nexus 7 la Toshiba Encore.<br />
<br />

<br />
am scris si eu un review la T100, poate le foloseste celor care sunt interesati de produs<br />
<br />
http://eliz.fotonatu...o/?p=4173&nbsp;
<br />
Foarte bun review.</p>

Edited by pauldemon, 02 January 2014 - 14:28.

dan_slack

dan_slack

Senior Member

View Posteliz, on 30 decembrie 2013 - 22:47, said:

Interfata [Windows 8/8.1] e geniala, e prima data cand vad ceva schimbat la interfata de shortcuturi intr-un sistem de operare de la windows 3.1 incoace.
Curat geniala!
De aia o injura toti cei care dau cu nasul de asa o interfata geniala... Ma refer la utilizatorii obijnuiti de computer/tableta.

Dai sa misti mouse-ul (cu touchpad) in stanga, hopa! iti apare Charms bar. Posted Image
Vrei sa muti cursorul la dreapta, iti apare o lista cu aplicatii in stanga...Posted Image
Atingi din greseala vreun colt al ecranului, brusc se intampla ceva ce te scoate din minti.
Si tot asa...

Genial? Poate..
Intuitiv si ergonomic? Dezastru!

Parerea mea.

Ah, sa nu uit, stiti la ce cota de piata a ajuns Win8 dupa un an (cu tot cu 8.1)?
Undeva la vreo 10,3%.
Asta in conditiile in care MSFT socoteste la numar orice echipament vandut cu licenta OEM. Si asta in timp ce Win 7 continua sa creasca...
Pana si Vista era mai bun decat 8.1 in perioade similare de la lansare. (Cine a avut Vista stie ce GENIAL era si asta... aaaa, Vista.

Genial!

Edited by dan_slack, 02 January 2014 - 21:08.

awss

awss

Member

Asa cum parerea ta este ca win 8 este un dezastru, tot asa exista si parerea altora care cred ca noul windows este genial. S-a observat parerea ta destul de bine in postarile pe topic. Am inteles, din punctul tau de vedere este un dezastru. Altceva? Esti vreun guru iar cei din jurul tau sunt supusii care trebuie sa-si insuseasca intocmai preferintele tale personale?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate